Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα με κάρτες Visa της Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, cthulhucarbide said:

Απορία. Μέσα στην εφαρμογή του wallet υπάρχει αυτή η επιλογή:

97732520_520905698577479_6807442324285554688_n.jpg.e29147c40e215681c6e2dced678a2315.jpg

Τι ακριβώς σημαίνει αυτό? Μπορώ να πάω στα εκδοτήρια του μετρό και να πληρώσω για να μου δώσει εισιτήριο χωρίς να χρειαστεί δαχτυλικό αποτύπωμα? Αν ναι γιατί να μην το ζητάει αφού έτσι και αλλιώς δεν είναι κόπος?

Φαντάζομαι ότι επειδή πρόκειται για χαμηλού κόστους συναλλαγή, σου δίνει τη δυνατότητα να μην χρειάζεται να βάλεις touch ή passcode. Για ευκολία φαντάζομαι. Αν δεν σε ενδιαφέρει, άστο στο «Καμία».
 

Υ/Γ Δουλεύει αυτό στην Ελλάδα;

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόνο εμένα η χρήση είναι τελικά λίγο προβληματική?

Πλησιάζω το κινητό στο πος, μου ζητάει το κινητό κωδικό ή touch id για να ξεκλειδώσει, και μετά δεν κάνει τίποτα. Είναι δλδ το κινητό ξεκλείδωτο και το σηκώνω και το ξαναακουμπάω στο πος αρκετές φορές μέχρι να δεήσει να βγάλει την οθόνη της πληρωμής και να γίνει η συναλλαγή, και μετά από 10 - 20 δευτερόλεπτα κάθε φορά.

Προχθές στον Σκλαβενίτη μάλιστα δεν δούλεψε καθόλου, όσες φορές και να το πήγα μπρος πίσω όση ώρα και να περίμενα και πήγα να γίνω ρεζίλι.

Άμα αυτό συνεχιστεί δεν ξέρω άμα θα συνεχίσω την χρήση γιατί ουσιαστικά δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, cthulhucarbide said:

Μόνο εμένα η χρήση είναι τελικά λίγο προβληματική?

Πλησιάζω το κινητό στο πος, μου ζητάει το κινητό κωδικό ή touch id για να ξεκλειδώσει, και μετά δεν κάνει τίποτα. Είναι δλδ το κινητό ξεκλείδωτο και το σηκώνω και το ξαναακουμπάω στο πος αρκετές φορές μέχρι να δεήσει να βγάλει την οθόνη της πληρωμής και να γίνει η συναλλαγή, και μετά από 10 - 20 δευτερόλεπτα κάθε φορά.

Προχθές στον Σκλαβενίτη μάλιστα δεν δούλεψε καθόλου, όσες φορές και να το πήγα μπρος πίσω όση ώρα και να περίμενα και πήγα να γίνω ρεζίλι.

Άμα αυτό συνεχιστεί δεν ξέρω άμα θα συνεχίσω την χρήση γιατί ουσιαστικά δεν δουλεύει.

Κάτι κανεις λάθος. Κανεις διπλό κλικ στο πλαϊνό κουμπι, σου ζητάει touch ή Face ID και όταν σε αναγνωρίσει απλά πλησιάζεις τη συσκευή στο pos. 
 

Με Apple Watch είναι ακόμη πιο απλό και γρήγορο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, billdanos είπε

Κανεις διπλό κλικ στο πλαϊνό κουμπι, σου ζητάει touch ή Face ID και όταν σε αναγνωρίσει απλά πλησιάζεις τη συσκευή στο pos. 
 

Με Apple Watch είναι ακόμη πιο απλό και γρήγορο. 

Τι ακριβώς κάνει το πλαϊνό κουμπί? Στο δικό μου, το μόνο που υπάρχει στο πλάι είναι το πάνω κάτω της φωνής και δεν χρησιμεύει σε κάτι άλλο.

Επίσης στο σάιτ της άλφα που έχει βίντεο επίδειξης, λέει "βάλτε το δάχτυλο στο touch id" και μετά "πλησιάστε το πάνω μέρος του κινητού στο τερματικό" και όπως δείχνει στην συνέχεια η συναλλαγή ήδη ολοκληρώθηκε.

Ουσιαστικά αυτό έκανα και εγώ, απλά πρώτα έβαζα το κινητό στο πος, μου ζήταγε touch id, και όταν το έβαζα απλά ξεκλείδωνε το κινητό και μετά δεν έκανε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, cthulhucarbide said:

Ουσιαστικά αυτό έκανα και εγώ, απλά πρώτα έβαζα το κινητό στο πος, μου ζήταγε touch id, και όταν το έβαζα απλά ξεκλείδωνε το κινητό και μετά δεν έκανε τίποτα

Πρώτα ξεκλειδώνεις και μετά πλησιάζεις στο POS (όταν βγάλει το "Hold Near Reader" στην οθόνη). Απ' τη στιγμή που βλέπεις το "Hold Near Reader" στην οθόνη δεν χρειάζεται πια να έχεις το δάχτυλο στο Home Button.

18 minutes ago, cthulhucarbide said:

Τι ακριβώς κάνει το πλαϊνό κουμπί? Στο δικό μου, το μόνο που υπάρχει στο πλάι είναι το πάνω κάτω της φωνής και δεν χρησιμεύει σε κάτι άλλο.

Λογικά έχεις iPhone με Home Button. Αν έχεις ενεργοποιήσει στα Settings του Wallet το "Double Click Home Button" (νομίζω ότι είναι On by Default) μπορείς και με κλειδωμένη την οθόνη να κάνεις πληρωμή πατώντας διπλό στο Home. Μετά το 2ο κλικ αφήνεις το δάχτυλο πάνω για να ξεκλειδώσει το Wallet και να κάνεις την πληρωμή (πιθανόν να θέλει ενεργοποιημένο το "Rest Finger"). 

Edit: Τσέκαρε και στα Settings του Touch ID ότι είναι ενεργοποιημένο το "Apple Pay".

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 hours ago, KAGOURATION said:

Καλησπέρα. Ενημερώνω ότι πριν λίγο ανοίξανε και οι Mastercard της Alpha Bank για το Apple Pay.

Επιβεβαιώνω κι εγώ! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, great said:

και εγώ, μόλις την πέρασα την Mastercard.

Δεν νομίζω να ξανακουβαλίσω πορτοφόλι πλέον.

Κι εγώ απ' τη στιγμή που έβαλε τη VISA στο Apple Pay μόνο με το iPhone πληρώνω αλλά όταν μου είναι εύκολο ή απομακρύνομαι πολύ απ' το σπίτι, παίρνω και την κάρτα μαζί.
π.χ. πήγα σε BP και δεν μπορούσε να μου κάνει εξαργύρωση. Δεν ξέρω αν δεν υποστηρίζεται ή κάτι δεν πήγε καλά, αν ξέρει κανείς ας πει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Κι εγώ απ' τη στιγμή που έβαλε τη VISA στο Apple Pay μόνο με το iPhone πληρώνω αλλά όταν μου είναι εύκολο ή απομακρύνομαι πολύ απ' το σπίτι, παίρνω και την κάρτα μαζί.
π.χ. πήγα σε BP και δεν μπορούσε να μου κάνει εξαργύρωση. Δεν ξέρω αν δεν υποστηρίζεται ή κάτι δεν πήγε καλά, αν ξέρει κανείς ας πει.

Την κάρτα και την photo την έχει σαν BONUS κανονικά. Δεν βρίσκω "τεχνολογικά" κατι που να εμποδίζει την εξαργυρωση, δηλαδη δεν ειναι πάνω στην κάρτα κάτι. Απο την στιγμή που την βρίσκει το POS και την αναγνωρίζει καταλαβαινει τι κάρτα είναι, το bonus το δίνει το POS και η τράπεζα όχι το κινητό σου ή το NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/06/2020 at 22:55, yazidis said:

Ισως το προβλημα να γινεται στο γεγονος πως οταν πληρωνεις δεν φαινεται στο pos ο πραγματικός αριθμός της καρτας σου

Η Alpha σήμερα μου είπε ότι η εξαργύρωση γίνεται μόνο με τη φυσική κάρτα και μάλιστα θέλει να μπει στο POS, όχι ανέπαφα δηλαδή. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, abitolive είπε

Έχει παρατηρήσει κανείς να απορρίπτονται οι συναλλαγές ApplePay σε τερματικά POS της VivaWallet, χωρίς να αναφέρεται ο λόγος?

Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι, έχω πληρώσει σε αρκετά τερματικά Viva, όλα ήταν ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...