Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ethernet σε ασύρματο εκτυπωτή!


Narcos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα! Πείτε ότι έχω έναν wifi - wifi direct εκτυπωτή χωρίς θύρα ethernet, παρά μόνο με μια θύρα USB για εκτυπώσεις. Παίζει να λειτουργήσει ως ethernet μέσω ενός USB ethernet adapter καρφωμένο στο ρούτερ? Γενικότερα υπάρχει λύση για κάποιον καθαρά ασύρματο εκτυπωτή να δουλέψει ethernet?

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Narcos Κατι τετοιο χρειαζεσαι:
https://www.skroutz.gr/c/727/print-servers.html?from=catspan&keyphrase=usb+server

@zx1234r παρα πολλοι, ειδικοτερα entry,  ασυρματοι συγχρονοι εκτυπωτες δυστυχως βγαινουν χωρις ethernet, μιας και αυτο το χαρακτηριστικο στοχευεται πιο πολυ σε business χρηστες...

Επεξ/σία από asmilon
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zx1234r είπε

Είσαι σίγουρος οτι δεν έχει ethernet? Μου φαίνεται δύσκολο να έχει wifi και όχι κάρτα δικτύου.

Ναι φιλε μου. Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι γι'αυτον: https://www.skroutz.gr/s/16097337/Epson-EcoTank-L3150.html

1 ώρα πριν, asmilon είπε

@Narcos Κατι τετοιο χρειαζεσαι:
https://www.skroutz.gr/c/727/print-servers.html?from=catspan&keyphrase=usb+server

Σε ευχαριστω πολυ! Μιας και ειμαι λιγο ασχετος, οταν λεμε Print Server? Ειναι κατι παρομοιο με τα ethernet adapter που ειπα παραπανω? Καρφωμα στο ρουτερ και τραβαει ιντερνετ βλεποντας τον απο ολες τις συσκευες μου στο τοπικο δικτυο? Ή χρειαζονται και αλλες διαδικασιες?

1 ώρα πριν, TechnoState είπε

Δυστυχώς χρειάζεσαι διακομιστή εκτύπωσης lan.

Οταν λες διακομιστη εκτυπωσης lan ειναι οι print servers που λεει ο φιλος παραπανω?

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Narcos ....ναι για το ίδιο πράγμα μιλάμε.

Θεωρώ (κ επειδή η τιμή τους είναι λιγάκι τσιμπημενη) πως για μη επαγγελματική χρήση (γραφείο-εργ.περιβαλλον) κ για μη "καλά στημένο" lan , δεν συμφέρει η επένδυση (καθαρά προσωπική άποψη).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TechnoState είπε

@Narcos ....ναι για το ίδιο πράγμα μιλάμε.

Θεωρώ (κ επειδή η τιμή τους είναι λιγάκι τσιμπημενη) πως για μη επαγγελματική χρήση (γραφείο-εργ.περιβαλλον) κ για μη "καλά στημένο" lan , δεν συμφέρει η επένδυση (καθαρά προσωπική άποψη).

Ευχαριστω φιλε! Η απαντηση της Epson πριν απο λιγο στο ερωτημα μου αν μπορει να λειτουργησει ο εν λογω εκτυπωτης ethernet μεσω ethernet adapter, ηταν η εξης: Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υποστηρίζεται σύνδεση Ethernet μέσω καλωδίου USB ούτε μέσω Adapter.

Η αληθεια ειναι παντως πως δεν τους ρωτουσα σχετικα με εναν print server, ουτε κι αυτοι μου το δωσανε ως επιλογη στην απαντηση τους! Ψαχνω ενα πολυμηχανημα που να λειτουργει και μεσω ethernet. Προσπαθω γενικοτερα να ελαχιστοποιησω το wifi μεσα στο σπιτι στο χαμηλοτερο δυνατον! Και οταν ψαχνω για ethernet, οι επιλογες μου αμεσως γινονται πολυ λιγοτερες! Για καποιον λογο βγαζουν πολλους εκτυπωτες μονο με wifi, τουλαχιστον εως 200 ευρω που ψαχνω εγω! Επισης κοιτουσα τους ecotank διοτι μου αρεσε η ιδεα να μην ασχοληθω με μελανια για μηνες, αν οχι χρονια μιας και οι εκτυπωσεις στο σπιτι δεν θα ειναι και ατελειωτες! Αυτα τα ολιγα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, αν παρατηρήσεις, ο κάθε κατασκευαστής έχει κυκλοφορήσει το δικό του module, που κάνει τον κάθε εκτυπωτή του δικτυακό ή να τυπώνει ασύρματα. Τα modules μόνο οικονομικά δεν είναι! Αρα κάνε τους υπολογισμούς σου.

 

Απο την άλλη, αν είσαι ικανοποιημένος κ σκοπεύεις να κρατήσεις τον εκτυπωτή σου για χρόνια (κοίτα πρώτα εάν θα υπάρχει επάρκεια ανταλλακτικών κ εάν θα υποστηριχτεί* ανταλλακτικά κ αναλώσιμα) τότε ίσως να αξίζει μια τέτοια επένδυση (με σκοπό να του προσφέρεις δυνατότητες, να επεκτείνεις την ζωή του κ να κάνεις κ την δική σου πιο εύκολη).

Στη δουλειά, είναι όλοι δικτυακοί-lan (πιο παλιά όλοι hp - τώρα Lexmark :(:( κ Samsung - που πρέπει να τους κατασκευάζει η hp) ... όσοι δεν ήταν δικτυακοί (lan) ήταν με wifi.

Το it , τους έκανε όλους lan, ανοίγοντας τα πλαϊνά καπάκια κ αντικαθιστώντας το wifi module τους, με αντίστοιχο lan...(κουμπωνουν όπως ακριβώς οι so-dim στα laptop με την διαφορά ότι ανοίγεις το "παράθυρο" πίσω κ πλέον υπάρχει αναμονή για να κουμπωθεί ethernet).

Επίσης παρατήρησα ότι έγινε αναβάθμιση κ με μεγαλύτερο τσιπάκι μνήμης (σε 1024mb, δεν είχα παρατηρήσει πόσο ήταν πριν... σίγουρα μικρότερο, αλλά για storing εγγράφων κ πάλι τεράστιο είναι).

Έχω απορία για την απάντηση που θα σου δώσουν (αν κ πιστεύω ότι θα σε κατευθύνουν στην κονσέρβα λύση - lan/wifi module)

* Πολλοί εκτυπωτές, όπως κ ο laserjer (hp) που έχω σπίτι, απο ψάξιμο έχω δει ότι μοιράζεται toner με κάποια μοντέλα Canon, Lexmark, Konica κ κάποια μηχανικά μέρη (rollers, κυλίνδρους, κ κάποιους ιμάντες στο scanner του) με ίδια part numbers στις Canon, Samsung και Brother.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις κανένα  αχρησιμοποιήτο DSL modem/router που να έχει print server (συνήθως έχουν πάνω τους μια USB)  μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό. πχ το US Robotics 9108  ή άλλα....

Edit: ή και κανα raspbery Pi που θα κάνει και το κατεβαστήρι παράλληλα... 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...