Προς το περιεχόμενο

Canon, Nikon κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, k_dinos είπε

Γιατί θεωρείς ότι είναι πίσω σε αισθητήρες η canon? ακόμα και σε entry level μοντέλα όπως η 200d έχει το dual pixel autofocus που βοηθάει πάρα πολύ σε livewiew. Από όσο ξέρω δεν έχουν κάτι τέτοιο οι αντίστοιχες nikon. 

Γιατί όταν οι Sony - Nikon εξοπλίστηκαν με τον κορυφαίο αισθητήρα των 24ΜΡ της Sony, η Canon έχασε πολύ χρόνο παραμένοντας στον δικό της παλιό 18ΜΡ που τον βρίσκεις ακόμα και σήμερα μετά από 12 χρόνια στην EOS 4000D. Ακόμα όμως και όταν η Canon παρουσίασε έναν νεότερο 24ΜΡ , αυτός είχε χαρακτηριστικά σαφώς κατώτερα από τον Sony. Αυτά τα χαρακτηριστικά μπορείς να τα δεις, αν επιλέξεις να συγκρίνεις πχ EOS 200D - Nikon D5500, ή κάποιες άλλες ανταγωνιστικές μηχανές στο παρακάτω link.

https://www.dxomark.com/Cameras/

 

Ωστόσο υπάρχουν έναν σωρό άλλα χαρακτηριστικά που μπορούν να σε κάνουν να επιλέξεις Canon, όπως το dual pixel που πολύ σωστά αναφέρεις.

Ξέρεις πόσο καιρό περίμενα να εμφανιστεί σε αγγελία μια EOS 800 ή 200D σε λογική τιμή; Τόσο που απελπίστηκα. Αντίθετα, αν ανοίξεις τις αγγελίες θα βρεις δεκάδες Nikon D3XXX , D5XXX και σε καλές τιμές. 

Επεξ/σία από hectorsdad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Μα φυσικά υπάρχουν , εκτός την F90x την οποία έδωσα και πήγε σε καλά χέρια αφού ήταν σε παραπάνω από άριστη κατάσταση για χάρη μιας F4 . Χαλάλι όμως αφού η F4 βγήκε εξαιρετική σαν επιλογή , εκτός του ότι μπερδεύεται συνέχεια το αριστερό μου χέρι και βρίσκει πάνω στο μηχανισμό προώθησης του φιλμ . Αρχίζω να βρίσκω ( σαφές σημάδι βέβαια ότι γερνάω ) πιο αποδοτική την λειτουργία με φίλμ από το να τραβάω αναίτια πολλές φορές με ψηφιακή . 

 

Πράγματι, στα χρόνια του φιλμ, σιγουρευόμασταν ότι τα έχουμε ρυθμίσει όλα σωστά και μετά πατούσαμε το κλείστρο. Σήμερα στις ψηφιακές πρώτα τραβάμε μια ριπή και μετά κοιτάζουμε τι έπρεπε να ρυθμίσουμε. Φυσικά δεν συγκρίνονται οι σημερινές ρυθμίσεις, με τις μόλις ΔΥΟ (διάφραγμα-ταχύτητα) της εποχής του φιλμ.

Ο πρώτος μου δάσκαλος στην Ε.Φ.Ε. , Φώτης Καζάζης όταν έβλεπε μια πραγματικά κακή , πρόχειρη λήψη, έλεγε : " Μην σπαταλάτε το φιλμ. Ασήμι είναι"

 

PS: Αυτή η F4, μπορεί να ήταν τσιμεντόλιθος, αλλά χαιρόσουν να την κρατάς. Η δε κίνηση του καθρέπτη ήταν τόσο γλυκιά που δεν φοβόσουν ότι θα σου κουνήσει ούτε στα 1/8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι πρέπει να δούμε και το ΠΟΙΕΣ μηχανές κυριαρχούν σε κάθε κατηγορία. Το "Canon ή Nikon" από μόνο του δε λέει τίποτα. Όταν η entry-level πρόταση της Nikon (D3x00) "χτυπιέται" με την αντίστοιχη Canon (4000D - 2000D) είναι λογικό να πλημμυρίσει ο κόσμος από Nikon μηχανές, αφού είναι αρκετά ανώτερες σε αντίστοιχο price-point.

Στον αντίποδα, σε πιο επαγγελματικές σειρές (6D, 5D, κλπ) βλέπω μεγαλύτερη κυριαρχία της Canon, αλλά όχι με τόσο μεγάλη διαφορά όσο η αντίστοιχη της Nikon στις entry-level προτάσεις.

Χαμός γίνεται στις FF mirrorless: Οι EOS R / RP πουλάνε σαν ζεστά ψωμάκια, ενώ έχω πετύχει μόλις ΈΝΑΝ που έχει πάρει Nikon Z.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 29/3/2020 στις 7:43 ΜΜ, hectorsdad είπε

 Κατά την τελευταία 15ετία της εποχής του φιλμ, την κούρσα είχε κερδίσει η canon. Κέρδιζε όλους τους νέους χρήστες, με το ασύγκριτα ανώτερο AF που προσέφερε. 

Για να πετύχει όμως αυτό το υπέροχο AF , είχε αναγκαστεί να αλλάξει τη μοντούρα της και να λανσάρει μια καινούρια, την EF , που μπορούσε να φιλοξενήσει αυτή την νέα τεχνολογία, χωρίς συμβιβασμούς.

Η Nikon από την άλλη έκανε τον συμβιβασμό, να δώσει στο κοινό της ένα μετριότατο AF, προκειμένου να διατηρήσει την μοντούρα της, για να μπορούν οι πελάτες της να χρησιμοποιούν τους παλιούς πανάκριβους manual φακούς τους, παράλληλα με τους νέους AF.

Έτσι όλοι εμείς που είχαμε φακούς Ai, Ais , επιλέξαμε να μείνουμε τότε πιστοί στη Nikon , για να χρησιμοποιούμε κάποιους φακούς φετίχ (105 f2.5, 85 f2 κλπ) που με θυσίες είχαμε αποκτήσει . Όσοι όμως χρειάζονταν το γρήγορο και ακριβές AF , αναγκάστηκαν να αλλάξουν στρατόπεδο και να προσχωρήσουν  στην Canon τρέχοντας.

Υπήρχαν λοιπόν συγκεκριμένοι λόγοι για την επιλογή εταιρείας τότε. Σήμερα όμως; Γιατί ο πλανήτης Γη επιλέγει Canon και η Ελλάδα Nikon; Καμιά ιδέα;

Η Canon δεν είχε και δεν έχει ακόμη ενεργή και δραστήρια αντιπροσωπεία , ενώ η Nikon με το Δαμκαλιδη παίζει μόνη της . Η Canon δίνει ένα χρόνο εγγύηση , δεν ξέρω γιατί . Ξεκίνησα από φιλμ με OLYMPUS , MINOLTA ,NIKON  και φέτος πήγα στην Canon , και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είχα φύγει νωρίτερα . Οι ψαγμενοι λοιπόν θα προτιμήσουν canon , και οι υπόλοιποι Nikon μιας και έχουν το όνομα από την εποχή των φιλμ . Τώρα mirrorless Canon με φακούς RF !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pap156 είπε

Η Canon δεν είχε και δεν έχει ακόμη ενεργή και δραστήρια αντιπροσωπεία , ενώ η Nikon με το Δαμκαλιδη παίζει μόνη της . Η Canon δίνει ένα χρόνο εγγύηση , δεν ξέρω γιατί . Ξεκίνησα από φιλμ με OLYMPUS , MINOLTA ,NIKON  και φέτος πήγα στην Canon , και δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είχα φύγει νωρίτερα . Οι ψαγμενοι λοιπόν θα προτιμήσουν canon , και οι υπόλοιποι Nikon μιας και έχουν το όνομα από την εποχή των φιλμ . Τώρα mirrorless Canon με φακούς RF !!!

Που θα παει? Καποια στιγμη θα ψαχτουμε κ εμεις οι ασχετοι κ θα πεταξουμε τις nikon στα σκουπιδια (που πηραμε επειδη εχει το ονομα) και θα παρουμε κ εμεις canon...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

Που θα παει? Καποια στιγμη θα ψαχτουμε κ εμεις οι ασχετοι κ θα πεταξουμε τις nikon στα σκουπιδια (που πηραμε επειδη εχει το ονομα) και θα παρουμε κ εμεις canon...

     Δεν νομίζω να πετάξω την D90 , άλλωστε πιστεύω ακράδαντα πως όλες οι μηχανές η οι συνδυασμοί καλύτερα κρύβουν κάτι από hate and love situation . 

   Θα έβλεπα πολύ άνετα μια Canon EOS 100D , δίπλα στην Olympus μου e - 420 , για τελείως όμως διαφορετικούς λόγους την καθεμιά .

  Φυσικά δεν μπορεί κάποιος σε ερασιτεχνικό επίπεδο να συντηρεί άντε δύο διαφορετικά συστήματα !!! Εγώ εξαιρουμαι 😂😂😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimskeet2002 είπε

Που θα παει? Καποια στιγμη θα ψαχτουμε κ εμεις οι ασχετοι κ θα πεταξουμε τις nikon στα σκουπιδια (που πηραμε επειδη εχει το ονομα) και θα παρουμε κ εμεις canon...

Δεν το είπα με αυτή την έννοια που το ερμηνεύεις αγαπητέ , δεν έχει νόημα καμία αντιπαράθεση. Τα 64 διανύω ξέρω τι έγραψα , έχω τις γνώσεις και την εμπειρία να το κάνω . Γιατί αυτοχαρακτηρίζεσαι άσχετος ? Μόνο για την ειρωνία ? Εδώ πρώτη φορά έγραψα και τελευταία , υγεία και καλές φωτογραφίες σε όλους ...και καλή συνέχεια στην κουβέντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ αν φανηκε ειρωνικο το ποστ μου. Αλλα οταν διαβαζω τη φραση οτι,

οι ψαγμενοι θα παρουν canon ενω οι υπολοιποι nikon επειδη εχει το ονομα απο την εποχη των φιλμ τι να καταλαβω? 

Η λεξη ψαγμενοι περιλαβανει αυτους που εχουν ψαχτει με το αντικειμενο κ αρα γνωριζουν.

Η λεξη υπολοιποι (μη ψαγμενοι) προφανως εννοει αυτους που δεν εχουν ψαχτει, αρα δεν γνωριζουν κ ειναι ασχετοι με το αντικειμενο.

Οποτε δεν αυτοχαρακτηριστηκα ασχετος, η παραπανω φραση με χαρακτηρισε ασχετο στην ουσια.

Επρεπε να εχω καταλαβει κατι αλλο απο αυτη τη φραση?

Φιλικα μιλαω παντα 😉

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pap156 είπε

Δεν το είπα με αυτή την έννοια που το ερμηνεύεις αγαπητέ , δεν έχει νόημα καμία αντιπαράθεση. Τα 64 διανύω ξέρω τι έγραψα , έχω τις γνώσεις και την εμπειρία να το κάνω . Γιατί αυτοχαρακτηρίζεσαι άσχετος ? Μόνο για την ειρωνία ? Εδώ πρώτη φορά έγραψα και τελευταία , υγεία και καλές φωτογραφίες σε όλους ...και καλή συνέχεια στην κουβέντα .

     Καλημέρα σας , δεν βλέπω κάτι ειρωνικό στο γραπτό του φιλτατου jimskeet2002 , ούτε κάποια διάθεση για αντιπαράθεση αλλά ούτε και ειρωνία . Ευνόητο είναι επίσης πως δεν έχω αναλάβει κάποιον άτυπο ρόλο δικηγόρου υπεράσπισης του . Αν μείνετε περισσότερο θα το διαπιστώσετε και μόνος σας . Άλλωστε ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο έκφρασης και όχι μόνον στα γραπτά του . 

   Όσο για το ζήτημα της ηλικίας που αναφέρετε , συναντάω καθημερινά πολλούς ας πούμε συνομήλικους μου , κάπου εκεί , γύρω στα εξήντα , οι οποίοι δεν ξέρουν που βρίσκονται , πόσο μάλλον να γνωρίζουν τι σκέφτονται , τι λένε και τι γράφουν ακόμη . Αυτό όμως δεν αφορά εσάς προσωπικά , αλίμονο , αλλά τον συσχετισμό της ηλικίας με την αρτιότητα της έκφρασης γενικά και της συμπεριφοράς .

   Εντυπωσιάστηκα από τον γραπτό σας λόγο κι' αυτός είναι ένας λόγος που απευθύνομαι σε σας , ώστε να σας βεβαιώσω πως αρχικά είστε καλοδεχούμενος στις συζητήσεις και τις ανταλλαγές απόψεων εδώ μέσα , εφόσον φυσικά το επιθυμείτε . 

   Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση , διατηρείτε το δικαίωμα να προχωρήσετε όπως επιθυμείτε . 

  Φιλικά Μπάμπης , κάπου εκεί γύρω , στα εξήντα . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2020 στις 7:31 ΜΜ, hectorsdad είπε

Αυτά τα χαρακτηριστικά μπορείς να τα δεις, αν επιλέξεις να συγκρίνεις πχ EOS 200D - Nikon D5500, ή κάποιες άλλες ανταγωνιστικές μηχανές στο παρακάτω link.

https://www.dxomark.com/Cameras/

Συγνώμη για την παρέκβαση. Ποτέ δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει το DxO mark.

Χαζεύοντας τον πίνακα που παραθέτεις είδα ότι πέρα από το γεγονός ότι έχει τοποθετήσει την Panasonic S1R στην κορυφή των FF αισθητήρων (οκ, αυτό δε μου κάνει εντύπωση), όσον αφορά τα Sport τη βαθμολογεί καλύτερα από κάμερες όπως η Nikon D850, Sony a9 II, η Nikon D5 και η Canon 1DX, πράγμα περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2020 στις 7:31 ΜΜ, babisskg είπε

     Μα φυσικά υπάρχουν , εκτός την F90x την οποία έδωσα και πήγε σε καλά χέρια αφού ήταν σε παραπάνω από άριστη κατάσταση για χάρη μιας F4 . 

Μπαμπη απο μενα πηρες την F90x ή κανω καποιο λαθος;

Επεξ/σία από maik42
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις τον χρόνο να το ψάξεις, το dxo mark δίνει ενδιαφέρουσες μετρήσεις που αφορούν αποκλειστικά τους αισθητήρες. Όταν λέει δηλαδή sport, εννοεί την επίδοση του αισθητήρα στα υψηλά ISO. H αλήθεια βέβαια είναι ότι για να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα , θα θυσιάσεις πολύυυ χρόνο. Εμένα μου έχουν μείνει πολλές απορίες. Πχ : "αν δυο αισθητήρες έχουν παρόμοια επίδοση στα υψηλά ISO, αλλά ο ένας είναι 12ΜΡ και ο άλλος 24ΜΡ, τι παίζει;"

Επεξ/σία από hectorsdad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, maik42 είπε

Μπαμπη απο μενα πηρες την F90x ή κανω καποιο λαθος;

     Η F90x αγοράστηκε εκτός insomnia από κάποιον από Καβάλα , Δράμα ..... δεν μπορώ να θυμηθώ . Ήταν σε άριστη κατάσταση μαζί με το battery grip της . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Η F90x 

Μας δίνεις το κακό παράδειγμα και μας παρασέρνεις κι εμάς σε αγορές !

Και f90x & f4 ;;;; Πολύ δεν πάει ;;;;;

Με τα φιλμ , τι κάνεις ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, babisskg είπε

     Η F90x αγοράστηκε εκτός insomnia από κάποιον από Καβάλα , Δράμα ..... δεν μπορώ να θυμηθώ . Ήταν σε άριστη κατάσταση μαζί με το battery grip της . 

καλημερα 

αν ηταν και με την εξτρα πλατη mf 26  ηταν η δικια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...