Προς το περιεχόμενο

Επιδομα εργασιας λογω κορονοιου και ταυτοχρονη εργασια!


profis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω δυο τρεις αποριες σχετικα με αυτο που λεει ο τιτλος. Η κοπελα μου δουλευει σε ιατρειο και το ιατρειο παραμενει ανοιχτο οπως και τα περισσοτερα ιδιωτικα απ οτι γνωριζω. Το θεμα ειναι οτι το αφεντικο της ειπε οτι θα δουλευουν καποιες ημερες την εβδομαδα και παραλληλα θα παρουν και το επιδομα που θα δωσει το κρατος. Κυριως προς τα ατομα που ξερουν απο νομους, αυτο δεν ειναι παρανομο; Δηλαδη και θα βγαλει τα λεφτα του και θα παρει το επιδομα που υποτιθεται ειναι για τις επιχειρησεις που δεν λειτουργουν αρα και δεν εχουν εσοδα για να πληρωθουν οι υπαλληλοι, σωστα; Επισης αν γινει το οτιδηποτε ποιος την πληρωνει; Η κοπελα μου τι μπορει να κανει γι αυτο το θεμα χωρις να παιξει και τη θεση της; 

ΥΓ: Στο ιδιο το αφεντικο εχει μιλησει και λεει οτι την ευθυνη την εχεις αυτος.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν περάσει η  δήλωση της μέσω Εργάνης άρα να έχει αναστολή σύμβασης θα πάρει 800ε κτλ

Ίσως να ανήκει σε καδ που τις ανακοίνωσαν ότι πλήττονται κ ας είναι ανοιχτο

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ιατρεια ειναι ανοιχτα απ οτι ξερω μονο για επειγοντα περιστατικα και γι αυτο θα παρουν το επιδομα, ΜΟΝΟ για επειγοντα περιστατικα, οχι για κανονικη πελατεια...και απ οτι καταλαβαινω οι υπαλληλοι θα δουλευουν κανονικα πισω απ αυτην την "δικαιολογια" των επειγοντων περιστατικων. Οποτε παιζει και να ισχυει οτι θα παρει επιδομα, αλλα θα λειτουργει και το ιατρειο καποιες μερες. Το θεμα δεν ειναι ακριβως εκει ομως, το θεμα μου ειναι η κοπελα μου σε τι θεση βρισκεται αν συμβει κατι σε σχεση με το νομο, αν θα εχει επιπτωσεις και σ αυτην κλπ  και τι μπορει να κανει γενικοτερα;

Επεξ/σία από profis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύεις ότι θα πάει έλεγχος εφκα επιθεώρησης εργασίας κάπου Για να κόψουν πρόστιμο?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...