Προς το περιεχόμενο

Η Cloudflare ανακοίνωσε την υπηρεσία DNS, 1.1.1.1 for Families


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι γκρινιαζουμε;
Που μπορουμε με κατι σχετικα ευκολο να αποτρεψουμε ενα πιτσιρικι με ταμπλετ να μπει σε περιεχόμενο για ανηλικους αν πατησει καποιο λινκ;;

Πολλοι χακερ εχουμε μαζευτει.
Πολλοι χακερ που στο πρωτο pop up δεν μπορουν να διαβασουν ουτε το μυνημα που τους βγαζει ή να σου εξηγησουν τι εκαναν οταν τους βγηκε αυτο, "εγω δεν εκανα τιποτα" .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, likos_de είπε

Όλα αυτά φυσικά πάνε περίπατο όταν ο πιτσιρικάς μάθει τι είναι το vpn 😉

Το οποίο φυσικά θα του είναι άχρηστο αν αγοράσεις σαν γονιός ένα σοβαρό parental control software για όλες τις συσκευές του σπιτιού που μπαίνουν στο internet και για τα κινητά (όπως πχ κάποιο από internet security solution από κάποιον από τους γνωστούς του χώρου) και βάλεις black lists κλπ. Για όλα υπάρχουν λύσεις όχι ιδιαίτερα κοστοβόρες. Λιγάκι ψάξιμο θέλει, ειδικά για εμάς τους σχετικά νέους (λέμε τώρα 40άρης έφτασα) γονείς που έχουμε μια σχετική επαφή με την τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

17 minutes ago, Talepwros said:

Γιατι γκρινιαζουμε;

Γιατί τολμάνε να προσφέρουν τέτοια ημίμετρα, έπρεπε να μας δώσουν (τσάμπα ofc) δυνατότητες Pi Hole τουλάχιστον.. 😛 

Τα λεφτά μας πίσω! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ναι, σύμφωνοι. Εγώ αλλού θέλω να καταλήξω. Ας πούμε ότι βάζω τους εν λόγω DNS στο ρούτερ, προκειμένου να αποκλείσω τις κακόβουλες ιστοσελίδες από όλες τις συσκευές που συνδέονται στο ρούτερ, όλα καλά ως εδώ. Κάποιος χρήστης όμως δεν μπορεί να βάλει εκ των υστέρων άλλους DNS στην δικιά του συσκευή και να προσπεράσει τους DNS του ρούτερ; Ας πούμε ότι κάποιος βάζει αποκλειστικά και μόνο στην δικιά του συσκευή, τους DNS της Google που δεν έχουν κάποιο αποκλεισμό. Τότε δεν είναι δώρο άδωρο ο αποκλεισμός; Εκεί θέλω να καταλήξω.

 

Αφου ειναι δικια του η συσκευη και οι DNS ειναι δημοσιας χρησης λογικο ειναι.

Αν προκειται για δικτυο και συσκευες που ελεγχεις εσυ ως administrator, του κοβεις τα δικαιωματα στο PC και δεν μπορει να αλλαξει τιποτα.

Η αμα θες και υποστηριζει ο router access lists, κοβεις την προσβαση σε αλλους DNS, ειτε με τις IP τους, ειτε οποιαδηποτε κινηση στην port 53 σε DNS περα απο αυτους που θες εσυ.

Ολα αυτα βεβαια δεν εχουν μεγαλη σημασια στη συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων αφου οι απλοι χρηστες ουτε που καταλαβαινουν τι σημαινουν αυτα τα πραγματα.

Τοσο καιρο εχουν κοψει την προσβαση στο Pirate Bay και αλλα παρομοια sites πανελλαδικως κοβοντας απλως το DNS resolution τους. Δηλαδη κατι που φτιαχνεις με τον ιδιο απλο τροπο. Και ομως σχεδον κανενας που το λεω δεν το ξερει και νομιζουν οτι το Pirate Bay εκλεισε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποψεις αποψε.

Εαν εχουμε  router της προκοπης (η με τετοιες δυνατοτητες) δημιουργουμε πολλαπλα ssids,vlans,dhcp pool tables, firewall rules και κανουμε αυτο που θελουμε καθαρα και νοικοκυρεμενα. Εαν δε, μπορουμε να βαλουμε και ενα VPN connection απο την ιδια συσκευη (αρα mikrotik , pihole/raspberry pi , pfsense κτλ) ολα γινονται. (χρησιμοποιοντας διαφορετικες ρυθμισεις dns resolver ανα dhcp pool).

Aπο την στιγμη που τα προφιλ χρηστων στις μηχανες εχουν ρολο διαχειριστη (γνωριζουντας ακομη και τον κωδικο του administrator/root) το παιχνιδι ειναι χαμενο απο τα αποδητηρια.

Διαβαζουμε , μαθαινουμε και κανουμε τα πραγματα σωστα αλλιως οπως αναφερθηκε ο καθενας μπορει να κανει αλλαγες στο resolv.conf η στις ρυθμισεις DHCP της καρτας δικτυου , ακομη ακομη και στα hosts/networks/protocols files.

Και φυσικα σε ολα τα παραπανω εαν ειναι δυνατο επιβαλεται και bandwidth management.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

  

Βλέπω ότι οι γνώμες διίστανται, αλλά αν υποθέσουμε ότι έχουν προτεραιότητα οι DNS του υπολογιστή, τότε κάποιος δεν μπορεί να αλλάξει τους DNS του υπολογιστή του, και να προσπεράσει τον αποκλεισμό από τους DNS του ρούτερ;

 

Δες που πήγαν τα likes και θα δεις ότι οι γνώμες δεν διίστανται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και πολλά χρόνια σε φίλους μου που έχουν παιδία τους λέω και χρησιμοποιούν το OpenDNS Family Shield (free) https://www.opendns.com/home-internet-security/. Πολλή καλό και πολλή αξιόπιστο (by Cisco).

Υπάρχει και το OpenDNS Home που είναι free και έχεις Customizable content filtering https://support.opendns.com/hc/en-us/articles/227988047-Web-Content-Filtering-and-Security

Επεξ/σία από manval
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nextp είπε

Αποψεις αποψε.

Εαν εχουμε  router της προκοπης (η με τετοιες δυνατοτητες) δημιουργουμε πολλαπλα ssids,vlans,dhcp pool tables και κανουμε αυτο που θελουμε καθαρα και νοικοκυρεμενα. Εαν δε, μπορουμε να βαλουμε και ενα VPN connection απο την ιδια συσκευη (αρα mikrotik , pihole/raspberry pi , pfsense κτλ) ολα γινονται.

Αλλιως απο την στιγμη που τα προφιλ χρηστων στις μηχανες εχουν ρολο διαχειριστη (γνωριζουντας ακομη και τον κωδικο του administrator/root) το παιχνιδι ειναι χαμενο απο τα αποδητηρια.

Διαβαζουμε , μαθαινουμε και κανουμε τα πραγματα σωστα αλλιως οπως αναφερθηκε ο καθενας μπορει να κανει αλλαγες στο resolv.conf η στις ρυθμισεις DHCP της καρτας δικτυου , ακομη ακομη και στα hosts/networks/protocols files.

Και φυσικα σε ολα τα παραπανω εαν ειναι δυνατο επιβαλεται και bandwidth management.

 

Το DNS redirection είναι πανεύκολο και τον απλό χρήστη θα τον περιορίσει στον DNS server που θα ορίσεις εσύ από τον router σου (μιας που είπες για mikrotik), ό,τι και εάν βάλει χειροκίνητα.

Εάν όμως ο χρήστης μας είναι ελάχιστα πιο ενημερωμένος μπορεί να το προσπεράσει με κάποιο VPN που θα περνάει από τις ανοιχτές πόρτες.

Εκεί έρχεται και το pfsense που με λίγη (αρκετή) δουλίτσα μπορεί να το μπλοκάρει και αυτό (στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον)

Βέβαια τώρα μιλάμε για υπηρεσία cloudflare for families άρα μέσα στο σπίτι μας μπορούμε να ελέγχουμε και τις συσκευές εάν το θέλει κάποιος για περιορισμό στα παιδιά του κλπ που είδα πιο πάνω, που και πάλι μιλάμε για μικρές ηλικίες, δηλαδή δεν έχουν ακόμα συσκευές με data :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Ναι, σύμφωνοι. Εγώ αλλού θέλω να καταλήξω. Ας πούμε ότι βάζω τους εν λόγω DNS στο ρούτερ, προκειμένου να αποκλείσω τις κακόβουλες ιστοσελίδες από όλες τις συσκευές που συνδέονται στο ρούτερ, όλα καλά ως εδώ. Κάποιος χρήστης όμως δεν μπορεί να βάλει εκ των υστέρων άλλους DNS στην δικιά του συσκευή και να προσπεράσει τους DNS του ρούτερ; Ας πούμε ότι κάποιος βάζει αποκλειστικά και μόνο στην δικιά του συσκευή, τους DNS της Google που δεν έχουν κάποιο αποκλεισμό. Τότε δεν είναι δώρο άδωρο ο αποκλεισμός; Εκεί θέλω να καταλήξω.

 

Αν κάποιος χρήστης είναι σε θέση να κάνει κάτι τέτοιο, τότε είναι σε θέση να προσπεράσει ότι περιορισμό και αν βάλεις στο Ίντερνετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν το μεταξύ ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί ο 13χρονος και ο 15χρονος απαγορεύεται να έχουν πρόσβαση σε πορνογραφικό περιεχόμενο τη στιγμή που στο σχολείο κάνουν έστω και ασόβαρα σεξουαλική αγωγή. Στην ηλικία αυτή ξεκινάνε να εκσπερματώνουν κανονικά και κάποιοι με την ευλογία των γονέων έχουν "γίνει άντρες" . Όταν πριν χρόνια ήμουν στη Β λυκείου απο τα 20 παιδια(10 αγόρια και 10 κορίτσια) οι 15 είχαν ήδη ολοκληρωμένες σεξουαλικές επαφές και μάλιστα οι περισσότεροι με τις σχέσεις τους.

Όποιος θέλει ας επιχειρηματολογήσει κόσμια.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gokuthelegend είπε

Ναι, σύμφωνοι. Εγώ αλλού θέλω να καταλήξω. Ας πούμε ότι βάζω τους εν λόγω DNS στο ρούτερ, προκειμένου να αποκλείσω τις κακόβουλες ιστοσελίδες από όλες τις συσκευές που συνδέονται στο ρούτερ, όλα καλά ως εδώ. Κάποιος χρήστης όμως δεν μπορεί να βάλει εκ των υστέρων άλλους DNS στην δικιά του συσκευή και να προσπεράσει τους DNS του ρούτερ; Ας πούμε ότι κάποιος βάζει αποκλειστικά και μόνο στην δικιά του συσκευή, τους DNS της Google που δεν έχουν κάποιο αποκλεισμό. Τότε δεν είναι δώρο άδωρο ο αποκλεισμός; Εκεί θέλω να καταλήξω.

Εντάξει, αν το αλλάξεις το DNS στο router και δεν το ανακοινώσεις, δεν θα πάει το μυαλό του εκεί και μάλλον δεν θα ψαχτεί να το αλλάξει στη συσκευή.

Αν ρωτήσει λες "τους είπα να τα μπλοκάρουν από τον πάροχο". Αν καταλαβαίνει περισσότερα τότε τρόπο θα βρει. Υπάρχει και το 3G στην "ανάγκη".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggelhs4 είπε

Εν το μεταξύ ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί ο 13χρονος και ο 15χρονος απαγορεύεται να έχουν πρόσβαση σε πορνογραφικό περιεχόμενο τη στιγμή που στο σχολείο κάνουν έστω και ασόβαρα σεξουαλική αγωγή. Στην ηλικία αυτή ξεκινάνε να εκσπερματώνουν κανονικά και κάποιοι με την ευλογία των γονέων έχουν "γίνει άντρες" . Όταν πριν χρόνια ήμουν στη Β λυκείου απο τα 20 παιδια(10 αγόρια και 10 κορίτσια) οι 15 είχαν ήδη ολοκληρωμένες σεξουαλικές επαφές και μάλιστα οι περισσότεροι με τις σχέσεις τους.

Όποιος θέλει ας επιχειρηματολογήσει κόσμια.

Ευχαριστώ.

Γιατί στς περισσότερες χώρες η ηλικία ενηλικίωσης είναι τα 18. Ακόμα και αν στις περισσότερες χώρες η ηλικία σεξουαλικής συνάινεσης είναι μικρότερη. υπάρχουν διάφορα νομικά θέματα γύρω από το θέμα και έτσι η νομοθεσία περι καταλληλότητας ταινιών είναι εκεί, υποθέτω. Γενικά είναι λίγο αυθαίρετη η νομοθεσία περι καταλληλότητας για να υπάρχει ένα όριο φαντάζομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρα πολύ καλό ...για αυτούς που δεν έχουν ιδιαίτερες γνώσεις . 
Θα μπορούσε να μπλοκάρει και τους games server πχ περίοδο εξεταστικής ....

🤣

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το είχα κάνει από τότε που ήρθε η απαγόρευση των torrent και streaming σελίδων. Με ενδιαφέρει μόνο ο αποκλεισμός Malware έγραψα τον νέο αριθμό στο IPv4, όσον αφορά το IPv6 είναι ρυθμισμένο να κάνει αυτόματη απόδοση διεύθυνσης IPv6 είναι αναγκαίο να βάλω και εδώ τα νούμερα που λέει το άρθρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...