Προς το περιεχόμενο

Lidl δραπανοκατσαβιδο 70€


ultimamage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Ας γραψουμε και κατι σχετικο με το προιον του τιτλου

Απο το σαιτ του lidl που εχουν γινει κριτικες για το προιον (εχει και θετικες, αλλα εκει λενε απλα "πολυ καλο προιον" κλπ). 

πηγη https://www.lidl.de/de/parkside-performance-akkubohrschrauber-performance-20-v-pabsp-20-li-b2/p317708

τα πρωτα 5-6

The cordless screwdriver itself is good. I already had the predecessor and am very satisfied. However, the new model is now compatible with the x20 team battery. It's not my old device. Now I have two almost identical screwdrivers from the Performance line, whose batteries are not compatible. I am currently very annoyed that I did not invest in one of the well-known brands, especially because it would not have been much more expensive. I have already written to support, but was not helpful. I was hoping that someone would come towards me there. With so little continuity and not very low prices, I am not satisfied.

 

The drill does not work at low temperatures! I've already read this in several forums, including YouTube. But I still had to convince myself ... So for me in the garage, at 4-5 degrees, with a freshly charged battery, the device did not run / started. Then just after 5 minutes at room temperature everything suddenly worked ... back in the garage, again after 20 minutes not ...

 

The cordless screwdriver works like its predecessor very well and is in no way inferior to other professional devices, BUT ... ... it does not work at lower temperatures (+ 7 ° and colder) !!! If you give it a few minutes at room temperature, it will work perfectly again. Since it does not appear to be an isolated case, the manufacturer should eliminate this problem as soon as possible.

 

delivery is fast and on time, but unfortunately the product is not working properly! Sometimes it goes right away and runs, sometimes the battery has to go in 10 times and only then goes again! Of course I will send it back! But still angelic!

 

Does not start at low temperatures.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Καποιος μου ειχε πει καποτε πως τα Parkside ειναι τα πρασινα της Bosch που τα αγοραζει η Parkside οταν βγαινει νεα σειρα και τα κανει rebrand, εχει ακουσει κανεις τιποτα τετοιο;

Ξέρω για τους ατμοκαθαριστες που βγάζει η LIDL ότι είναι karcher rebranded.

Τα περισσότερα εργαλεία της πρέπει να είναι rebranded.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ollandos1980 είπε

B&D ...2 ΦΟΡΕΣ  πηρα πολυ ωραια σαν σχεδιο μηχανηματα (οχι τρυπανια ) αλλα μιλαμε για ΤΗΝ  μουφα ...ποιοτητα πολυ χαλια ...πιστευω μαλλον ειναι η χειροτερη εταιρια ...οποια αλλη θα εχει καλυτερο προιον ..απλα ο σχεδιαστης τους ειναι πολυ καλος ..σαν ιδεα ειναι καλα στο τι θα μπορουν να κανουν και τι ευκολιες παρεχουν  ..στην πραξη αστο καλυτερα δεν θα ζησουν ουτε 2 μερες  ...

Δεν ξέρω που και πως το στηρίζεις αυτό, αλλά ως ένας ερασιτέχνης που έχω επενδύσει στην cordless σειρά της B&D (κρουστικό δραπανοκατσάβιδο, σπαθόσεγα, σέγα, κρουστικό δράπανο, γωνιακό τριβείο, καθώς και σε 3 μπαταρίες - 2x1,5 Ah και 1x4Ah) έχω μείνει πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Στα των Parkside, έχει ο αδερφός μου το κρουστικό δραπανοκατσάβιδο και είναι εξίσου ευχαριστημένος. Από προσωπική εμπειρία χρήσης του (ελάχιστη φυσικά μιας που δεν είναι και στην κατοχή μου) μπορώ να πω ότι δεν έχει διαφορές από το αντίστοιχο προϊόν της B&D. Το μόνο που ίσως διαφέρει - αμελητέα μεν - είναι η διάρκεια της μπαταρίας, όπου βάσει των όσων διαπιστώσαμε η 1,5αρα μπαταρία του B&D κράτησε για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα την φόρτισή της συγκριτικά με την 2αρα του Parkside.

Δεν υποστηρίζω σε καμία περίπτωση ότι κάναμε ενδελεχή τεστ ή ότι μιλάμε για 100% έγκυρες μετρήσεις και παρατηρήσεις, απλά αναφέρω μια απειροελάχιστη διαφορά που είδαμε στα δικά μας προϊόντα. Δεν μπορώ επίσης να μιλήσω και για την διάρκεια αντοχής της μπαταρίας του Parkside σε συνεχόμενη χρήση. 

Οι οικονομικότερές μπαταρίες του Parkside ωστόσο και το θέμα της καλής εγγύησης του Lidl σε περιπτώσεις βλαβών (δεν το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία αλλά το έχω διαβάσει από διάφορες πηγές που το υποστηρίζουν) ίσως αποτελούν για πολλούς το επιπρόσθετο δέλεαρ για την αγορά των εργαλείων της σειράς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβαζω κ διαβαζω τωρα 5 σελιδες ....

Τα καινουρια Parkside ειναι μαυρο λογο του οτι ειναι Brushless....Ξερει κανεις τι ειναι αυτο το ψαξατε καθολου?Γιαυτο το λογο εχουν κ ενα 20αρικο παραπανω απο τα πρασινα

Επισης βλεπω ανθρωπους που συγκρινουν Pa4rkside με milkwokee boss makit dewalt κ οποια αλλη γνωστη μαρκα ....

Δειτε ποσο κανει ενα αντιστοιχο  Brushless makita πχ κ μετα πειτε μ τι ακριβως συγκρινετε?

μπορω να παρω 2-3 απο το λιντλ να τα εχω καβατζα με τα ιδια λεφτα για να μην πω κ την εγγυηση που αν χαλασει σου στελνουν καινουριο χωρις πολλα πολλα μεσα σε 3 χρονια

Για τα λεφτα του ειναι πολυ τιμια για ερασιτεχνες κ για επαγγελματιες 

Κ μην ακουω τις παπατζες οτι ο επαγγελματιας πρεπει να εχει μακιτα κ τα συναφη ....αν κρινεται ενα επαγγελματια απο αυτο καληνυχτα ...

Δεν κανουν τα ρασα το παπα....

Μακαρι να ειχα λεφτα να επαιρνα κ το κατσαβιδι κ το τρυοπανι κ τον τροχο Parkside Brushless

Επεξ/σία από Marios1981
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

Διαβαζω κ διαβαζω τωρα 5 σελιδες ....

Τα καινουρια Parkside ειναι μαυρο λογο του οτι ειναι Brushless....Ξερει κανεις τι ειναι αυτο το ψαξατε καθολου?Γιαυτο το λογο εχουν κ ενα 20αρικο παραπανω απο τα πρασινα

Επισης βλεπω ανθρωπους που συγκρινουν Pa4rkside με milkwokee boss makit dewalt κ οποια αλλη γνωστη μαρκα ....

Δειτε ποσο κανει ενα αντιστοιχο  Brushless makita πχ κ μετα πειτε μ τι ακριβως συγκρινετε?

μπορω να παρω 2-3 απο το λιντλ να τα εχω καβατζα με τα ιδια λεφτα για να μην πω κ την εγγυηση που αν χαλασει σου στελνουν καινουριο χωρις πολλα πολλα μεσα σε 3 χρονια

Για τα λεφτα του ειναι πολυ τιμια για ερασιτεχνες κ για επαγγελματιες 

Κ μην ακουω τις παπατζες οτι ο επαγγελματιας πρεπει να εχει μακιτα κ τα συναφη ....αν κρινεται ενα επαγγελματια απο αυτο καληνυχτα ...

Δεν κανουν τα ρασα το παπα....

Μακαρι να ειχα λεφτα να επαιρνα κ το κατσαβιδι κ το τρυοπανι κ τον τροχο Parkside Brushless

Brushless Stanley 18v κρουστικο με 2 μπαταριες και 3 χρονια εγγυηση το πηραμε αρκετοι απο εδω μεσα στα 99ε πριν 1-2 χρονια απο το Praktiker.

Σκυλι μου εχει βγει, τρυπησε μεχρι και 2 εκατοστα σιδερο σαν δραπανο κατι που με το Bosch και Einhell που εχω δεν γινοταν (ουτε με αυτο πριν βαλω το κρουστικο βεβαια).

Αποτι ακουω το εχει το eShop τωρα στα 99ε οποτε η διαφορα ειναι 29ε, δεν την λες μεγαλη (δεν ξερω αν εχει 2 μπαταριες το parkside αλλα αν εχει 1 να η διαφορα στο μπαμ μπαμ).

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Καποιος μου ειχε πει καποτε πως τα Parkside ειναι τα πρασινα της Bosch που τα αγοραζει η Parkside οταν βγαινει νεα σειρα και τα κανει rebrand, εχει ακουσει κανεις τιποτα τετοιο;

Εγώ είχα διαβάσει πως είναι Einhell

google says

https://www.supereverything.gr/2014/03/e-parkside-lidl.html

https://www.thelab.gr/forums/topic/174476-εργαλεία-lidl-powerfix-parkside-κλπ/?page=23

https://avclub.gr/forum/showthread.php/117926-Εργαλεία-από-Lidl-Aξιολόγηση-σχόλια-προσφορές/page1550

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σειρά πάντως Χ με τα 20V δείχνει να ήρθε για να μείνει. Backwards compatible μεταξυ όλων των εργαλείων της σειράς brushless και μη.

Νομιζω με χαλάει που μεγάλωσαν οι βαλίτσες. Δεν θα ειναι βολικές για αποθήκευση.

Σχετικά με την εγγυηση που ανέφεραν κάποιοι οτι ταλαιπωρήθηκαν, τι πρόβλημα αντιμετώπισαν; Γιατι προσωπικά οτι μου έχει συμβεί εχεις επιστροφή χρημάτων ή αντικατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εγω λεω τι ακουσα απο παιδι που ειχε ανοιξει ενα οποτε ισως ειχε δει κατι στα εσωθεν; Ιδεα δεν εχω, παντως αν ειναι εταιρεια που απλα παιρνει οτι μενει απο αλλες και τα κανει rebrand να γιατι εχει καλες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, matrixxx είπε

Ας γραψουμε και κατι σχετικο με το προιον του τιτλου

Απο το σαιτ του lidl που εχουν γινει κριτικες για το προιον (εχει και θετικες, αλλα εκει λενε απλα "πολυ καλο προιον" κλπ). 

πηγη https://www.lidl.de/de/parkside-performance-akkubohrschrauber-performance-20-v-pabsp-20-li-b2/p317708

τα πρωτα 5-6

The cordless screwdriver itself is good. I already had the predecessor and am very satisfied. However, the new model is now compatible with the x20 team battery. It's not my old device. Now I have two almost identical screwdrivers from the Performance line, whose batteries are not compatible. I am currently very annoyed that I did not invest in one of the well-known brands, especially because it would not have been much more expensive. I have already written to support, but was not helpful. I was hoping that someone would come towards me there. With so little continuity and not very low prices, I am not satisfied.

The drill does not work at low temperatures! I've already read this in several forums, including YouTube. But I still had to convince myself ... So for me in the garage, at 4-5 degrees, with a freshly charged battery, the device did not run / started. Then just after 5 minutes at room temperature everything suddenly worked ... back in the garage, again after 20 minutes not ...

The cordless screwdriver works like its predecessor very well and is in no way inferior to other professional devices, BUT ... ... it does not work at lower temperatures (+ 7 ° and colder) !!! If you give it a few minutes at room temperature, it will work perfectly again. Since it does not appear to be an isolated case, the manufacturer should eliminate this problem as soon as possible.

delivery is fast and on time, but unfortunately the product is not working properly! Sometimes it goes right away and runs, sometimes the battery has to go in 10 times and only then goes again! Of course I will send it back! But still angelic!

Does not start at low temperatures.

Αφού έφαγα κανένα μισάωρο στο YouTube, το μοντέλο Β2 που είναι μεταγενέστερο του Α1 πρέπει να έχει διορθώσει το θέμα με την συμβατότητα της μπαταρίας. Τώρα όσον αφορά την αδυναμία λειτουργίας σε χαμηλές θερμοκρασίες καλό είναι να το ξέρουμε, αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να λειτουργήσω εγώ σε θερμοκρασία 5 βαθμών, οπότε μια χαρά. Πήρα το κρουστικό. Μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Κ μην ακουω τις παπατζες οτι ο επαγγελματιας πρεπει να εχει μακιτα κ τα συναφη ....αν κρινεται ενα επαγγελματια απο αυτο καληνυχτα ...

Δεν κανουν τα ρασα το παπα....

Εντάξει, άλλαξε πλευρό τώρα... τράβα να κάνεις εργολαβία 2-3 χιλιάρικα+ και να σε δει ο πελάτης με εργαλεία του LIDL... κλαυσίγελος... εννοείται ότι και τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα και οφείλεις αν είσαι σωστός επαγγελματίας να έχεις επενδύσει σε αυτά

Κάποιοι λέει είχαν Makita και τους χαλάσανε οι μπαταρίες και πήρανε Parkside και βρήκαν την υγεία τους. Άλλος έγραψε ότι δε χρειάζεται λέει κρουστικό για μπετό απλά ένα καλό τρυπάνι (ντε και καλά επειδή του LIDL δεν είναι κρουστικό να αποδείξουμε ότι τρυπάει και πλανήτες)

Σοβαρά τώρα έχετε ανοίξει ποτέ μπαταρία Makita/Dewalt (και άλλων σοβαρών εταιριών) και μπαταρία parkside να δείτε την ποιότητα και τον τύπο μπαταρίας που χρησιμοποιεί ο καθένας; Το BMS τους; Την ποιότητα των πλαστικών;

Τεσπα ξέφυγε το πράγμα όπως γίνεται σε κάθε thread του LIDL... τα ήξερε αυτά ο διαχειριστής σου λέει άστους να ξεδώσουν λόγω κορονοιού 😄😄

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο η μπαταρια 2ah απο τα dewalt εχει ενα 100+ οταν κοιτουσα απο αμερικα. Το καλο ειναι οτι με την μπαταρια μπορει να χτισεις την εργαλειοθηκη σου γυρω απο αυτες τις μαρκες μιας και τα εργαλεια σκετα ειναι πιο φθηνα. 

Μην τρελεναιστε τα parkside κρατανε χρονια στα χερια ερασιτεχνη και ειναι φθηνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Διαβαζω κ διαβαζω τωρα 5 σελιδες ....

Τα καινουρια Parkside ειναι μαυρο λογο του οτι ειναι Brushless....Ξερει κανεις τι ειναι αυτο το ψαξατε καθολου?Γιαυτο το λογο εχουν κ ενα 20αρικο παραπανω απο τα πρασινα

Επισης βλεπω ανθρωπους που συγκρινουν Pa4rkside με milkwokee boss makit dewalt κ οποια αλλη γνωστη μαρκα ....

Δειτε ποσο κανει ενα αντιστοιχο  Brushless makita πχ κ μετα πειτε μ τι ακριβως συγκρινετε?

Το Νοέμβριο είχαν βάλει το Stanley FMC627, brushless, κρουστικό με δύο μπατταρίες των 2Ah στα 99€:

https://www.insomnia.gr/forums/topic/724718-κρουστικό-δραπανοκατσάβιδο-stanley-brushless-18v-2x20ah-fmc627d2-99-€-pavlatos-tools-stanley-center/?tab=comments#comment-57569051

 Εγώ το είχα πάρει σε αυτή την τιμή απο το Praktiker. (Προφανώς ήταν προσφορά αντιπροσωπείας και όχι κάποιου καταστήματος).

Το Parkside κάνει 70€ με μία μόνο μπαταρία αν δεν κάνω λάθος. Άρα πρακτικά ίδια τιμή με αυτή που είχε το Stanley. Αυτή ναί, ήταν ευκαιρία.

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, pinakas0 είπε

Εντάξει, άλλαξε πλευρό τώρα... τράβα να κάνεις εργολαβία 2-3 χιλιάρικα+ και να σε δει ο πελάτης με εργαλεία του LIDL... κλαυσίγελος... εννοείται ότι και τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα και οφείλεις αν είσαι σωστός επαγγελματίας να έχεις επενδύσει σε αυτά

Κάποιοι λέει είχαν Makita και τους χαλάσανε οι μπαταρίες και πήρανε Parkside και βρήκαν την υγεία τους. Άλλος έγραψε ότι δε χρειάζεται λέει κρουστικό για μπετό απλά ένα καλό τρυπάνι (ντε και καλά επειδή του LIDL δεν είναι κρουστικό να αποδείξουμε ότι τρυπάει και πλανήτες)

Σοβαρά τώρα έχετε ανοίξει ποτέ μπαταρία Makita/Dewalt (και άλλων σοβαρών εταιριών) και μπαταρία parkside να δείτε την ποιότητα και τον τύπο μπαταρίας που χρησιμοποιεί ο καθένας; Το BMS τους; Την ποιότητα των πλαστικών;

Τεσπα ξέφυγε το πράγμα όπως γίνεται σε κάθε thread του LIDL... τα ήξερε αυτά ο διαχειριστής σου λέει άστους να ξεδώσουν λόγω κορονοιού 😄😄

Εγω φιλε μου συνηθως αν ψαξω να βρω καποιον να μου κανει δουλεια η εργολαβεια θα παω να δω δουλειες που εχει κανει κ οχι τι εργαλεια χρησιμοποιει ας ανοιγει τρυπες κ με τα χερια .... Αν εσυ τους κρινεις απο τα εργαλεια που κουβαλανε καλες επιτυχιες....

Χρονια δουλευα οικοδομη κ ξερω πολυ καλα κ απο μεγαλομαστορους με παπατζα πανακριβα εργαλεια κ απο μαστορακια με λιντλ...Κ οταν λεω οτι τα ρασα δεν κανουν τον παπα το λεω με ολη την σημασια της εννοιας  κ οσοι δουλευουν χρονια στο χωρο ειμαι σιγουρος οτι εχουν την ιδια αποψη ...

Οσο για τα στανλευ που αναφερανε οποιος προλαβε φιλουσε τα χερια του κ οπου τα ξαναβρει να τα αγορασει στα 99 ευρω....ισως ειναι καλυτερα απο τα παρκσαιντ αλλα δεν ειναι ουτε μπος ουτε μακιτα 

στανλευ μπλακ ν ντεκερ κ ντεβαλτ ειναι μια εταιρια....τα στανλευ ειναι ενα σκαλι πανω απο τα μπλακ εν ντεκερ αλλα δεν ειναι ντεβαλτ....

Αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα νομιζω οτι η μπλακ ν ντεκερ την αγορασε την ντεβαλτ....

Τωρα μπορω να αλλαξω πλευρο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Εγω φιλε μου συνηθως αν ψαξω να βρω καποιον να μου κανει δουλεια η εργολαβεια θα παω να δω δουλειες που εχει κανει κ οχι τι εργαλεια χρησιμοποιει ας ανοιγει τρυπες κ με τα χερια .... Αν εσυ τους κρινεις απο τα εργαλεια που κουβαλανε καλες επιτυχιες....

Χρονια δουλευα οικοδομη κ ξερω πολυ καλα κ απο μεγαλομαστορους με παπατζα πανακριβα εργαλεια κ απο μαστορακια με λιντλ...Κ οταν λεω οτι τα ρασα δεν κανουν τον παπα το λεω με ολη την σημασια της εννοιας  κ οσοι δουλευουν χρονια στο χωρο ειμαι σιγουρος οτι εχουν την ιδια αποψη ...

Οσο για τα στανλευ που αναφερανε οποιος προλαβε φιλουσε τα χερια του κ οπου τα ξαναβρει να τα αγορασει στα 99 ευρω....ισως ειναι καλυτερα απο τα παρκσαιντ αλλα δεν ειναι ουτε μπος ουτε μακιτα 

στανλευ μπλακ ν ντεκερ κ ντεβαλτ ειναι μια εταιρια....τα στανλευ ειναι ενα σκαλι πανω απο τα μπλακ εν ντεκερ αλλα δεν ειναι ντεβαλτ....

Αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα νομιζω οτι η μπλακ ν ντεκερ την αγορασε την ντεβαλτ....

Τωρα μπορω να αλλαξω πλευρο ....

Αναλογα ποια Bosch λες, φιλους μου που εχουν τα αντιστοιχα πρασινα (ενας εχει το φτηνο μπλε 18αρι) εχουν παθει την πλακα τους με το Stanley.
Τωρα αν μιλαμε για τα μπλε των 300ε ναι οκ εκει παμε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...