Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή ΔΕΗ ηλεκτρονικά


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, rus είπε

Αυτό ισχυει και για την ΕΥΔΑΠ? Γιατι οπως ειπα την πληρωσα πριν λιγες ωρες και η προμηθεια ηταν 0,3ε

Εχω να πληρώσω πολλούς μήνες ευδαπ με Internet banking. Όταν πλήρωνα ήταν 0.30

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πληρώνω εδώ και χρόνια την ΔΕΗ από την σελίδα της με την χρεωστική- μισθοδοσίας που έχω και δεν υπάρχουν ούτε κρατήσεις ούτε τίποτα.απορω γιατί κάποιος να μπει στην διαδικασία να πληρώσει με prepaid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vasilis1 είπε

Εγώ πληρώνω εδώ και χρόνια την ΔΕΗ από την σελίδα της με την χρεωστική- μισθοδοσίας που έχω και δεν υπάρχουν ούτε κρατήσεις ούτε τίποτα.απορω γιατί κάποιος να μπει στην διαδικασία να πληρώσει με prepaid.

Μηπως γιατι η prepaid είναι ανωνυμη?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vasilis1 είπε

Υπάρχει λόγος να πληρώνεις την ΔΕΗ με " ανώνυμη " κάρτα;

Προφανως αυτοι που το κανουν εχουν τους λογους τους.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rus είπε

Μηπως γιατι η prepaid είναι ανωνυμη?

Ναι, αλλά η δεη είναι επώνυμη εφόσον γράφει πάνω το αφμ, όπως και όλοι οι λογαριασμοί πλέον.  Οπότε αν το κάνει/κάνεις για λόγους εφορίας, τζάμπα κόπος. Είναι ενήμερη από φέτος για όλα τα έξοδα καθενός αφμ. Μάλιστα αν δεν έσκαγε ο κορονοϊός, ήταν έτοιμοι στις φετινές δηλώσεις να κάνουν αυτό .

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ναι, αλλά η δεη είναι επώνυμη εφόσον γράφει πάνω το αφμ, όπως και όλοι οι λογαριασμοί πλέον. 

Ο λογ/σμος είναι φυσικα επωνυμος, αλλα μπορει να τον πληρωσει άλλος.

Εγω πχ. μολις πληρωσα τη δεη της μανας μου μεσω e-banking, γιατι να τρεχει εκεινη να πληρωσει αφου μπορω να εξυπηρετησω?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, rus είπε

Ο λογ/σμος είναι φυσικα επωνυμος, αλλα μπορει να τον πληρωσει άλλος.

Εγω πχ. μολις πληρωσα τη δεη της μανας μου μεσω e-banking, γιατι να τρεχει εκεινη να πληρωσει αφου μπορω να εξυπηρετησω?

Καλά αυτό εννοείται και καλά κάνεις. Το θέμα είναι ότι μετράει στο δικό σου αφορολόγητο και όπως έγραψα πιο πάνω, φέτος η εφορία θα λογίσει ως έσοδα όλα μας τα έξοδα. Θα προσθέσει δαπάνες αφορολόγητου (ebanking) μαζί με ότι λογ/σμο έχεις στο αφμ σου. Αν το ποσό που θα βγάλει σύνολο είναι πάνω από το εισόδημα, σου το λογίζει αυτό ως εισόδημα και ταυτόχρονα σε βάζει σε έλεγχο φοροδιαφυγής. Όλα αυτά θα γίνουν όταν ξεκινήσουν οι δηλώσεις. Φέτος θα "μετρήσει" τα περσινά.

Το καλύτερο θα ήταν να βγάλει εκείνη κωδικούς ebanking και να της το πληρώνεις με τους κωδικούς της να φαίνεται στο δικό της αφορολόγητο. Ή να το πληρώνεις με την κάρτα της μέσω του σαητ της δεη.

Πλέον θα πρέπει να κάνουμε πολύ συγκεκριμένες δαπάνες μέσω τραπέζης και σίγουρα όχι πάνω από το δηλωθέν εισόδημα. Θέλει προσοχή.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 1comment είπε

Καλά αυτό εννοείται και καλά κάνεις. Το θέμα είναι ότι μετράει στο δικό σου αφορολόγητο και όπως έγραψα πιο πάνω, φέτος η εφορία θα λογίσει ως έσοδα όλα μας τα έξοδα. Θα προσθέσει δαπάνες αφορολόγητου (ebanking) μαζί με ότι λογ/σμο έχεις στο αφμ σου. Αν το ποσό που θα βγάλει σύνολο είναι πάνω από το εισόδημα, σου το λογίζει αυτό ως εισόδημα και ταυτόχρονα σε βάζει σε έλεγχο φοροδιαφυγής. Όλα αυτά θα γίνουν όταν ξεκινήσουν οι δηλώσεις. Φέτος θα "μετρήσει" τα περσινά.

Το καλύτερο θα ήταν να βγάλει εκείνη κωδικούς ebanking και να της το πληρώνεις με τους κωδικούς της να φαίνεται στο δικό της αφορολόγητο. Ή να το πληρώνεις με την κάρτα της μέσω του σαητ της δεη.

Πλέον θα πρέπει να κάνουμε πολύ συγκεκριμένες δαπάνες μέσω τραπέζης και σίγουρα όχι πάνω από το δηλωθέν εισόδημα. Θέλει προσοχή.

Για το 30% επι του εισοδηματος λες? Νομιζω οτι αυτό δεν ισχυει για >70 ετων?

Δεν υπαρχει περιπτωση η μανα μου να βγαλει κωδικους ebanking, ελαχιστοι ηλικιωμενοι μπορουν να δουλεψουν αυτά τα πραγματα. Για να το πληρωσω με τη καρτα της θα πρεπει η καρτα να εχει χρημα, αν δεν εχει?

Για δαπανες πανω από το δηλωθεν εισοδημα ανησυχει μονο οποιος δε μπορει να τις δικαιολογησει, εγω πχ. εδω και χρονια εχω σχεδον 0 εισοδημα, αλλα οι δαπανες μου δικαιολογουνται από εισοδηματα παλαιοτερων ετων.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rus είπε

Για το 30% επι του εισοδηματος λες? Νομιζω οτι αυτό δεν ισχυει για >70 ετων?

Δεν υπαρχει περιπτωση η μανα μου να βγαλει κωδικους ebanking, ελαχιστοι ηλικιωμενοι μπορουν να δουλεψουν αυτά τα πραγματα. Για να το πληρωσω με τη καρτα της θα πρεπει η καρτα να εχει χρημα, αν δεν εχει?

Για δαπανες πανω από το δηλωθεν εισοδημα ανησυχει μονο οποιος δε μπορει να τις δικαιολογησει, εγω πχ. εδω και χρονια εχω σχεδον 0 εισοδημα, αλλα οι δαπανες μου δικαιολογουνται από εισοδηματα παλαιοτερων ετων.

Α καλά, εσύ θα είσαι ψηλά στη λίστα των ελέγχων δυστυχώς. Αν είδες το λινκ που έβαλα, θα κατάλαβες. Εισοδήματα παλαιότερων ετών δεν θα τσεκάρει η εφορία. Αυτό που θα κάνει είναι αν δει ότι έχεις π.χ. 2000 έξοδα-δαπάνες και εισόδημα μηδέν, με το νέο σύστημα που αναφέρει και το λινκ σε βάζει σε λίστα ελέγχου. Στην ουσία, θα σου λογίσει ως εισόδημα όλα τα έξοδα και θα σου στείλει χαρτί να πας στη δεδ να δικαιολογήσεις τα ποσά. Εσύ θα πρέπει να αποδείξεις εκεί αυτο που λες για παλιότερα έτη (ταλαιπωρία και πιθανώς έξοδα δικηγόρου). Αυτό είναι το κράτος μας.

Στόχος της προσυμπλήρωσης των συγκεκριμένων στοιχείων στις φετινές φορολογικές δηλώσεις είναι να διευκολυνθούν οι φορολογικές αρχές στον έμμεσο προσδιορισμό των πραγματικών φορολογητέων εισοδημάτων χιλιάδων φορολογουμένων και να επιβάλουν τους φόρους που αναλογούν σ' αυτά.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, 1comment είπε

Α καλά, εσύ θα είσαι ψηλά στη λίστα των ελέγχων δυστυχώς. Αν είδες το λινκ που έβαλα, θα κατάλαβες. Εισοδήματα παλαιότερων ετών δεν θα τσεκάρει η εφορία. Αυτό που θα κάνει είναι αν δει ότι έχεις π.χ. 2000 έξοδα-δαπάνες και εισόδημα μηδέν, με το νέο σύστημα που αναφέρει και το λινκ σε βάζει σε λίστα ελέγχου. Στην ουσία, θα σου λογίσει ως εισόδημα όλα τα έξοδα και θα σου στείλει χαρτί να πας στη δεδ να δικαιολογήσεις τα ποσά. Εσύ θα πρέπει να αποδείξεις εκεί αυτο που λες για παλιότερα έτη (ταλαιπωρία και πιθανώς έξοδα δικηγόρου). Αυτό είναι το κράτος μας.

Γιατι "δυστυχως"? Όταν εισαι καλυμμενος δεν εχεις να φοβηθεις κατι. Είναι πολλοι αυτοι που εχουν 0 εισοδημα, παρολ αυτα ζουν και κανουν δαπανες. Δεν ειναι δυνατον ολοι αυτοι να θεωρηθουν φοροφυγαδες, δηλ. υποστηριζεις οτι θα καταργηθει η αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων? Δε θα υπαρχει πια ο κωδικος στη δηλωση?

 

21 λεπτά πριν, 1comment είπε

Στόχος της προσυμπλήρωσης των συγκεκριμένων στοιχείων στις φετινές φορολογικές δηλώσεις είναι να διευκολυνθούν οι φορολογικές αρχές στον έμμεσο προσδιορισμό των πραγματικών φορολογητέων εισοδημάτων χιλιάδων φορολογουμένων και να επιβάλουν τους φόρους που αναλογούν σ' αυτά.

Σωστο αυτό, πρεπει να προσδιοριστουν τα πραγματικα φορολογητεα εισοδηματα, οπως λεει, και να επιβληθουν οι αναλογοι φοροι.

Άλλο αυτό και αλλο αυτο που λες, δηλ. ότι θα εφευρουν εισοδηματα για να φορολογησουν

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rus είπε

Γιατι "δυστυχως"? Όταν εισαι καλυμμενος δεν εχεις να φοβηθεις κατι. Είναι πολλοι αυτοι που εχουν 0 ειδοσημα, παρολ αυτα ζουν και κανουν δαπανες. Δεν ειναι δυνατον ολοι αυτοι να θεωρηθουν φοροφυγαδες, δηλ. υποστηριζεις οτι θα καταργηθει η αναλωση κεφαλαιου προηγουμενων ετων? Δε θα υπαρχει πια ο κωδικος στη δηλωση?

Δεν ξέρω, δες το λινκ που σου έδωσα. Μπαίνουμε σε μια νέα φάση ελέγχων από την εφορία και δεδομένου ότι το κράτος θα θέλει έσοδα, θα προσπαθήσει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι. Εγώ για το καλό σου σε ενημέρωσα, αλλά αν θεωρείς ότι είσαι καλυμμένος και δεν σε νοιάζει αν σε καλέσουν για έλεγχο, γράψε άκυρο. Ο πατέρας μου πάντως την πάτησε γιατί πλήρωνε τους δεκο της γιαγιάς και της αδερφής μου (του τα δίνανε μετρητά) και τελικά έχει ποσό δαπανών > των εσόδων του. Τον ίδιο δεν τον νοιάζει βέβαια. Εμένα θα με ένοιαζε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

δες και τη προσθηκη που εκανα με edit γιατι δε την προλαβες

 

 

8 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εγώ για το καλό σου σε ενημέρωσα, αλλά αν θεωρείς ότι είσαι καλυμμένος και δεν σε νοιάζει αν σε καλέσουν για έλεγχο, γράψε άκυρο. Ο πατέρας μου πάντως την πάτησε γιατί πλήρωνε τους δεκο της γιαγιάς και της αδερφής μου (του τα δίνανε μετρητά) και τελικά έχει ποσό δαπανών > των εσόδων του. Τον ίδιο δεν τον νοιάζει βέβαια. Εμένα θα με ένοιαζε πολύ.

Καλα, το ηξερα δε το ακουσα από σενα  πρωτη φορα. Αλλα δε μπορω να κανω κατι διαφορετικο από αυτά που κανω τωρα. Το εισοδημα μου παραμενει 0.

Γιατι τη πατησε ο πατερας σου, του ειπαν οτι θα πληρωσει προστιμο? ή μηπως δε δικαιολογει τα λεφτα?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rus είπε

δες και τη προσθηκη που εκανα με edit γιατι δε την προλαβες

Μα δεν έχεις διαβάσει το λινκ να δεις αναλυτικά τι γράφει. Δεν θα εφεύρουν κατά τη γνώμη σου αν σου πουν ότι όσες δεκο πλήρωσες είναι εισόδημα; Το δίνω ξανά.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Μα δεν έχεις διαβάσει το λινκ να δεις αναλυτικά τι γράφει. Δεν θα εφεύρουν κατά τη γνώμη σου αν σου πουν ότι όσες δεκο πλήρωσες είναι εισόδημα;

Kεραυνοβολα απαντας, δε προλαβαινει κανεις να κανει edit :)

Αν σου βεβαιωνουν εισοδημα που δεν υπαρχει, εφευρεση δεν είναι? Αν εγω εχω λεφτα πχ. από μια κληρνομια που πηρα προπερσι και φτανει να πληρωσει 100 λογ/σμους, δεν ειμαι καλυμμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...