Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή ΔΕΗ ηλεκτρονικά


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rus είπε

Kεραυνοβολα απαντας, δε προλαβαινει κανεις να κανει edit :)

Αν σου βεβαιωνουν εισοδημα που δεν υπαρχει, εφευρεση δεν είναι? Αν εγω εχω λεφτα πχ. από μια κληρνομια που πηρα προπερσι και φτανει να πληρωσει 100 λογ/σμους, δεν ειμαι καλυμμενος?

Ναι γιατί το θέμα το κατέχω. Μα αυτό θα κάνουν. Θα βεβαιώσουν εισόδημα που δεν υπάρχει. Θα λογίσουν εισόδημα όλα τα έξοδα δεκο, ασφάλειες μαζί με τα ποσά του κωδικού των ηλ. δαπανών και όλο αυτό θα σου πει ότι είναι το εισόδημα αν το πραγματικό είναι μικρότερο.

Είσαι καλυμμένος, αλλά η εφορία θα σε καλέσει για έλεγχο και θα πρέπει να το αποδείξεις εσύ όλο αυτό. Εκτός αν στη δήλωση βάζεις και ανάλωση κεφαλαίου. Τότε δεν θα έχεις θέμα. Αν όμως το κάνεις, χρόνο με το χρόνο μειώνεται το κεφάλαιο που μπορείς να επικαλεστείς.

Γνώμη μου είναι, εφόσον είσαι άνεργος να μην πληρώνεις τίποτα ηλεκτρονικά. Εξάλλου δεν το χρειάζεσαι. Έτσι κρατάς την ανάλωση κεφαλαίου για το μέλλον που μπορεί να τη χρειαστείς.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ναι γιατί το θέμα το κατέχω. Μα αυτό θα κάνουν. Θα βεβαιώσουν εισόδημα που δεν υπάρχει. Θα λογίσουν εισόδημα όλα τα έξοδα δεκο, ασφάλειες μαζί με τα ποσά του κωδικού των ηλ. δαπανών και όλο αυτό θα σου πει ότι είναι το εισόδημα αν το πραγματικό είναι μικρότερο.

Είσαι καλυμμένος, αλλά η εφορία θα σε καλέσει για έλεγχο και θα πρέπει να το αποδείξεις εσύ όλο αυτό. Εκτός αν στη δήλωση βάζεις και ανάλωση κεφαλαίου. Τότε δεν θα έχεις θέμα. Αν όμως το κάνεις, χρόνο με το χρόνο μειώνεται το κεφάλαιο που μπορείς να επικαλεστείς.

Γνώμη μου είναι, εφόσον είσαι άνεργος να μην πληρώνεις τίποτα ηλεκτρονικά. Εξάλλου δεν το χρειάζεσαι. Έτσι κρατάς την ανάλωση κεφαλαίου για το μέλλον που μπορεί να τη χρειαστείς.

Αρα η αναλωση κεφαλαιου παραμενει(φυσικα και τη βαζω, αλλιως τοσα χρονια θα μου εβγαινε φορος).

Και τους δικους μου λογ/σμους ποιος θα τους πληρωνει? δε θα αναρωτηθουν? Θυμησε μου, 30% είναι και επι του τεκμαρτου ή μονο επι του πραγματικου?

Νομιζω οτι εισαι υπερβολικος, εχεις πανικοβληθει χωρις λογο. Δε πανε να κυνηγησουν το 1.000.000+ ανεργους, ετσι κι αλλιως δε μπορουν να παρουν από αυτους. Τους αληθινούς φοροφυγαδες θελουν. Αν ενας με μηδενικο εισοδημα εχει δαπανες 2-3χιλ. το χρονο δε θα ασχοληθουν, αν εχει 20χιλ. υποθετω θα ασχοληθουν και καλα θα κανουν.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, rus είπε

Αρα η αναλωση κεφαλαιου παραμενει(φυσικα και τη βαζω, πως αλλιως θα ημουν καλυμμενος τοσα χρονια).

Και τους δικους μου λογ/σμους ποιος θα τους πληρωνει? δε θα αναρωτηθουν? Θυμησε μου, 30% είναι και επι του τεκμαρτου ή μονο επι του πραγματικου?

Νομιζω οτι εισαι υπερβολικος, εχεις πανικοβληθει χωρις λογο. Δε πανε να κυνηγησουν το 1.000.000+ ανεργους, ετσι κι αλλιως δε μπορουν να παρουν από αυτους. Τους αληθινούς φοροφυγαδες θελουν. Αν ενας με μηδενικο εισοδημα εχει δαπανες 2-3χιλ. το χρονο δε θα ασχοληθουν, αν εχει 20χιλ. θα ασχοληθουν και καλα θα κανουν.

Έχω πανικοβληθεί γιατί έχω διαβάσει πολλές υποθέσεις από την ταλαιπωρία πολιτών με την ααδε. Μακάρι να μην εφαρμοστεί καθολικά, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξος (εκ φύσεως🤣).

Τα προηγούμενα χρόνια γιατί την έβαζες; Αφού δεν είχε εφαρμοστεί σύστημα έσοδα-έξοδα. Νομίζω κακώς, τεσπα. Και στου πατέρα μου τη δήλωση το βάζει ο λογιστής, αλλά ο πατέρας μου έχει πολύ τεκμαρτό εισόδημα.

Επί του πραγματικού είναι το 30%. Κι εγώ άνεργος είμαι (περίπου γιατί βοηθάω σε οικογενειακή επιχείρηση). Γι αυτό σου λέω ότι δεν χρειάζεται. Α έχεις και στο όνομά σου λογ/σμούς; Εγώ ευτυχώς τίποτα. Μόνο το αυτοκίνητο αλλά έχει χαμηλό τεκμήριο και δεν με απασχολεί.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έχω πανικοβληθεί γιατί έχω διαβάσει πολλές υποθέσεις από την ταλαιπωρία πολιτών με την ααδε. Μακάρι να μην εφαρμοστεί καθολικά, αλλά δεν είμαι τόσο αισιόδοξος (εκ φύσεως🤣).

Τα προηγούμενα χρόνια γιατί την έβαζες; Αφού δεν είχε εφαρμοστεί σύστημα έσοδα-έξοδα. Νομίζω κακώς, τεσπα. Και στου πατέρα μου τη δήλωση το βάζει ο λογιστής, αλλά ο πατέρας μου έχει πολύ τεκμαρτό εισόδημα.

Επί του πραγματικού είναι το 30%. Κι εγώ άνεργος είμαι (περίπου άνεργος γιατί βοηθάω σε οικογενειακή επιχείρηση). Γι αυτό σου λέω ότι δεν χρειάζεται. Α έχεις και στο όνομά σου λογ/σμούς;

Παλι απαντησες αμεσως και δε προλαβες να δεις το edit.

Aν δεν την εβαζα εβγαινε φορος. Κι εγω εχω τεκμαρτο, ακομα και στεγαστικο.

Σαφως εχω στο ονομα μου λογ/σμους, οπως και παρα πολλοι αλλοι με μηδεν εισοδημα. Ενας μπορει  να είναι ανεργος και να εχει μια οικογενεια που  χαλαει 1500ε το χρονο στη δεη. Μπορει να τον βοηθάνε οι γονεις του να πληρωσει, αλλα για την εφορια θα θεωρηθει φοροφυγας που δε μπορει να καλυψει τα 1500ε και θα του επιβληθει προστιμο?...

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Παλι απαντησες αμεσως και δε προλαβες να δεις το edit.

Aν δεν την εβαζα εβγαινε φορος.

Σαφως εχω στο ονομα μου, οπως και παρα πολλοι αλλοι με μηδεν εισοδημα. Ενας μπορει  να είναι ανεργος και να εχει μια οικογενεια,που θα χαλαει 1500ε το χρονο στη δεη. Μπορει να τον βοηθάνε οι γονεις του να πληρωσει, αλλα για την εφορια θα θεωρηθει φοροφυγας που δε μπορει να καλυψει τα 1500ε και θα του επιβληθει προστιμο?...

Ναι, είναι υπερβολικό αλλά το αποφάσισε ο Πιτσιλής της ααδε. Τώρα θα είχε ήδη εφαρμοστεί με τις δηλώσεις. Δεν ξέρω τι θα γίνει. Αγχώνομαι πιο πολύ για τον πατέρα μου γιατί αυτός τα έχει όλα στο όνομά του, ακίνητα, μαγαζιά και ταυτόχρονα λίγα έσοδα. Έχει δεκο που όμως δεν καταναλώνει εκείνος. Φοβάμαι ότι θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας έτσι που θα τα κάνει η εφορία.

Για μενα δεν φοβάμαι, δεν φαίνομαι πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αγχώνομαι πιο πολύ για τον πατέρα μου γιατί αυτός τα έχει όλα στο όνομά του, ακίνητα, μαγαζιά και ταυτόχρονα λίγα έσοδα. Έχει δεκο που όμως δεν καταναλώνει εκείνος. Φοβάμαι ότι θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας έτσι που θα τα κάνει η εφορία.

Αν φαινεται ότι εχει χαλασει πχ. 200,000 ενώ δηλωσε 20,000 λογικο είναι να ανησυχεις. Εκτος αν μπορει να τα καλυψει με παλιοτερα εισοδηματα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, rus είπε

Αν φαινεται ότι εχει χαλασει πχ. 200,000 ενώ δηλωσε 20,000 λογικο είναι να ανησυχεις. Εκτος αν μπορει να τα καλυψει με παλιοτερα εισοδηματα.

Ούτε καν, δεν είναι αυτά τα ποσά. Πολύ μικρότερα. Το θέμα είναι ότι σίγουρα θα προκύψει αρνητική διαφορά! Τεσπα, ας ξεφύγουμε από όλη αυτή την παρωδία που ζούμε να ανοίξουν και να δουλέψουν και τα μαγαζιά κι όλα τα άλλα τα βλέπουμε. Πιο πολύ ασχολούμαι γιατί με τρελαίνει η "απραξία"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας.Πριν 2 μηνες ηρθε ο εναντι λογαριασμος στα 400 ευρω.Επι τοπου πληρωσα 150, πριν 1 μηνα πληρωσα αλλα 150 και τωρα ηθελα να πληρωσω τα υπολοιπα 100 να ξοφλησω.

Προχθες ομως μου ηρθε ο εκκαθαριστικος με πιστωτικο υπολοιπο 30 ευρω και αναφερει ομως ως προηγουμενο ανεξοφλητο ποσο 100 ευρω.

Τι παιζει σ' αυτη την περιπτωση; Πληρωνω τα 100 ή οχι;

Επεξ/σία από yetegig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, yetegig είπε

Καλησπερα σας.Πριν 2 μηνες ηρθε ο εναντι λογαριασμος στα 400 ευρω.Επι τοπου πληρωσα 150, πριν 1 μηνα πληρωσα αλλα 150 και τωρα ηθελα να πληρωσω τα υπολοιπα 100 να ξοφλησω.

Προχθες ομως μου ηρθε ο εκκαθαριστικος με πιστωτικο υπολοιπο 30 ευρω και αναφερει ομως ως προηγουμενο ανεξοφλητο ποσο 100 ευρω.

Τι παιζει σ' αυτη την περιπτωση; Πληρωνω τα 100 ή οχι;

Εφόσον είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες (λέει "Ποσό επιστροφής ή συμψηφισμού στον επόμενο λογ/σμό -30,00"?), εννοείται πως ΔΕΝ τα πληρώνεις. Τα 100 που ήταν καθυστερούμενα έχουν υπολογιστεί και αυτά ώστε να βγει πιστωτικό υπόλοιπο 30€.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες (λέει "Ποσό επιστροφής ή συμψηφισμού στον επόμενο λογ/σμό -30,00"?), εννοείται πως ΔΕΝ τα πληρώνεις. Τα 100 που ήταν καθυστερούμενα έχουν υπολογιστεί και αυτά ώστε να βγει πιστωτικό υπόλοιπο 30€.

Γράφει πάνω στο λογαριασμό ότι το ποσό των 30 ευρώ θα αφαιρεθεί από τον επόμενο λογαριασμό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, yetegig είπε

Γράφει πάνω στο λογαριασμό ότι το ποσό των 30 ευρώ θα αφαιρεθεί από τον επόμενο λογαριασμό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Αφου είναι πιστωτικός ο λογαριασμός φυσικό είναι να αφαιρεθεί απο τον επόμενο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επανέλθω λιγο στο αρχικό θέμα της πληρωμής από το site της ΔΕΗ.

Οι κωδικοί ηλεκτρονικής πληρωμής στους λογαριασμούς έχουν 22 αριθμητικά ψηφία ενώ στο αντίστοιχο πλαίσιο του site της ΔΕΗ επιτρέπει την εισαγωγή μόνο 12.

Πως μπορεί να γίνει η πληρωμή;

deh_paper_bill.jpg

Screenshot0000.png

Επεξ/σία από econmis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν προσπάθησες δοκιμαστικά τυχαίο αριθμό, όντως

αν όμως προσπαθήσεις να βάλεις τον κανονικό κωδικό πληρωμής (που ξεκινά με RF...) θα δεις ότι δέχεται κανονικά όλα τα ψηφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, KoreanW είπε

αν προσπάθησες δοκιμαστικά τυχαίο αριθμό, όντως

αν όμως προσπαθήσεις να βάλεις τον κανονικό κωδικό πληρωμής (που ξεκινά με RF...) θα δεις ότι δέχεται κανονικά όλα τα ψηφία

Όντως έχεις δίκιο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο παραπανω κωδικο γραφεις το rf με κεφαλαια μεχρι το νουμερο 45;; Τα χ δε τα γραφεις σωστα;;αρα ειναι 20 ψηφια ο κωδικος μαζοι με το rf σωστα;;Αν υποθεσουμε οτι καποιος πληρωσει με αυτο το τροπο μεσω site δεη με χρεωστικη καρτα πως θα περασει;;;Απο το νοεμβριο εχουν πει οτι οταν πληρωνεις με χρωστικη αν ειναι ποσο πανω απο 30 ευρια θα πρεπει να χεις e banking κωδικους ευρωπαικη οδηγια.Αρα αν δεν εχεις e banking δε θα περασει;;;Στα ατμ πως γινεται η πληρωμη θα γραφεις και rf;;;Το παιρνει το ατμ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...