Προς το περιεχόμενο

Το Google Stadia δωρεάν για 2 μήνες, χωρίς διαθεσιμότητα στην Ελλάδα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή την στιγμή το Stadia απευθύνεται κυρίως στους ψιλο-casual gamers. Διότι οι "hardcore" έχουν ήδη PC που σηκώνει ότι θέλουν να παίξουν. Από εκεί και πέρα, και συνδρομή και αγοράζεις τα games. Χίλιες φορές να πάρεις ένα Xbox One και να βάλεις game pass ή να χώσεις game pass στο PC σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, sweetemily είπε

Χίλιες φορές να πάρεις ένα Xbox One και να βάλεις game pass ή να χώσεις game pass στο PC σου.

Ναι αλλά γιατί; κόστος; ποικιλία; χειριστήριο; αποκλειστικότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λόγο γράφει ότι δεν είναι διαθέσιμο εδώ; Σε εμένα παίζει κανονικά το stadia. Έκανα εγγραφή κανονικά , άψογο gameplay σε pixel με bt pair το χειριστήριο του xbox χωρίς κάποιο lag σε 100αρα γραμμή.

edit: σε chrome τα γραφικά είναι χάλια με lag αλλά αυτό ίσως επειδή ο υπολογιστής είναι αρκετά παλιός και κολλάει γενικά όχι μόνο εδώ

Επεξ/σία από geofak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Ναι αλλά γιατί; κόστος; ποικιλία; χειριστήριο; αποκλειστικότητες;

Προσωπικά θεωρώ ότι το game pass είναι ό,τι πιο value for money υπάρχει, παρόλο που δεν είναι game streaming, αλλά υπηρεσία α λα netflix. Όπως και να το κάνεις, και να πληρώνεις συνδρομή και να να αγοράζεις τα games σε full τιμή ΚΑΙ να βασίζεσαι στη σύνδεσή σου για να παίξεις στο Stadia, είναι λίγο εκτός των θέλω μου. Εδώ ο Linus που δοκίμασε όλες τις υπηρεσίες με ταχύτητες στη γραμμή που δε θα δούμε Ελλάδα ούτε τα επόμενα 5-10 χρόνια, παρατήρησε input lag. Φαντάσου τώρα να θες να παίξεις στο Stadia και ταυτόχρονα να streamάρουν neftlix στο σπίτι, να πλοηγούνται στο internet ή/και να κατεβάζουν. Μαύρα χάλια θα είναι.

Δίνεις ένα 150-200άρη για ένα Xbox One, άλλο ένα 45άρη περίπου για 12 μήνες Xbox Live και 1 ευρουλάκι για 1 μήνα Ultimate (και σου μετατρέπει όλη την συνδρομή σε Ultimate, 13 μήνες δηλαδή) και έχεις:
4 games δώρο κάθε μήνα από Xbox Live Gold
Game Pass στο Xbox One με 150+ games και day-one οτιδήποτε βγάζουν τα studios της Microsoft
Game Pass στο PC με άλλα τόσα games.

Με έναν τέτοιο συνδυασμό, θα παίζεις για 1+ χρόνο έναν σκασμό από games χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις φράγκο ξανά από την τσέπη σου. Εξάλλου, και ένα gaming PC πλέον δε σου βγαίνει πάνω από ένα 550άρη/600άρη με έναν Ryzen 5, RX570 8GB και 16GB RAM.

Επεξ/σία από sweetemily
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sweetemily είπε

Προσωπικά θεωρώ ότι το game pass είναι ό,τι πιο value for money υπάρχει, παρόλο που δεν είναι game streaming, αλλά υπηρεσία α λα netflix. Όπως και να το κάνεις, και να πληρώνεις συνδρομή και να να αγοράζεις τα games σε full τιμή ΚΑΙ να βασίζεσαι στη σύνδεσή σου για να παίξεις στο Stadia, είναι λίγο εκτός των θέλω μου. Εδώ ο Linus που δοκίμασε όλες τις υπηρεσίες με ταχύτητες στη γραμμή που δε θα δούμε Ελλάδα ούτε τα επόμενα 5-10 χρόνια, παρατήρησε input lag. Φαντάσου τώρα να θες να παίξεις στο Stadia και ταυτόχρονα να streamάρουν neftlix στο σπίτι, να πλοηγούνται στο internet ή/και να κατεβάζουν. Μαύρα χάλια θα είναι.

Δίνεις ένα 150-200άρη για ένα Xbox One, άλλο ένα 45άρη περίπου για 12 μήνες Xbox Live και 1 ευρουλάκι για 1 μήνα Ultimate (και σου μετατρέπει όλη την συνδρομή σε Ultimate, 13 μήνες δηλαδή) και έχεις:
4 games δώρο κάθε μήνα από Xbox Live Gold
Game Pass στο Xbox One με 150+ games και day-one οτιδήποτε βγάζουν τα studios της Microsoft
Game Pass στο PC με άλλα τόσα games.

Με έναν τέτοιο συνδυασμό, θα παίζεις για 1+ χρόνο έναν σκασμό από games χωρίς να χρειαστεί να βγάλεις φράγκο ξανά από την τσέπη σου. Εξάλλου, και ένα gaming PC πλέον δε σου βγαίνει πάνω από ένα 550άρη/600άρη με έναν Ryzen 5, RX570 8GB και 16GB RAM.

Θα μείνω σε 2 θέματα: το 300ρι για την κονσόλα και το 600ρι για υπολογιστή.

Μιλάμε αν/όταν παίζει καλά το stadia, για 120 το χρόνο, ΕΑΝ το έχεις όλο το χρόνο. Γιατί αυτό το βλέπω να απευθύνεται σε casual gamers, που θα το βάλουν για 2 μήνες που είναι πιο χαλαροί κι έχουν Χ ώρες τη βδομάδα περισσότερες, και δεν θα το έχουν και όλο το χρόνο. Άποψη μου. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mariosCS είπε

Θα μείνω σε 2 θέματα: το 300ρι για την κονσόλα και το 600ρι για υπολογιστή.

Μιλάμε αν/όταν παίζει καλά το stadia, για 120 το χρόνο, ΕΑΝ το έχεις όλο το χρόνο. Γιατί αυτό το βλέπω να απευθύνεται σε casual gamers, που θα το βάλουν για 2 μήνες που είναι πιο χαλαροί κι έχουν Χ ώρες τη βδομάδα περισσότερες, και δεν θα το έχουν και όλο το χρόνο. Άποψη μου. 

Σίγουρα οι υπηρεσίες game streaming είναι πιο φθηνές ή φαίνονται πιο φθηνές και εκεί πατάνε για να πουλήσουν.  Βάλε όμως ότι ακόμα και για τους casuals, μέσα σε έναν χρόνο θα δαπανήσεις ίδια ή και περισσότερα χρήματα για το Stadia. Και εξηγούμαι.

Στο Stadia δεν πληρώνεις μόνο την συνδρομή. Πρέπει να αγοράσεις και τα games. Ας πούμε λοιπόν ότι ένας casual θα παίξει 6 games τον χρόνο. Με μια μέση τιμή αγοράς ενός game ας πούμε στα 50 ευρώ έχουμε:
- 120 συνδρομή
- 300 ευρώ τα games
Σύνολο: 420 ευρώ για να παίξεις 5 games συν τα free που έχει.

Ας πάρουμε τώρα έναν "hardcore" gamer που θα πάει για Stadia. 12 games τον χρόνο συν συνδρομή:
- 120 συνδρομή
- 600 τα games
Σύνολο: 720 ευρώ τον χρόνο.

Το Stadia δεν προοριζόταν ποτέ να είναι value for money. Χτυπάει στην αναγκαιότητα σου να παίξεις games χωρίς να έχεις το κατάλληλο PC. Ειδικά τώρα που μπορείς να φτιάξεις ένα PC με ικανοποιητικές επιδόσεις με 500-600 κατοστάρικα ή να αγοράσεις ένα Xbox One μεταχειρισμένο πολύ φθηνά, δεν υπάρχει λόγος να πάει κανένας στο Stadia. Σ λίγους μήνες βγαίνει το Xbox Series X και μιας και το τελευταίο είναι σε θέση να παίξει τα πάντα από Xbox One και βάλε και το backwards compatibility με Xbox 360 και OG Xbox, τα Xbox One θα τα δούμε πολύ στις αγγελίες εδώ στο Insomnia. Γνώμη μου πάντα και χωρίς καν να μπούμε σε σκέψεις τύπου "Google είναι αυτή, κλείνει την μια υπηρεσία πίσω από την άλλη αν δε τραβήξει". :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sweetemily είπε

Σίγουρα οι υπηρεσίες game streaming είναι πιο φθηνές ή φαίνονται πιο φθηνές και εκεί πατάνε για να πουλήσουν.  Βάλε όμως ότι ακόμα και για τους casuals, μέσα σε έναν χρόνο θα δαπανήσεις ίδια ή και περισσότερα χρήματα για το Stadia. Και εξηγούμαι.

Στο Stadia δεν πληρώνεις μόνο την συνδρομή. Πρέπει να αγοράσεις και τα games. Ας πούμε λοιπόν ότι ένας casual θα παίξει 6 games τον χρόνο. Με μια μέση τιμή αγοράς ενός game ας πούμε στα 50 ευρώ έχουμε:
- 120 συνδρομή
- 300 ευρώ τα games
Σύνολο: 420 ευρώ για να παίξεις 5 games συν τα free που έχει.

Ας πάρουμε τώρα έναν "hardcore" gamer που θα πάει για Stadia. 12 games τον χρόνο συν συνδρομή:
- 120 συνδρομή
- 600 τα games
Σύνολο: 720 ευρώ τον χρόνο.

Το Stadia δεν προοριζόταν ποτέ να είναι value for money. Χτυπάει στην αναγκαιότητα σου να παίξεις games χωρίς να έχεις το κατάλληλο PC. Ειδικά τώρα που μπορείς να φτιάξεις ένα PC με ικανοποιητικές επιδόσεις με 500-600 κατοστάρικα ή να αγοράσεις ένα Xbox One μεταχειρισμένο πολύ φθηνά, δεν υπάρχει λόγος να πάει κανένας στο Stadia. Σ λίγους μήνες βγαίνει το Xbox Series X και μιας και το τελευταίο είναι σε θέση να παίξει τα πάντα από Xbox One και βάλε και το backwards compatibility με Xbox 360 και OG Xbox, τα Xbox One θα τα δούμε πολύ στις αγγελίες εδώ στο Insomnia. Γνώμη μου πάντα και χωρίς καν να μπούμε σε σκέψεις τύπου "Google είναι αυτή, κλείνει την μια υπηρεσία πίσω από την άλλη αν δε τραβήξει". :)

Και γιατί ο casual να πληρώνει και 120 σε συνδρομή και 300 σε αγορές;

Δεν μου φαίνεται και τόσο casual αυτός που περιγράφεις, γιατί να χρειάζεται ένας casual το pro;

Αν έχω καταλάβει λάθος, διόρθωσε με, αλλά αυτό που έβγαλαν τώρα είναι αυτό που είχαν υποσχεθεί, η τζάμπα έκδοση.

2 μήνες δώρο το pro και μετά πάει στο base αν δεν ανανεώσεις το pro.

Μπορεί να πληρώνει κι από 0 ευρώ μέχρι όσα θέλει σε αγορά παιχνιδιών και 0 ευρώ σε hardware.

EDIT:

Το έψαξα λίγο μήπως λέω μπαρούφες, το άρθρο του rech radar είναι ελλιπές.

Μετά τους 2 μήνες μπορείς να πας στη τζάμπα έκδοση.

Google launches free version of Stadia with a two-month Pro trial

https://www.theverge.com/2020/4/8/21213679/google-stadia-free-pro-trial-launch-price-features

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμάζω με Destiny 2 και ίντερνετ κλεμμένο από τον γείτονα (ADSL 14mbits)  και παίζει πολύ καλά με ελάχιστα lags (που θα τα είχα πιστεύω ούτως ή άλλως δεδομένης της σύνδεσης) και κάθε δέκα λεπτά έχω και πτώση στην ποιότητα του stream αλλά με έπεισε! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, aypnia είπε

Και γιατί ο casual να πληρώνει και 120 σε συνδρομή και 300 σε αγορές;

Δεν μου φαίνεται και τόσο casual αυτός που περιγράφεις, γιατί να χρειάζεται ένας casual το pro;

Αν έχω καταλάβει λάθος, διόρθωσε με, αλλά αυτό που έβγαλαν τώρα είναι αυτό που είχαν υποσχεθεί, η τζάμπα έκδοση.

2 μήνες δώρο το pro και μετά πάει στο base αν δεν ανανεώσεις το pro.

Μπορεί να πληρώνει κι από 0 ευρώ μέχρι όσα θέλει σε αγορά παιχνιδιών και 0 ευρώ σε hardware.

EDIT:

Το έψαξα λίγο μήπως λέω μπαρούφες, το άρθρο του rech radar είναι ελλιπές.

Μετά τους 2 μήνες μπορείς να πας στη τζάμπα έκδοση.

Google launches free version of Stadia with a two-month Pro trial

https://www.theverge.com/2020/4/8/21213679/google-stadia-free-pro-trial-launch-price-features

Έχεις απόλυτο δίκιο, είχα ξεχάσει τελείως το free. Βασικά το είχα μπερδέψει στο νου μου με το free μοντέλο του GeForce Now και δεν το σκεφτόμουν καν :P

Αλλά πιστεύω για έναν "casual", το 300αρη είναι νομίζω λογικό ποσό. Μιλάμε για 4-5 triple-A games ή κάποια triple-A και κάποια indie games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sweetemily είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο, είχα ξεχάσει τελείως το free. Βασικά το είχα μπερδέψει στο νου μου με το free μοντέλο του GeForce Now και δεν το σκεφτόμουν καν :P

Αλλά πιστεύω για έναν "casual", το 300αρη είναι νομίζω λογικό ποσό. Μιλάμε για 4-5 triple-A games ή κάποια triple-A και κάποια indie games.

Ναι, αλλά τόσο δεν κοστίζει παντού η αγορά των παιχνιδιών όταν παίρνεις AAA όταν κυκλοφορεί;

Δεν βλέπω που διαφέρει η περίπτωση αυτού.

Ο casual στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν καίγεται να πάρει ένα συγκεκριμένο παιχνίδι οπωσδήποτε με το που θα κυκλοφορήσει.

Περιμένει τις προσφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες υπηρεσίες streaming με συνδρομές δεν τις βλέπω καθόλου με καλό μάτι. Γιατί και αγοράζεις τα παιχνίδια και αν θέλεις να κόψεις τη συνδρομή δεν μπορείς να παίξεις τίποτα. Χίλιες φορές να περιμένω σε sale τα παιχνίδια που θέλω να παίξω εννοείται δεν πληρώνω 50αρια για ένα παιχνίδι και να τα έχω στη συλλογή μου και διαθέσιμα για πάντα. Ούτε κολλήματα μέσω streaming να πηγαίνει το lag στα ύψη και γενικώς ποτέ δεν θα φτάσει την εμπειρία του native παιχνιδιού που έχουμε στον υπολογιστή μας και παίζουμε κυριολεκτικά όποτε θέλουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τέτοιες υπηρεσίες streaming με συνδρομές δεν τις βλέπω καθόλου με καλό μάτι. Γιατί και αγοράζεις τα παιχνίδια και αν θέλεις να κόψεις τη συνδρομή δεν μπορείς να παίξεις τίποτα. Χίλιες φορές να περιμένω σε sale τα παιχνίδια που θέλω να παίξω εννοείται δεν πληρώνω 50αρια για ένα παιχνίδι και να τα έχω στη συλλογή μου και διαθέσιμα για πάντα. Ούτε κολλήματα μέσω streaming να πηγαίνει το lag στα ύψη και γενικώς ποτέ δεν θα φτάσει την εμπειρία του native παιχνιδιού που έχουμε στον υπολογιστή μας και παίζουμε κυριολεκτικά όποτε θέλουμε. 

Μα αυτό συζητάγαμε με τον sweetemily.

Πλέον έχει και πακέτο που απλά αγοράζεις ότι θες και παίζεις όποτε θες χωρίς να πληρώνεις 10 ευρώ το μήνα.

Συμφωνώ για το streaming για αυτό και δεν πρόκειται να κόψω ποτέ το Steam, αλλά τον casual gamer τον νοιάζει περισσότερο να είναι σίγουρος ότι το παιχνιδάκι που πάει να αγοράσει θα παίζει και δεν θα πρέπει να πάρει καινούρια κάρτα γραφικών.

Κάτι που μέχρι τώρα του το πρόσφεραν μόνο οι κονσόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...