Προς το περιεχόμενο

Lidl δραπανοκατσαβιδο 70€


ultimamage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

  • Μάλλον γιατί είναι ακριβά για τον πολύ κόσμο.
  • Πολύς κόσμος έχει ήδη αγοράσει από τα πράσινα
  • Δεν ξέρει την διαφορά και δεν θα δώσει τόσα λεφτά για "noname" ενώ μπορεί να πάρει στα περίπου ίδια καλύτερη μάρκα, με καρβουνάκια.
  • Ο επαγγελματίας θα πάρει τα φτηνά για να κάνει την δουλειά του στα εύκολα. Λογικά για καλό έχει μάρκας.

Εγώ παίζω στο πρώτο και λίγο στο δεύτερο. Δεν μπορώ να δώσω τόσα χρήματα για κάτι που θα χρησιμοποιήσω μια στο τόσο, όσο καλό και να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, esertas είπε

Τελικά το πήρε κανένας; Πως φαίνεται στο χέρι στην δουλειά το θηρίο; Στο Lidl που πάω όπως τα έβαλαν στο ράφι έτσι έμειναν!

Εν μερει λογικο καθως η τιμη ξεφεύγει απο αυτες που εχει συνηθίσει ο κοσμος να βλεπει σε αντιστοιχα προϊόντα, σε συνδιασμο με την αγνοια οτι πρόκειται για διαφορετικη σειρά (πιο αξιοπιστη και αναβαθμισμενη)  η πλειοψηφια μενει μονο στην αυξημένη τιμή με το αποτελεσμα που αναφέρεις.. 

 

Εγω προσωπικα εαν δεν έπαιρνα πριν λίγο καιρό το απλό δραπανοκατσαβιδο, θα το χτυπουσα, δεν με χαλανε τα 20ε πανω, πάλι vfm ειναι σε σχεση με αλλα αντίστοιχης σειράς (βλ. brushless). 

Περιμενω εδω και καιρο το πνευματικο πιστολετο, εδω και 1μιση χρονο δεν το εχει ξαναβγαλει σε οποιαδηποτε έκδοση (watt), μονο σε μπαταριας εχει βγαλει οπως τώρα.. 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, melanthros είπε

Τι είναι το brushless ρε παιδιά ;

Χωρίς καρβουνάκια ;

Και γιατί είναι τόσο καλύτερο αυτό ;

Τι διαφορά έχουν τα μοτέρ με και χωρίς καρβουνάκια

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2020 στις 2:05 ΠΜ, pinakas0 είπε

Εντάξει, άλλαξε πλευρό τώρα... τράβα να κάνεις εργολαβία 2-3 χιλιάρικα+ και να σε δει ο πελάτης με εργαλεία του LIDL... κλαυσίγελος... εννοείται ότι και τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα και οφείλεις αν είσαι σωστός επαγγελματίας να έχεις επενδύσει σε αυτά

Κάποιοι λέει είχαν Makita και τους χαλάσανε οι μπαταρίες και πήρανε Parkside και βρήκαν την υγεία τους. Άλλος έγραψε ότι δε χρειάζεται λέει κρουστικό για μπετό απλά ένα καλό τρυπάνι (ντε και καλά επειδή του LIDL δεν είναι κρουστικό να αποδείξουμε ότι τρυπάει και πλανήτες)

Σοβαρά τώρα έχετε ανοίξει ποτέ μπαταρία Makita/Dewalt (και άλλων σοβαρών εταιριών) και μπαταρία parkside να δείτε την ποιότητα και τον τύπο μπαταρίας που χρησιμοποιεί ο καθένας; Το BMS τους; Την ποιότητα των πλαστικών;

Τεσπα ξέφυγε το πράγμα όπως γίνεται σε κάθε thread του LIDL... τα ήξερε αυτά ο διαχειριστής σου λέει άστους να ξεδώσουν λόγω κορονοιού 😄😄

Παίζει μεγάλο ρόλο και τι επάγγελμα κάνει ο επαγγελματίας για το αν αξίζει να επενδύσει σε πολύ ακριβά εργαλεία.Προσωπικά έχω δει μάστορες με σοβαρά εργαλεία και στη δουλειά να είναι μπαγλαμάδες.Έχω δει και μάστορες με μέτρια εργαλεία να κάνουν πολύ σωστή δουλειά.Εννοειται όμως ότι έχω δει και ανθρώπους που ήταν και πολύ σωστοί στη δουλειά και με ακριβά εργαλεία.Αλλα στη δουλειά πιο πολύ με ενοχλεί όταν βλέπω άνθρωπο ημιμαθή παρά το αν έχει μέτρια εργαλεία.Η αλήθεια είναι ότι αν ο άλλος έχει ακριβά εργαλεία συνήθως δεν είναι τσαπατσούλης αλλά άσχετους έχω δει πολλούς.Τι να το κάνω πχ να έρθει ο ψυκτικός με dewalt δραπανοκατσαβιδο για να βιδώσει τη βάση στον τοίχο που μπαίνει σε 5 λεπτά και με απλό κατσαβίδι και να μην κάνει κενό με αντλία γιατί<<δεν χρειάζεται>>.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, esertas είπε

Τελικά το πήρε κανένας; Πως φαίνεται στο χέρι στην δουλειά το θηρίο; Στο Lidl που πάω όπως τα έβαλαν στο ράφι έτσι έμειναν!

Σαν μεγεθος και βαρος θα πω απλα πως ειναι σχεδον σαν το Brushless κρουστικο της Stanley που εχω (ενα τσακ ελαφρυτερο).

Σαν ποιοτητα οκ φαινεται πως δεν ειναι το ιδιο αλλα το θετικο που εχει ειναι η ομορφη βαλιτσα (μαυρο κοκκινο μια χαρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Σαν μεγεθος και βαρος θα πω απλα πως ειναι σχεδον σαν το Brushless κρουστικο της Stanley που εχω (ενα τσακ ελαφρυτερο).

Σαν ποιοτητα οκ φαινεται πως δεν ειναι το ιδιο αλλα το θετικο που εχει ειναι η ομορφη βαλιτσα (μαυρο κοκκινο μια χαρα).

Μιας κ με την καραντινα εχουμε απλετο χρονο κ τα εχεις κ τα δυο κανε ενα συγκριτικο βιδωσε μερικες μεγαλες βιδες ανοιξε μερικες τρυπες οπως αυτα που βλεπουμε στο γιουτουμπ να μας πεις διαφορες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2020 στις 9:07 ΠΜ, aXer είπε

Το είχα 2 χρόνια.
Τον Δεκέμβριο άρχισε να καίει τα καρβουνάκια του. Βγήκε καπνός και σπίθες από τις γρίλιες του για λίγο και έπεσε η δύναμή του.

Πήρα τηλέφωνο το service.

Να μην τα πολυλογώ...
Μόνο με το Part Number και χωρίς να χρειαστεί
-Να τους στείλω την απόδειξη (την είχα)
-Να τους στείλω πίσω την συσκευή
-Να τους στείλω οποιαδήποτε απόδειξη των ισχυρισμών μου...

...μου στείλανε με μεταφορική, χωρίς να πληρώσω ούτε σεντ, ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ συσκευή στο βαλιτσάκι της, απλά χωρίς μπαταρία και φορτιστή.
Και η πλάκα είναι ότι την καινούργια συσκευή δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Η παλιά, αν και με πεσμένη απόδοση (τα σύγκρινα με την ίδια μπαταρία back-to-back με την καινούργια), κάνει μια χαρά την δουλειά της.

Πολλά μπορεί να ειπωθούν για το Lidl (πχ εμένα δεν μ'αρέσουν ΚΑΘΟΛΟΥ τα κρεατικά του και τα Ψάρια του)... αλλά από θέμα εγγύησης, δεν πιάνεται...

Φίλε καλησπέρα. Μόλις αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο θέμα με σένα. Συν ότι κάτι έπαθε κι ο φορτιστής και δεν φορτίζει την μπαταρία. Τι ακριβώς τους είπες στο τηλ για να ακολουθήσω το ίδιο μοτίβο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Φίλε καλησπέρα. Μόλις αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο θέμα με σένα. Συν ότι κάτι έπαθε κι ο φορτιστής και δεν φορτίζει την μπαταρία. Τι ακριβώς τους είπες στο τηλ για να ακολουθήσω το ίδιο μοτίβο; 

Την αλήθεια.

Ότι εκεί που το χρησιμοποιούσα άρχισε να βγάζει καπνό, και να πετάει σπίθες. Μου ζήτησαν το Part Number το οποίο είναι πάνω στο εργαλείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την γνώμη μου και την εμπειρία μου τα parkside μιας και έχω αρκετά εργαλεία της σειράς 20v και τα δουλεύω επαγγελματικά και εξοντοτικά.

Ειμαι σιδεράς / αλουμινάς και τα νούμερο 1 εργαλεία μπαταρίας σε χρήση (και στο μαγαζί και στην τοποθέτηση) είναι τα δράπανα και τα κατσαβίδια.

Τα τελευταια χρόνια χρησημοποιώ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ parkside 20v...έχω  παλμικό κατσαβίδι και 3 δράπανα.Το προηγούμενο μοντέλο (πριν κανα 4μηνο )ήταν προβληματικό και στην μπαταρία του και σαν εργαλείο.Γενικά είναι πολύ δυνατά και αξιόπιστα εργαλεία και όποιος τα σνομπάρει με επιχειρήματα του ΄τυπου , μάστορας απο τα lidl και τα εργαλεία κανουν τον μάστορα είναι απλά άσχετος.Μου βγάζουν ΤΡΕΛΗ δουλειά,με μεγάλη καταπόνηση.Εχω επενδύσει σε μπαταρίες (τουλάχιστον 10) και κάνω την δουλειά μου χωρίς να σκάσω και αν κάτι πάθει το εργαλείο μου.Δεν με έχουν απογοητεύσει ουτε μια φορά σε τοποθέτηση.Μιλάω κυρίως για δράπανο-κατσαβίδι παλμικο-γωνιακός τροχός.

Οσον αφορά το νέο brushless δράπανο. Απλά είναι καλύτερο απο όλα τα προηγούμενα εργαλεία,είναι πιο ελαφρύ , πιο δυνατό και το τσοκ του μόνο , ο κατασκευαστής του το πουλάει κανα 40€ .Δεν υπάρχει σύγκριση με άλλο εργαλείο σε τιμή μέχρι και τα διπλά χρήματα απο αυτό. 

...α και ναι...έχω και dewalt, metabo και άλλα εξειδικευμένα εργαλεία. Ειμαι 40 και δουλεύω εργαλεία ισχύος επαγγελματικά απο τα 16 μου.

Αμέτρητοι  συνάδελφοι και φίλοι  γνωρίζουν για τα parkside και γιαυτό πολλά εξαφανίζονται απο τις πρώτες στιγμές που θα ανοίξει το κατάστημα.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2020 στις 9:48 ΜΜ, postfire είπε

ta parkside σκοτωνουν τα εχουν ολοι οι ξυλουργοι

εχουν μεγαλη δυναμη και ποιοτητα 

εδω ενα βιντεακι 

Γνωρίζω λόγω επαγγελματικής σχέσης πάνω από 20 μαραγκούς σε όλη την Ελλάδα αλλά και στην Αθήνα, οι περισσότεροι από αυτούς ( 90% ) δουλεύουν καθημερινά με maikita και dewalt , το υπόλοιπο 10% όλες τις άλλες μάρκες, κανέναν δεν εχω δει να χρησιμοποιεί parkside 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε μήπως να τους άνοιγες τα μάτια τότε...

Και για να μην παρεξηγηθω,δεν λέω ότι είναι καλύτερα από ένα makita η hilti..λέω ότι είναι τίμια σαν  εργαλεία και σε σχέση τιμής/απόδοσης υπερέχουν σχεδον όλων.Απολυτως καλύτερα βέβαια παραμένει ένα hilti ,ένα metabo κλπ

 

Επεξ/σία από babisgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisgr είπε

 

Δεν είναι έτσι όπως τα λες αλλά οκ..

Απλα δεν θέλω χρονιάρες μέρες να μπω σε αντιπαράθεση 😁

Απλά η φάση είναι σαν να λες έχω Fiat και οι άλλοι Ferrari, και εμένα δεν καίει τόσο, είναι μικρό, είναι πιο vfm.. 😁

BTW 2 ποστ πιο πάνω αναφέρουν προβλήματα με σπίθες, κάηκαν, χαλασε ο φορτιστής κτλπ 😂

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paiktaras69 είπε

Γνωρίζω λόγω επαγγελματικής σχέσης πάνω από 20 μαραγκούς σε όλη την Ελλάδα αλλά και στην Αθήνα, οι περισσότεροι από αυτούς ( 90% ) δουλεύουν καθημερινά με maikita και dewalt , το υπόλοιπο 10% όλες τις άλλες μάρκες, κανέναν δεν εχω δει να χρησιμοποιεί parkside 

Εγώ έχω δει μαραγκό με Parkside, στο μαγαζί του πριν 10 χρόνια+ και μάλιστα τον ρώτησα και μου είπε τα καλύτερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Doubt είπε

Εγώ έχω δει μαραγκό με Parkside, στο μαγαζί του πριν 10 χρόνια+ και μάλιστα τον ρώτησα και μου είπε τα καλύτερα.

θα είναι στα το τέρας του Λοχ Νες ...... κάπου - κάποτε κάποιος το είδε :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...