Προς το περιεχόμενο

(Powerline) TP-LINK TL-PA4022P - 30€


turbat0s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Τα ΒΕΕ με τα TP-LINK πως τα εκανες pair και τα 4 μαζι ; 

επιβεβαιώνω και εγώ για συνδυασμό BEE-Wii με Tp-link, εδώ και χρόνια απο μια προσφορά του eshop είχα πάρει το ζεύγος bee-wii και μου δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρέλαβα σήμερα,  πολύ εύκολη εγκατάσταση. Στο σπίτι έχω 2 πίνακες και δουλεύουν  μια χαρά! Επίσης στο δεύτερο ένωσα και το ήδη υπάρχον extender και το δουλεύω και σαν hotspot για τις ασύρματες συσκευές!

Ευχαριστώ πολύ ts!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, sir ImPeCaBlE είπε

Να πώ αρχικά ένα ευχαριστώ στον TS για την ενημέρωση.

Παρέλαβα σήμερα. Το ένα μπήκε στο δεύτερο όροφο (δίπλα από το router) και το άλλο μπήκε στο υπόγειο. Η ταχύτητα είναι πολύ κοντά στο μέγιστο της γραμμής μου (8Mβps :lol:). Έβαλα πάνω στο δεύτερο και ένα ZTE που έχω από την wind σαν access point για να έχω και wifi.

Το όλο setup χρειάστηκε max 15'. Γενικά αρκετά plug and play οπότε είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Ίδιο ακριβώς setup , ίδια ακριβώς γραμμή. Για μια στιγμή νόμιζα ότι είχα γράψει ο ίδιος το σχόλιο..

Το ένα powerline στον δεύτερο , το άλλο στο υπόγειο.

Με ADSL δεν είδα καμία διαφορά σε ταχύτητα, ακόμα και το ping (10) ίδιο στο speedtest.

Μένει μόνο να δω αν έχω αποσυνδέσεις,  αλλά μία ημέρα τώρα δεν είχα καμία. 

Επιτέλους αφαίρεσα και το 50μετρο ethernet καλώδιο που έκανε βόλτα όλο το σπίτι..

Σκεφτόμουν να αγοράσω καιρό powerline αλλά για κάποιο λόγο είχα πείσει τον εαυτό μου ότι θα έχω αποσυνδέσεις και πολύ μικρότερες ταχύτητες 🤦‍♂️

Ευχαριστούμε πολύ TS!

Edit : Προσωπικά δεν χρειάστηκε καν να κάνω το pairing που έγραφε το manual. Τα σύνδεσα στην πρίζα και μετά από κάτι δευτερόλεπτα είχα ίντερνετ , έγινε δηλαδή αυτόματα.

Επεξ/σία από TrevieL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει:

1)Μπορεί να λειτουργήσει μόνο το 1;Θα μπεί σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού.Η θα πρέπει να συνδεθούν και τα 2 έχοντας το 1 κοντά ή σε κάποια απόσταση απο το modem;

2)Αν βάλω το 1 σε 1 δωμάτιο και το άλλο σε άλλο δωμάτιο θα λειτουργούν και τα 2 ταυτόχρονα εφόσον είναι σε διαφορετική πρίζα-γραμμή που είναι σε άλλη ασφάλεια στον πίνακα;

3)Στο σπίτι έχω αποδεσμεύσει την εσωτερική γραμμή τηλεφώνου λόγω προβλήματος και λειτουργεί μόνο η πρίζα που συνδέεται το modem και το τηλέφωνο, παίζει ρόλο αυτό;

4)Εχω 100άρα σύνδεση, τι ταχύτητες περίπου θα πιάνει στο Wi-Fi στο παραδίπλα δωμάτιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά όσοι το πήρατε φροντίστε να κατεβάσετε την εφαρμογή tpPLC και να απενεργοποιήσετε το power saving mode στις advanced ρυθμίσεις του κάθε powerline. Στα tp-link είναι ενεργοποιημένο εξαρχής και έχει ως αποτέλεσμα να χάνεις που και που το ίντερνετ για 2-3 λέπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Errik είπε

Έχετε υπόψι σας οτι έχουν σημαντικά αυξημένη κατανάλωση σχετικά με άλλες τεχνολογίες τα powerline. Η κάθε συσκευή καίει κάπου 10watt, οπότε ανα ζευγάρι υπολογίστε περίπου 30-40Ε το χρόνο σε ρεύμα. 

Εγώ έχω ένα ζευγάρι απο πολύ παλιά, αλλά το χρησιμοποιώ μόνο σε ειδικές περιπτώσεις, ακριβώς για αυτό το λόγο. 

Αν έχουν βελτιώσει την κατανάλωση στα καινούρια πείτε μου μη νομίζω λάθος. 

Το κιτ αυτό περιέχει ένα TL-PA4020P και ένα TL-PA4010P τα οποία καταναλώνουν max (σύμφωνα με το εγχειρίδιο της  tp-link/pdf) 5,5W και τα δύο μαζί (2,9 και 2,6 αντίστοιχα). Με 0,18€ την kWh ακόμα και να τα δουλεύεις 24/7/365.25 στο μάξιμουμ κοστίζει (energyusecalc) 10€.

Ποιες εναλλακτικές εννοείς;

Αt the risk of being offensive αλλά θα το  πω... Είσαι λιγάκι ψυχαναγκαστικός?

 

Επεξ/σία από ЭΛ Ɓaʼnâņ Šŀưƫäņジ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Τα ΒΕΕ με τα TP-LINK πως τα εκανες pair και τα 4 μαζι ; 

δεν έκανα κατι εγω.

μονα τους παιξανε.

πρωτα ειχα τα ΒΕΕ (το 2013)

και  ενα χρονο μετα πηρα τα TP LINK

τα κουμπωσα στις μπριζες και (αν θυμαμαι καλα) δεν εκανα, ουτε καν pairing 

και ειμαι και σε τριφασικο ρευμα

τι να πω. Σχεδον 6 χρονια παιζουν χωρις το παραμικρο προβλημα. μαλλον "ήμανε" τυχερός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Shijune είπε

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά όσοι το πήρατε φροντίστε να κατεβάσετε την εφαρμογή tpPLC και να απενεργοποιήσετε το power saving mode στις advanced ρυθμίσεις του κάθε powerline. Στα tp-link είναι ενεργοποιημένο εξαρχής και έχει ως αποτέλεσμα να χάνεις που και που το ίντερνετ για 2-3 λέπτα.

Που κατεβάζεις την εφαρμογή, στο PC;Και πως συνδέεται με το Powerline;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Που κατεβάζεις την εφαρμογή, στο PC;Και πως συνδέεται με το Powerline;

Το tpPLC Utility θέλει μηχάνημα με ΛΣ WinXP/7/8/8.1/10 και φυσικα αυτό να είναι συνδεδεμένο στο ίδιο δίκτυο με το TL-PA4022P KIT.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, ЭΛ Ɓaʼnâņ Šŀưƫäņジ said:

Το κιτ αυτό περιέχει ένα TL-PA4020P και ένα TL-PA4010P τα οποία καταναλώνουν max (σύμφωνα με το εγχειρίδιο της  tp-link/pdf) 5,5W και τα δύο μαζί (2,9 και 2,6 αντίστοιχα). Με 0,18€ την kWh ακόμα και να τα δουλεύεις 24/7/365.25 στο μάξιμουμ κοστίζει (energyusecalc) 10€.

Ποιες εναλλακτικές εννοείς;

Αt the risk of being offensive αλλά θα το  πω... Είσαι λιγάκι ψυχαναγκαστικός?

Ναι δεν καταλαβαίνω τον λογο να γινεις offensive βέβαια. Έχω βαρεθεί με όλους τους τσιτωμενους insomniacs που δεν έχουν αλλη διέξοδο να διοχετεύουν τα νεύρα τους και κάθονται και ξεσπάνε στο φόρουμ. Μονο κακό κανουν στην κοινότητα. 

Είπα οτι έχω δυο παλιά μοντέλα, shiro νομιζω, που καίνε 10 watt το καθένα, σύνολο 20 watt. Ναι 10€ το χρονο είναι αμελητέο, όχι 30-40€ το χρονο δεν είναι αμελητέο όταν π.χ τα θες για να συνδέσεις ενα raspberry pi απομακρυσμένα ενώ με τα ίδια λεφτά θα μπορούσες να αγοράσεις υπηρεσίες hosting.  

Αλλη εναλλακτική είναι να δώσεις λεφτά για repeaters η/και καλά WiFi routers. 

Γενικά δεν μπορείς να εχεις στο μυαλό σου πως θα τα χρησιμοποιήσει ο καθένας, ανέφερα μια παράμετρο που δεν είχα δει να αναφέρεται στη συζήτηση, και μάλιστα με disclaimer οτι μπορεί να μην ισχυει σε νέα μοντέλα, όπως και μου εξηγήσατε πολύ ωραία οτι βελτιώθηκαν τα πραγματα. 

Δεν μπορω να καταλάβω τι κορωνομύγες  τσιμπανε μερικούς εδωμέσα!

 

Επεξ/σία από Errik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Errik είπε

Ναι δεν καταλαβαίνω τον λογο να γινεις offensive βέβαια. Έχω βαρεθεί με όλους τους τσιτωμενους insomniacs που δεν έχουν αλλη διέξοδο να διοχετεύουν τα νεύρα τους και κάθονται και ξεσπάνε στο φόρουμ. Μονο κακό κανουν στην κοινότητα. 

Είπα οτι έχω δυο παλιά μοντέλα, shiro νομιζω, που καίνε 10 watt το καθένα, σύνολο 20 watt. Ναι 10€ το χρονο είναι αμελητέο, όχι 30-40€ το χρονο δεν είναι αμελητέο όταν π.χ τα θες για να συνδέσεις ενα raspberry pi απομακρυσμένα ενώ με τα ίδια λεφτά θα μπορούσες να αγοράσεις υπηρεσίες hosting.  

Αλλη εναλλακτική είναι να δώσεις λεφτά για repeaters η/και καλά WiFi routers. 

Γενικά δεν μπορείς να εχεις στο μυαλό σου πως θα τα χρησιμοποιήσει ο καθένας, ανέφερα μια παράμετρο που δεν είχα δει να αναφέρεται στη συζήτηση, και μάλιστα με disclaimer οτι μπορεί να μην ισχυει σε νέα μοντέλα, όπως και μου εξηγήσατε πολύ ωραία οτι βελτιώθηκαν τα πραγματα. 

Δεν μπορω να καταλάβω τι κορωνομύγες  τσιμπανε μερικούς εδωμέσα!

Αντι για powerline θα εχεις switch. Και αυτο καιει ρευμα ανα πορτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ 2 ερωτήσεις αν και τελιωσε η προσφορά.....

Σε τριφασικό κάνει δουλεια?δεν εννοώ εάν είναι οι μπριζες στην ίδια φάση αλλά σε διαφορετικές.

2η ερώτηση(του άσχετου) το βάζεις στη μπρίζα και συνδέεις ethernet καλώδιο κατευθείαν από το μόντεμ.και βάζεις το άλλο σε άλλη μπριζα και από εκεί ethernet καλώδιο στο άλλο pc που θες.σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, donstefano είπε

Να κάνω και εγώ 2 ερωτήσεις αν και τελιωσε η προσφορά.....

Σε τριφασικό κάνει δουλεια?δεν εννοώ εάν είναι οι μπριζες στην ίδια φάση αλλά σε διαφορετικές.

2η ερώτηση(του άσχετου) το βάζεις στη μπρίζα και συνδέεις ethernet καλώδιο κατευθείαν από το μόντεμ.και βάζεις το άλλο σε άλλη μπριζα και από εκεί ethernet καλώδιο στο άλλο pc που θες.σωστα?

Ναι και ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...