Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα σε εγκατάσταση dual boot συστήματος


jp77s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

@stefanidisg Ξεκινα απο δω και καλο διαβασμα.

Εγκατάσταση Linux Mint μαζί με τα Windows, Εύκολα Και Γρήγορα

https://www.pcsteps.gr/29041-εγκατάσταση-linux-mint/

How to Dual Boot Windows 10 and Linux Mint

https://youtu.be/vxepmtjmilQ

Βάση αυτού του οδηγού πήγαινα αλλά δεν εγκαθίσταται τα Linux. Αν και μου είπαν άλλοι ότι ίσως έχεις boot secure , αλλά δεν έχω καμία ασφάλεια μέσα στο bios.

Εντ μεταξύ με αυτόν τον οδηγό έφτιαχνα τα partition στον σκληρό αλλά εφόσων δεν μπορούσα να σεταρω τα linux τα έσβηνα τα έξτρα partition . Τώρα δεν με αφήνει να φτιάξω μέγεθος partition μεγαλύτερο από 17 gb. 

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην σπαμαρουμε το αρχικο ποστ, ανοιξε ενα νεο θεμα και δωσε οσο περοσσοτερες πληροφοριες μπορεις.

Ειδικα πως ειναι η διαμορφωση του δισκου αυτη την στιγμη.

ΜΗΝ ξεχασεις να παρεις αντιγραφα των αρχειων πριν κανεις οτιδηποτε.

Ασχετο αλλα προσωπικα σε μηχανηματα με 8 γιγα ραμ προτεινω παντα εγκατασταση δευτερου λειτουργικου συστηματος σε VirtualBox.

DualBoot καταστασεις μονο προβληματα δημιουργουν ειδικα μετα απο καποιο μεγαλο Upgrade στα Παραθυρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γενικά τα Windows δεν τσουλάνε καθόλου καλά όταν βρισκονται στον ίδιο δίσκο με διαφορετικό file system. Πετάνε τρομερά προβλήματα. Τρομερά σπαστικό.

Είναι δύσκολο να λύσεις το πρόβλημα σου μέσω αυτού του thread @jp77s 😧 Θα σου πρότεινα να βγάλεις εντελώς τα windows, αν δεν το έχεις κανει ήδη. Έτσι και αλλιώς δεν τρέχουν.
Δοκίμασες να βάλεις μόνο ένα OS, και αν ναι τότε σου έβγαλε πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα κατάφερα να τα βάλω ώσπου τα παράτησα. Τα ήθελα και τα windows μέσα. Παλιά δούλευαν τα Linux από το cd live, έβαζα το cd και εμφανιζόταν το περιβάλλον του linux , αλλά επειδή το laptop δεν έχει cd rom έλεγα αν μπορώ να τα τρέξω από το usb , αλλά ούτε και αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, inle είπε

Γενικά τα Windows δεν τσουλάνε καθόλου καλά όταν βρισκονται στον ίδιο δίσκο με διαφορετικό file system. Πετάνε τρομερά προβλήματα. Τρομερά σπαστικό.

Είναι δύσκολο να λύσεις το πρόβλημα σου μέσω αυτού του thread @jp77s 😧 Θα σου πρότεινα να βγάλεις εντελώς τα windows, αν δεν το έχεις κανει ήδη. Έτσι και αλλιώς δεν τρέχουν.
Δοκίμασες να βάλεις μόνο ένα OS, και αν ναι τότε σου έβγαλε πρόβλημα;

Έκανα επιδιόρθωση του MBR και τα win7 δουλεύουν. Σέρνονται και πάλι αλλά το πρόβλημα είναι πιθανόν στον hdd. Έκανα ένα check με sentinel και βρήκα υγεία 52%.

Δεν μπορώ να δοκιμάσω να αφήσω μόνο Linux γιατί το PC δεν είναι δικό μου και θα είναι η πρώτη επαφή του ιδιοκτήτη με Linux. Φοβάμαι ότι θα το φέρει πίσω την επομένη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jp77s είπε

Έκανα επιδιόρθωση του MBR και τα win7 δουλεύουν. Σέρνονται και πάλι αλλά το πρόβλημα είναι πιθανόν στον hdd. Έκανα ένα check με sentinel και βρήκα υγεία 52%.

Δεν μπορώ να δοκιμάσω να αφήσω μόνο Linux γιατί το PC δεν είναι δικό μου και θα είναι η πρώτη επαφή του ιδιοκτήτη με Linux. Φοβάμαι ότι θα το φέρει πίσω την επομένη... 

Τουλάχιστον βάλε win10 αφου είναι πιο ελαφριά (νομίζω). Και η υποστήριξη για τα 7 τελειώνει, αν δεν έχει τελειώσει ήδη.

Πες, πάντως, στον φίλο σου ότι αν δεν κάνει δουλειά που θέλει επαγγελματικά προγράμματα (photoshop, gaming, premiere), τότε μπορεί να έχει Ubuntu. Ενημέρωσε τον, γιατι πλέον το Ubuntu είναι πανεύκολο στη χρήση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε συνέχεια της προσπάθειας να βάλω Linux μαζί με windows μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες , τελικά τα κατάφερα. Εξαρχής ο οδηγός του pc steps για εμένα άκυρος. Κατέβασα ένα πρόγραμμα , δημιουργείς usb boot με την διανομή που θες , και από εκεί μέσα σε ρωτάει πόσο χώρο από τον σκληρό σου θέλεις για τα Linux , και αυτό ήταν. Ούτε δημιουργείς partition μέσα από Windows ούτε τίποτα. Το πρόγραμμα είναι αυτό. https://www.balena.io/etcher/ .

Τώρα το πρόβλημα στην δικιά μου περίπτωση πιο ήταν , ήταν ότι χρησιμοποιούσα usb 3 stick , ενώ ήθελε usb 2 .  Πλέον έχω αλλάξει 5 διανομές , και κατέληξα στο kubuntu .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...