Προς το περιεχόμενο

(Powerline) TP-LINK TL-PA4022P - 30€


turbat0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, asmilon είπε

Μπορει να επιβεβαιωσει καποιος αν θα παιζει σε τριφασικο;

Nαι γιατι οχι? Εγω  δουλευω 4 συσκευες κανονικα!

3 ώρες πριν, Rumpelstiltskin είπε

για σπίτι με μία παροχή αλλά δύο πινακες (επειδη ειναι δύο οροφοι) μπορει να λειτουργήσει αυτο;

Ναι και σε αυτο. Εγω εχω το ρουτερ στον 1ο και τις συσκευες μοιρασμενες στον 2ο οροφο. 

3 ώρες πριν, georgatc είπε

Καλημέρα, ξέρει κανείς εαν αυτα εδώ συνεργάζονται με powerline αλλης εταιρίας?

Είχα πάρει αυτά εδώ https://www.germanos.gr/product/revogi-adapter-plc/20336040/?fname=&fvalue=

και λέω να πάρω τα Tp-Link για τα δωμάτια των παιδιών, θα λειτουργούν ή θα υπάρχει υπάρχει πρόβλημα?

Μπορω να πω με σιγουρια οτι συνεργαζονται αψογα διαφορετικα μοντελα της ΙΔΙΑΣ ομως εταιρειας. Το ενα μαλιστα ειναι και wifi repeater 

*Σε πριζες στον ιδιο τοιχο , ειχα ταχυτητα 1-2 και ειχα ξενερωσει γτ ηταν η πρωτη δοκιμη. Θελει να κουμπωσει κατευθειαν σε πριζα , οχι σε πολυμπριζο και κυριως ΟΧΙ σε ups. 1 μετρο πιο αριστερα η πριζα και πιανω 48mbps. (22 τωρα με την μειωση της ταχυτητας λογο πανδημιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, nvel είπε

γενικά παίζει με μειωμένη απόδοση αφού χρησιμοποιεί το crosstalk μεταξύ φάσεων, πάντως υπάρχουν και εξαρτήματα που μπαίνουν στον πίνακα και βραχυκυκλώνουν τις φάσεις στις συχνότητές plc οπότε λειτουργούν σαν να είναι όλα σε μια φάση

Μπορείς να μου πεις τη εξαρτήματα είναι αυτά που μπαίνουν στον πίνακα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, asmilon είπε

Μπορει να επιβεβαιωσει καποιος αν θα παιζει σε τριφασικο;

Σε 4 ορόφους με 3φασικο , έχω 8 και παίζουν μια χαρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ απλά όπως σε κάθε! θέμα με Powerline να πω το παρακάτω

Transmission Speeds Powerline: up to 600 Mbps
Ethernet: 10/100 Mbps

Οπότε στην ουσία παίρνετε κάτι που είναι 100Μmbps. Για "μετάδοση" internet σε κανένα δωμάτιο χωρίς σήμα είναι μια χαρά και πολύ πιο έμπιστο από ένα Wifi extender στα ίδια λεφτά νομίζω. Gια απαιτητικούς streamer και μεταφορές αρχειών .... όχι και τόσο μιας και ΔΕΝ είναι "μαρκετίστικα" 600Mbps

Επεξ/σία από kamui
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2020 στις 8:14 ΜΜ, kamui είπε

Εγώ απλά όπως σε κάθε! θέμα με Powerline να πω το παρακάτω

Transmission Speeds Powerline: up to 600 Mbps
Ethernet: 10/100 Mbps

Οπότε στην ουσία παίρνετε κάτι που είναι 100Μmbps. Για "μετάδοση" internet σε κανένα δωμάτιο χωρίς σήμα είναι μια χαρά και πολύ πιο έμπιστο από ένα Wifi extender στα ίδια λεφτά νομίζω. Gια απαιτητικούς streamer και μεταφορές αρχειών .... όχι και τόσο μιας και ΔΕΝ είναι "μαρκετίστικα" 600Mbps

Θα συμφωνησω. Απλα να πω μονο αυτο. Το switch που εχω, ειναι gigabit (οπως και η καλωδιωση). Οι θυρες του, εχουν ξεχωριστο λαμπακι για 100 και για 1000. Απο οσα powerline εχουν περασει απο τα χερια μου, το μοναδικο 500/600αρι στο οποιο "αναβει" το 1000αρι λαμπακι ειναι αυτο. Το οποιο το εχω και δουλευει απροβληματιστα απο 2012!. Μπορει να ειναι bug (μπορει και οχι). Για το ψυχολογικο και μονο :)

 

edit

Βρηκα και το κουτι. Τελικα οντως το εγραφε επανω.

raidsonic.jpg

Επεξ/σία από VasKag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ από εχθές να κάνω την αγορά αλλά όταν πατάω ολοκλήρωση κάνει refresh η σελιδα και παλι στα ιδια.

Τι σκατα συμβαίνει με τον Γερμανό ?

Edit : Περασε για καποιο περιεργο λογο..

Όλα ΟΚ

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά  αυτό το μοντέλο δεν παρέχει και ασύρματο ιντερνετ ετσι δεν είναι ? απλά μεταφέρει τη σύνδεση αντί για καλώδιο πχ σε ενα απομακρυσμένο δωμάτιο και απο εκεί με ethernet σε PC, laptop κλπ Αν θέλουμε και ασύρματη σύνδεση στο απομακρυσμένο δωμάτιο θα πρέπει το Κιτ να είναι Wlan?  Επειδή και εγω ενδιαφέρομαι αντι για Wifi extender .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, VasKag είπε

Απο οσα powerline εχουν περασει απο τα χερια μου, το μοναδικο 500/600αρι στο οποιο "αναβει" το 1000αρι λαμπακι ειναι αυτο.

μάλλον δεν έχουν περάσει και πολλά από τα χέρια σου, το devolo mt2278 και tplink pa551 που έχω συνδέονται στα 1000. Όχι ότι σημαίνει κάτι αφού η σύνδεση στο φυσικό επίπεδο είναι μέχρι 500 και όχι 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορία σχετικά με τα poerlines, και σίγουρα θα την εχουν κι αλλοι

Αυτα διατίθενται πάντα σε σετ των δύο. γιατι το ενα κανει ζευξη με το ζευγαρι του

Καποιος ο οποιος για καποιον λογο δεν θελει να αγοράσει wifi repeater, αν αγοράσει κι αλλο ζευγάρι, ιδιας εταιρείας η διαφορετικής, θα δουλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν νιωθεις τυχερος ναι με double pair - ing .  Η παρε 2 σετ τα ιδια σιγουρα θα δουλεύουν αυτο που δινει απο κεντρικη πριζα με τα 2 στους οροφους Τα tplink του θεματος με 1000ρια  dlinκ δε τα εχω δοκιμασει οποτε δε ξερω 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Αυτα διατίθενται πάντα σε σετ των δύο. γιατι το ενα κανει ζευξη με το ζευγαρι του

Λάθος

https://www.skroutz.gr/c/913/network-plc/f/553128/Single-Kit.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

https://www.skroutz.gr/c/913/network-plc/f/1075813/Triple-Kit.html?order_by=pricevat&order_dir=asc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasilius είπε

Αρχικά έκανα refresh  2-3 φορές και το έκανε νορμάλ display στο pc μου. Δεν θα κάτσω να ξαναγράψω όλο αυτό επειδή δεν έκανες edit να σβήσεις τις εικόνες φίλε μου, να με συμπαθάς. Κρίμα.  

Δεν διαβαζόταν αυτό που είδα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...