Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Aegean / Olympic Air για άρνηση επιστροφής χρημάτων


EddieObscurant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Για το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί μέχρι την πτήση, είναι καλυμμένοι από τον διεθνή κανονισμό.

ειναι καλλυμενοι οσον αφορα τι? το να δωσουν βαουτσερ αντι για ριφαντ?

εμενα δεν ειναι ακυρωση λογω κορωνοιου. ειναι αλλαγη στην ωρα της πτησης που δεν θελω να αποδεχθω. και για αυτο ειναι καλλυμενοι? αρα να παρω το βαουτσερ? και οσον αφορα το βαουτσερ, τελικα επισημη απαντηση εχουμε παρει? για το αν μετα τους 18 μηνες, σου δινουν τα λεφτα πισω, αν το βαουτσερ ισχυει σε ολο το 18μηνο χωρις παραθυρακια, και αν εξασφαλίζομαστε αν γινει συγχωνευση κρατικοποιηση κλεισιμο της εταιριας?

ευχαριστω πολυ

 

Επεξ/σία από burnin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 481
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, burnin είπε

ειναι καλλυμενοι οσον αφορα τι? το να δωσουν βαουτσερ αντι για ριφαντ?

εμενα δεν ειναι ακυρωση λογω κορωνοιου. ειναι αλλαγη στην ωρα της πτησης που δεν θελω να αποδεχθω. και για αυτο ειναι καλλυμενοι? αρα να παρω το βαουτσερ? και οσον αφορα το βαουτσερ, τελικα επισημη απαντηση εχουμε παρει? για το αν μετα τους 18 μηνες, σου δινουν τα λεφτα πισω, αν το βαουτσερ ισχυει σε ολο το 18μηνο χωρις παραθυρακια, και αν εξασφαλίζομαστε αν γινει συγχωνευση κρατικοποιηση κλεισιμο της εταιριας?

ευχαριστω πολυ

Δεν μπορείς να πάρεις κανένα voucher τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Είναι νομοτυποι.

Έχουν ενημερώσει για την αλλαγή της πτήσης εντός της προθεσμίας που ορίζει ο διεθνής κανονισμός, και το χρονικό όριο είναι εντός του ορίου που λέει ο νόμος.

Εσύ προφανώς για τους δικούς σου λόγους σε σκοπεύεις να ταξιδέψεις, και προσπαθείς να πατήσεις σε κάποιοι παραθυράκι να πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Θα σε στενοχωρήσω, δε δικαιούται ακόμα τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Δεν μπορείς να πάρεις κανένα voucher τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Είναι νομοτυποι.

Έχουν ενημερώσει για την αλλαγή της πτήσης εντός της προθεσμίας που ορίζει ο διεθνής κανονισμός, και το χρονικό όριο είναι εντός του ορίου που λέει ο νόμος.

Εσύ προφανώς για τους δικούς σου λόγους σε σκοπεύεις να ταξιδέψεις, και προσπαθείς να πατήσεις σε κάποιοι παραθυράκι να πάρεις τα χρήματα σου πίσω. Θα σε στενοχωρήσω, δε δικαιούται ακόμα τιποτα

σε ευχαριστω. δεν υπαρχει θεμα στεναχωριας. αν δεν δικαιουμαι, δεν δικαιουμαι. απλα αναρωτιεμαι γιατι καιγονται οι της ετζιαν, να πατησω οτι αποδεχομαι την αλλαγη. αν δεν την αποδεχθω τι γινεται? αν δεν υπηρχε κανενα θεμα θα μου ελεγαν πως η πτηση αλλαξε και τελος...

επισης εχω λαβει ιμειλ που λεει

Want to cancel your trip? 

• If you hold a non-refundable ticket (GoLight), you should register on aegeanair.com, to request a credit voucher of the same value as the ticket purchased, valid for redemption in any future flight. The registration process for the credit voucher, is available here. 
 

αρα τελικα μηπως μπορωνα παρωτο βαουτσερ? λετε να μην περιμενω και να το παρω να ξεμπερδευω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, burnin είπε

το θεμα ειναι αν στον εναμιση χρονο που θα ισχυει, θα εχουν περιοδους που δεν θα ισχυει (χριστουγεννα πασχα καλοκαιρι εθνικες γιορτες κτλ). αν μετα το 18μηνο παιρνεις τα λεφτα σου πισω αν δεν το χρηγσιμοποιησεις, και ποιος σε εξασφαλιζει σε περιπτωση πτωχευσης κτλ.

Στα σωστά ερωτήματα που θέτεις, να προσθέσω και το εξής: Αν θα εκτελείται το δρομολόγιο όπως ίσχυε και πριν τον ιό. Αν είναι π.χ. Αθήνα - Λονδίνο, τότε θα υπάρχουν πτήσεις. Αν όμως ήταν π.χ. απευθείας πτήση για Μπιλμπάο, μπορεί να μη βρεις τέτοια πτήση πριν το 2022.

Επεξ/σία από bongojam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από τη στιγμή που η πτήση σου είναι για αρχές Ιούλη, και επειδή μέχρι τότε δεν ξέρουμε ποια αεροδρόμια θα είναι ανοιχτά και ποια κλειστά το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να περιμένεις.

Στη θέση σου θα αγνοούσα το e-mail και θα περίμενα εκείνη την ημερομηνία να δω πως θα πράξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα αιτηση για βαουτσερ και το πηρα. επειδη δεν ειχε ακυρωθει η πτηση ειπα να μην ρισκαρω. και γραφει στο ιμειλ πως μετα απο 18 μηνες αν δεν το χρησιμοποιησω παιρνω τα λεφτα πισω. βεβαια ειπαμε, αυτο ενεχει ρισκα αλλα στην περιπτωση μου ειπα να μην παρω εγω το ρισκο του να μην ακυρωθει η πτηση και να τρεχω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω ότι είχες πιθανότητες να πάρεις ακόμα και 600€. Δλδ, να βλέπαμε ότι η πτήση είναι άδεια, ποιος ταξιδεύει εν μέσω κορονοιου, και να ακυρωναν εντελώς την πτήση, άρα να δικαιουσουν εως 600€ (είναι ανάλογα την χιλιομετρική απόσταση, δεν έχω εύκαιρο τον κατάλογο αυτή τη στιγμή)

Επεξ/σία από cacofonix-3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ με πτήσεις μετ' επιστροφής για Βαρκελώνη πριν 10 μέρες ακόμα ούτε φωνή.

Το Petas.gr λέει ότι έχει κάνει αίτημα επιστροφής στην Aegean και δεν έχουν κάτι νεότερο. Voucher δεν σκέφτομαι να πάρω και θα είναι η τελευταία επιλογή (μιλάμε για 500ε εισιτήρια).

Έχει αλλάξει κάτι με τους όρους; Πρέπει να κάνω αίτηση για το voucher μέχρι 2 μήνες από την πτήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Ερώτηση: πλήρωσα χτες στο petas.gr ένα δρομολόγιο εσωτερικού για αύριο και μέχρι σήμερα δεν έχουν στείλει ούτε κωδικό κράτησης, ούτε confirmation mail. Πήρα σε οlympic air και δεν έχουν τίποτα στο όνομά μου. Προσπαθώ να βρω το ηλεκτρονικό εισιτήριο στο site τους και δεν βγαίνει τίποτα. Ευτυχώς η συναλλαγή φαίνεται στο web banking γιατί άρχισα να πιστεύω ότι ονειρευόμουν...  Η πτήση είναι αύριο κ δε ξέρω αν πρέπει να ξανά αγοράσω το εισιτήριο... HELP!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο web banking μπορει να φαινεται η συναλλαγη (μπορει να ειναι και δεσμευση ποσου) αλλα εισητηριο δεν ειναι

απλα μπορει να αργουν για καποιο λογο και αν δε φαινεται σημερα καποιο προβλημα θα εχουν...παρε τηλεφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Geocross είπε

Ερώτηση: πλήρωσα χτες στο petas.gr ένα δρομολόγιο εσωτερικού για αύριο και μέχρι σήμερα δεν έχουν στείλει ούτε κωδικό κράτησης, ούτε confirmation mail. Πήρα σε οlympic air και δεν έχουν τίποτα στο όνομά μου. Προσπαθώ να βρω το ηλεκτρονικό εισιτήριο στο site τους και δεν βγαίνει τίποτα. Ευτυχώς η συναλλαγή φαίνεται στο web banking γιατί άρχισα να πιστεύω ότι ονειρευόμουν...  Η πτήση είναι αύριο κ δε ξέρω αν πρέπει να ξανά αγοράσω το εισιτήριο... HELP!!!!

Στο μέλλον μην κλείνεις από ταξιδιωτικά γραφεία αλλά καλύτερα από την εταιρεία κατ' ευθείαν, ειδικά σε τέτοιους καιρούς που είναι όλα τόσο ρευστά. Η διαφορά στην τιμή δεν αξίζει και εξαφανίζεται με το που πάει το παραμικρό στραβά γιατί γίνεσαι το μπαλάκι μεταξύ γραφείου και αεροπορικής.

36 λεπτά πριν, barman_ είπε

Τελικά παίδες, οι περισσότεροι πήρατε πίσω τα χρήματα σας αλλά και αρκετοί σε μορφή  voucher? 

Χωρίς dispute μέσω πιστωτικής/PayPal δεν παίρνεις refund, μόνο voucher. Εγώ πήγα μέσω dispute και τα πήρα, και όποιος άλλος πήρε refund, έτσι το πήρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Nihlus89 said:

Στο μέλλον μην κλείνεις από ταξιδιωτικά γραφεία αλλά καλύτερα από την εταιρεία κατ' ευθείαν, ειδικά σε τέτοιους καιρούς που είναι όλα τόσο ρευστά. Η διαφορά στην τιμή δεν αξίζει και εξαφανίζεται με το που πάει το παραμικρό στραβά γιατί γίνεσαι το μπαλάκι μεταξύ γραφείου και αεροπορικής.

Χωρίς dispute μέσω πιστωτικής/PayPal δεν παίρνεις refund, μόνο voucher. Εγώ πήγα μέσω dispute και τα πήρα, και όποιος άλλος πήρε refund, έτσι το πήρε.

Άρα στην ουσία μόνο όσοι γνωρίζουν κάτι παραπάνω πήραν τα χρήματα τους πίσω στο ακέραιο σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, Nihlus89 είπε

Στο μέλλον μην κλείνεις από ταξιδιωτικά γραφεία αλλά καλύτερα από την εταιρεία κατ' ευθείαν, ειδικά σε τέτοιους καιρούς που είναι όλα τόσο ρευστά. Η διαφορά στην τιμή δεν αξίζει και εξαφανίζεται με το που πάει το παραμικρό στραβά γιατί γίνεσαι το μπαλάκι μεταξύ γραφείου και αεροπορικής.

 

Ειδικά με τόσες απάτες που έχουν γίνει στο παρελθόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...