Προς το περιεχόμενο

Αγορά χορτοκοπτικού / θαμνοκοπτικού (για αρχάριους)


vagvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε όλους!

είμαι πολύ αρχάριος σε θέματα "αγροτικών" οπότε κάθε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη!

στο οικόπεδο μου, περίπου 200τμ, θέλω να κόβω τα ζιζάνια-χόρτα κτλ (δες φωτό) καθώς και τα αντίστοιχα που βγαίνουν στη μάντρα, μέχρι να υπάρξει μια πιο μόνιμη λύση τύπου γκαζόν κτλ

τι μηχάνημα θα μου προτείνατε?

1. βενζίνη/ηλεκτρικό/μπαταρία

2. πόσα hp/watt κτλ

3. τι εταιρίες να κοιτάξω από θέμα αξιοπιστίας

4. μέχρι πόσα χρήματα είναι καλά να δοθούν για αυτή τη δουλειά, δεδομένου οτι προφανώς δεν είναι για επαγγελματική χρήση.

ΥΓ υγεία σε όλους!

ευχαριστώ πολύ

 

IMG_8429.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια άποψη θα σου πώ. Δεν προτείνω μπαταρία/ηλεκτρικό γιατί θα πρέπει να είσαι με την μπαλαντέζα από την μία, μπορεί να σου τελειώσει στην μέση της δουλειάς η άλλη περίπτωση. Μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου με μηχανή γκαζόν(προφανώς να μην έχει πέτρες και να ειναι λίγο επιπεδο) αλλά για λιγότερη ταλαιπωρια(γύρω από δένδρα κοντά σε φράχτη και γωνίες) χρειάζεται και ένα με μεσινέζα. Αυτό το κρίνεις εσύ και το μπατζετ σου. Αν πας σε ένα μαγαζί με τέτοια εργαλεία θα σου πει ο υπαλληλος τι ειναι ιδανικο για εσενα. Από μάρκες τώρα Stihl, Husqvarna, Viking(θυγατρική Stihl νομιζω) οι πιο γνωστές, γενικά όμως βρίσκεις και Honda και από όλα, λεφτά να υπάρχουν. Κυρίως σε ενδιαφέρει να έχει σοβαρό αντιπρόσωπο για να βρεις ανταλλακτικά αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογές έχεις άπειρες. Μπορείς με 80-90 € να πάρεις έναν κινέζο 43κυβικα που θα είναι βαρύ αλλά θα την κάνει την δουλειά του ή ένα Husqvarna 122C με 150€ που είναι πανάλαφρο και επώνυμο αλλά θα πάς πιο αργά. Ότι και να πάρεις τα 200μ2 θα τα βγάλει, απλά στο κάθε μηχάνημα πρέπει να μάθεις τις τυχών ιδιοτροπίες του και να του κάνεις σωστή συντήρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα μια μηχανή γκαζόν με βενζίνη, αφού έχεις σκοπό να βάλεις γκαζόν θα σου χρειαστεί. Αν πάρεις θαμνοκοπτικο δεν θα κάνει για το κόψιμο του γκαζόν. Τα μεγάλα χορταρια δεν είναι πρόβλημα για την μηχανή αλλά θα πρέπει να την σηκώσεις τέρμα ψηλά και να βγάλεις το καλάθι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο χωρος ειναι αυτο στη φωτο και σκοπευεις να βαλεις γκαζον θα σου λεγα παρε κατευθειαν μηχανη γκαζον. Σε δυο περασματα το πολυ καθαρισες. Χορτο-θαμνοκοπτικο, αν μπει γκαζον, ελαχιστη χρηση θα κανεις, πιο χρησιμο θα ειναι σα δευτερο εργαλειο μεσινεζα για τις λεπτομερειες/φινιρισμα παρα δισκος

και στα εργαλεια κηπου, παροτι η μπαταρια ειναι πιο "απλη" στη χρηση παντα λεω μπενζινα. Ηλεκτρικα απεφυγε τα σα το διαολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα φτηνό κινέζικο να πάρεις θα κάνεις την δουλειά σου για τόσο μικρό κομμάτι, σαν αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/10837829/Nakayama-PB4300.html

Καλύτερα όχι μπαταρίας/ηλεκτρικό γιατί είναι σκέτη ταλαιπωρία,και δεν ξέρεις αργότερα αν το χρειαστείς κάπου εκτός σπιτιού.

Μπορείς να βρεις και κάποιον να στα κόψει.

Εγώ εκεί πάντως θα έβαζα έναν μικρό κήπο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!

πάνω στις απαντήσεις σας θέλω να συμπληρώσω:

  • ο χώρος δεν είναι όσο στη φώτο, την έστειλα ενδεικτικά, ώστε να δείξω πως είναι τα ζιζάνια σε όλα τα 200τμ
  • αλλού έχω ήδη διαμορφώσει λαχανόκηπο και περιμένω τη πρώτη σοδειά φέτος, μαρούλι ήδη τρώω εδώ και ένα μήνα 😀
  • για γκαζόν σκέφτομαι συνθετικό (προς αποφυγή του πανάκριβου στη περιοχή νερού και της ανάγκης για συντήρηση, άρα μάλλον απορρίπτω τη μηχανή γκαζόν), έχει επ ευκαιρία κανείς εμπειρία από συνθετικό γκαζόν?
  • το γκαζόν όμως θα καθυστερήσει αφού δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα αυτή τη στιγμή όντας μετά από ανακαίνιση και μετακόμιση.
  • άρα σκέφτομαι να πάρω κάτι για 2-3 χρόνια και να το έχω μετά για καθαρισμό γύρω από τα δέντρα και για τη μάντρα.
  • από τα λεγόμενα σας κ λίγο έρευνα καταλήγω στη βενζίνη

ΌΜΩΣ, χάνομαι στο πόσο δυνατό πρέπει να είναι τελικά το μηχάνημα, ένας φίλος παραπάνω συστήνει με 3,8hp ενώ ένας άλλος φίλος 1,7hp που το θεωρώ σαφώς καλύτερη επιλογή από αυτό που χάζευα https://www.praktiker.gr/p/thamnokoptiko-mcculloch-trimmac-44654

εν τέλει υπάρχει πχ κάποιος "νόμος" που να σου λέει "από 0-100 τμ θες 1hp, από 100-200 τμ θες 2hp" κοκ ή να σου λέει οτι με 1hp μπορείς να κόβεις μια ώρα και μετά αφήνεις να ξεκουραστεί για μια και ξαναρχίζεις...??? όλα αυτά βέβαια συναρτήση του τι κόβεις.

όλα αυτά που λέω με τους hp βάλτε αντίστοιχα cc κτλ χαρακτηριστικά.

όποιος άντεξε να διαβάσει, συγνώμη που πρήζω και κουράζω..!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagvas είπε

ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!

πάνω στις απαντήσεις σας θέλω να συμπληρώσω:

  • ο χώρος δεν είναι όσο στη φώτο, την έστειλα ενδεικτικά, ώστε να δείξω πως είναι τα ζιζάνια σε όλα τα 200τμ
  • αλλού έχω ήδη διαμορφώσει λαχανόκηπο και περιμένω τη πρώτη σοδειά φέτος, μαρούλι ήδη τρώω εδώ και ένα μήνα 😀
  • για γκαζόν σκέφτομαι συνθετικό (προς αποφυγή του πανάκριβου στη περιοχή νερού και της ανάγκης για συντήρηση, άρα μάλλον απορρίπτω τη μηχανή γκαζόν), έχει επ ευκαιρία κανείς εμπειρία από συνθετικό γκαζόν?
  • το γκαζόν όμως θα καθυστερήσει αφού δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα αυτή τη στιγμή όντας μετά από ανακαίνιση και μετακόμιση.
  • άρα σκέφτομαι να πάρω κάτι για 2-3 χρόνια και να το έχω μετά για καθαρισμό γύρω από τα δέντρα και για τη μάντρα.
  • από τα λεγόμενα σας κ λίγο έρευνα καταλήγω στη βενζίνη

ΌΜΩΣ, χάνομαι στο πόσο δυνατό πρέπει να είναι τελικά το μηχάνημα, ένας φίλος παραπάνω συστήνει με 3,8hp ενώ ένας άλλος φίλος 1,7hp που το θεωρώ σαφώς καλύτερη επιλογή από αυτό που χάζευα https://www.praktiker.gr/p/thamnokoptiko-mcculloch-trimmac-44654

εν τέλει υπάρχει πχ κάποιος "νόμος" που να σου λέει "από 0-100 τμ θες 1hp, από 100-200 τμ θες 2hp" κοκ ή να σου λέει οτι με 1hp μπορείς να κόβεις μια ώρα και μετά αφήνεις να ξεκουραστεί για μια και ξαναρχίζεις...??? όλα αυτά βέβαια συναρτήση του τι κόβεις.

όλα αυτά που λέω με τους hp βάλτε αντίστοιχα cc κτλ χαρακτηριστικά.

όποιος άντεξε να διαβάσει, συγνώμη που πρήζω και κουράζω..!

η δυναμη βοηθαει στο, για να το πω απλα, ποσο πυκνη/χοντρη βλαστηση κοβεις οχι στα τετραγωνικα. Αν ειναι αγριολουλουδα/χορτα οπως δειχνει η φωτο δε χρειαζεσαι θηριο, και 25cc κανει δουλεια. Αμα εισαι σε κανα μερος που χει χοντρους θαμνους, καλαμια, ιστοριες τοτε θες ισχυ

υγ υπαρχουν ποικιλιες γκαζον αργης αναπτυξης (χαμηλης συντηρισης δηλαδη) με μικρες αναγκες ποτισματος. Μιλα με κανα γεωπονο πριν μπεις στο τριπ του συνθετικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

η δυναμη βοηθαει στο, για να το πω απλα, ποσο πυκνη/χοντρη βλαστηση κοβεις οχι στα τετραγωνικα. Αν ειναι αγριολουλουδα/χορτα οπως δειχνει η φωτο δε χρειαζεσαι θηριο, και 25cc κανει δουλεια. Αμα εισαι σε κανα μερος που χει χοντρους θαμνους, καλαμια, ιστοριες τοτε θες ισχυ

υγ υπαρχουν ποικιλιες γκαζον αργης αναπτυξης (χαμηλης συντηρισης δηλαδη) με μικρες αναγκες ποτισματος. Μιλα με κανα γεωπονο πριν μπεις στο τριπ του συνθετικου

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagvas είπε

στο οικόπεδο μου, περίπου 200τμ, θέλω να κόβω τα ζιζάνια-χόρτα

χορτοκοπτικό για 200 τμ Θα το διαβάσει ο κολλητος μου απ το χωριό και θα φρικάρει, όταν κόβει 2 φόρες χρόνο  15 στρεματα  Πάρε μια  τσάπα να στανιαρεις και δεν χρειάζεσαι και γυμναστήριο Αυτό το θες για άλλο λόγο ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μεγάλα θέλουν και ζώνη να φοράς, τα μικρούλια με 25 κυβικά δεν χρειάζονται ζώνη και είναι πιο ευέλικτα. Γνώμη μου είναι αν κοιτάς το Mchulloc, δώσε ενα 50ρικο και πάρε το husqvarna,  θα το βγάλει το 50ρικο μακροπρόθεσμα. Συνθετικό τάπητα είναι αμαρτία να βάλεις σε τέτοιο σπίτι, μπορείς όπως είπαν να βάλεις μόνος σου γκαζόν ανθεκτικό είτε να βρείς τοπική αγριάδα και να βάλεις ρίζες, που με ελάχιστο πότισμα θα γίνουν χαλί.

Επίσης απαραίτητα να αγοράσεις προσωπίδα και γάντια!

Επεξ/σία από lary7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hp8 είπε

χορτοκοπτικό για 200 τμ Θα το διαβάσει ο κολλητος μου απ το χωριό και θα φρικάρει, όταν κόβει 2 φόρες χρόνο  15 στρεματα  Πάρε μια  τσάπα να στανιαρεις και δεν χρειάζεσαι και γυμναστήριο Αυτό το θες για άλλο λόγο ;)

χαχαχα 😅 τα έχεις τα δίκια σου εν μέρει.

και εγω έτσι είπα στην αρχή, ξεκίνησα και έκανα τα μισά (στα 30 έβαλα το λαχανόκηπο που προείπα) με χέρια και τσάπα αλλά νομίζω πως δε βγαίνει να το κάνεις δυο φορές το χρόνο!

όταν γυρνάς κάθε μέρα 9 το βράδυ, μένει ένα ΣΚ, έχεις να συντηρήσεις το κήπο, έχω άλλα 100τμ αυλές για πλύσιμο κτλ, ευτυχώς υπάρχει και γυναίκα, άσε μη φύγει...!

7 λεπτά πριν, lary7 είπε

Τα μεγάλα θέλουν και ζώνη να φοράς, τα μικρούλια με 25 κυβικά δεν χρειάζονται ζώνη και είναι πιο ευέλικτα. Γνώμη μου είναι αν κοιτάς το Mchulloc, δώσε ενα 50ρικο και πάρε το husqvarna,  θα το βγάλει το 50ρικο μακροπρόθεσμα. Συνθετικό τάπητα είναι αμαρτία να βάλεις σε τέτοιο σπίτι, μπορείς όπως είπαν να βάλεις μόνος σου γκαζόν ανθεκτικό είτε να βρείς τοπική αγριάδα και να βάλεις ρίζες, που με ελάχιστο πότισμα θα γίνουν χαλί.

Επίσης απαραίτητα να αγοράσεις προσωπίδα και γάντια!

ευχαριστώ πολύ!

για συνθετικό δεν είμαι σίγουρος αλλά το έχω σαν σοβαρή πιθανότητα, έχω δει διάφορα που είναι εξαιρετικά! δες φώτο

όσο αφορά γάντια και μάσκα ναι εννοείται!!!

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vagvas είπε

όταν γυρνάς κάθε μέρα 9 το βράδυ, μένει ένα ΣΚ, έχεις να συντηρήσεις το κήπο, έχω άλλα 100τμ αυλές για πλύσιμο κτλ, ευτυχώς υπάρχει και γυναίκα, άσε μη φύγει...!

σκίσε τη γάτα όσο είναι νωρίς Μη μασάς Βαλτην στο λούκι με την τσάπα Θα κουραζεται και θα γλιτώνεις και την μουρμούρα Εγώ κάθε χειμώνα  πάμε  χωριό και μαζεύουμε μόνοι μας τις ελιές 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

σκίσε τη γάτα όσο είναι νωρίς Μη μασάς Βαλτην στο λούκι με την τσάπα Εγώ κάθε χειμώνα  πάμε  χωριό και μαζεύουμε μόνοι μας τις ελιές 

η αλήθεια είναι οτι έχει ρίξει πααααααρα πολύ δουλειά και βοηθάει φουλ.

όμως, όντας και τελείως άσχετοι με αγροτικά κάποια στιγμή θα κάνει μπάμ το αφεντικό 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...