Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκτυπωτή για οικιακή χρήση


takaros14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς να πω ότι δεν γνωρίζω πολλά για τους εκτυπωτές, διάβασα διάφορα εδώ στο τμήμα αυτό, για inkjet,laser κτλ, αλλά δεν έχω καταλήξει στο ποιον πρέπει να προτιμήσω. Πρώτη φορά ψάχνω για εκτυπωτή και αυτό λόγω της οικογένειας. Δηλαδή τώρα με τα νέα δεδομένα στο σχολείο αλλά και για το μέλλον θα χρειαστεί να εκτυπώνω καμιά εργασία για τα παιδιά, καμιά φωτογραφία, αλλά και για προσωπική χρήση για εκτύπωση απλών εγγράφων, για υπηρεσίες, υπεύθυνες δηλώσεις κτλ. Οπότε θα ήθελα να είναι έγχρωμος και θα ήταν καλό να μπορώ να σκανάρω και κάτι. Αυτό με κάνει να ψάχνω για πολυμηχάνημα ή όχι; Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι τι με συμφέρει τελικά, για μικρό όγκο εκτυπώσεων inkjet ή laser; Ψάχνοντας βρήκα αυτόν που έχει και καλά reviews  https://www.skroutz.gr/s/7072644/HP-DeskJet-Ink-Advantage-3835-AiO.html. Για πείτε καμιά γνώμη, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπήκα στο ΕΑΠ, πήρα laser. Δεν το μετάνιωσα.

Τον πούλησα, και τώρα το μετανιώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takaros14 είπε

Καταρχάς να πω ότι δεν γνωρίζω πολλά για τους εκτυπωτές, διάβασα διάφορα εδώ στο τμήμα αυτό, για inkjet,laser κτλ, αλλά δεν έχω καταλήξει στο ποιον πρέπει να προτιμήσω. Πρώτη φορά ψάχνω για εκτυπωτή και αυτό λόγω της οικογένειας. Δηλαδή τώρα με τα νέα δεδομένα στο σχολείο αλλά και για το μέλλον θα χρειαστεί να εκτυπώνω καμιά εργασία για τα παιδιά, καμιά φωτογραφία, αλλά και για προσωπική χρήση για εκτύπωση απλών εγγράφων, για υπηρεσίες, υπεύθυνες δηλώσεις κτλ. Οπότε θα ήθελα να είναι έγχρωμος και θα ήταν καλό να μπορώ να σκανάρω και κάτι. Αυτό με κάνει να ψάχνω για πολυμηχάνημα ή όχι; Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι τι με συμφέρει τελικά, για μικρό όγκο εκτυπώσεων inkjet ή laser; Ψάχνοντας βρήκα αυτόν που έχει και καλά reviews  https://www.skroutz.gr/s/7072644/HP-DeskJet-Ink-Advantage-3835-AiO.html. Για πείτε καμιά γνώμη, ευχαριστώ.

Εάν είναι μικρός ο κύκλος εκτυπώσεων μηνιαίως κοίταξε για Laser , γιατί με μελάνια εάν δεν το χρησιμοποιείς στεγνώνουν .

Το μειονέτημα με τους Hp εάν και εχω στο γραφείο , είναι φθηνή στην απόκτηση τους αλλά έχουν ακριβά αναλώσιμα μελάνια .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αξίζει να πάρεις laser παρόλο που ειναι πιο ακριβός στην αγορά γιατί βγάζει πολύ περισσότερες εκτυπώσεις και μακροχρόνια βγαίνεις κερδισμένος. Και δεν θα ασχολείσαι με τον πιο φθηνό μεν inkjet, αλλα πιο μπελαλιδικο (γέμισμα, στέγνωμα μελανιών), που μπορει και στην τελική να κοστίσει συνολικά περισσότερο. Σωστά; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/4/2020 στις 5:40 ΜΜ, takaros14 είπε

Καταρχάς να πω ότι δεν γνωρίζω πολλά για τους εκτυπωτές, διάβασα διάφορα εδώ στο τμήμα αυτό, για inkjet,laser κτλ, αλλά δεν έχω καταλήξει στο ποιον πρέπει να προτιμήσω. Πρώτη φορά ψάχνω για εκτυπωτή και αυτό λόγω της οικογένειας. Δηλαδή τώρα με τα νέα δεδομένα στο σχολείο αλλά και για το μέλλον θα χρειαστεί να εκτυπώνω καμιά εργασία για τα παιδιά, καμιά φωτογραφία, αλλά και για προσωπική χρήση για εκτύπωση απλών εγγράφων, για υπηρεσίες, υπεύθυνες δηλώσεις κτλ. Οπότε θα ήθελα να είναι έγχρωμος και θα ήταν καλό να μπορώ να σκανάρω και κάτι. Αυτό με κάνει να ψάχνω για πολυμηχάνημα ή όχι; Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι τι με συμφέρει τελικά, για μικρό όγκο εκτυπώσεων inkjet ή laser; Ψάχνοντας βρήκα αυτόν που έχει και καλά reviews  https://www.skroutz.gr/s/7072644/HP-DeskJet-Ink-Advantage-3835-AiO.html. Για πείτε καμιά γνώμη, ευχαριστώ.

Προσωπική άποψη μετά από εμπειρία 4-5 χρόνων που έχω ένα φτηνιάρικο προσφοράς hp και έναν παρόμοιο η κόρη μου 2-3 χρόνια και μέχρι τώρα δουλεύουν και οι δύο μια χαρά.

Εάν έχεις υπομονή και πιάνουν τα χέρια σου πήγαινε σε ένα φτηνιάρικο περίπου σαν αυτόν που προτείνεις χωρίς οθόνες κ.λ.π. περίπλοκες ενέργειες,εκτύπωση , σκανάρισμα , φωτοτυπία με απλά κουμπάκια , του οποίου θα γεμίζεις τα μελανάκια μόνος με σύριγγα.Οδηγίες θα βρεις στο youtube.

Αν δεν πιάνουν πας σε laser αλλά εκεί τον έγχρωμο θα τον πληρώσεις πιο ακριβό και με την προυπόθεση δεν κάνει για φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ίδιο ακριβώς λόγο έψαχνα και εγώ κάποιον εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα αυτές τις μέρες και κατέληξα στον https://www.skroutz.gr/s/10540286/Kyocera-Ecosys-P5021cdn.html

ακόμα δεν έχω εκτυπώσει γιατί περιμένω κάτι καλώδια. 

πήρα και ένα ρουτεράκι και θα τον έχω με wifi https://www.skroutz.gr/s/14227605/TP-LINK-TL-WR802N-v4.html

πριν τον αοράσω είδα ότι έχει και συμβατά toners οπότε νομίζω είναι φοβερός  value for money laser εκτυπωτής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gunman είπε

για τον ίδιο ακριβώς λόγο έψαχνα και εγώ κάποιον εκτυπωτή ή πολυμηχάνημα αυτές τις μέρες και κατέληξα στον https://www.skroutz.gr/s/10540286/Kyocera-Ecosys-P5021cdn.html

ακόμα δεν έχω εκτυπώσει γιατί περιμένω κάτι καλώδια. 

πήρα και ένα ρουτεράκι και θα τον έχω με wifi https://www.skroutz.gr/s/14227605/TP-LINK-TL-WR802N-v4.html

πριν τον αοράσω είδα ότι έχει και συμβατά toners οπότε νομίζω είναι φοβερός  value for money laser εκτυπωτής

Ωραίος φαίνεται αυτός, δεν τον είχα δει. Διάβασα και ενα θέμα που υπάρχει εδω με αυτόν. Εκει γινόταν μια συζήτηση για συμβατά toners, απο ότι κατάλαβα υπαρχουν κάποια που δουλεύουν σωστά και κάποια αλλα όχι. Ξέρουμε ποια είναι τα σωστά; Και έχει ενα μέγεθος-βάρος σεβαστό απο οτι είδα, βολεύει για οικιακή χρήση; Το βασικό θέμα είναι οτι λόγω κατάστασης βλεπω κατι παραδόσεις εως 30 μέρες, μόνο ενα shop στην Κοζάνη το έχει πιο "ετοιμοπαράδωτο" και σε λογικη τιμη, μετα ξεφεύγει. Αλλά πως γίνεται, δουλεύουν τώρα αυτά, δεν ειναι κλειστά; 

Στις 4/4/2020 στις 8:08 ΠΜ, papoys1 είπε

Προσωπική άποψη μετά από εμπειρία 4-5 χρόνων που έχω ένα φτηνιάρικο προσφοράς hp και έναν παρόμοιο η κόρη μου 2-3 χρόνια και μέχρι τώρα δουλεύουν και οι δύο μια χαρά.

Εάν έχεις υπομονή και πιάνουν τα χέρια σου πήγαινε σε ένα φτηνιάρικο περίπου σαν αυτόν που προτείνεις χωρίς οθόνες κ.λ.π. περίπλοκες ενέργειες,εκτύπωση , σκανάρισμα , φωτοτυπία με απλά κουμπάκια , του οποίου θα γεμίζεις τα μελανάκια μόνος με σύριγγα.Οδηγίες θα βρεις στο youtube.

Αν δεν πιάνουν πας σε laser αλλά εκεί τον έγχρωμο θα τον πληρώσεις πιο ακριβό και με την προυπόθεση δεν κάνει για φωτογραφίες.

Δεν φημίζομαι οτι πιάνουν και πολύ τα χέρια μου, αλλά εξαρτάται και τη δουλειά, θα δω κανένα βιντεάκι για γέμισμα μελανιών και θα το ξανασκεφτω αν με βολεύει τελικά ο inkjet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, takaros14 είπε

Δεν φημίζομαι οτι πιάνουν και πολύ τα χέρια μου, αλλά εξαρτάται και τη δουλειά, θα δω κανένα βιντεάκι για γέμισμα μελανιών και θα το ξανασκεφτω αν με βολεύει τελικά ο inkjet. 

εγώ φίλε μου εχω σωθεί με το γέμισμα μελανιών στον epson xp205 μου, στην αρχή με τις σύριγγες ήταν λίγο μανούβρα, με τα τελευταία μελάνια που πήρα από ebay uk έγινε ευκολότερο, το στόμιο ταιριάζει ακριβώς με την τρυπούλα στο catridge και τέρμα οι σύριγγες. Γενικότερα βρίσκω τις ασύρματες δυνατότητες της epson καλύτερες από hp ακόμα και ο android client σου δίνει πλήρη λειτουργικότητα. Αν δεν κάνεις μονος σου refill θα ξεπουληθείς στα αναλώσιμα, στον δικό μου κάνου 35 ευρώ το σετ..

Πάντως πάρε μια απόφαση γρήγορα και συννενοήσου τηλεφωνικά με το πως θα σου το στείλουν γιατί οι εταιρίες κούριερ είναι πίσω σε παραδόσεις 2+ εβδομάδες

ΥΓ έχει πάρει κάποιος απο Αθήνα μελάνια για γέμισμα πρόσφατα να μου προτείνει απο που? Γιατί από ebay θα παραλάβω τα Χριστούγεννα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Kyocera που προτείνεται παραπάνω εκτός της οικονομικής εκτύπωσης (Laser με τέσσερα μελανάκια) έχει πολύ καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης από οποιοδήποτε inject σ' αυτή την κατηγορία τιμής. Σε συνδυασμό με την τιμή του (γύρω στο κατοστάρικο) είναι μια πολύ καλή λύση για κάποιον που δεν χρειάζεται σκάνερ.

Αν πάμε σε πολυμηχάνημα σε παραπλήσιο κόστος εκτύπωσης, η σειρά eco tank της Epson (εμπειρία από τον 3150)  είναι μια επίσης πολύ καλή λύση. Στα υπέρ η πολύ εύκολη αναγόμωση και στα κατά η τιμή που για inject ίσως ξενήσει κάποιους (άνω του κατοστάρικου) και η ποιότητα εκτύπωση που είναι πολύ καλή για inject αλλά όχι κορυφαία όπως των laser.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως εγώ θα πρότεινα στον TS να κοιτάξει για πολυμήχανημα αντί για σκέτο εκτυπωτή, το scanner δίνει δυνατότητες άμεσης φωτοτυπίας και αυτό είναι πάντα χρήσιμο ακόμα και σε home use.

Από την κορυφαία ποιότητα εκτύπωσης του laser εγώ θα προτιμούσα την πολυχρηστικότητά του πολυμηχανηματος inkjet, είτε φτηνού με λύση επαναγεμιζωμενων catridge ( γύρω στα 100) ή κάποιο epson inktank στα 140-150 στα οποία έχει 2 μαύρα μελάνια μέσα.

 

Επεξ/σία από pp6210
correct the autocorrect!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pp6210 είπε

Πάντως εγώ θα πρότεινα στον TS να κοιτάξει για πολυμήχανημα αντί για σκέτο εκτυπωτή, το scanner δίνει δυνατότητες άμεσης φωτοτυπίας και αυτό είναι πάντα χρήσιμο ακόμα και σε home use.

Από την κορυφαία ποιότητα εκτύπωσης του laser εγώ θα προτιμούσα την πολυχρηστικότητά του πολυμηχανηματος inkjet, είτε φτηνού με λύση επαναγεμιζωμενων catridge ( γύρω στα 100) ή κάποιο epson inktank στα 140-150 στα οποία έχει 2 μαύρα μελάνια μέσα.

Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου, το πολυμηχάνημα νομίζω ότι είναι αυτό που θα με βολέψει καλύτερα,θα ήθελα πχ να μπορώ να σκανάρω τις ζωγραφιές των παιδιών και να τις κρατάω "ενθύμιο" ή να το χρησιμοποιώ όπως λες σαν φωτοτυπικό. Απλά έχω χαθεί στα μοντέλα και στα reviews και δεν έχω καταλήξει σε κάποιο ακόμα. Και επίσης το πιο σημαντικό, επειδή όπως προείπα δεν γνωρίζω πολλά από εκτυπωτές,προσπαθώ να βρω πόσο κοστίζουν τα συμβατά μελάνια στο καθένα, αν τα παίρνει και αν είναι εύκολη η όλη διαδικασία. Το γκουγκλάρω αλλά χάνομαι. Δεν έχω καταλάβει αν τα αγοράζεις και τα κουμπώνεις επάνω ή αν τα γεμίζεις μόνος σου, μάλλον παίζουν και οι 2 επιλογές. Έχεις να μου προτείνεις κάποιον εσύ ή όποιος άλλος έχει την καλοσύνη, vfm που λέμε, που να έχει οικονομικά συμβατά μελάνια, όσο το δυνατόν πιο εύκολη διαδικασία γεμίσματος και αξιοπρεπείς εκτυπώσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα.

Δες λιγο το παρακατω...

https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/all-in-one/184314-hp-ink-tank-415

Προχωρησε στην αγορα αφου διαβασεις και αυτο...

Εχει περασει αρκετος καιρος απο την αγορα του μηχανηματος. Θα τον αγοραζα ξανα...

Εχω εκτυπωσει και εγω δεν θυμαμαι τι...Εγχρωμες εκτυπωσεις Α4 σε φωτογραφικο χαρτι, 13Χ18 σε φωτογραφικο χαρτι, πακετα Α4.

Μην αγορασεις απλο εκτυπωτη. Παρε πολυμηχανημα και να εισαι σιγουρος οτι απο την πρωτη μερα θα αρχιζεις να σκαναρεις χαρτια.

Οτι διαβασεις απο μενα στο θεμα παραπανω ισχυει. Δεν εχω συμπληρωσει ακομα μελανι...

Ακομα εχω τα μπουκαλακια που ηταν μεσα δωρεαν. Τα εγχρωμα μελανια δεν εχουν πεσει κατω απο την μεση και το μαυρο ειναι στην μεση.

Ολες οι εκτυπωσεις που κανω ειναι σε υψηλη αναλυση. Ο,τι θελεις ρωτα με...

Στο προτεινω ( οχι αγορα απο το E-shop γιατι δινει ενα μπουκαλακι μαυρο μελανι. Απο τον Κωτσο ειχε δυο και ακομα το ενα το εχω αχρησιμοποιητο.)

Αψογη αγορα !

 

Επεξ/σία από Lshow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, takaros14 είπε

Φίλε μου θα συμφωνήσω μαζί σου, το πολυμηχάνημα νομίζω ότι είναι αυτό που θα με βολέψει καλύτερα,θα ήθελα πχ να μπορώ να σκανάρω τις ζωγραφιές των παιδιών και να τις κρατάω "ενθύμιο" ή να το χρησιμοποιώ όπως λες σαν φωτοτυπικό. Απλά έχω χαθεί στα μοντέλα και στα reviews και δεν έχω καταλήξει σε κάποιο ακόμα. Και επίσης το πιο σημαντικό, επειδή όπως προείπα δεν γνωρίζω πολλά από εκτυπωτές,προσπαθώ να βρω πόσο κοστίζουν τα συμβατά μελάνια στο καθένα, αν τα παίρνει και αν είναι εύκολη η όλη διαδικασία. Το γκουγκλάρω αλλά χάνομαι. Δεν έχω καταλάβει αν τα αγοράζεις και τα κουμπώνεις επάνω ή αν τα γεμίζεις μόνος σου, μάλλον παίζουν και οι 2 επιλογές. Έχεις να μου προτείνεις κάποιον εσύ ή όποιος άλλος έχει την καλοσύνη, vfm που λέμε, που να έχει οικονομικά συμβατά μελάνια, όσο το δυνατόν πιο εύκολη διαδικασία γεμίσματος και αξιοπρεπείς εκτυπώσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

σου εστειλα προσωπικο μυνημα φιλε μου, οτι σου προτεινα και πιο πανω: ειτε φτηνο epson xp με προοπτικη να παρεις refillable catridges+ink, αφου ξαναγεμιζουν πολυ ευκολα και χωρις συριγγα, υπολογισε συνολο 100-110 αλλα αναμονη για τα catridges, η τον φτημοτερο epson ecotank περιπου στα 150 κ τυπωνεις αμεσα οικονομικοτατα, αν μπορεις να ανεβεις σε αυτο το ποσο.

https://www.bestprice.gr/item/2155760797/epson-expression-xp-2100.html?qid=3neM0ibZX10_0ec94&seq=1

https://www.ebay.co.uk/itm/603-XL-refillable-ink-cartridge-for-EPSON-XP-3100-XP-3105-XP-2100-2105-ARC-chip/362945261628?hash=item548139303c:g:SGYAAOSwXjxebifd

ή

https://www.ebay.co.uk/itm/603-XL-refillable-ink-cartridge-for-EPSON-XP-3100-XP-3105-XP-2100-2105-ARC-chip/362945261628?hash=item548139303c:g:SGYAAOSwXjxebifd

προτεινω epson γιατι αυτα γνωριζω κ θεωρω καλυτερα στην ασυρματη χρηση απο τα αντιστοιχα της hp.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...