Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή ΔΕΗ ηλεκτρονικά


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλησπερα στο παραπανω κωδικο γραφεις το rf με κεφαλαια μεχρι το νουμερο 45;; Τα χ δε τα γραφεις σωστα;;αρα ειναι 20 ψηφια ο κωδικος μαζοι με το rf σωστα;;Αν υποθεσουμε οτι καποιος πληρωσει με αυτο το τροπο μεσω site δεη με χρεωστικη καρτα πως θα περασει;;;Απο το νοεμβριο εχουν πει οτι οταν πληρωνεις με χρωστικη αν ειναι ποσο πανω απο 30 ευρια θα πρεπει να χεις e banking κωδικους ευρωπαικη οδηγια.Αρα αν δεν εχεις e banking δε θα περασει;;;Στα ατμ πως γινεται η πληρωμη θα γραφεις και rf;;;Το παιρνει το ατμ;;;

Μην μπερδεύεσαι, όπως ακριβώς είναι ο κωδικός πληρωμής στον λογαριασμό σου έτσι ακριβώς θα τον βάλεις, 25 χαρακτήρες χωρίς κενά, φυσικά και το RF μπροστά γιατί χωρίς αυτό είναι 23. Άσχετα αν θα πραγματοποιήσεις πληρωμή μέσω του συστήματος πληρωμών της ΔΕΗ, είτε μέσω e-banking, είτε μέσω ATM, ΚΑΣ ή οτιδήποτε άλλο.

Για το άλλο που λες - την ευρωπαϊκή οδηγία από Νοέμβριο - δεν έχω ακούσει κάτι, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν θέλεις δείξε μας που το διάβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτησω κατι.Για να παρει καποιος την εκπτωση των 5 ευρω πρεπει να ειναι γραμμενος στο ebill ή την περναει και εδω https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html?language=el

Εχει δοκιμασει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doc είπε

Να ρωτησω κατι.Για να παρει καποιος την εκπτωση των 5 ευρω πρεπει να ειναι γραμμενος στο ebill ή την περναει και εδω https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html?language=el

Εχει δοκιμασει κανεις?

Αν εννοείς την έκπτωση συνέπειας 5% (και όχι 5€) τότε η μόνη προϋπόθεση είναι να έχεις πληρώσει έγκαιρα τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

Αν εννοείς κάτι άλλο, τότε διευκρίνησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μην μπερδεύεσαι, όπως ακριβώς είναι ο κωδικός πληρωμής στον λογαριασμό σου έτσι ακριβώς θα τον βάλεις, 25 χαρακτήρες χωρίς κενά, φυσικά και το RF μπροστά γιατί χωρίς αυτό είναι 23. Άσχετα αν θα πραγματοποιήσεις πληρωμή μέσω του συστήματος πληρωμών της ΔΕΗ, είτε μέσω e-banking, είτε μέσω ATM, ΚΑΣ ή οτιδήποτε άλλο.

Για το άλλο που λες - την ευρωπαϊκή οδηγία από Νοέμβριο - δεν έχω ακούσει κάτι, μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Αν θέλεις δείξε μας που το διάβασες.

έκανα τώρα μια πληρωμή ΔΕΗ από κινητό μέσω alpha και έχει το φοβερό ότι σκανάρει (με τη φωτογραφική) το qr code και ούτε γράφεις τίποτα να κάνεις λάθος, ούτε καν το ποσό

πανεύκολο

 

το ίδιο και σε ευδαπ

 

ενώ μετά που έκανα μια ευδαπ από eurobank έπρεπε να το γράψω , δεν είχε επιλογή για σκάναρισμα

 

όπου υπάρχει αυτή η δυνατότητα καλύτερα να το προτιμάει κανείς να αποφύγει το όποιο λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν εννοείς την έκπτωση συνέπειας 5% (και όχι 5€) τότε η μόνη προϋπόθεση είναι να έχεις πληρώσει έγκαιρα τον τελευταίο εκκαθαριστικό.

Αν εννοείς κάτι άλλο, τότε διευκρίνησε το.

Γραφω για την εκπτωση των 5 ευρω που εχει ανακοινωσει η δεη προσφατα με δωρεαν παγια κλπ δεν αναφερω πουθενα εκπτωση συνεπειας.

Αυτη την εκπτωση θελω να μαθω αν δινει και που στις παραπανω περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

έκανα τώρα μια πληρωμή ΔΕΗ από κινητό μέσω alpha και έχει το φοβερό ότι σκανάρει (με τη φωτογραφική) το qr code και ούτε γράφεις τίποτα να κάνεις λάθος, ούτε καν το ποσό

πανεύκολο

το ίδιο και σε ευδαπ

ενώ μετά που έκανα μια ευδαπ από eurobank έπρεπε να το γράψω , δεν είχε επιλογή για σκάναρισμα

όπου υπάρχει αυτή η δυνατότητα καλύτερα να το προτιμάει κανείς να αποφύγει το όποιο λάθος 

Καλό αυτό αν λαμβάνεις ακόμα έντυπους λογαριασμούς ΔΕΗ.

Εγώ πάντως έχω αποθηκευμένους όλους τους κωδικούς e-bill account στον υπολογιστή μου, και αφού κάνω login όπου θέλω επιλέγω ακίνητο και συμπληρώνει αυτόματα τον κωδικό πληρωμής.

Ομοίως και στη ΔΕΥΑΠ (η ΔΕΥΑ στην οποία ανήκω), και στη vodafone.

9 λεπτά πριν, doc είπε

Γραφω για την εκπτωση των 5 ευρω που εχει ανακοινωσει η δεη προσφατα με δωρεαν παγια κλπ δεν αναφερω πουθενα εκπτωση συνεπειας.

Αυτη την εκπτωση θελω να μαθω αν δινει και που στις παραπανω περιπτωσεις

Εγώ πάλι που είδα την ανακοίνωση της ΔΕΗ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Εκτός και αν εννοείς αυτό:

• Αύξηση της έκπτωσης που παρέχεται στους πελάτες e-bill για κάθε ηλεκτρονικό λογαριασμό, από 1€ για τους Διμηνιαίους και 0,5€ για τους Μηνιαίους, σε 5€ για τους Διμηνιαίους και σε 2,5€ για τους Μηνιαίους.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sasFeb6202032108417PM/i-dei-steketai-dipla-stin-ellada-pou-menei-spiti-eMar242020114919407AM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Καλό αυτό αν λαμβάνεις ακόμα έντυπους λογαριασμούς ΔΕΗ.

Εγώ πάντως έχω αποθηκευμένους όλους τους κωδικούς e-bill account στον υπολογιστή μου, και αφού κάνω login όπου θέλω επιλέγω ακίνητο και συμπληρώνει αυτόματα τον κωδικό πληρωμής.

Ομοίως και στη ΔΕΥΑΠ (η ΔΕΥΑ στην οποία ανήκω), και στη vodafone.

Εγώ πάλι που είδα την ανακοίνωση της ΔΕΗ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Εκτός και αν εννοείς αυτό:

• Αύξηση της έκπτωσης που παρέχεται στους πελάτες e-bill για κάθε ηλεκτρονικό λογαριασμό, από 1€ για τους Διμηνιαίους και 0,5€ για τους Μηνιαίους, σε 5€ για τους Διμηνιαίους και σε 2,5€ για τους Μηνιαίους.

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sasFeb6202032108417PM/i-dei-steketai-dipla-stin-ellada-pou-menei-spiti-eMar242020114919407AM

Αυτο ακριβως εννοω "Αύξηση της έκπτωσης που παρέχεται στους πελάτες e-bill για κάθε ηλεκτρονικό λογαριασμό, από 1€ για τους Διμηνιαίους και 0,5€ για τους Μηνιαίους, σε 5€ για τους Διμηνιαίους και σε 2,5€ για τους Μηνιαίους"

Αρα πρεπει να εισαι γραμμενος στο ebill και η πληρωμη εδω  https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html?language=el   δεν τα αφαιρει

 

Επεξ/σία από doc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doc είπε

Αυτο ακριβως εννοω "Αύξηση της έκπτωσης που παρέχεται στους πελάτες e-bill για κάθε ηλεκτρονικό λογαριασμό, από 1€ για τους Διμηνιαίους και 0,5€ για τους Μηνιαίους, σε 5€ για τους Διμηνιαίους και σε 2,5€ για τους Μηνιαίους"

Αρα πρεπει να εισαι γραμμενος στο ebill και η πληρωμη εδω  https://epos.dias.com.gr/emerchant/dei-paybill/input.html?language=el     δεν σου αφαιρει τα 5 ευρω απο οτι καταλαβαινω.

Αυτό που λέει είναι πως η έκπτωση παρέχεται για κάθε ηλεκτρονικό λογαριασμό, δεν λέει κάπου οτιδήποτε για τον τρόπο εξόφλησης.

Έχεις ενεργοποιημένη ΜΟΝΟ την ηλεκτρονική αποστολή λογαριασμών? Αν ναι θα την πάρεις αυτόματα την έκπτωση χωρίς να χρειάζεσαι κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οπως ολοι θελω να πληρωσω ηλεκτρονικα ο μονος τροπος για την εκπτωση των 5 ευρω ειναι μονο μεσω ebill και οχι μεσω της αλλης πλατφορμας.

Αρα θελει κανονικο registration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη στις πληρωμες με καρτα αμα βαλεις θα σου βγαλει αποτελεσματα.Απο σεπτεμβριο ειχε ξεκινησει.

Το ατμ παιρνει γραμματα rf;;Εχω την εντυπωση οτι μονο νουμερα δεχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου κάνει εντύπωση που πολύς κόσμος δεν το ήξερε για την ηλεκτρονική πληρωμή στη σελίδα της ΔΕΗ.

Δηλαδή το e-bill παίζει να έχει ξεκινήσει από το 2014-5 και το e-pos από το 2016-7.
Κάτι οι καραντίνες, κάτι τα capital control... ευκαιρία για νέες συνήθειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Readiness είπε

Σκαναρει και το pdf στην οθόνη...

Αυτό όντως δεν το είχα σκεφτεί, παρόλο που ήξερα ότι τα barcode σκανάρονται και από οθόνη.

Παρόλα αυτά εμένα προσωπικά με βολεύει περισσότερο μέσα από το ebill acccount.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο λογαριασμός της ΔΕΗ έχει λήξει, γίνεται πληρωμή με χρεωστική της Εθνικής;

Τον κωδικό τον γράφουμε χωρίς κενά με κεφαλαία;

Στον κωδικό πληρωμής τα x είναι Αγγλικοί χαρακτήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Αν ο λογαριασμός της ΔΕΗ έχει λήξει, γίνεται πληρωμή με χρεωστική της Εθνικής;

Τον κωδικό τον γράφουμε χωρίς κενά με κεφαλαία;

Στον κωδικό πληρωμής τα x είναι Αγγλικοί χαρακτήρες;

Έχουν ήδη απαντηθεί σε προηγούμενα post αυτά που ρωτάς:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...