Προς το περιεχόμενο

Κόστος ζωής στο Μόναχο


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν πρέπει να γνωρίζεις την κλίμακα των μισθών που υπάρχουν,  ανάλογα με τη θέση που διεκδικείς και την εμπειρία σου.

Site όπως αυτό www.gehalt.de  η  www.glassdoor.de  βοηθουνε αρχικά για να έχεις μια εικόνα και να μπορείς να διαπραγματευτεις.

Επίσης παρέκαμψε τους ενδιαμεσους και κανε απευθείας Bewerbungen στα τμήματα μεγάλων επιχειρήσεων, ΒΜW, Siemens,MAN,Linde, Airbus,Allianz κ.α 

αν νομίζεις πως διαθέτεις συγκριτικό πλεονέκτημα, λόγω εξειδίκευσης και εμπειρίας, έναντι του ανταγωνισμού άλλων συνυποψήφιων από διαφορετικές χώρες.

Και τελική πληροφορία , όπως προανέφεραν και άλλοι , το νοίκι του διαμερισματος σου (αναζήτηση στο https://www.immobilienscout24.de/ ) δεν θα πρέπει να ξεπερνάει το 30% του καθαρού μισθού netto που εξακριβώνεις ανάλογα με την κλάση από εδώ  https://www.brutto-netto-rechner.info/  .

πχ. για μισθό καθαρό 3000 , περίπου να υπολογίζεις 900 ευρώ νοίκι (Gesamtmiete η αλλιως Warmiete ) . Internet και ρεύμα είναι έξτρα έξοδα (υπολογισμος ρευματος πχ απο εδω https://www.check24.de/strom/stromverbrauch-berechnen/ )

Απο κει και πέρα η σωστή σύνταξη βιογραφικού, συνοδευτικής επιστολής, παρουσίαση κατά τη συνέντευξη, social skills, είναι παράμετροι που προσμετρουνται στο πως θα σε "ζυγίσουν" και το τελικό ποσό αποδοχών που θα επιτύχεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Απο περιγραφές γνωστών βρίσκω τα 3Κ πολύ οριακά αφού εκτός από σ/μ και e-shoping όλα είναι ακριβότερα στο Μόναχο. Σπίτι "μακρυά" από το κέντρο διπλάσια τιμή από Αθήνα και κοντά στο κέντρο ανεβαίνει υπερβολικά. Αν πας για "πάτημα" πρόσεξε τι συμβόλαιο δέσμευσης θα σου κάνουν , αν θέλουν υποχρεωτική δέσμευση μεσοπρόθεσμη ζήτησε μεγαλύτερο μισθό και προσυμφωνημένη ετήσια αύξηση. Η Γερμανία "πονάει" στο θέμα υψηλής εξειδίκευσης και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο έχεις το πάω χέρι στις διαπραγματεύσεις. (ένας Γερμανός υπολόγισε ότι θα ήθελε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλά από αυτά που σου δίνουν)

Τα διπλάσια είναι 120.000, και ειναι μισθος Senior Manager στην BMW. Λιγο δυσκολο να τα δωσουν σε καποιον που ερχεται κατευθειαν απο Ελλαδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Γερμανία δεν είναι για μένεις σε μεγάλες πόλεις.
Οι περισσότεροι επιλέγουν να ζούν σε μικρές κωμοπόλεις ή χωριά στα περίχωρα ή ποιό έξω και να πηγαινοέρχονται.

Και επειδή οι αποστάσεις εκεί ΔΕΝ έχουν σχέση με τις δικές μας λόγο του οδιοκού δικτύου, το να επιλέγει να μένει κάποιος 60-70+ χιλιόμετρα μακρυά από την δουλειά του είναι ψιλονορμάλ κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ψάξου πολύ. Θες να πας σε μια χώρα που απ'οσο καταλαβαίνω μέχρι στιγμής το πολύ πολύ ως τουρίστας εχεις πάει. Εφόσον σου δίνεται η δυνατότητα, βάσει προσόντων, να κάνεις ένα δυνατό ξεκίνημα στη Γερμανία, μη χάσεις την ευκαιρία. Και να μείνετε ένα χρόνο σε ένα σπίτι 60τμ γιατί τόσο φτάνεις άνετα, δεν είναι καταστροφικό, δεν είστε και πολύτεκνοι. Με 3,500 καθαρά, βάλε στόχο να αφήνεις 500 στην άκρη και με τα υπόλοιπα οι 3 σας μια χαρά θα βγαίνετε. 

Κοίτα τις εναλλακτικές σου, διάβασε πολύ και πήγαινε προετοιμασμένος. Απο τα πιο μικρά μέχρι τα μεγάλα. Πολλά πράγματα θα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου και σε μια γλώσσα που δε καταλαβαίνεις. Δεν είναι εύκολο, δεν είναι όμως κι ακατόρθωτο. 

3 λεπτά πριν, dpolal είπε

Στην Γερμανία δεν είναι για μένεις σε μεγάλες πόλεις.
Οι περισσότεροι επιλέγουν να ζούν σε μικρές κωμοπόλεις ή χωριά στα περίχωρα ή ποιό έξω και να πηγαινοέρχονται.

Και επειδή οι αποστάσεις εκεί ΔΕΝ έχουν σχέση με τις δικές μας λόγο του οδιοκού δικτύου, το να επιλέγει να μένει κάποιος 60-70+ χιλιόμετρα μακρυά από την δουλειά του είναι ψιλονορμάλ κατάσταση.

Όποιος έχει αυτοκίνητο, κάνει commuting. Ακόμα και να αντέχεις να μένεις εντός της πόλης, είναι τρομερά value for money να μένεις σε μικρότερο μέρος. Και καλυτερη ζωή έχεις και πιο οικονομικά σου έρχεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/04/2020 at 10:56, li@m said:

Ωπ τώρα το πρόσεξα και. Παίδες Μόναχο είναι!!

πολυς κοσμος τα μπερδευει.αλλο τοσο στα αγγλικα που το μοναχο μερικοι το μεταφραζουν Monaco αντι για munich.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2020 στις 10:46 ΠΜ, forgotten είπε

απο οτι βλεπω ειναι πολυ υψηλο το κοστος και η recruiter λεει ανοησιες πρεπει να χεις 5000 ευρω καθαρο μισθο για να χεις ικανοποιτικη ζωη εκει , και απορω με το θρασος καποιων recruiter που απλα θελουν να παγιδευσουν κοσμο...

https://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Monaco

Αυτό το λες από αυτά που ακούς και υποθέτεις ή έχεις ζήσει/έχεις κάποιον πολύ κοντινό σου που ζει εκεί;

Έχω τον ξάδερφό μου. Παντρεμένος με παιδάκι. Η γυναίκα του δεν εργάζεται προς το παρόν λόγω μωρού. Παίρνει 3000 καθαρά, δίνει τα 1500 στο σπίτι και ζούνε πολύ καλά. Μάζεψαν κ λεφτά κ πήρανε και αμάξι. Τώρα για 5000 που λες δεν ξέρω. Εντάξει αν τρως συχνά έξω και ψωνίζεις συνέχεια ρούχα κτλ λογικό. Κάποιος συνηθισμένος σε συνθήκες ελλάδας δλδ να είναι κομπλέ και με ρούχα των 50 ευρώ και όχι των 200 (ένα παράδειγμα φέρνω) είναι κομπλέ. Έχω γνωρίσει και 2 συναδέλφους του με ίδιο μισθό και όλοι είναι κομπλέ.

PS το Μόναχο είναι ντριμ σίτι οπότε γνώμη μου  take the chance.

Αν επιτρέπεται σε τι θέση? @li@m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Niki2 είπε

Αυτό το λες από αυτά που ακούς και υποθέτεις ή έχεις ζήσει/έχεις κάποιον πολύ κοντινό σου που ζει εκεί;

Έχω τον ξάδερφό μου. Παντρεμένος με παιδάκι. Η γυναίκα του δεν εργάζεται προς το παρόν λόγω μωρού. Παίρνει 3000 καθαρά, δίνει τα 1500 στο σπίτι και ζούνε πολύ καλά. Μάζεψαν κ λεφτά κ πήρανε και αμάξι. Τώρα για 5000 που λες δεν ξέρω. Εντάξει αν τρως συχνά έξω και ψωνίζεις συνέχεια ρούχα κτλ λογικό. Κάποιος συνηθισμένος σε συνθήκες ελλάδας δλδ να είναι κομπλέ και με ρούχα των 50 ευρώ και όχι των 200 (ένα παράδειγμα φέρνω) είναι κομπλέ. Έχω γνωρίσει και 2 συναδέλφους του με ίδιο μισθό και όλοι είναι κομπλέ.

PS το Μόναχο είναι ντριμ σίτι οπότε γνώμη μου  take the chance.

Αν επιτρέπεται σε τι θέση? @li@m

Ο φιλος πανω λινκαρε Μονακο, οχι Μοναχο, οποτε τα 5000 που ειπε ειναι και λιγα μαλλον. Στα υπολοιπα δεν διαφωνω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην είσαι σίγουρος τότε σημαίνει πως είσαι αρκετά νέος στη δουλειά.  Απορία,  γιατί να μην βρεις μια δουλειά Ελλάδα με 1500; Την ίδια ποιότητα ζωής θα έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2020 στις 7:53 ΠΜ, giotis1982 είπε

Για να μην είσαι σίγουρος τότε σημαίνει πως είσαι αρκετά νέος στη δουλειά.  Απορία,  γιατί να μην βρεις μια δουλειά Ελλάδα με 1500; Την ίδια ποιότητα ζωής θα έχεις. 

Πού έχει δουλειές στην Ελλάδα με 1500 ευρώ??? 🧐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Niki2 είπε

Πού έχει δουλειές στην Ελλάδα με 1500 ευρώ??? 🧐

1500 ευρώ είναι 30 χιλιάρικα,  αν σκοπεύεις και μπορείς να ζητάς 60 στη Γερμανία τότε μπορείς να βρεις και με 30 στην Ελλάδα. Η μεγάλη διαφορά είναι ο μισθός όταν έχεις τρελή εμπειρία.  Εκεί δε θα πάρεις 60 αλλά 120. Στην Ελλάδα θα εφτανες απλά τα 50-60. 

Επίσης στην Ελλάδα παίζει να δουλεύει και η γυναίκα σου , λίγο οι γονείς να προσέχουν τα παιδιά,  λίγο οι φτηνές διακοπές, Ε δεν είναι τόσο μεγάλη η διαφορά.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, shikabalas είπε

Μονο που τα 60 ειναι μικτα και τα 30 καθαρα.

1500 ευρώ στην Ελλάδα είναι περίπου 30 χιλιάρικα μικτο εισόδημα.  1500 επί 14 μας κάνει 21 χιλιάρικα καθαρά....

Ο βασικός στη Γερμανία είναι 1500 ευρώ.  Όταν ζητάς 3 φορές το βασικό στη Γερμανία τότε μπορείς να ζητήσεις και 3 φορές το βασικό στην Ελλάδα.Η μεγάλη διαφορά είναι η εμπειρία,  ο Έλληνας θα πάρει 2 χιλιάρικα καθαρά (28 το χρόνο) μετά από 10 χρόνια εμπειρίας ,   δηλαδή περίπου 45 χιλιάρικα μικτά  κοστιζοντας 60 στον εργοδότη  ενώ ο Γερμανός τα διπλά.

Όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας πρέπει να μάθεις να ζυγιζεις τον εαυτό σου. Όταν λέμε να ζυγιζεις εννοούμε να ξέρεις πόσα είναι τα 1500 καθαρά και πόσο πληρώνει σύνολο ο εργοδότης για εσένα. Δηλαδή 1500 καθαρά στο χέρι,  περίπου 300 η εφορία,  ένα χιλιάρικο το ΙΚΑ και όποια έξτρα παροχή σου προσφέρει. Κοστίζει δηλαδή γύρω στα 43 χιλιάρικα το χρόνο στην Ελλάδα. Όπως είπα η διαφορά είναι όταν ξεφεύγει ο μισθός που στην Ελλάδα δεν φτάνουν ποτέ στο χέρι σου λόγο φόρων. Κάντε τις πράξεις μια φορά,  έστω και μετά το όνειρο. 

Στη Γερμανία είναι φυσικά αντίστοιχα.,

Εκτός και αν νομίζεις ότι ο Γερμανός είναι βλάκας και μοιράζει λεφτά. 

Αν κρίνω από τις αντιδράσεις και τα μυαλά που κουβαλάνε  11 εκατομμυρία βέβαια,  κοντά είμαι. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Niki2 είπε

Πού έχει δουλειές στην Ελλάδα με 1500 ευρώ??? 🧐

Δεν ξέρω με τι αντικείμενο ασχολείσαι αλλα ξερω πολυ πολυ κοσμο που παίρνει απο 1400 μέχρι 2000 καθαρα στην Ελλάδα. 

Και ναι εχει δίκιο ο συμφορουμιτης οτι αναλογα με το τι δουλειά κάνεις μπορει να εχει και στην Ελλάδα με καλο μισθο. Η recruiter παντως για πρώτη δουλειά απο Ελλάδα να πας Γερμανια σίγουρα ψαχνει φτηνα εργατικά χερια και οποιος αντέξει. Μισθό ανάλογο τωμ προσόντων σου θα πάρεις μετα απο ενα χρόνο ή δυο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, giotis1982 είπε

1500 ευρώ στην Ελλάδα είναι περίπου 30 χιλιάρικα μικτο εισόδημα.  1500 επί 14 μας κάνει 21 χιλιάρικα καθαρά....

Ο βασικός στη Γερμανία είναι 1500 ευρώ.  Όταν ζητάς 3 φορές το βασικό στη Γερμανία τότε μπορείς να ζητήσεις και 3 φορές το βασικό στην Ελλάδα.Η μεγάλη διαφορά είναι η εμπειρία,  ο Έλληνας θα πάρει 2 χιλιάρικα καθαρά (28 το χρόνο) μετά από 10 χρόνια εμπειρίας ,   δηλαδή περίπου 45 χιλιάρικα μικτά  κοστιζοντας 60 στον εργοδότη  ενώ ο Γερμανός τα διπλά.

Όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας πρέπει να μάθεις να ζυγιζεις τον εαυτό σου. Όταν λέμε να ζυγιζεις εννοούμε να ξέρεις πόσα είναι τα 1500 καθαρά και πόσο πληρώνει σύνολο ο εργοδότης για εσένα. Δηλαδή 1500 καθαρά στο χέρι,  περίπου 300 η εφορία,  ένα χιλιάρικο το ΙΚΑ και όποια έξτρα παροχή σου προσφέρει. Κοστίζει δηλαδή γύρω στα 43 χιλιάρικα το χρόνο στην Ελλάδα. Όπως είπα η διαφορά είναι όταν ξεφεύγει ο μισθός που στην Ελλάδα δεν φτάνουν ποτέ στο χέρι σου λόγο φόρων. Κάντε τις πράξεις μια φορά,  έστω και μετά το όνειρο. 

Στη Γερμανία είναι φυσικά αντίστοιχα.,

Εκτός και αν νομίζεις ότι ο Γερμανός είναι βλάκας και μοιράζει λεφτά. 

Αν κρίνω από τις αντιδράσεις και τα μυαλά που κουβαλάνε  11 εκατομμυρία βέβαια,  κοντά είμαι. 

Προσωπικα δε με ενδιαφερει ποσα πληρωνει ο εργοδοτης στο συνολο, με ενδιαφερει ποια ειναι τα χρηματα που μου μενουν καθαρα εμενα.

Μου θυμιζεις μια απο το τμημα HR μεγαλης πολυεθνικης εταιρειας στην Ελλαδα με την οποια ειχα κανει συνεντευξη για μια θεση - υποψην μενω ΗΒ και μιλουσαμε για θεση επαναπατρισμου - και οταν της ζητησα 2000 καθαρα για θεση (η οποια εχει και πολλες νομικες ευθυνες) στο management team της εταιρειας μου ειπε κατα γραμμα "ξερεις ποσα ειναι αυτα τα χρηματα για την εταιρεια; ειναι 4000 μικτα, καθαρο μισθο 2000 ευρω δινουμε στον Ops Director (ασχολιαστο αυτο)". Συγνωμη κυρια HR μου εμενα με ενδιαφερει με βαση την εμπειρια μου, τις γνωσεις μου, τις σπουδες μου και το τι μπορω να προσφερω στην εταιρεια ποσα ΚΑΘΑΡΑ χρηματα θα μου δωσετε, στην τσεπη μου, για να ζησω εγω και η οικογενεια μου, οχι το ποσα θα πληρωσει η εταιρεια συνολικα στο κρατος εξαιτιας της υπερφολογησης. Αυτο δεν ειναι δικο μου προβλημα. 

41 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Δεν ξέρω με τι αντικείμενο ασχολείσαι αλλα ξερω πολυ πολυ κοσμο που παίρνει απο 1400 μέχρι 2000 καθαρα στην Ελλάδα. 

Και ναι εχει δίκιο ο συμφορουμιτης οτι αναλογα με το τι δουλειά κάνεις μπορει να εχει και στην Ελλάδα με καλο μισθο. Η recruiter παντως για πρώτη δουλειά απο Ελλάδα να πας Γερμανια σίγουρα ψαχνει φτηνα εργατικά χερια και οποιος αντέξει. Μισθό ανάλογο τωμ προσόντων σου θα πάρεις μετα απο ενα χρόνο ή δυο. 

 

Εγω παλι δυστυχως ξερω μετρημενους στα δαχτυλα του ενος χεριου. Οι περισσοτεροι ειναι μεταξυ 650 - 900 ευρω και πολλα λεω. Ισως μερικοι γνωστοι μου που απασχολουνται στον τομεα του ΙΤ να ειναι γυρω στα 1200.

Επεξ/σία από merkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...