Προς το περιεχόμενο

(Powerline) TP-LINK TL-PA4022P - 30€


turbat0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα στο site του γερμανού στα 30€ τελική.

Σκρούτζ περίπου στα 50-60€ έπαιζαν πάντα.

Νομίζω ανεκτή λύση για όποιον ψάχνει φτηνιάρικο ξεφτιλέ σετάκι powerline.

Υπόψιν δεν είναι gigabit lan για τους πιο απαιτητικούς.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, asmilon είπε

Μπορει να επιβεβαιωσει καποιος αν θα παιζει σε τριφασικο;

Δεν παιζει εαν η γραμμη δεν εχει physical connection οπως δηλαδη ειναι οταν ειναι συνδεδεμενες διαφορετικες φασεις.

Εκτος απο περιπτωσεις σπιτιών μεγάλων σε ενα επίπεδο ή σε δυο και παραπανω επίπεδα συνήθως οι γραμμες στις απλες πριζες παιζουν στην ίδια φάση.

Σε αλλη φαση ειναι η κουζίνα και αλλη ο θερμοσιφωνας ή τα Air Condition ή οι ενισχυμενες πριζες. Στην ουσία μοιράζεις την δυναμικότητα παροχής της καθε φάσης ωστε να μην υπερφορτώνεται καμία απο αυτές.

Κατα 99% θα σου δουλέψει. Μπορεις να το τσεκάρεις πανεύκολα κατεβάζοντας τις ασφαλειες στις 2 απο τις 3 φασεις στον πινακα κρατώντας την φαση που δίνει παροχή στην πριζες που θελεις να χρησιμοποιήσεις και ελεγχοντας εαν εχουν ρευμα ταυτοχρονα. Εαν ναι, τοτε ειναι στην ιδια φαση και δεν θα εχεις προβλημα.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα είχα παρει τα συγκεκρημενα πριν 1.5 χρονο περιπου και αντιμετωπιζα προβληματα με αποσυνδεσεις. η συσκευη εμπαινε σε sleep mode ενω υπηρχε κινηση στο δικτυο. ειχα κανει update firmware αλλα δεν εφτιαξε. δεν ξερω αν ειχα εγω το θεμα, παντως τα γυρισα πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, asmilon είπε

Μπορει να επιβεβαιωσει καποιος αν θα παιζει σε τριφασικο;

Λογικα οι πριζες ολες ειναι στην ιδια φαση. Αλλα αυτο δεν ειναι σιγουρο, αναλογα τον ηλεκτρολογο. ;) Ενας απλος τροπος ειναι αν μπορεις να κοψεις για λιγο, να παιξεις με τους διακοπτες στον πινακα αν δεν τα εχεις σημειωμενα ηδη. Αν δηλαδη ειναι ενας διακοπτης (αυτοματη ασφαλεια) για ολες τις πριζες τοτε εισαι ενταξει, ειναι ολες στην ιδια φαση. Αν ειναι 2-3-4 αναλογα τον χωρο, μπορει παλι να ειναι στην ιδια φαση, αλλα πως θα το δεις: μπορεις να κλεισεις απο τον πινακα μια μια τις αυτοματες ασφαλειες που ειναι στην αρχη στις φασεις (ή να ξεβιδωσεις μια μια αν ειναι παλιες) και να βλεπεις αν κοβονται ολες οι πριζες με την ιδια φαση. 

ΠΡΟΣΟΧΗ με τον πινακα, μην πιασετε ταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rumpelstiltskin είπε

για σπίτι με μία παροχή αλλά δύο πινακες (επειδη ειναι δύο οροφοι) μπορει να λειτουργήσει αυτο;

Έχω παλαιότερο μοντέλο στο οποίο η κεντρική μονάδα είναι η ίδια απλά αλλάζει το δεύτερο είχε και wifi. Λειτουργεί κανονικά σε χώρο με ξεχωριστούς πίνακες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, asmilon είπε

Μπορει να επιβεβαιωσει καποιος αν θα παιζει σε τριφασικο;

γενικά παίζει με μειωμένη απόδοση αφού χρησιμοποιεί το crosstalk μεταξύ φάσεων, πάντως υπάρχουν και εξαρτήματα που μπαίνουν στον πίνακα και βραχυκυκλώνουν τις φάσεις στις συχνότητές plc οπότε λειτουργούν σαν να είναι όλα σε μια φάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ξέρει κανείς εαν αυτα εδώ συνεργάζονται με powerline αλλης εταιρίας?

Είχα πάρει αυτά εδώ https://www.germanos.gr/product/revogi-adapter-plc/20336040/?fname=&fvalue=

και λέω να πάρω τα Tp-Link για τα δωμάτια των παιδιών, θα λειτουργούν ή θα υπάρχει υπάρχει πρόβλημα?

 

Επεξ/σία από georgatc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Aggeluska said:

προσωπικα είχα παρει τα συγκεκρημενα πριν 1.5 χρονο περιπου και αντιμετωπιζα προβληματα με αποσυνδεσεις. η συσκευη εμπαινε σε sleep mode ενω υπηρχε κινηση στο δικτυο. ειχα κανει update firmware αλλα δεν εφτιαξε. δεν ξερω αν ειχα εγω το θεμα, παντως τα γυρισα πισω.

Και εγώ τα πήρα πριν μια εβδομάδα λόγω δουλειάς στο σπίτι, για να μην τραβήξω καλώδιο ethernet από το γραφείο μέχρι το ρούτερ αλλά αποσυνδέσεις αντιμετώπιζα συνεχώς με αποτέλεσμα να τα βγάλω και να βάλω τελικά καλώδιο κατευθείαν στο ρούτερ και από τότε όλα κομπλέ.

Η τιμή είναι καλή αλλά ανάλογα με τη χρήση που τα θέλει κάποιος. Δηλαδή άμα τα θες απλά για να σερφάρεις κλπ ίσως δε καταλάβεις κάτι, αλλά όταν έχεις κουμπώσει επάνω cisco meraki γιατί πρέπει να είσαι συνδεδεμένος στο δίκτυο της δουλειάς σου σαν να είσαι εκεί, δε μπορείς να έχεις διακοπές που σε πετάνε έξω για αρκετή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgatc είπε

Καλημέρα, ξέρει κανείς εαν αυτα εδώ συνεργάζονται με powerline αλλης εταιρίας?

Είχα πάρει αυτά εδώ https://www.germanos.gr/product/revogi-adapter-plc/20336040/?fname=&fvalue=

και λέω να πάρω τα Tp-Link για τα δωμάτια των παιδιών, θα λειτουργούν ή θα υπάρχει υπάρχει πρόβλημα?

Παιζουν σιγουρα με raidsonic (τα εχω). Λογικα ειναι θεμα πρωτοκολου και οχι τοσο μαρκας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panagioths είπε

Παρήγγειλα ένα, ευχαριστούμε πολύ!

Εχω 3 συσκευές απο το μοντελο 4020p και παιζουν σε τριφασικο μια χαρά. Στη μια συσκευή ειναι πάνω  το vodafone tv και το xbox και παίζουν απροβλημάτιστα. Πριν τον κορονοιο το xbox κατεβαζε τα παιχνιδια με 38-42mbps στην 50αρα που έχω. Τωρα λογο φόρτου εχει κοψει τηνταχύτητα η microsoft. Το αλλο είναι στο ρουτερ και το τρίτο  στο δωμάτιο που δίνει στο pc και στο tvbox. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...