Προς το περιεχόμενο

Apple Pay από σήμερα με κάρτες Visa της Alpha Bank


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Talepwros είπε

Καπου ειχα διαβασει οτι ολοι αυτοι με iPhone δεν εχουν ουτε για αναπαντητη.

Φίλε χρήστη Android θα σου απαντήσω με στίχο ενος μεγάλου σύγχρονου ποιητή-μελοποιού.

"Ασ'τις φακές για τους πεινασμένους" - Mad Clip 2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, great είπε

αυτο κάνει ουσιαστικά, απο εκει τραβάει το κινητο και στέλνει το SMS για το verification ?

σε ποιον πλανήτη; απο πότε έχεις να κάνεις αγορές μέσω internet ?

κανω συνεχεια αγορες κανονικοτατα με την alpha bonus aegean που εχω και μεσω internet και σε τοπικα μαγαζια. και φυσικα μου ερχετε κανονικα sms για Επαλήθευση οταν κανω αγορες μεσω τις καρτας αυτης.

ιστοσελιδα verified by visa δεν υπαρχει. μονο "Υπηρεσία Alpha SecureWeb" βρηκα.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/ypiresia-alpha-secureweb1553

Επεξ/σία από constantinos_rho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, JcD είπε

Παίρνεις iPhone, κάνεις την δουλειά σου, ακόμα και σε οπισθοδρομικές στον τομέα χώρες όπως η Ελλάδα. Παίρνεις android, καληνύχτα, καλά κρασιά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά κλπ κλπ

Πικρές αλήθειες για εμάς τους χρήστες των σάμυ.

Παιρνεις android και μπορεις εδω και 1+ χρονο να πληρωνεις ανεπαφα με το κινητο με καρτα alpha bank και μετρανε και οι bonus ποντοι.
Παίρνεις iPhone, καληνύχτα,  καλά κρασιά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, με 1+ χρονο καθυστερηση μπορεις να πληρωνεις με alpha καρτα και υπαρχει αβεβαιοτητα για τους bonus ποντους κλπ κλπ.

 

Πικρές αλήθειες για εμάς τους χρήστες των iphone.

 

Υ.Γ.: Get your facts straight.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Φίλε χρήστη Android θα σου απαντήσω με στίχο ενος μεγάλου σύγχρονου ποιητή-μελοποιού.

"Ασ'τις φακές για τους πεινασμένους" - Mad Clip 2017

Εγω κανω χαβαλε και εσυ τα πηρες σοβαρα.
Ισως φταιει που εγω :

"Δεν αράζω με αποτυχημένους
Ούτε μιλάω με τους τελειωμένους "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, constantinos_rho είπε

κανω συνεχεια αγορες κανονικοτατα με την alpha bonus aegean που εχω και μεσω internet και σε τοπικα μαγαζια. και φυσικα μου ερχετε κανονικα sms για Επαλήθευση οταν κανω αγορες μεσω τις καρτας αυτης.

ιστοσελιδα verified by visa δεν υπαρχει. μονο "Υπηρεσία Alpha SecureWeb" βρηκα.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/ypiresia-alpha-secureweb1553

To ίδιο πρόβλημα έχω κι εγω, θέλει να μου στείλει verification σε αριθμό που έχω αλλάξει εδω και 5-6 χρόνια. Αφου επιβεβαίωσα ότι τρέχον αριθμός μου είναι σωστα καταχωρημένος στη συσκευή μου, στο AppleID και στο e-Banking, πήρα τηλ στην AlphaBank και μου απάντησαν ότι όλες οι εγγραφές τους έχουν το τρέχον νούμερο και ότι το πρόβλημα το έχει η Apple. Ψάχνωντας στα forums όλοι λένε ότι ο αριθμός αυτός προέρχεται απο την τράπεζα. Αδιέξοδο...

Στη Revolut η διαδικασία κράτησε λίγα δευτερολεπτα, χωρις SMS και χάσιμο χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, magnett είπε

To ίδιο πρόβλημα έχω κι εγω, θέλει να μου στείλει verification σε αριθμό που έχω αλλάξει εδω και 5-6 χρόνια. Αφου επιβεβαίωσα ότι τρέχον αριθμός μου είναι σωστα καταχωρημένος στη συσκευή μου, στο AppleID και στο e-Banking, πήρα τηλ στην AlphaBank και μου απάντησαν ότι όλες οι εγγραφές τους έχουν το τρέχον νούμερο και ότι το πρόβλημα το έχει η Apple. Ψάχνωντας στα forums όλοι λένε ότι ο αριθμός αυτός προέρχεται απο την τράπεζα. Αδιέξοδο...

Στη Revolut η διαδικασία κράτησε λίγα δευτερολεπτα, χωρις SMS και χάσιμο χρόνου...

εγω το τρεχον νουμερο μου το εχω 15 χρονια σιγουρα. δε μπορω να καταλαβω αυτο που μου βγαζει για επαληθευση ******8661 που το βρηκε. δε μου θυμιζει κατι απο τα παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερε καποιος να κανει επαληθευση της καρτας του;;γιατι sms σε μενα δεν ηρθε ποτε και με επαληθευση τηλεφωνικη που μου ζητησε Εφαγα μιση ωρα αναμονη (κατανοητο λογω της καταστασης) με τον 3ο υπαλληλο να μ λεει πως δεν εχουν καμια ενημερωση ακομα........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Hal9000 είπε

μόνο τις κάρτες Visa της Alpha Bank ενώ υπάρχει πρόβλεψη τους επόμενους μήνες το ίδιο να ισχύσει και για κάρτες MasterCard

Καλά, στο Villabajo ακόμα τρίβουν. Στο Garmin Pay ακόμα περιμένουμε μπας και μπουν οι Mastercard. Το δυοχιλιαδεςσαρανταδώδεκα και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To verified by visa υπάρχει κανονικά και με όσες τράπεζες συνεργάζομαι το χρησιμοποιούν κανονικά. Στο site της Alpha επισης το αναφέρει ως μέθοδο ασφαλούς πληρωμής. Προφανώς κάποτε είχατε δηλώσει κάποιον αριθμο που δεν χρησιμοποιείτε πλέον. Ειναι και ο αριθμος που αποστέλλεται το sms για την παροχή κωδικού για την ολοκλήρωση των συναλλαγών. Σημειώνω ότι ο αριθμος verified by visa δεν έχει σχέση με τον αριθμο που δηλώνεται στην τράπεζα. Δηλαδή αν αλλάξετε σήμερα τον αριθμο σας στην τράπεζα δεν θα αλλάξει και στην Visa. Άντε μακάρι να έρθουν και οι λοιπές τράπεζες να βολευτούμε όλοι. 

Επεξ/σία από gianniskks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είδα αν αναφέρθηκε σε προηγούμενο post, αλλά για το android υπαρχει η εφαρμογή της Alpha bank my alpha wallet που έχει λειτουργία tap n pay. Λειτουργεί ανέπαφα, δεν βάζεις Pin στον αναγνώστη της κάρτας, αλλά στο κινητό σου και έχεις τα προνόμια που προβλέπει η Alpha bank.

Γιατί να δηλώσει κανείς την κάρτα σε άλλη πλατφορμα? (πχ google pay, κλπ)

Επεξ/σία από dimdim11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, gianniskks είπε

To verified by visa υπάρχει κανονικά και με όσες τράπεζες συνεργάζομαι το χρησιμοποιούν κανονικά. Στο site της Alpha επισης το αναφέρει ως μέθοδο ασφαλούς πληρωμής. Προφανώς κάποτε είχατε δηλώσει κάποιον αριθμο που δεν χρησιμοποιείτε πλέον. Ειναι και ο αριθμος που αποστέλλεται το sms για την παροχή κωδικού για την ολοκλήρωση των συναλλαγών. Σημειώνω ότι ο αριθμος verified by visa δεν έχει σχέση με τον αριθμο που δηλώνεται στην τράπεζα. Δηλαδή αν αλλάξετε σήμερα τον αριθμο σας στην τράπεζα δεν θα αλλάξει και στην Visa. Άντε μακάρι να έρθουν και οι λοιπές τράπεζες να βολευτούμε όλοι. 

Καπου πρεπει να υπαρχει τροπος να τον τσεκαρεις/αλλαζεις στην verified by visa. Που;

εμενα μου ερχεται κανονικα το sms οταν κανω αγορες online. στο apple pay λεει αλλο κινητο.

ειναι νωρις μαλλον , θα το παρουν χαμπαρι εκει στην alpha θα τους πριξουν στα τηλεφωνα με τετοιες περιπτωσεις και με καποιο τροπο θα φτιαχτει. υπομονη.

Επεξ/σία από constantinos_rho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vag.patrick είπε

Καταφερε καποιος να κανει επαληθευση της καρτας του;;γιατι sms σε μενα δεν ηρθε ποτε και με επαληθευση τηλεφωνικη που μου ζητησε Εφαγα μιση ωρα αναμονη (κατανοητο λογω της καταστασης) με τον 3ο υπαλληλο να μ λεει πως δεν εχουν καμια ενημερωση ακομα........

Τηλεφωνική επιλογή πως σου έβγαλε; Μόνο sms βγάζει σε εμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cmak είπε

Τηλεφωνική επιλογή πως σου έβγαλε; Μόνο sms βγάζει σε εμένα 

οταν προσπαθησεις πολλες φορες με sms το γυρναει στα τηλεφωνα τις alpha να καλεσεις. αλλα εκει δε γνωριζουν τιποτα ακομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, haHa said:

Παιρνεις android και μπορεις εδω και 1+ χρονο να πληρωνεις ανεπαφα με το κινητο με καρτα alpha bank και μετρανε και οι bonus ποντοι.
Παίρνεις iPhone, καληνύχτα,  καλά κρασιά, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, με 1+ χρονο καθυστερηση μπορεις να πληρωνεις με alpha καρτα και υπαρχει αβεβαιοτητα για τους bonus ποντους κλπ κλπ.

Πικρές αλήθειες για εμάς τους χρήστες των iphone.

Υ.Γ.: Get your facts straight.

Τα παράπονα στην Alpha bank, όχι στην Apple! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Τα παράπονα στην Alpha bank, όχι στην Apple! :) 

Φταιει η alpha bank που η apple απαγορευει την χρηση NFC απο αλλες εφαρμογες;

Ενδιαφερουσα προσεγγιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...