Προς το περιεχόμενο

To νέο iPad Pro έχει δυνατότητα «hardware disconnect» για το μικρόφωνο για αυξημένη ασφάλεια


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλο και κάποιο backdoor θα αφήσουν δε μπορεί..

Για όσους ψήνονται πάντως ή δεν έχουν να διαθέσουν τραγικά ποσά στην apple. Υπάρχει λύση.

https://www.amazon.com/Mic-Lock-Microphone-Blocker-Pack-Surveillance/dp/B078Z11LSG

(υπάρχει και σε ευρωπαϊκά amazon (.co.uk / .de)  , απλά ψάξτε το συγκεκριμένο γιατί είναι όντως πολύ καλό)

Λειτουργεί άψογα και το έχω δοκιμάσει και προσωπικά. Απλά το συνδέεις στη θύρα των ακουστικών της συσκευής σου και μπλοκάρει το μικρόφωνο. Εμένα λειτουργεί σε όλες τις μάρκες κινητών,ταμπλετ,λαπτοπ,macbook κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Όλο και κάποιο backdoor θα αφήσουν δε μπορεί..

Για όσους ψήνονται πάντως ή δεν έχουν να διαθέσουν τραγικά ποσά στην apple. Υπάρχει λύση.

https://www.amazon.com/Mic-Lock-Microphone-Blocker-Pack-Surveillance/dp/B078Z11LSG

(υπάρχει και σε ευρωπαϊκά amazon (.co.uk / .de)  , απλά ψάξτε το συγκεκριμένο γιατί είναι όντως πολύ καλό)

Λειτουργεί άψογα και το έχω δοκιμάσει και προσωπικά. Απλά το συνδέεις στη θύρα των ακουστικών της συσκευής σου και μπλοκάρει το μικρόφωνο. Εμένα λειτουργεί σε όλες τις μάρκες κινητών,ταμπλετ,λαπτοπ,macbook κλπ κλπ


Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο μαραφέτι, thanks for the tip. 
 

Αρκετές  ναυαρχίδες των τελευταίων χρόνων (σε κινητά) δεν έχουν audio θύρα 3.5mm, αλλά lightning ή usb-c. Για τις υπόλοιπες συσκευές φαντάζομαι θα δουλεύει μια χαρά 

Επεξ/σία από paniti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Δεν χρειάζεσαι να είσαι έξυπνος για να διαβάσεις το άρθρο ...γράμματα να ξέρεις και όλα καλά .

 Ούτε παπας είμαι να ζητάς συγνώμη ..

 Το άρθρο να διαβάζεις πριν γράψεις και πάλι όλα καλά .

 

γραμματα δεν ξερω . συγνωμμη και παλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Θες να μου πεις σήμερα 2020 είναι στα ντουζενια τους η αγορά tablet με mobile os ? Αύριο αν έβγαζε iPad pro με Mac os πρώτος θα το αγόραζα.


Αυτό είναι το λειτουργικό στο οποίο θα επενδύσουν στα Tablets , το MacOS του χρόνου θα μπορεί να παίζει τις εφαρμογές του iPadOS γι’αυτό βάλαν φέτος υποστήριξη mouse , για να είναι έτοιμες οι εφαρμογές όταν βγουν οι νέοι υπολογιστές με ARM. 

Αυτο σημαίνει επίσης ότι θα βγουν όλες οι εφαρμογές συμβατές με iPadOS , απλά κάποιες δεν θα είναι optimized για χρήση με το δάχτυλο. 

Στο τέλος θα δεις ότι θα προτιμούνε το iPadOS από το MacOS λόγω μεγαλύτερης ασφάλειας και απλότητας , μιας και από εφαρμογές θα υπάρχουν τα πάντα. 
 

Επεξ/σία από Vasilisxd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paniti είπε


Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοιο μαραφέτι, thanks for the tip. 
 

Αρκετές  ναυαρχίδες των τελευταίων χρόνων (σε κινητά) δεν έχουν audio θύρα 3.5mm, αλλά lightning ή usb-c. Για τις υπόλοιπες συσκευές φαντάζομαι θα δουλεύει μια χαρά 

Η Mic Lock ειναι εδώ για εσάς !

https://www.amazon.com/Mic-Lock-SOUNDPASS-Lightning-Microphone-Blocker/dp/B07PGLHQSR?ref_=ast_bbp_dp

χαχα. Οχι δεν παίρνω προμήθεια, αλλα εαν βλέπει η εταιρεία θα πρεπει να το σκεφτει σοβαρα να με προσλάβει για promote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Άνοιξε -κλείσε- χάλασε σε Apple δεν παίζει φίλος ..

 

5 ώρες πριν, VirusX2gr είπε

Έχουμε κάμερα και mic hardware disabled από το 2007...

 

5 ώρες πριν, stefanos_th είπε

spacer.png

 

Οπότε το φιάσκο με την κάμερα και το μικρόφωνο το έπαθε γιατί οι χρήστες δεν είχαν την ειδική θήκη. Μάλιστα. 

Το επόμενο βήμα μιας και από το 2007 δεν έχει καταφέρει να το διασφαλίσει ούτε με hardware είναι να αφαιρέσει εντελώς κάμερα και μικρόφωνο. Apple=ΑΣΦΑΛΕΙΑ. 

5 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Άνοιξε -κλείσε- χάλασε σε Apple δεν παίζει φίλος ..

 

Τίποτε σκυλιά τα εργαλεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που κυκλοφορεί τέτοιο προϊόν είναι σα να σου λέει ότι το μικρόφωνο ακούει τα παντα. Επίσης σου πουλάει αυτή την ασφάλεια σα ξεχωριστό προϊόν/ feature , δηλαδή πάλι αγοράζεις την ιδιωτικότητα σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Ποιος αγοράζει σύγχρονο ταμπετ δυνατό με 1000+ ευρώ στις ημέρες μας ? Και να έχεις iOS πάνω . iPhone θα έπαιρνα , Μακ θα έπαιρνα άνετα . Ταμπλετ με τόσα λεφτά και mobile οs γιατί ????

Κοιτά είναι αρκετά ανερχόμενο το λειτουργικό του iPad os.

Browsing, office, messaging, νομίζω τα κανείς άνετα και με μεγαλύτερη ευκολία απ ότι σε ένα λαπτοπ.

File management έχει ανοίξει πλέον και περιμένουμε περισσότερα σε αυτό το κομμάτι. 

είδη έχει καλύψει αρκετές ανάγκες ακόμα και για επαγγελματίες χρήστες βλέπε lumafusion, Lightroom, photoshop, κτλ 

Το gaming οκ δεν μπορω να πω ότι δεν μπορείς να παίξεις κάποια μικρά παιχνιδάκια αλλά νομίζω άμα πας γι αυτό το μηχάνημα δεν είναι σκοπός σου το hard core gaming όπως επίσης δεν θα πάρεις mac για hard core gaming  
 

εγω μόνο θετικά βλέπω και προοπτικές εξελίξεις σε αυτό το λειτουργικό. Από κει και πέρα η τιμή είναι ναι μεν ακριβή αλλά σε apple πας. Δεν σου ειπες κανένας ότι είναι φτηνή εταιρία. Που για μένα πάλι αξίζει τα λεφτά του ανάλογα την ΧΡΗΣΗ!!!

Και η χρήση του είναι

1)office, mails, messaging 

2) photo editing, video editing 

3) gaming ψυχαγωγία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 hours ago, Eloy said:

Eνα απλό διακοπτάκι on/off κάπου στα πλαινά χρειαζόταν... Κόστος μισό ευρώ - και θα μπορούσε να κλείνει κανείς τον ήχο και με ανοιχτό το καπάκι ή την ώρα που δουλεύει... Μας κοροιδεύουν τώρα ?

Το διακοπτάκι είναι πανεύκολο να σου μείνει στο χέρι μετά από συστηματική χρήση. Τώρα έχουμε πάλι hardware λύση αλλά με μηδενική φθορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Ποιος αγοράζει σύγχρονο ταμπετ δυνατό με 1000+ ευρώ στις ημέρες μας ? Και να έχεις iOS πάνω . iPhone θα έπαιρνα , Μακ θα έπαιρνα άνετα . Ταμπλετ με τόσα λεφτά και mobile οs γιατί ????

 

Σχεδιαστές, καλλιτέχνες κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, zernex201 είπε

Η Mic Lock ειναι εδώ για εσάς !

https://www.amazon.com/Mic-Lock-SOUNDPASS-Lightning-Microphone-Blocker/dp/B07PGLHQSR?ref_=ast_bbp_dp

χαχα. Οχι δεν παίρνω προμήθεια, αλλα εαν βλέπει η εταιρεία θα πρεπει να το σκεφτει σοβαρα να με προσλάβει για promote.

Κάτσε γιατί με έστειλες τώρα...

Το βάζεις στην θύρα ακουστικών και μπλοκάρει το μικρόφωνο?

....μόνο εγώ δεν το καταλαβαίνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

Κάτσε γιατί με έστειλες τώρα...

Το βάζεις στην θύρα ακουστικών και μπλοκάρει το μικρόφωνο?

....μόνο εγώ δεν το καταλαβαίνω?

Ναι αυτό κάνει. Εχει ουσιαστικά το ίδιο βύσμα Jack που έχουν τα handsfree (3 γραμμούλες) δηλαδή ήχο και μικρόφωνο. Οτι λαμβάνει απο μικρόφωνο το στέλνει σε εναν semi-conductor και το "βραχυκυκλωνει - μπλοκαρει"  και τον ηχο τον στελνει κανονικα στο jack που σου δινει απο πανω για να βαλεις τα ακουστικά σου 😛 

Για περισσότερους τρόπους αντι-παρακολούθησης, πείτε μου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, linus13 είπε

Ωραίο κολπακι για να πουλάς θήκες σε προνομιακή τιμή 

Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...