Προς το περιεχόμενο

Diy Πάγκος για Βάρη


Rakan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είμαι νέος στο forum. Δεν έχω ιδέα αν γράφω σε σωστό forum αλλά θα ήθελα να ρωτήσω μια απορία αν κανένας γνωρίζει. Λόγω του καταραμένου κοροναιου έχουν κλείσει τα πάντα

και φυσικά τα γυμναστήρια. Εγώ και ένας φίλος μου έχουμε λίγο πολύ ασχοληθεί με diy αντικείμενα αλλά όχι με κάτι παρόμοιο. Έχουμε σκεφτεί να κάνουμε ένα πάγκο ίσιο για βάρη, έχουμε έτοιμο το σχέδιο αλλά δεν μπορούμε να αποφασίσουμε με τι υλικό να τον κατασκευάσουμε. Έχουμε στην διάθεση μας 2 επιλογές από υλικά . Η μία είναι ξύλινη επιλογή από δοκάρια τετράωνα 10x10 εκ. . Η δεύτερη επιλογή είναι μεταλλικός από γαλβανιζέ τετράγωνο σωλήνα (κοιλοδοκό) 6x6 εκ με πάχος 1,8mm. H ερώτηση μου ποιο πιστεύεται στο περίπου ότι θα είναι πιο σταθερός και θα αντέχει πιο πολλά κιλά απ΄ τους δύο.Ευχαριστώ...

κοιλοδοκός.jpg

δοκαρι.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν είναι σωστή η  κατασκευή, αντέχουν και τα 2. Το ξυλο 10x10 είναι δυνατό αλλά το φοβάμαι λιγάκι στα βιδωματα. Ο κιλοδοκος αν κολληθει σωστά, είναι αθάνατος. Οπότε κατά τη γνώμη μου καλύτερα το σιδερένιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δευτερο, αλλα δειτε και ετοιμους! Ισως σου φαινονται καταρχην ακριβοι μεν, αλλα αν τους προσεχεις
κρατανε πολλααα χρονια -ασε που μαλλον δειχνουν "ωραιοτεροι", οταν τους εχεις μεσα σε σπιτι-δωματιο
😃
Σε γενικες γραμμες, παγκος που δεν ειναι επαγγελματικος, καλυτερα να μην ξεπερνα φορτο > 130-140kgr
-μαζι με τον αθλουμενο αυτα ε!- εκτος και φτιαξετε καποια ενισχυμενη κατασκευη στυλ <βαρεως τυπου>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι να πάρεις έτοιμο. Με λίγο υπομονή θα βρεις κάποιον μεταχειρισμένο σε πολύ καλή τιμή. Μία ηλεκτροσυγκόληση που ίσως κάνει κρακ και σπάσει με 40-50-80-100 κιλά πάνω από τον λαιμό σου δεν θα ήταν και ότι καλύτερο.

Αν τώρα πιάνουν τα χέρια σου τόσο καλά και είσαι απόλυτα σίγουρος για την ποιότητα κατασκευής σου,προχώρα το. Έχεις σκεφτεί πόσα χρήματα θα χρειαστείς για όλα τα υλικά? Αν τον κάνεις σταθερό,μάλλον θα το μετανιώσεις . Αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς επικλινή/κατακλινή.

Γενικά, είμαι υπέρ των ιδιοκατασκευών ,αρκεί αυτές να είναι ασφαλής και λειτουργικες.

Υ.Γ. Κοίταξε το "tree plate" που έχω φτιάξει.(Σίδερα που περίσσεψαν από εργασία στο σπίτι.)

 

20200316_203956.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...