Προς το περιεχόμενο

Nova Vdsl 100 - αποσυνδέσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από χτες έχω Nova 100, άλλαξα σήμερα όλη τη καλωδίωση στο σπίτι (κεντρική πρίζα - και σπλίτερ με τηλέφωνα σε επιστροφή μετά το σπλίτερ) και πέρασα με καλάι τις συνδέσεις(κάνουν τρελή διαφορά).

Έφτασα σε φάση συγχρονισμού στα 80 με 90 mbps. Το πρόβλημά μου είναι ότι ανά 3-4 ώρες κάνει μια πτώση στο  snr  και ρίχνει τη σύνδεση.

Κρατάει το χάλι (συγχρονισμός στα 50 ) κάνα 15-30 λεπτό και επανέρχεται στο 80-90 (τώρα έχω max 85  actual 82 και snr 10). Έχω τσεκάρει όλες τις συνδέσεις εντός του σπιτιού οπότε μέσα δεν έχω θέμα. 

Μόνο την κάθετη δεν έχω τσεκάρει (από βδομάδα που πήρα ρεγκλέτα) αλλά αν είχε θέμα νομίζω δε θα συχρόνιζα ποτέ στα 80 φεύγα.

Έχω δοκιμάσει και με 2 μόντεμ ( w9970 και archer vr600) το ίδιο και στα δύο με το archer να είναι σημαντικά ποιο ευαίσθητο.

Έχετε καμία ιδέα  για το τι μπορεί να ευθύνεται; 

(άσχετο ή ίσως σχετικό έξω από την οικοδομή - στο όριο του οικοπέδου έχει ένα μικρό κουτί - σαν αυτά του ΟΤΕ/ΔΕΗ - κλειδωμένο- μισού μέτρου ύψους περίπου το οποίο είναι σε άθλια κατάσταση χύμα στο χώμα χωρίς τσιμέντο στη βάση. Υπάρχει πιθανότητα να είναι του ΟΤΕ; Σημειώνω ότι η διαμοιρασμός των τηλεφώνων στην οικοδομή γίνεται από κουτί στην πυλωτή.)

IMG_20200404_205640.jpg

Επεξ/σία από BEBELAC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε το ρουτερ και πήγαινε να συνχρονίσεις κάτω οπωσδηποτε. και δες εκεί τη συγχρονισμό θα πιάσεις. Πολυ πιθανο να πιάσεις κάτω 100 mbit.επισης δες τι attenuation σου δειχνει το ρουτερ στο down.Υπαρχει περιπτωση να έχει απόσταση απο την καμπίνακαι να εχεις απώλεια. Αλλα οπωσδηποτε μετρα το απο κάτω χωρις κάθετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή είναι συγχρονισμένο στα 80 με attenuation 9.9 & snr 10.8

Αν δεν κάνω λάθος είναι πολύ καλά τα νούμερα αυτά.

Το ερώτημα είναι πόσο θα αντέξει έτσι.....

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό το κουτί της φωτογραφίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BEBELAC είπε

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό το κουτί της φωτογραφίας..

Πιο πιθανό είναι να είναι κάποιος ηλεκτρικός πίνακας του δήμου. Μήπως επίσης έχει στάση λεωφορείου εκεί; Αν ναι πιθανώς να είναι τηλεμετρία. Τηλεφωνία παντως δεν έχω δει ποτέ σε τέτοιο κουτί έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.

Στον πίνακα διαμερισμού των γραμμών στη ρεγκλέτα της γραμμής μου είχε κουμπωμένο και ένα ακόμα άκυρο ζεύγος καλωδίων. Το αποδύνδεσα και εδώ και 2 μέρες είναι σούπερ.

Το μόνο μου θεματάκι είναι το σχετικά ψηλό ping (στο speedtest γύρω στα 30 ms).

Αλλά το modem είναι σταθερό και δουλεύει τέλεια.

Και κατηγορούσα άδικα τη nova...

Screen Shot 2020-04-11 at 12.38.34 AM.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, BEBELAC είπε

Τελικά το πρόβλημα λύθηκε.

Στον πίνακα διαμερισμού των γραμμών στη ρεγκλέτα της γραμμής μου είχε κουμπωμένο και ένα ακόμα άκυρο ζεύγος καλωδίων. Το αποδύνδεσα και εδώ και 2 μέρες είναι σούπερ.

Το μόνο μου θεματάκι είναι το σχετικά ψηλό ping (στο speedtest γύρω στα 30 ms).

Αλλά το modem είναι σταθερό και δουλεύει τέλεια.

Και κατηγορούσα άδικα τη nova...

Screen Shot 2020-04-11 at 12.38.34 AM.png

Φίλε καλησπέρα επειδή δεν το κατέχω το άθλημα, μπορείς να εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά τι έκανες με τη καλωδίωση στο σπίτι κ που κόλλησες με καλάι;;; Επίσης που ακριβώς βρήκες το άκυρο ζεύγος καλωδίων;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2020 στις 1:49 ΠΜ, KMyl είπε

Φίλε καλησπέρα επειδή δεν το κατέχω το άθλημα, μπορείς να εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά τι έκανες με τη καλωδίωση στο σπίτι κ που κόλλησες με καλάι;;; Επίσης που ακριβώς βρήκες το άκυρο ζεύγος καλωδίων;;;

Σχετικά με το καλάι, σε κάθε διακλάδωση που είχα (μέσα σε μπουάτ) μέχρι την αρχική μου πρίζα (ήταν απλά στριμμένα τα καλώδια με κολλητική ταινία).Τα άνοιξα και  τα πέρασα μια λεπτή στρώση καλάι και τα ξαναέστριψα. Όπως ήταν στριμμένα πάτησα μια μικρή πονταρισιά με το κολλητήρι πάνω στα στριμμένα καλώδια ώστε να λιώσει το καλάι να συνδεθούν καλύτερα  και να περνά πιο εύκολα το ρεύμα. Προσοχή μη το παρακάνεις με το καλάι και γίνει πολύ χοντρή η ένωση.

Το άκυρο ζεύγος καλωδίων ήταν στη ρεγκλέτα που γίνεται ο διαμερισμός των καλωδίων στην οικοδομή (πυλωτή σε μένα). Μια ρεγκλέτα φαίνεται στο σχήμα (δεν είναι η δικιά μου) Στη μια πλευρά είναι τα καλώδια του ΟΤΕ και στην άλλη τα καλώδια των διαμερισμάτων. Αυτή είναι καινούριου τύπου και απαιτεί ειδικό εργαλίο (https://www.thelab.gr/forums/topic/177621-σύνδεση-καλωδίων-σε-ρεγκλέτα/) έχει και ρεγκλετες με βιδωτές συνδέσεις. Προσοχή Αν δε ξέρεις τι κάνεις μην τα πειράζεις και κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο.

14 ώρες πριν, Obiwan88 είπε

Εχω την εντυπωση οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ μονο ο ΟΤΕ αξιζει απο θεμα VDSL. :( μακαρι να κανω λαθος

Στην περίπτωσή μου η nova χρησιμοποιεί τα καφάο και γραμμές του ΟΤΕ. Δεν έχω voip αλλά κλασικό τηλέφωνο. Δε νομίζω ότι αυτό ισχύει .Περισσότερο ευθύνεται η καλωδίωση στο σπίτι σου παρά ο πάροχος νομίζω.

ρεγλετα.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2020 στις 2:15 ΠΜ, BEBELAC είπε

Σχετικά με το καλάι, σε κάθε διακλάδωση που είχα (μέσα σε μπουάτ) μέχρι την αρχική μου πρίζα (ήταν απλά στριμμένα τα καλώδια με κολλητική ταινία).Τα άνοιξα και  τα πέρασα μια λεπτή στρώση καλάι και τα ξαναέστριψα. Όπως ήταν στριμμένα πάτησα μια μικρή πονταρισιά με το κολλητήρι πάνω στα στριμμένα καλώδια ώστε να λιώσει το καλάι να συνδεθούν καλύτερα  και να περνά πιο εύκολα το ρεύμα. Προσοχή μη το παρακάνεις με το καλάι και γίνει πολύ χοντρή η ένωση.

Το άκυρο ζεύγος καλωδίων ήταν στη ρεγκλέτα που γίνεται ο διαμερισμός των καλωδίων στην οικοδομή (πυλωτή σε μένα). Μια ρεγκλέτα φαίνεται στο σχήμα (δεν είναι η δικιά μου) Στη μια πλευρά είναι τα καλώδια του ΟΤΕ και στην άλλη τα καλώδια των διαμερισμάτων. Αυτή είναι καινούριου τύπου και απαιτεί ειδικό εργαλίο (https://www.thelab.gr/forums/topic/177621-σύνδεση-καλωδίων-σε-ρεγκλέτα/) έχει και ρεγκλετες με βιδωτές συνδέσεις. Προσοχή Αν δε ξέρεις τι κάνεις μην τα πειράζεις και κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο.

Στην περίπτωσή μου η nova χρησιμοποιεί τα καφάο και γραμμές του ΟΤΕ. Δεν έχω voip αλλά κλασικό τηλέφωνο. Δε νομίζω ότι αυτό ισχύει .Περισσότερο ευθύνεται η καλωδίωση στο σπίτι σου παρά ο πάροχος νομίζω.

ρεγλετα.jpg

Κατάλαβα. Ντάξει είμαι μονοκατοικία και προχθές άνοιξα και καθάρισα τα ραζιμάκια κ τα έπλεξα καλά μεταξύ τους. Έχεις κρατήσει ρούτερ που σου στειλαν ή έχεις βάλει άλλο δικό σου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...