Προς το περιεχόμενο

Κόστος ζωής στο Μόναχο


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@merkon Κάνεις λάθος εδω , η εταιρεία βγάζει απο τα ταμεία 4κ , να μην ψηφίζεις αυτούς που δουλειά τάζουν λαγούς με πετραχήλια,  να μην κυνηγάς τον "καπιταλιζμο" , να μην πιστεύεις εργατοπατέρες,  όχι εσύ φυσικά,  δε σε ξέρω και δε ξέρω τι πιστεύεις προσωπικά.  Καταλαβαίνεις που το πάω. 

Όταν λες θάνατος στους μικροαστούς,  ε τη φάρα σου καθαρίζεις.

Και στην τελική τόσα χρόνια στο εξωτερικό με μικτά μιλάνε. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

47 λεπτά πριν, merkon είπε

Προσωπικα δε με ενδιαφερει ποσα πληρωνει ο εργοδοτης στο συνολο, με ενδιαφερει ποια ειναι τα χρηματα που μου μενουν καθαρα εμενα.

Μου θυμιζεις μια απο το τμημα HR μεγαλης πολυεθνικης εταιρειας στην Ελλαδα με την οποια ειχα κανει συνεντευξη για μια θεση - υποψην μενω ΗΒ και μιλουσαμε για θεση επαναπατρισμου - και οταν της ζητησα 2000 καθαρα για θεση (η οποια εχει και πολλες νομικες ευθυνες) στο management team της εταιρειας μου ειπε κατα γραμμα "ξερεις ποσα ειναι αυτα τα χρηματα για την εταιρεια; ειναι 4000 μικτα, καθαρο μισθο 2000 ευρω δινουμε στον Ops Director (ασχολιαστο αυτο)". Συγνωμη κυρια HR μου εμενα με ενδιαφερει με βαση την εμπειρια μου, τις γνωσεις μου, τις σπουδες μου και το τι μπορω να προσφερω στην εταιρεια ποσα ΚΑΘΑΡΑ χρηματα θα μου δωσετε, στην τσεπη μου, για να ζησω εγω και η οικογενεια μου, οχι το ποσα θα πληρωσει η εταιρεια συνολικα στο κρατος εξαιτιας της υπερφολογησης. Αυτο δεν ειναι δικο μου προβλημα. 

Συγνωμη που βγαινω offtopic αλλα σιγουρα δουλευεις σε management team;
Γιατι εχω ΙΤ δουλευω και μια χαρα καταλαβαινω τα budget και γιατι τα λενε σε μικτα.

Για τον νηματοθετη. Κανεις δεν μπορει να σου πει αν ζεις με τα λεφτα που προτεινει η recruiter, o καθενας ζει αλλιως.
Αν μπορεις μαθε το πραγματικο κοστος ζωης εκει που θες να πας και βαλτα κατω. Δεν ειναι ολες οι ιστοριες μετανασταστευσης ομορφα παραμυθακια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giotis1982 είπε

1500 ευρώ στην Ελλάδα είναι περίπου 30 χιλιάρικα μικτο εισόδημα.  1500 επί 14 μας κάνει 21 χιλιάρικα καθαρά....

Ο βασικός στη Γερμανία είναι 1500 ευρώ.  Όταν ζητάς 3 φορές το βασικό στη Γερμανία τότε μπορείς να ζητήσεις και 3 φορές το βασικό στην Ελλάδα.Η μεγάλη διαφορά είναι η εμπειρία,  ο Έλληνας θα πάρει 2 χιλιάρικα καθαρά (28 το χρόνο) μετά από 10 χρόνια εμπειρίας ,   δηλαδή περίπου 45 χιλιάρικα μικτά  κοστιζοντας 60 στον εργοδότη  ενώ ο Γερμανός τα διπλά.

Όταν βγαίνεις στην αγορά εργασίας πρέπει να μάθεις να ζυγιζεις τον εαυτό σου. Όταν λέμε να ζυγιζεις εννοούμε να ξέρεις πόσα είναι τα 1500 καθαρά και πόσο πληρώνει σύνολο ο εργοδότης για εσένα. Δηλαδή 1500 καθαρά στο χέρι,  περίπου 300 η εφορία,  ένα χιλιάρικο το ΙΚΑ και όποια έξτρα παροχή σου προσφέρει. Κοστίζει δηλαδή γύρω στα 43 χιλιάρικα το χρόνο στην Ελλάδα. Όπως είπα η διαφορά είναι όταν ξεφεύγει ο μισθός που στην Ελλάδα δεν φτάνουν ποτέ στο χέρι σου λόγο φόρων. Κάντε τις πράξεις μια φορά,  έστω και μετά το όνειρο. 

Στη Γερμανία είναι φυσικά αντίστοιχα.,

Εκτός και αν νομίζεις ότι ο Γερμανός είναι βλάκας και μοιράζει λεφτά. 

Αν κρίνω από τις αντιδράσεις και τα μυαλά που κουβαλάνε  11 εκατομμυρία βέβαια,  κοντά είμαι. 

Τεραστια γενικευση αυτό. Για πολλούς εργαζόμενους με εμπειρία και σπουδές, τα 1,500€ στην Ελλάδα είναι ταβάνι που θα παιρνουν στα 45 τους, όχι αρχικός μισθός. Ίσως στον τομέα σου πληρώνουν αβέρτα αλλά δεν ισχύει παντού στην οικονομία. 

Αναφορά σε κείμενο

ενώ μόλις 10% λαμβάνει μισθό άνω των 1.300 ευρώ το μήνα
Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/453944/728-ton-ergazomenon-stin-ellada-ehei-mistho-kato-apo-1000-eyro

Η πρόταση για δουλειά που έχει ο φίλος, αν τα νούμερα ισχύουν, είναι μια χαρά. Δε θα κάνει μεγάλη ζωή στην αρχή αλλά θα περνάει άνετα και θα έχει προοπτικές για ακόμα παραπάνω. Και το Μοναχο ειναι 2 ωρες απο την Αθήνα και έχει 4 πτήσεις τη μέρα. Ε δε το λες και μακρια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

@merkon Κάνεις λάθος εδω , η εταιρεία βγάζει απο τα ταμεία 4κ , να μην ψηφίζεις αυτούς που δουλειά τάζουν λαγούς με πετραχήλια,  να μην κυνηγάς τον "καπιταλιζμο" , να μην πιστεύεις εργατοπατέρες,  όχι εσύ φυσικά,  δε σε ξέρω και δε ξέρω τι πιστεύεις προσωπικά.  Καταλαβαίνεις που το πάω. 

Όταν λες θάνατος στους μικροαστούς,  ε τη φάρα σου καθαρίζεις.

Και στην τελική τόσα χρόνια στο εξωτερικό με μικτά μιλάνε. 

 

25 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Συγνωμη που βγαινω offtopic αλλα σιγουρα δουλευεις σε management team;
Γιατι εχω ΙΤ δουλευω και μια χαρα καταλαβαινω τα budget και γιατι τα λενε σε μικτα.

Για τον νηματοθετη. Κανεις δεν μπορει να σου πει αν ζεις με τα λεφτα που προτεινει η recruiter, o καθενας ζει αλλιως.
Αν μπορεις μαθε το πραγματικο κοστος ζωης εκει που θες να πας και βαλτα κατω. Δεν ειναι ολες οι ιστοριες μετανασταστευσης ομορφα παραμυθακια. 

Ναι συμφωνω πως οι εταιρειες μιλανε με μικτα.

Παρ' ολα αυτα, τον εργαζομενο τον ενδιαφερει να ξερει ποσα θα εχει στην τσεπη του καθε φορα που θα πληρωθει και οχι ποσο θα πληρωσει η εταιρεια σε φορολογια στο κρατος.

Και για να το παμε και με τα μικτα, αν εργαζομενος πληρωνεται 30κ μικτα ετησιως στην Ελλαδα μιλαμε για 1500 καθαρα μηνιαιως, ενω το ιδιο ποσο των 30κ μικτων ετησιως στο ΗΒ αντιστοιχουν σε 2000 καθαρα μηνιαιως

Για αυτον ακριβως τον λογο δε με ενδιαφερει ποσα ειναι τα μικτα χρηματα που προσφερει η εταιρεια σαν μισθο αλλα τα ποσα ειναι τα καθαρα που θα παρω στην τσεπη μου καθε μηνα γιατι το συστημα φορολογιας μεταξυ των δυο αυτων κρατων πχ ειναι εντελως διαφορετικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, merkon είπε

Ναι συμφωνω πως οι εταιρειες μιλανε με μικτα.

Παρ' ολα αυτα, τον εργαζομενο τον ενδιαφερει να ξερει ποσα θα εχει στην τσεπη του καθε φορα που θα πληρωθει και οχι ποσο θα πληρωσει η εταιρεια σε φορολογια στο κρατος.

Και για να το παμε και με τα μικτα, αν εργαζομενος πληρωνεται 30κ μικτα ετησιως στην Ελλαδα μιλαμε για 1500 καθαρα μηνιαιως, ενω το ιδιο ποσο των 30κ μικτων ετησιως στο ΗΒ αντιστοιχουν σε 2000 καθαρα μηνιαιως

Για αυτον ακριβως τον λογο δε με ενδιαφερει ποσα ειναι τα μικτα χρηματα που προσφερει η εταιρεια σαν μισθο αλλα τα ποσα ειναι τα καθαρα που θα παρω στην τσεπη μου καθε μηνα γιατι το συστημα φορολογιας μεταξυ των δυο αυτων κρατων πχ ειναι εντελως διαφορετικο.

Ανάποδα πάει δυστυχώς,  η εταιρεία δίνει Χ λεφτά.  Σήμερα η φορολογία είναι 45% αύριο μπορεί να πάει 80% ή και 120% γιατί έτσι. Τι θα κάνει η εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Ανάποδα πάει δυστυχώς,  η εταιρεία δίνει Χ λεφτά.  Σήμερα η φορολογία είναι 45% αύριο μπορεί να πάει 80% ή και 120% γιατί έτσι. Τι θα κάνει η εταιρεία;

Και η λύση ποια είναι;Εθελοντική εργασία για να μην πληρώνει εφορία/ένσημα  η εταιρία;Ασε που τα του υπαλλήλου αφαιρούνται απο τα κέρδη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και ντε να μάθετε(μερικοί) τι δουλειά κάνω. Δεν ρώτησα κανένα αν τα χρήματα που θα ζητήσω αντιστοιχούν στην προϋπηρεσία ή/και στα προσόντα μου. Αυτό που ρώτησα είναι αν με 60Κ μικτά στο Μόναχο μπορεί να ζήσει μια 3μελής οικογένεια. Φτάσαμε να συζητάμε για την φορολογία!! Πάντως έλαβα αρκέτες χρήσιμες απαντήσεις. Αυτό που κατάλαβα είναι πως αν με πάρουν και αν πάω (με 70Κ που ζήτησα) θα είμαι οικονομικά ζημιωμένος. Θα το κάνω μόνο για το xp που θα κερδίσω καθώς η θέση είναι πολύ καλή και σε τρομερό οργανισμό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, li@m είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει σώνει και ντε να μάθετε(μερικοί) τι δουλειά κάνω. Δεν ρώτησα κανένα αν τα χρήματα που θα ζητήσω αντιστοιχούν στην προϋπηρεσία ή/και στα προσόντα μου. Αυτό που ρώτησα είναι αν με 60Κ μικτά στο Μόναχο μπορεί να ζήσει μια 3μελής οικογένεια. Φτάσαμε να συζητάμε για την φορολογία!! Πάντως έλαβα αρκέτες χρήσιμες απαντήσεις. Αυτό που κατάλαβα είναι πως αν με πάρουν και αν πάω (με 70Κ που ζήτησα) θα είμαι οικονομικά ζημιωμένος. Θα το κάνω μόνο για το xp που θα κερδίσω καθώς η θέση είναι πολύ καλή και σε τρομερό οργανισμό.

Ο λογος που ρωτησα προσωπικα εγω ειναι επειδη (εχοντας προσωπικη εμπειρια απο τομεις του engineering στην Γερμανια και Ελβετια) θα μπορουσα να σου πω αν τα 60Κ ειναι fair ή αν οντως μπορεις να πας και παραπανω.

Παρολαυτα επι της ερωτησης σου, τα 60Κ ειναι περιπου 3.2K καθαρα συν οτι σου δινει το κρατος για το παιδι. Κοστος ζωης και σουπερμαρκετ ειναι περιπου σαν Ελλαδα οποτε υπολογιζεις μονος σου ποσο τρωτε , η διαφορα ειναι τα ενοικια τα οποια εξαρτιονται απο το ποσο κεντρικα θες να μεινεις καπως και οτι εχει να κανει με services (π.χ. μαθηματα γλωσσων, υδραυλικοι κλπ.). Καποιες εταιριες δινουν και εξτραδακια αναλογα τον τομεα και την συλλογικη συμβαση

Για Ενοικια μπορεις να δεις στο ιντερνετ σε σελιδες που παιζουν περιπου, θεωρω θα ναι ενα 1.5Κ . Ολες οι αλλες πληροφοριες για την Ελλαδα που γραφτηκαν δεν καταλαβαινω γιατι ειναι σχετικες με το νημα.

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω και εργάζομαι σε σχετικά μικρή πόλη της Γερμανίας (περίπου 150000 κάτοικοι). Γενικά ισχύουν αυτά που σου είπαν...supermarket σε τιμές Ελλάδας (για να μην πω φθηνότερα) και ενοίκια ανάλογα πόσο αντέχει η τσέπη σου... ΠΡΟΣΟΧΗ σε ότι χρειαστεί να υπογράψεις (συμβόλαιο σπιτιού,κινητό/σταθερό τηλέφωνο) γιατί οι Γερμανοί δεν αστιεύονται...

Κάτι που δεν έχει αναφέρει κανένας μέχρι τώρα είναι τα χρήματα που θα χρειαστείς ΠΡΙΝ ξεκινήσεις την δουλεία σου...

Τι εννοώ: Έστω ότι ξεκινάς από 01/06 αυτό σημαίνει ότι θα πληρωθείς στο τέλος του μήνα...ΌΜΩΣ θα πρέπει να έχεις βρει σπίτι από τον προηγούμενο μήνα, να έχεις κάνει μετακόμιση, να έχεις αγοράσει ότι βασικό -κυρίως έπιπλα- σου λείπει...Όλα αυτά θα πρέπει να γίνουν με χρήματα που έχεις ήδη...Οπότε για να πείς ότι πας, πρέπει να έχεις 7-8000euro ώστε να καλύψεις εισιτήρια/μετακόμιση/εγγύηση σπιτιού/διαμονή/φαγητό κτλ. μέχρι να ξεκινήσεις να πληρώνεσαι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιες εταιριες προσφερουν relocation packages που καλυπτουν ακριβως τα εξοδα που αναφερεις, ισως θα μπορουσε να ρωτησει ο φιλος αν παρει τη δουλεια τελικα.

Με 70Κ σιγουρα δεν θα ζημιωθεις οικονομικα, απλα δεν θα βαλεις σχεδον τιποτα στην ακρη. Αν σταδιακα αρχισει να δουλευει και η συζυγος θα ειστε ΠΟΛΥ ανετα και θα ζειτε σε μια απο τις καλυτερες πολεις του κοσμου  σε ποιοτητα ζωης, ενω απο τα λεγομενα σου σιγουρα θα δουλευεις σε εταιρεια που θα ειναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με την οποιαδηποτε ελληνικη. Καλη τυχη και αν σε παρουν ευχαριστως να βοηθησουμε με οποιαδηποτε απορια για το Μοναχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2020 στις 10:41 ΠΜ, li@m είπε

Καλημέρα σε όλους 

Μιλούσε εχθές με μια recruiter για μια θέση στο Μόναχο της Γερμανίας. Με ρώτησε τι χρήματα θα ήθελα. Απάντησα πως δεν έχω ιδέα για το κόστος ζωής εκεί. Μου είπε πως 60Κ μικτά πάνω κάτω θα είναι καλά για τη θέση. Έψαξα λίγο στο Google είδα πως τα 60 μικτά πάνε 40 καθαρά και πως σπίτι με λιγότερα από 1.5Κ δεν παίζει. Να διευκρίνησω πως δεν είμαι μόνος μου αλλά με γυναίκα και νεογέννητο. Αν βάλεις και τα πάγια του σπιτιού μιλάμε πως το 50% του μισθού θα είναι μόνο για το σπίτι. Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο; ευχαριστώ πολύ. 

μιλάμε για 20.000 ευρώ δηλαδή για 1666 ευρώ τον μήνα budget. Οικονομίες δεν έχεις; 

 

Επειδή είναι και γυναίκα και νεογέννητο στην μέση (οπότε πέραν της οικογενειακής ταλαιπωρίας στο θέμα ωρών, ύπνου κτλ πάει να πει πως η γυναίκα δεν θα δουλεύει) τα βλέπω λίγο σφιχτά τα πράματα ειδικά στο θέμα ψυχολογίας γιατί το νεογέννητο ειναι ταλαιπωρία γλυκιά ή μη ταλαιπωρία... και το βάρος θα πέσει σε μεγάλο βαθμό στην γυναίκα σου η οποία θα ειναι μακριά απο την πατρίδα άρα και απο συγγενείς; ή έχετε κανέναν εκεί;

 

Το να φύγεις σε άλλη χώρα ειναι δύσκολο απο μόνο του... το να φύγεις και να τρώς την ταλαιπωρία του να μεγαλώνεις ένα μωρό + να πρέπει να κάνεις οικονομίες ειναι ακόμη πιο δύσκολο..

 

Αν ήσουν μόνος σου θα σου έλεγα πήγαινε με κλειστά τα  μάτια και θα έβγαζες την άκρη μόνος σου μέσα στον χρόνο..

 

Τώρα ειναι πολύ δύσκολο δεν θέλω να προσβληθείς αλλά αντικειμενικά μια τέτοια κίνηση θα δοκιμάσει όχι μόνο τις αντοχές σας αλλά και τον ίδιο σας τον γάμο τουλάχιστον αυτή είναι η άποψη μου... 

 

Αν έχεις κάτι εδώ στην ελλάδα που να αποφέρει έστω κάποια χρήματα θα σε συμβούλευα καλύτερα να κάτσεις εδώ μέχρι να μεγαλώσει λίγο το παιδί. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα από Μόναχο.

Για σπίτι επίσης θα μπορούσες να κοιτάξεις και εδώ

https://www.muenchen.de/rathaus/Stadtverwaltung/Referat-fuer-Stadtplanung-und-Bauordnung/Wohnungsbau/Muenchen-Modell-Mietwohnungen.html

https://gwg-gruppe.de

Το φαγητό στο Μόναχο κατά τη γνώμη μου σε εστιατόρια είναι λίγο τσιμπημένο. Σούπερ μάρκετ οι τιμές των σαμπουάν και απορρυπαντικά είναι πιο φθηνά από Ελλάδα. 

Στην αρχή θα δυσκολευτείτε αλλά αργότερα αρχίσει και η γυναίκα σου και δουλεύει πιστεύω θα είστε μια χαρά.

Για ότι άλλο χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2020 στις 3:36 ΜΜ, li@m είπε

Παντως αυτόπου έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι πως τα 60 δεν φτάνουν, με την έννοια πως δεν θα ζουμε με μια ποιότητα. Γερμανικά δεν ξέρει κανένας από τους 2 μας πράγμα που σημαίνει πως για να βρει και η γυναίκα εργασία θα είναι αρκετά δύσκολο. Άρα με μια πηγή εισοδ'ηματος δεν βλέπω φως στο τούνελ. Θα ζητήσω 80 και ότι γίνει. Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. @ProponitisTouKanape ξερεις να μου πεις κανένα προάστιο;

εγω δε θα σχολιασω για μισθο ή για σπιτι: καλα Γερμανια χωρις Γερμανικα;

Θελει τρεεεεεεεεεελη προσοχη σε οτι εχει να κανει με συμβολαια (σπιτιου εργασιας αυτοκινητο κοκ) και θα χρειαστεις οποιοδηποτε καποιον να σε βοηθησει. Ι διως στην αρχη για να μπορεσεις να προσαρμοστεις. Θα σου προτεινα να αρχισεις γερμανικα εκει (ισως και ο εργοδοτης να το ζητησει).

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που σε εκμεταλευονται ειτε εργασια ειτε συμβολαιο σπιτιου κινητης, ρευμα και σου δινουν οτι αυτοι θελουν. Εκτος αυτου η γλωσσα θα σε βοηθησει στη καθημερινοτητα σου. Ωραια τα γραφουν μερικοι (πηγαινε/μη το σκεφτεσαι/κοιτα τα λεφτα) αλλα λιγοι το εχουν ζησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 9:42 ΠΜ, vamvakoolas είπε

εγω δε θα σχολιασω για μισθο ή για σπιτι: καλα Γερμανια χωρις Γερμανικα;

Θελει τρεεεεεεεεεελη προσοχη σε οτι εχει να κανει με συμβολαια (σπιτιου εργασιας αυτοκινητο κοκ) και θα χρειαστεις οποιοδηποτε καποιον να σε βοηθησει. Ι διως στην αρχη για να μπορεσεις να προσαρμοστεις. Θα σου προτεινα να αρχισεις γερμανικα εκει (ισως και ο εργοδοτης να το ζητησει).

Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις που σε εκμεταλευονται ειτε εργασια ειτε συμβολαιο σπιτιου κινητης, ρευμα και σου δινουν οτι αυτοι θελουν. Εκτος αυτου η γλωσσα θα σε βοηθησει στη καθημερινοτητα σου. Ωραια τα γραφουν μερικοι (πηγαινε/μη το σκεφτεσαι/κοιτα τα λεφτα) αλλα λιγοι το εχουν ζησει

Καλά σιγά το δύσκολο, ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος θα είναι.

   Για τα συμβόλαιο δεν μεγαλύτερη προσοχή σε σχέση με άλλες χώρες, αντιθέτως μάλιστα, η Γερμανία έχει μεγάλη προστασία ενοικιαστή / εργαζομένου / αγοραστή. Φυσικά βέβαια πρέπει να ξεκινήσει στην πορεία Γερμανικά. Αλλά και να γνωρίζει πολύ καλά την γλώσσα, δεν σημαίνει ότι θα μπορέσει να καταλάβει την δικηγορική γλώσσα των συμβολαίων. Μια δικηγορική ασφάλεια χρειάζεται μόνο να κάνει, και μετά μπορεί να παίρνει τηλέφωνο όταν έχει κάποια απορία και να ρωτάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...