Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κεφαλών HDD


VirusX2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα δίσκο ο οποίος κάνει το γνωστό click of death, μετά από πέσιμο. Οπότε υποθέτω ότι έχουν θέμα οι κεφαλές. Έχω ίδιο δίσκο με τον προβληματικό. Πόσες πιθανότητες υπάρχουν η αλλαγή κεφαλών να πετύχει και να μπορέσω να διαβάσω τον δίσκο; Υπάρχει πρόσβαση σε clean room να επισημάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Έχω ένα δίσκο ο οποίος κάνει το γνωστό click of death, μετά από πέσιμο. Οπότε υποθέτω ότι έχουν θέμα οι κεφαλές. Έχω ίδιο δίσκο με τον προβληματικό. Πόσες πιθανότητες υπάρχουν η αλλαγή κεφαλών να πετύχει και να μπορέσω να διαβάσω τον δίσκο; Υπάρχει πρόσβαση σε clean room να επισημάνω.

Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι ΜΟΝΟ για καλά εξοπλισμένους, έμπειρους, και με γνώση της λειτουργίας την αποθηκευτικών μέσων τεχνικούς. Πέρα από το clean room, θέλει μάσκα, γάντια, το ειδικό (για κάθε δίσκο) σετάκι μεταμόσχευσης κεφαλών, και κατσαβίδι με δυνατότητα μέτρησης (ή ρύθμισης) δύναμης ροπής στο σφίξιμο βιδών. Λίγο περισσότερο σφίξιμο, ή λίγο λιγότερο από το συνιστώμενο του κατασκευαστή, και δεν θα λειτουργήσει ο δίσκος.
Ακόμα κι αν πετύχει, θα έχεις ΜΟΝΟ ΜΙΑ ευκαιρία να διαβάσεις τον δίσκο για να αποθηκεύσεις αλλού το περιεχόμενο, και αμέσως μετά, δύο δίσκους με άμεσο προορισμό την ανακύκλωση.

Το έκανα επί 25 χρόνια. Δεν το συνιστώ σε αρχάριο.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

καταρχην ευχαριστώ για την απάντηση.. Τα περισσότερα γνωστά..
 

Οταν λες μονο μια φορά τι εννοείς;

Αν έχουν σπάσει κεφαλές έχουν γρατζουνίσει τα πλάτερς. Οι νέες κεφαλές δεν θα δουλέψουν για πολύ, φυσικά ΑΝ δουλέψουν. Αν την πάτησε το track με το firmware, είναι καταδικασμένος από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, θα δείξει η νεκροψία.. Η εγχείρηση πέτυχε ο ασθενής πέθανε που λέει.. :P

Οι κεφαλές υπαρχει περίπτωση να έχουν ασυμβατότητα firmware-ικη; Επίσης είναι προτιμότερο μεταμόσχευση κεφαλών ή μεταμόσχευση platters πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Κατάλαβα, θα δείξει η νεκροψία.. Η εγχείρηση πέτυχε ο ασθενής πέθανε που λέει.. :P

Οι κεφαλές υπαρχει περίπτωση να έχουν ασυμβατότητα firmware-ικη; Επίσης είναι προτιμότερο μεταμόσχευση κεφαλών ή μεταμόσχευση platters πιστεύεις;

Πλάττερς, αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο ώστε να διαβάζονται στο νέο assembly. Σε ότι αφορά συμβατότητα, θα χρειαστεί να μεταφερθεί η rom και να ξαναγίνει head mapping με ειδικό software/hardware εργαλείο.
DeepSpar και PC3000 είναι τα πιο γνωστά, εγώ έχω το πρώτο. Δεν έχω όμως clean room πλέον, το χαίρεται η Eurobank.

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόσταση των κεφαλών απο τα platters είναι χοντρικά 1/4 του χιλιοστού , μπορεί και λιγότερο. Πώς θα καταφέρεις να τις φέρεις στην ακριβή τους θέση, χωρίς να αγγιξουν την επιφάνεια αλλα να μην ειναι και "μακρυα"...

Νομίζω αυτό που θες να κάνεις δεν γίνεται , μόνο με εξειδικευμένα εργαλεια σε εξειδικευμένα εργαστήρια του εξωτερικού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία, αυτοί που ζητάνε δίσκους (hdd) με χαμηλή υγεία στις αγγελίες τι τους κάνουν ??? Αξίζει ή επισκευή τους ? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jongon είπε

Έχω μια απορία, αυτοί που ζητάνε δίσκους (hdd) με χαμηλή υγεία στις αγγελίες τι τους κάνουν ??? Αξίζει ή επισκευή τους ? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

δότες οργάνων ζητάνε

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την rom αναφέρεσαι στο chip του bios του δίσκου; Αυτά τα software τα ξέρω αλλά είναι πανάκριβα για ένα δυο περιπτώσεις δεν αξίζει να τα πάρεις..

Επεξ/σία από VirusX2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και καιρό ψήνομαι να κάνω τράμπα κεφαλές σε δύο Seagate Barracuda 7200.12 250 GB και τώρα που κάθομαι νομίζω είναι ευκαιρία, αν και δεν έχω ειδικό εξοπλισμό. Υπ΄ όψιν ότι και οι δύο είναι λειτουργικοί, εκτός από τους broken sectors.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, VirusX2gr είπε

Για την rom αναφέρεσαι στο chip του bios του δίσκου; Αυτά τα software τα ξέρω αλλά είναι πανάκριβα για ένα δυο περιπτώσεις δεν αξίζει να τα πάρεις..

Στην NVRAM υπάρχει το boot κομμάτι του firmware και το mapping των κεφαλών μαζί με το bad sector map.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snbblp είπε

Στην NVRAM υπάρχει το boot κομμάτι του firmware και το mapping των κεφαλών μαζί με το bad sector map.

Άρα προτείνεις μαζί με τις κεφαλές να κάνω τράμπα και το bios ic του δότη? Ξέρω ότι δεν είναι η καθώς πρέπει διαδικασία απλά προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο με ότι διαθέτω..

Εγώ σκέφτηκα ή να κάνω τράμπα μόνο τις κεφαλές από τον καλό στον προβληματικό ή να κάνω τράμπα τα πλατω του προβληματικού και το pcb του στον καλό.

Ποια μέθοδο/διαδικασία πιστεύεις ειναι με τις περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας; Είτε από αυτές είτε κάποια δικής σου σκέψης.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...