Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία Aegean / Olympic Air για άρνηση επιστροφής χρημάτων


EddieObscurant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

https://www.cnn.gr/news/kosmos/story/220447/koronoios-h-etaireia-hertz-kiryxe-ptoxeysi-se-hpa-kai-kanada

Ας κλείσουν όλοι οι μεγάλοι έτσι κι αλλιώς εμάς τους μικρούς γραμμένους μας έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 481
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, csontheline είπε

Μας έκαναν για 4η φορά ακύρωση των εισιτηρίων (Μάρτιος->Μάιος->Αρχές Ιουνίου->Τέλη Ιουνίου (18 αναχώρηση, 25 επιστροφή).

Θέλουμε απλά να πετάξουμε, οπότε δεν τίθεται θέμα επιστροφής χρημάτων. Τα ερωτήματα είναι, αν γνωρίζει κάποιος :

1) γιατί μας λένε ότι πρέπει να πληρώσουμε την διαφορά του εισιτηρίου (ανάλογα την ημερομηνία, αλλάζει η τιμή) εφόσον γίνεται ακύρωση από αυτούς

2) για ποιον λόγο μπορεί να μας ακυρώνουν, ενώ στο site μπορείς να κλείσεις κανονικά εισιτήριο από 10 Ιουνίου και μετά
Edit: Γιατί μέχρι και 31 Ιουνίου, όλες οι πτήσεις εξωτερικού πραγματοποιούνται μέσω Αθηνών και όχι απευθείας

Ρε είστε τρελοί, ρε;

31 Ιουνίου δεν υπάρχει .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα μια βοήθεια μια γνώμη.. λοιπόν οι γονείς μου πρέπει να επιστρέψουν για λόγους εργασίας στο Μόναχο της Γερμανίας πήγανε σε ταξιδιωτικό γραφείο κλείσανε εισιτήρια με Aegean για 4 Ιουνίου από Θεσσαλονίκη (ξέρω τους έλεγα να πάνε μέσω Αθήνας και μένα μου φάνηκε περίεργο πως υπήρχαν εισιτήρια από Θεσσαλονίκη αλλά τα είχαν κλείσει πριν ανακοινώσει η κυβέρνηση αυτό με το πότε ανοίγουν τα αεροδρόμια και οι πτήσεις κλπ) κλείνουν λοιπόν εισιτήρια αξίας 550 ευρώ μετά από δύο μέρες δεν υπάρχει καμία πτήση από Θεσσαλονίκη προς Μόναχο για όλο τον Ιούνιο.. Δεν έχουν κάνει κάποια κίνηση ακόμα π.χ. να επιλέξουν το κουπόνι ή κάτι σήμερα μου είπαν πως έκαναν καινούρια κράτηση από Αθήνα αλλά τους λένε πως υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει το ίδιο (ακύρωση) και από εκεί.. Καμια γνώμη για το τι να κάνουμε πρέπει να πάνε στο Μόναχο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να ρισκάρουν αυτό με την Αθήνα ή να περιμένουν για το πότε θα ανοίξουν από Θεσσαλονίκη να πάρουν το κουπόνι και να φύγουν Ιούλιο όπως το κόβω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lucporo είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα μια βοήθεια μια γνώμη.. λοιπόν οι γονείς μου πρέπει να επιστρέψουν για λόγους εργασίας στο Μόναχο της Γερμανίας πήγανε σε ταξιδιωτικό γραφείο κλείσανε εισιτήρια με Aegean για 4 Ιουνίου από Θεσσαλονίκη (ξέρω τους έλεγα να πάνε μέσω Αθήνας και μένα μου φάνηκε περίεργο πως υπήρχαν εισιτήρια από Θεσσαλονίκη αλλά τα είχαν κλείσει πριν ανακοινώσει η κυβέρνηση αυτό με το πότε ανοίγουν τα αεροδρόμια και οι πτήσεις κλπ) κλείνουν λοιπόν εισιτήρια αξίας 550 ευρώ μετά από δύο μέρες δεν υπάρχει καμία πτήση από Θεσσαλονίκη προς Μόναχο για όλο τον Ιούνιο.. Δεν έχουν κάνει κάποια κίνηση ακόμα π.χ. να επιλέξουν το κουπόνι ή κάτι σήμερα μου είπαν πως έκαναν καινούρια κράτηση από Αθήνα αλλά τους λένε πως υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει το ίδιο (ακύρωση) και από εκεί.. Καμια γνώμη για το τι να κάνουμε πρέπει να πάνε στο Μόναχο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να ρισκάρουν αυτό με την Αθήνα ή να περιμένουν για το πότε θα ανοίξουν από Θεσσαλονίκη να πάρουν το κουπόνι και να φύγουν Ιούλιο όπως το κόβω.. 

lufthansa ? https://book.lufthansa.com/lh/dyn/air-lh/revenue/viewFlights

 

Ψιλο άκυρη η απαντηση μου.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

lufthansa ? https://book.lufthansa.com/lh/dyn/air-lh/revenue/viewFlights

Ψιλο άκυρη η απαντηση μου.

Σε ευχαριστώ αλλά είναι ή με στάσεις  ή εκτελείται πάλι από aegean

Capture.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lucporo είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα μια βοήθεια μια γνώμη.. λοιπόν οι γονείς μου πρέπει να επιστρέψουν για λόγους εργασίας στο Μόναχο της Γερμανίας πήγανε σε ταξιδιωτικό γραφείο κλείσανε εισιτήρια με Aegean για 4 Ιουνίου από Θεσσαλονίκη (ξέρω τους έλεγα να πάνε μέσω Αθήνας και μένα μου φάνηκε περίεργο πως υπήρχαν εισιτήρια από Θεσσαλονίκη αλλά τα είχαν κλείσει πριν ανακοινώσει η κυβέρνηση αυτό με το πότε ανοίγουν τα αεροδρόμια και οι πτήσεις κλπ) κλείνουν λοιπόν εισιτήρια αξίας 550 ευρώ μετά από δύο μέρες δεν υπάρχει καμία πτήση από Θεσσαλονίκη προς Μόναχο για όλο τον Ιούνιο.. Δεν έχουν κάνει κάποια κίνηση ακόμα π.χ. να επιλέξουν το κουπόνι ή κάτι σήμερα μου είπαν πως έκαναν καινούρια κράτηση από Αθήνα αλλά τους λένε πως υπάρχει το ενδεχόμενο να γίνει το ίδιο (ακύρωση) και από εκεί.. Καμια γνώμη για το τι να κάνουμε πρέπει να πάνε στο Μόναχο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα να ρισκάρουν αυτό με την Αθήνα ή να περιμένουν για το πότε θα ανοίξουν από Θεσσαλονίκη να πάρουν το κουπόνι και να φύγουν Ιούλιο όπως το κόβω.. 

Την Τετάρτη (20 Μαΐου) η Aegean ανακοίνωσε ότι από 1η Ιουνίου θα πετάει Θεσσαλονίκη - Μόναχο 3 φορές τη βδομάδα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bongojam είπε

Την Τετάρτη (20 Μαΐου) η Aegean ανακοίνωσε ότι από 1η Ιουνίου θα πετάει Θεσσαλονίκη - Μόναχο 3 φορές τη βδομάδα. 

Πιο μετά όμως https://www.capital.gr/epikairotita/3455674/upa-epekteinetai-eos-tis-30-iouniou-i-notam-gia-ta-diethni-aeroporika-dromologia

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ναι αυτό δυστυχώς είχαν κλείσει τα εισιτήρια πριν ανακοινώσουν αυτή την επέκταση ευχαριστώ για το link.. Μάλλον θα κοιτάξουμε αν μπορεί να γίνει αναδρομολόγηση για Αθήνα διάβασα ότι γενικά γίνεται με ένα κόστος 20 ευρώ το άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχαν απευθείας πτήση εξωτερικού όχι μέσω Αθηνών, θα ακυρωθεί η πτήση. Όταν ακυρωθεί, παίρνεις στο τηλεφωνικό κέντρο και ζητάς να σε βάλουν στην νωρίτερα δυνατή πτήση μέσω Αθηνών. 

Εμείς έτσι θα πετάξουμε (ευελπιστώ να μην έχουμε για 5η φορά ακύρωση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο αποτυχημένη προσπάθεια να διεκδικήσω και εγω τα λεφτα μου απο την aegean καταλαβα οτι εμεις ειμαστε οι λαλακες τις υποθεσης που τοσα χρονια ταξιδευουμε μαζι της εστω και με πιο ακριβα εισιτήρια γιατι ειχαμε να κανουμε και καλα με σοβαρη εταιρια και οτι και να γινει λεγαμε ειναι η aegean και αλλα τετοια... και 3 μερες τωρα ουτε το τηλεφωνο δεν σηκωνουν (στην επιλογη 4 για ακυρωσεις πτησεων γιατι για κρατησεις που δοκιμασα ουτε δευτερολεπτο δεν περιμενεις).... αποδειχτηκαν πολυ κατωτεροι και απο low cost αεροπορικες... πραγματικα   νροπη τους....

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, thanasisapo είπε

μετα απο αποτυχημένη προσπάθεια να διεκδικήσω και εγω τα λεφτα μου απο την aegean καταλαβα οτι εμεις ειμαστε οι λαλακες τις υποθεσης που τοσα χρονια ταξιδευουμε μαζι της εστω και με πιο ακριβα εισιτήρια γιατι ειχαμε να κανουμε και καλα με σοβαρη εταιρια και οτι και να γινει λεγαμε ειναι η aegean και αλλα τετοια... και 3 μερες τωρα ουτε το τηλεφωνο δεν σηκωνουν (στην επιλογη 4 για ακυρωσεις πτησεων γιατι για κρατησεις που δοκιμασα ουτε δευτερολεπτο δεν περιμενεις).... αποδειχτηκαν πολυ κατωτεροι και απο low cost αεροπορικες... πραγματικα   νροπη τους....

Όλες οι αεροπορικές στην Ευρώπη την πάπια κάνουν, "καθάρισε" η ΙΑΤΑ με την Κομισιόν...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ακομα η δυνατοτητα μεταφορα της πτησης σε αλλη ημερομηνια ή αναγκαστικα πρεπει να παρω voucher? Συγκεκριμενα η πτηση ηταν για Ιουνιο απο Μοναχο-Θεσσαλονικη και πισω. Θελω να την αλλαξω για Ιουλιο αλλα το σαιτ της Aegean βγαζει σφαλμα οποτε προσπαθω να μπω στο "Η κρατηση μου" και να κανω την αλλαγη χωρις τα rebooking fees οπως και διαφημιζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, shikabalas είπε

Υπαρχει ακομα η δυνατοτητα μεταφορα της πτησης σε αλλη ημερομηνια ή αναγκαστικα πρεπει να παρω voucher? Συγκεκριμενα η πτηση ηταν για Ιουνιο απο Μοναχο-Θεσσαλονικη και πισω. Θελω να την αλλαξω για Ιουλιο αλλα το σαιτ της Aegean βγαζει σφαλμα οποτε προσπαθω να μπω στο "Η κρατηση μου" και να κανω την αλλαγη χωρις τα rebooking fees οπως και διαφημιζουν..

Μόνο μέσω τηλεφωνικού κέντρου. Οπλίσου με υπομονή και δωρεάν χρόνο ομιλίας, κατέβασε ένα auto redial για να καταφέρεις να μπεις στο μενού και μετά αναμονή, κλείσιμο, αναμονή, κλείσιμο κλπ. 

Λογικά, επειδή είναι απευθείας εξωτερικού όχι προς Ελευθέριος Βενιζέλος, θα στο αλλάξουν χωρίς κανένα κόστος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...