Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα με κάρτες Visa της Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια ολοκληρη σελίδα για συζήτηση πάνω στο πληκτρολόγιο , LCD και κόντρα ανάμεσα σε android k ios σε θέμα για το apple pay με VISA Alpha Bank. 
Κάπως έτσι χάνεις την όρεξη να διαβάσεις τις υπόλοιπες σελίδες... off topic once again!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, _filippos_ said:

μια ολοκληρη σελίδα για συζήτηση πάνω στο πληκτρολόγιο , LCD και κόντρα ανάμεσα σε android k ios σε θέμα για το apple pay με VISA Alpha Bank. 
Κάπως έτσι χάνεις την όρεξη να διαβάσεις τις υπόλοιπες σελίδες... off topic once again!

Κάτσε θα γυρίσω εγώ ontopic:

Έχει καταλάβει κανείς γιατί σε μερικά POS που πληρώνω με το apple pay ζητάει pin για αγορές άνω των 50 ευρώ και σε άλλα (στα περισσότερα) όχι? Κανονικά ξέρω πως με το Apple pay δεν θα έπρεπε να ζητάει pin για καμία συναλλαγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Κάτσε θα γυρίσω εγώ ontopic:

Έχει καταλάβει κανείς γιατί σε μερικά POS που πληρώνω με το apple pay ζητάει pin για αγορές άνω των 50 ευρώ και σε άλλα (στα περισσότερα) όχι? Κανονικά ξέρω πως με το Apple pay δεν θα έπρεπε να ζητάει pin για καμία συναλλαγή...

Δωσε καμια πληροφορία παραπανω για να εχουμε το νου μας. Η καρτα που πληρωνεις μεσω Apple Pay τι καρτα ειναι; Και υπαρχει περιπτωση να ξερεις τίνος τραπεζών ηταν τα pos?  Μπα και δουμε καμια επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, yazidis said:

Δωσε καμια πληροφορία παραπανω για να εχουμε το νου μας. Η καρτα που πληρωνεις μεσω Apple Pay τι καρτα ειναι; Και υπαρχει περιπτωση να ξερεις τίνος τραπεζών ηταν τα pos?  Μπα και δουμε καμια επαναλαμβανόμενη συμπεριφορά 

Λογικά το αν θα ζητήσει pin ή όχι, θα πρέπει να έχει να κάνει με το τερματικό κάθε φορά και την τράπεζα από την οποία λειτουργεί. Πρακτικά αυτό που κάνει το Apple Pay, είναι να δημιουργεί έναν νέο αριθμό κάρτας όταν του προσθέτεις μια πιστωτική κάρτα και αυτός ο αριθμός φαίνεται στα τερματικά και στις αποδείξεις που παίρνεις. Σε καμία απόδειξη δηλαδή δεν θα δεις τον αριθμό της κανονικής σου κάρτας αλλά μόνο το id που σου έχει αποδώσει το Apple Pay. Με αυτό τον τρόπο η τράπεζα δεν γνωρίζει τις λεπτομέρειες των συναλλαγών σου, παρά μόνο το ποσό που εγκρίνει.

Δεν εκανα συστηματικές δοκιμές για να καταγράψω λεπτομέρειες για τις φορές που μου ζητήθηκε pin αλλά δοκίμασα μια φορά το εξής: είχα διαβάσει πως αν κατά τη χρήση του apple pay σου ζητηθεί pin, μπορείς πρακτικά να πληκτρολογήσεις ένα οποιοδήποτε PIN μιας και αυτό δεν συνδέεται με τη φυσική σου κάρτα. Παρόλα αυτά όμως όταν το δοκίμασα με ένα τυχαίο pin δεν δούλεψε και χρειάστηκε στη δεύτερη προσπάθεια να πληκτρολογήσω το κανονικό pin της κάρτας μου, το οποίο και πέρασε κανονικά! Αυτό όμως μου φάνηκε λίγο παράδοξο δεδομένου πως η συναλλαγή μου έγινε με τον αριθμό και τα στοιχεία του Apple Pay και όχι με τα πραγματικά στοιχεία της κάρτας! 

Πάντως τους τελευταίους 2 μήνες δεν έχω συναντήσει ξανά τερματικό που να μου ζητήσει PIN με τη χρήση Apple Pay (ακόμη και σε συναλλαγή 600 ευρώ, πέρασε κανονικά χωρίς pin). Ίσως αυτό να γινόταν περισσότερο τον πρώτο καιρό όταν η υπηρεσία δεν ήταν τόσο διαδεδομένη κλπ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήση Apple Pay σε όλες τις συναλλαγές από τότε που ήρθε Ελλάδα (Ιούνιο) και χρήση και στο εξωτερικό, πότε δεν ζητήθηκε να βάλω Pin κάρτας.

Αυτό με χρήση Apple Pay μέσω Apple Watch και για αρκετά μεγάλα ποσά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 3:24 ΜΜ, enlightened είπε

Δουλεύουνε οι πόντοι, αλλά παίρνεις πόντους γενικών συναλλαγών πάντα. Δηλαδή αν πάρεις εισιτήριο της Aegean ή πας στο ΑΒ δεν παίρνεις τετραπλάσιους πόντους, αλλά κανονικούς. Τώρα με native Apple Pay support αυτό αλλάζει

Το επιβεβαιώνω.  
 

Οι πόντοι στο ΑΒ πέρασαν x4. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ATG είπε

Το επιβεβαιώνω.  
 

Οι πόντοι στο ΑΒ πέρασαν x4. 

Αναμενόμενο, οπως εγραψα και απο την πρωτη στιγμη πως δεν γινοταν να υπαρχει θεμα πόντων. Καλο ειναι να αλλαχτεί και στο αρχικό κείμενο για να μην υπαρχει παραπληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, yazidis said:

Αναμενόμενο, οπως εγραψα και απο την πρωτη στιγμη πως δεν γινοταν να υπαρχει θεμα πόντων. Καλο ειναι να αλλαχτεί και στο αρχικό κείμενο για να μην υπαρχει παραπληροφόρηση.

Καλά, αυτό το «σύμφωνα με χρήστη του Insomnia», είναι το ανέκδοτο της εβδομάδας. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

image.png.fe9fb45375421eefaa65c2207a0803ac.png

Σε ερώτημα για ενδεχόμενη υποστήριξη diners

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο wallet εχει τις παρακατω επιλογες..γνωριζει καποιος αν ειναι υποχρεωτικο να τις συμπληρωσω;και που χρησιμευουν αυτα τα στοιχεια;

το email βλεπω ειναι ηδη συμπληρωμενο με το id μου

alpha bank.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/4/2020 στις 1:00 ΠΜ, constantinos_rho είπε

Το ιδιο και σε μενα. Το κινητο που μου βγαζει για επαληθευση δε το αναγνωριζω. Καλεσα την alpha και εχουν το σωστο κινητο καταχωρημενο στο συστημα τους.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: μολις εκανα επαληθευση αφου ηρθε τελικα το sms στο σωστο νουμερο. τους εστειλα σημερα μηνυμα στο twitter και μου ειπαν θα το κοιτουσαν. μου ειχαν πει το ιδιο και στο τηλεφωνο τη περασμενη τεταρτη. ολα καλα.

Επεξ/σία από constantinos_rho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Η Alpha Bank είναι η πρώτη ελληνική Τράπεζα που προσφέρει στους Πελάτες της το Apple Pay, με το οποίο εντάσσοντας όλες τις χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες κάρτες Visa της Alpha Bank θα προβαίνουν στις αγορές τους ανέπαφα σε POS ή ηλεκτρονικά σε e-shops, χωρίς να πληκτρολογούν το ΡΙΝ της κάρτας τους, χρησιμοποιώντας μόνο το κινητό τηλέφωνο ή το ρολόι τους.
 
Η τράπεζα, συνεχίζοντας να καινοτομεί, εισάγει το Apple Pay, καθώς σήμερα η ανάγκη για ανέπαφες συναλλαγές είναι πιο επίκαιρη από ποτέ, η πρωτοποριακή υπηρεσία της Apple για iPhone, Apple Watch, iPad και Mac, αποτελεί αναμφίβολα τον πιο εύκολο και ασφαλή τρόπο πληρωμών σε φυσικά καταστήματα, καθώς και στο internet.

Με ελάχιστα βήματα και με τη μέγιστη ασφάλεια, οι Πελάτες της Τράπεζας μπορούν πλέον να εντάξουν στο Apple Pay, όλες τις χρεωστικές, πιστωτικές και προπληρωμένες κάρτες Visa της Alpha Bank.

Η νέα υπηρεσία έχει ήδη γίνει ανάρπαστη από τους Πελάτες της Τράπεζας, καθώς περισσότεροι από 5.000 Πελάτες της Τράπεζας, κάτοχοι καρτών Visa, συνδέθηκαν με το Apple Pay και ξεκίνησαν να το χρησιμοποιούν αμέσως μόλις έγινε διαθέσιμο, την περασμένη εβδομάδα. Πολύ σύντομα η Alpha Bank θα διαθέσει το Apple Pay και στους Πελάτες της που είναι κάτοχοι καρτών Mastercard.

«Η μεγάλη ανταπόκριση των Πελατών μας στο Apple Pay, ιδιαίτερα στη δύσκολη περίοδο που διανύουμε, αναδεικνύει την εμπιστοσύνη του καταναλωτικού κοινού στην Alpha Bank και μας ενθαρρύνει να συνεχίσουμε να προσφέρουμε καινοτόμες λύσεις στην ελληνική αγορά, όπως είχαμε κάνει και στο παρελθόν με τις πρώτες contactless κάρτες, το πρώτο ψηφιακό πορτοφόλι myAlpha wallet, την πρώτη εφαρμογή πληρωμών μέσω smart watch Garmin pay κ.ά.
Η λειτουργία των καρτών της Alpha Bank μέσω της σύγχρονης τεχνολογίας tokenization, στην οποία στηρίζεται και το Apple Pay, μας επιτρέπει να παραμένουμε στο επίκεντρο των τεχνολογικών εξελίξεων, εισάγοντας πρωτοποριακές εφαρμογές που μπορούν πραγματικά να αλλάξουν ριζικά τις μεθόδους πληρωμών και να διευκολύνουν σημαντικά την καθημερινότητα των καταναλωτών», αναφέρει ο κ. Γρηγόρης Πολίτης, Διευθυντής της Διεύθυνσης Καρτών και Χρηματοδοτήσεων Ιδιωτών της Alpha Bank.
 
 
 

 

 

 

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζω άκρη . 
περασα την κάρτα enter visa στο wallet και δεν μπορώ να κάνω επαλήθευση όταν πατάω επαλήθευση  βγάζει να καλέσω στην alphabak φυσικά κάλεσα και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν και δεν έχουν καμία ενημέρωση για το Apple Pay. Και πως γινεται η επαλήθευση . Παραθέτει και screenshot από το Apple wallet 

FC0CF316-7005-4401-97ED-EB3B5A916318.png

4F20A9BF-E145-4BE1-AC95-5C9E97F25040.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...