Προς το περιεχόμενο

iphone 11 VS iphone XS MAX


ababapanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι διαφορες ειναι γνωστες , αυτο που θα ηθελα ειναι η γνωμη σας.

το 11 εχει καλυτερο επαιξεργαστη και πιο δυνατο  απο το XS max ,  αλλα νομιζω σε καθημερινη χρηση δεν θα υπαρχει καποια διαφορα στην εμπειρια χρησης. Το ΜΑΧ εχει πολυ καλυτερη οθονη αλλα το 11 εχει καλυτερη καμερα και μπαταρια. Πια η γνωμη σας για την τελικη επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμενα latest and greatest . .... δηλαδη  το 11  που ειναι και σε λιγο καλυτερη τιμη. Απο αποψη μεγεθους οθονης εισαι πολυ κοντα 6.1-6.4 το μονο μειονεκτημα ειναι η oled οθονη που δεν εχει το 11 . Βεβαια μπαταρια καμερα επεξεργαστης  στο 11 ειναι καλυτερα αρα 3-1 . Η επιλογη δικη σου . Φυσικα δεν θα εχεις κανενα θεμα με το xsmax και την εμπειρια χρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου η επιλογή είναι ξεκάθαρα στο μέγεθος της οθόνης.

Αν θέλεις μεγάλη οθόνη amoled όπως έχουν οι ναυαρχιδες android πας ξεκάθαρα σε xs max.

Αν θέλεις πιο μικρή οθόνη lcd πας σε 11.

Σε καθημερινή εμπειρία δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι με το 11 εκτός ίσως από το night mode της κάμερας, ενώ κερδίζεις πολλά με το xs max λόγω οθόνης.

Αρα σίγουρα xs max απο μένα...

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω κι εγώ τη δική μου γνώμη μια που είμαι κάτοχος ενός iphone 11 εδώ και δύο εβδομάδες.

Θα συμφωνήσω με τον επεξεραστή, την κάμερα, την μπαταρία και με το γεγονός πως είναι το πιο πρόσφατο τηλέφωνο.

Περισσότερο θα κοιτούσα το XS σε σύγκριση με το 11 παρά το MAX. Είναι τεράστιο, δεν είναι βολικό για συχνή χρήση και συχνή χρήση δεν γίνεται να μην κάνεις εφόσον θα είναι απλά το κινητό σου, έχει βάρος και κάποια στιγμή θα σε κουράσει. Αν σκεφτείς πως με το 11 και πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να δυσκολεύεται... ιδίως με μια θήκη εντελώς οριακά.

 

Να σου πω όμως τι μου χάλασε στο 11άρι. Η οθόνη, η οθόνη είναι απογοητευτική. Δεν υπάρχουν μαύρα στο κινητό, πες τα μπλέ, γκρί σκούρο, ότι άλλο χρώμα θες εκτός από μαύρο.

Σαφώς και αν το βάλεις δίπλα με ένα 11 PRO (τα είδα από κοντά στο istorm άλλα και απ`όταν το αγόρασα το τσέκαρα και από φίλο πιο αναλυτικά) δεν θα δεις τεράστια διαφορά σε ότι αφορά τη χρήση πέραν των βίντεο με μαύρο φόντο όταν όμως το δουλέψεις λίγο καθημερινά και ιδίως έαν έρχεσαι από amoled θα το νιώσεις στην πέτσα σου. Είχα s9 και ένα A7 πριν από το 11άρι και με ξενέρωσε απίστευτα όταν συνειδητοποίησα πόσο κακή οθόνη έχει. Μια εβδομάδα μετά σκέφτηκα να το πουλήσω, ακόμα το σκέφτομαι ή να το δώσω στην κοπέλα μου και να πάρω το PRO αυτό που με φρενάρει είναι η τιμή που για το 256 τώρα που ακόμα καλά καλά δεν έκλεισε ένα 6μηνο θα χρειαστεί να δώσεις 1150.00€ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

Το 11άρι έχει πιο σωστή αναλογία για ένα απλό χρήστη όπως εγώ έαν εξαιρέσεις την οθόνη. Τα 128 μου είναι υπερ αρκετά, τόσο που ένα 64άρι ποτέ δεν το γέμισα απλώς στα iphone δεν μπορείς να παίξεις με sd card οπότε πας στο αμέσως μεγαλύτερο.

Αντικειμενικά είναι πιο VFM από τα PRO φοράει τον Α13, έχει ίδιες κάμερες εκτός τον τηλεφακό, και μια πολύ καλή μπαταρία που όμως καίει παραπάνω επειδή δεν είναι OLED.

Επίσης ο γρήγορος φορτιστής που δεν υπάρχει στην συσκευασία θα σε ζορίσει διότι θα χρειαστείς με τέτοια μπαταρία πάνω από 3 ώρες για να το γεμίσεις.

 

Αρχικά πήγαινα για το XS 64GB άλλα δεν υπήρχε πουθενά διαθέσιμο και πήρα το 11. Μου άρεσε άλλα σκέψου αποφεύγω ακόμα και τις ταπετσαρίες με μαύρο επειδή όχι μόνο κάνει μπαμ το μπέζελ από τα δύο μέτρα, σε αλλαγή φόντου που δοκίμασα αυτές που είχε μέσα η συσκευή έχει 3 μαύρες με τη γη και ένα φεγγάρι... μου ήρθε να το πετάξω, το μαύρο στο PRO είναι κατάμαυρο και στο 11 είναι μπλε ανοιχτό, ούτε καν σκούρο.

Ζυγίζεις και παίρνεις.

 

 

Επεξ/σία από d4mage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, d4mage είπε

Να σου πω κι εγώ τη δική μου γνώμη μια που είμαι κάτοχος ενός iphone 11 εδώ και δύο εβδομάδες.

Θα συμφωνήσω με τον επεξεραστή, την κάμερα, την μπαταρία και με το γεγονός πως είναι το πιο πρόσφατο τηλέφωνο.

Περισσότερο θα κοιτούσα το XS σε σύγκριση με το 11 παρά το MAX. Είναι τεράστιο, δεν είναι βολικό για συχνή χρήση και συχνή χρήση δεν γίνεται να μην κάνεις εφόσον θα είναι απλά το κινητό σου, έχει βάρος και κάποια στιγμή θα σε κουράσει. Αν σκεφτείς πως με το 11 και πολλές φορές πιάνω τον εαυτό μου να δυσκολεύεται... ιδίως με μια θήκη εντελώς οριακά.

Να σου πω όμως τι μου χάλασε στο 11άρι. Η οθόνη, η οθόνη είναι απογοητευτική. Δεν υπάρχουν μαύρα στο κινητό, πες τα μπλέ, γκρί σκούρο, ότι άλλο χρώμα θες εκτός από μαύρο.

Σαφώς και αν το βάλεις δίπλα με ένα 11 PRO (τα είδα από κοντά στο istorm άλλα και απ`όταν το αγόρασα το τσέκαρα και από φίλο πιο αναλυτικά) δεν θα δεις τεράστια διαφορά σε ότι αφορά τη χρήση πέραν των βίντεο όταν όμως το δουλέψεις λίγο καθημερινά και ιδίως έαν έρχεσαι από amoled θα το νιώσεις στην πέτσα σου. Είχα s9 και ένα A7 πριν από το 11άρι και με ξενέρωσε απίστευτα όταν συνειδητοποίησα πόσο κακή οθόνη έχει. Μια εβδομάδα μετά σκέφτηκα να το πουλήσω, ακόμα το σκέφτομαι ή να το δώσω στην κοπέλα μου και να πάρω το PRO αυτό που με φρενάρει είναι η τιμή που για το 256 τώρα που ακόμα καλά καλά δεν έκλεισε ένα 6μηνο θα χρειαστεί να δώσεις 1150.00€ ΜΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ.

Το 11άρι έχει πιο σωστή αναλογία για ένα απλό χρήστη όπως εγώ έαν εξαιρέσεις την οθόνη. Τα 128 μου είναι υπερ αρκετά, τόσο που ένα 64άρι ποτέ δεν το γέμισα απλώς στα iphone δεν μπορείς να παίξεις με sd card οπότε πας στο αμέσως μεγαλύτερο.

Αντικειμενικά είναι πιο VFM από τα PRO φοράει τον Α13, έχει ίδιες κάμερες εκτός τον τηλεφακό, και μια πολύ καλή μπαταρία που όμως καίει παραπάνω επειδή δεν είναι OLED.

Επίσης ο γρήγορος φορτιστής που δεν υπάρχει στην συσκευασία θα σε ζορίσει διότι θα χρειαστείς με τέτοια μπαταρία πάνω από 3 ώρες για να το γεμίσεις.

Αρχικά πήγαινα για το XS 64GB άλλα δεν υπήρχε πουθενά διαθέσιμο και πήρα το 11. Μου άρεσε άλλα σκέψου αποφεύγω ακόμα και τις ταπετσαρίες με μαύρο επειδή όχι μόνο κάνει μπαμ το μπέζελ από τα δύο μέτρα, σε αλλαγή φόντου που δοκίμασα αυτές που είχε μέσα η συσκευή έχει 3 μαύρες με τη γη και ένα φεγγάρι... μου ήρθε να το πετάξω, το μαύρο στο PRO είναι κατάμαυρο και στο 11 είναι μπλε ανοιχτό, ούτε καν σκούρο.

Ζυγίζεις και παίρνεις.

Νομίζω είσαι υπερβολικός φίλε μου.

Έχω το xs max και η γυναίκα μου το 11. Μία χαρά είναι η οθόνη του 11. Δεν καταλαβαίνεις διαφορά στο 90% της καθημερινής χρήσης σε σχέση  με την amoled.

Επίσης για το μέγεθος της οθόνης που για μένα αυτή ειναι ή βασική διαφορά, είναι καθαρά τι βολεύει τον καθένα.

Εμένα ας πούμε η μικρή οθόνη του 11 δεν με βολεύει καθόλου μιας και έχω συνηθίσει στη μεγάλη!

Αρα καταλήγουμε τελικά ότι αν ο φίλος θέλει μεγάλη και καλύτερη οθόνη πάει σε xs max και αν θέλει μικρή οθόνη και καλύτερη νυχτερινή φωτογραφία  πάει σε 11.

 

Ps. Επίσης το xs max έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλικά και επίσης μικρότερα bezels στην οθόνη αλλά αυτό δεν το θεωρώ τρομερή διαφορά...

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από εμένα λοιπόν και εγώ θα σου πρότεινα το xs.  Η ποιότητα  κατασκευής του xs σε σχέση με το 11 είναι η μέρα με την νύχτα . μην κοιτάς Α13 vs Α12 οι διαφορές μεταξύ τούς είναι ανύπαρκτες  για τις καθημερινές σου ανάγκες η Apple γενικά είναι πολύ καλή ( νονά ) έχει μάστερ στην ονοματοδοσια επεξεργαστών.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, koutsis είπε

Νομίζω είσαι υπερβολικός φίλε μου.

Έχω το xs max και η γυναίκα μου το 11. Μία χαρά είναι η οθόνη του 11. Δεν καταλαβαίνεις διαφορά στο 90% της καθημερινής χρήσης σε σχέση  με την amoled.

Επίσης για το μέγεθος της οθόνης που για μένα αυτή ειναι ή βασική διαφορά, είναι καθαρά τι βολεύει τον καθένα.

Εμένα ας πούμε η μικρή οθόνη του 11 δεν με βολεύει καθόλου μιας και έχω συνηθίσει στη μεγάλη!

Αρα καταλήγουμε τελικά ότι αν ο φίλος θέλει μεγάλη και καλύτερη οθόνη πάει σε xs max και αν θέλει μικρή οθόνη και καλύτερη νυχτερινή φωτογραφία  πάει σε 11.

Ps. Επίσης το xs max έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλικά και επίσης μικρότερα bezels στην οθόνη αλλά αυτό δεν το θεωρώ τρομερή διαφορά...

Διαφορα σε καθημερινη χρηση δεν καταλαβαινεις ουτε με τα προτερηματα που εχει το 11 απεναντι στο xs max (αν εχει και κανενα). Προφανως ομως, σε τετοια τοπικ δεν εξεταζουμε το 90% της καθημερινης χρησης που οντως ειναι σχεδον ιδιο σαν εμπειρια, αλλα αυτο το 10% που τα διαφοροποιει.

Σε αυτο το 10% το xs max υπερτερει του 11 σχεδον στα παντα, θα ελεγα οτι δεν υπαρχει καν συγκριση στα ποιοτικα χαρακτηριστικα τους. Ειναι ομως αδικη συγκριση. Το 11 συγκρινεται με το xs και το 11pro συγκρινεται με το xs max.

Το xs max με το 11 ειναι αλλες κατηγοριες.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 11 είναι ο αντικαταστάτης του xr είναι λάθος να το συγκρίνουμε με xs - xs max και 11pro ή ακόμα και με το x 

Επεξ/σία από jimx5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ξέρουμε ότι είναι άλλες κατηγορίες.

Το 11 είναι αντικαταστατης του xr.

Αλλά το παλικάρι μεταξύ αυτών των δύο ειναι, τι να κάνουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω ότι το budget είναι για το καλύτερο σε μεταχειρισμένο που μπορώ να αγοράσω με τιμή περιπου στα 600 ευρώ , όποτε σε αυτήν την κατηγορία τιμής παίζουν το 11 και το xs max που νομίζω με όσα διαβάζω ότι είναι καλύτερη επιλογή απο το 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Να ξεκαθαρίσω ότι το budget είναι για το καλύτερο σε μεταχειρισμένο που μπορώ να αγοράσω με τιμή περιπου στα 600 ευρώ , όποτε σε αυτήν την κατηγορία τιμής παίζουν το 11 και το xs max που νομίζω με όσα διαβάζω ότι είναι καλύτερη επιλογή απο το 11

Αν δεν σε ενοχλεί το μεγάλο μέγεθος πας καρφί για xs max.

Εγώ μόνο αν ήθελα μικρή οθόνη θα πήγαινα σε 11, αν και πάλι πιθανόν να πήγαινα σε απλό xs λόγω amoled, κατασκευής και 3d touch (κάτι ακόμα που δεν έχει το 11)

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ababapanos είπε

Να ξεκαθαρίσω ότι το budget είναι για το καλύτερο σε μεταχειρισμένο που μπορώ να αγοράσω με τιμή περιπου στα 600 ευρώ , όποτε σε αυτήν την κατηγορία τιμής παίζουν το 11 και το xs max που νομίζω με όσα διαβάζω ότι είναι καλύτερη επιλογή απο το 11


XS Max χωρις πολλη συζητηση πλην του μεγεθους. Αλλα αν εχεις θεμα με το μεγεθος, τοτε δες και το xs και τα ρεστα τα τρως σε σουβλακια.

Νοουμενου οτι ολες οι υπολοιπες μεταβλητες ειναι σχεδον ιδιες και στις 2 περιπτωσεις (κατασταση, παρελκομενα, εγγυηση κλπ).

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2020 στις 12:14 ΜΜ, koutsis είπε

Νομίζω είσαι υπερβολικός φίλε μου.

Έχω το xs max και η γυναίκα μου το 11. Μία χαρά είναι η οθόνη του 11. Δεν καταλαβαίνεις διαφορά στο 90% της καθημερινής χρήσης σε σχέση  με την amoled.

Επίσης για το μέγεθος της οθόνης που για μένα αυτή ειναι ή βασική διαφορά, είναι καθαρά τι βολεύει τον καθένα.

Εμένα ας πούμε η μικρή οθόνη του 11 δεν με βολεύει καθόλου μιας και έχω συνηθίσει στη μεγάλη!

Αρα καταλήγουμε τελικά ότι αν ο φίλος θέλει μεγάλη και καλύτερη οθόνη πάει σε xs max και αν θέλει μικρή οθόνη και καλύτερη νυχτερινή φωτογραφία  πάει σε 11.

Ps. Επίσης το xs max έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής και υλικά και επίσης μικρότερα bezels στην οθόνη αλλά αυτό δεν το θεωρώ τρομερή διαφορά...

Είμαι υπερβολικός που είπα καλές κουβέντες για το 11άρι πέραν της οθόνης; Εκτός πάλι εάν υποτιμάς τη νοημοσύνη μου. Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω μαζί σου στην ποιόιτητα κατασκευής επειδή αντιμενικά είναι καλύτερου στο XS έναντι του 11, υποκειμενικά θα συμφωνήσω για το μέγεθος επειδή ξεκάθαρα είναι τι ζητάει ο καθένας και αντικειμενικά πάλι πρέπει να δεχτείς πως η οθόνη είναι απλά κακή!

Εάν εσύ δεν βλέπεις τα μαύρα στη σύγκριση του PRO, XS, S10 κλπ τότε μάλλον έχεις πρόβλημα με τα μάτια σου, εγώ προσωπικά δεν είπα πως δεν βλέπεται και άλλωστε αναφέρω πως στα υπόλοιπα χρώματα δίπλα δίπλα δεν θα δεις τεράστια διαφορά άλλα στο μαύρο η διαφορά είναι δραματικά τεράστια. ΤΟ A7 που είχα μία πριν το 11 είχε μακράν καλύτερη οθόνη.

Δεν ξέρω τι κρίνεις εσύ με την γυναίκα σου, εγώ κρίνω πως η οθόνη του είναι FAIL, σε ότι αφορά το μπέζελ... το συνηθίζεις από το πρώτο πεντάλεπτο.

Στις 5/4/2020 στις 2:34 ΜΜ, jimx5 είπε

Το 11 είναι ο αντικαταστάτης του xr είναι λάθος να το συγκρίνουμε με xs - xs max και 11pro ή ακόμα και με το x 

Ισχύει όμως το 11 έχει καλύτερη κάμερα, καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερη μπαταρία. Έχει όμως χειρότερη ποιότητα κατασκευής (χωρίς να σημαίνει πως δεν αισθάνεσαι κάτι premium) και χειρότερη οθόνη. Οπότε προφανώς και μπαίνει στη σύγκριση.

Εγώ πάντως έχω ξενερώσει με την οθόνη του πάαααρα πολύ, χίλιες φορές να το βγάζανε με τον Α12, με χειρότερη κάμερα και να βάζανε μια OLED ή ας το είχαν λίγο ακριβότερο παρά αυτό το χάλι.

Επεξ/σία από d4mage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...