Προς το περιεχόμενο

Ξεπέρασε τους 50 εκ. συνδρομητές η υπηρεσία Disney Plus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

η disney ξέρει οτι τα λεφτά ειναι στο σινεμά. γιαυτο θέλει να σκοτωσει το νετφλιξ οσο πιο γρηγορα μπορει. πρεπει να επικρατησει το μοντέλο της διανομής στις αιθουσες αρκετά πριν τις τηλεοράσεις για να συνεχισει να υπάρχει η βιομηχανία. άλλωστε δεν συμφαιρει ουτε τους θεατές. το νετφλιξ και το κάθε νετφλιξ ακομη και με τα τρελλά λεφτα που δινει -και δεν θα του τα χαριζουν για παντα τα funds- δεν μπορει να φτιαξει ταινίες της προκοπής. Με 4-5 ταινίες το χρονο δεν δουλευει η τέχνη. Τα υπολοιπα ειναι νετφλιξοειδη, δηλαδη σκουπιδάκια με σενάριο παιδικής παράστασης.

Μπορεί αλλα γενικα νιώθω οτι έχουν περάσει χρόνια από τότε που έτυχε να πάω κινηματογράφο και να ενθουσιαστώ με μια καλή ταινία. Γενικα έχουμε πήξη στη μετριότητα και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, anax111 είπε

Τους έσωσε κυριολεκτικά ο κορονοϊός. Άπατο δεν θα πήγαινε , Disney είναι, αλλά δεν θα μπορούσε να πιάσει το Netflix. Το ερώτημα ήταν πάντα τι θα έκανε με τα δικαιώματα των δικών της  παραγωγών εάν η υπηρεσία δεν περπατούσε εκτός ΗΠΑ, που και τώρα είναι πολύ πιθανό. Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει το ενδεχόμενο να παραχωρήσει τα δικαιώματα προβολής είτε στο Netflix είτε σε άλλα τοπικά στριμάδικα, και αυτό για τους καταναλωτές θα ήτανε καλό. Λιγότερες υπηρεσίες να πληρώνουνε. Κάτσε να δούμε τι νούμερα θα ανακοινώσει και το Netflix γιατί είναι πολύ πιθανόν να έχει και αυτό μεγάλη αύξηση. 

To Disney+ είναι κατά 90% θεματικό (όπως και το Apple TV, hub) οποτε δεν νομίζω ότι αυτος είναι ο στόχος. Το θέμα δεν είναι να σταματήσεις το Netflix αλλά να έχεις και Disney+

1 ώρα πριν, farcry33 είπε

Το μονο που με προβληματίζει με αυτές τις υπηρεσίες ειναι το μέλλον του κινηματογράφου που μάλλον θα ειναι άδοξο 🎟

Μα και αυτό κινηματογράφος είναι

20 λεπτά πριν, IT chef είπε

Τι να σου πω,άνοιγμα σε χώρες με 2 δις πληθυσμό έκανε,δε το λες και επιτυχία.

Τεσπά,θα το τιμήσουμε και αυτό για δύο μήνες,και μετά από κάνα εξάμηνο παλι κανά μήνα.

Είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρελαίνει λίγο το γεγονός ότι όλοι πρέπει να έχουμε τα ίδια γούστα, το οποίο και δημιουργεί διαμάχες ΠΑΝΤΑ.

Apple-Android
Nvidia-AMD
ΠΑΟ-ΟΣΦΠ-ΑΕΚ
Netflix-Prime-Disney+-Appletv
Ξανθιές/οι-Μελαχρινές/οι
(no sexist)Κώλος-Βυζιά

Καταλάβετε ότι υπάρχουν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ γούστα.
Δεν έχω καταλάβει τι χαλάει κάποιον αν θα πιάσει η υπηρεσία και 'κράζει'. Αν δε του αρέσει δε την αγοράζει(η χειρότερα βρίσκει το περιεχόμενο πειρατικά).

Εγώ στο UK(περισσότερο υλικό περιέργως σε σχέση με States σε αντίθεση με Netflix), το περιεχόμενο για 49.99(υπήρχε προσφορά)λιρών το χρόνο το βρίσκω ΥΠΕΡ ικανοποιητικό(με την σηείωση ότι δε με απασχολεί αν κάτι μου αρέσει να το βλέπω δεύτερη φορά).

Μη σκάτε ρε παιδιά για πλατφόρμες, για υπηρεσίες και για πράγματα που φτιάχνονται για να σε κάνουν να χαλαρώνεις. #peace

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν θα ολοκληρώσει το άνοιγμα στις αγορές τότε θα δούμε και τους τελικούς καταναλωτές. για τον κινηματογράφο, πραγματικά περιμένω κάποιος να μου πει μια πραγματική καλή ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ ταινία που έχει κάνει η disney τα τελευταία 2-3 χρόνια. έχει βρει αγελάδες και αρμέγει (μεταξύ και δικό της υλικό βέβαια). ο κινηματογράφος θα πεθάνει εξαιτίας της έλλειψης του περιεχομένου και ιδεών. όχι λόγω των υπηρεσιών. ο κόσμος θέλει περιεχόμενο, θέλει να πηγαίνει κινηματογράφο, αλλού είναι τα προβλήματα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aypnia είπε

Δεν είναι μόνο από το κορωνιό η αύξηση παιδιά.

Παίζει κι αυτός το ρόλο του, αλλά τα νούμερα εκτοξεύτηκαν με την είσοδο του στην Ινδία.

Δίνεται σαν επιπλέον πακέτο στο δημοφιλέστερο συνδρομητικό της Ινδίας, το Hotstar, το οποίο κι αυτό ανήκει πλέον στη Disney.

Με τις νέες αγορές που θα ανοίξει τους επόμενους μήνες παίζει να φτάσει τα 70 με 80 εκατομμύρια συνδρομητές.

Καταπληκτικά νούμερα για τη Disney γιατί όλα τα έσοδα πάνε απευθείας σε αυτή χωρίς μεσάζοντες (πχ όταν έδινε περιεχόμενο στο Netflix).

Από τα +22, τα 8 εκατομμύρια συνδρομητές προστέθηκαν μέσα σε 1 μήνα στην Ινδία.

Disney+ Hotstar has about 8 million subscribers

https://techcrunch.com/2020/04/08/disney-plus-hotstar-subscribers-india/

...συγγνώμη για το off topic, αλλά με αυτη την αφορμή το θυμήθηκα. Παράδειγμα για το πώς λογοκρίνει το δίκτυο στην Ινδία κάτι που αφορά στη Disney

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ιρλανδία όπυ διαμένω, η υπηρεσία είναι εδώ και μερικές εβδομάδες διαθέσιμη. Έχει μπόλικα να δεις. Από τις παλιές - κλασσικές ταινίες κινουμένων σχεδίων, μέχρι Marvel Universe, Star Wars Universe (συμπεριλαμβανομένου Clone Wars Series, Rebels Series, Mandalorian), National Geographic, PIXAR, Disney classics Κλπ.

Η ποιότητα εικόνας δε, είναι φανταστική, ειδικά στις νέες ταινίες, αφού υποστηρίζει 4Κ, Dolby Atmos, Digital κλπ. Την έχω μέσω του Apple TV, οπότε με διευκολύνει αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω και εγω εδω και 2 εβδομαδες με dns (για να παιζει το 4κ) το περιεχομενο ειναι ατελειωτο ιδιαιτερα επειδη εχει μεσα και marvel και national geographic, το βαρυ του πυροβολικο βεβαια ειναι τα παιδικα. Κατα τη γνωμη μου ομως σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αντικαταστησει Netflix η ΗΒΟ γιατι υστερει σε σειρές και ενηλικο περιεχομενο (εχει μονο μεχρι PG με καποια PG-13). Το δοκιμαστικο 7ημερο ομως ειναι σουπερ για το Πασχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα το trial αλλά δεν βλέπω τίποτα γιατί εκνευρίζομαι να μην έχω ελληνικούς υπότιτλους. Σε κάποια παιδικά δε όπως Alladin θέλω και ελληνικό ήχο να θυμάμαι τα παιδικά μας χρόνια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/4/2020 στις 7:40 ΜΜ, eleuthakis είπε

Το εχω και εγω εδω και 2 εβδομαδες με dns (για να παιζει το 4κ) το περιεχομενο ειναι ατελειωτο ιδιαιτερα επειδη εχει μεσα και marvel και national geographic, το βαρυ του πυροβολικο βεβαια ειναι τα παιδικα. Κατα τη γνωμη μου ομως σε καμια περιπτωση δεν μπορει να αντικαταστησει Netflix η ΗΒΟ γιατι υστερει σε σειρές και ενηλικο περιεχομενο (εχει μονο μεχρι PG με καποια PG-13). Το δοκιμαστικο 7ημερο ομως ειναι σουπερ για το Πασχα.

 

Στις 9/4/2020 στις 10:09 ΜΜ, JimGer είπε

Εγώ έβαλα το trial αλλά δεν βλέπω τίποτα γιατί εκνευρίζομαι να μην έχω ελληνικούς υπότιτλους. Σε κάποια παιδικά δε όπως Alladin θέλω και ελληνικό ήχο να θυμάμαι τα παιδικά μας χρόνια :P

Με VPN κανατε την εγγραφη; Ποιας χωρας και με τι στοιχεια πληρωμης (χωρα καρτας κλπ) δηλωσατε;

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, haHa said:

Με VPN κανατε την εγγραφη; Ποιας χωρας και με τι στοιχεια πληρωμης (χωρα καρτας κλπ) δηλωσατε;

 

32 minutes ago, haHa said:

Με VPN κανατε την εγγραφη; Ποιας χωρας και με τι στοιχεια πληρωμης (χωρα καρτας κλπ) δηλωσατε;

Εγώ μένω UK οπότε δεν χρειάστηκα vpn. Κάρτα χρησιμοποίησα της revolut την dispossable και το έκανα σε ένα άκυρο email από temp-mail.org

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, haHa είπε

Με VPN κανατε την εγγραφη; Ποιας χωρας και με τι στοιχεια πληρωμης (χωρα καρτας κλπ) δηλωσατε;

Εγω ειμαι Ελλαδα, εφτιαξα εναν US account στο Google play και στο APPstore κατεβασα τις εφαρμογες (με VPN) η πληρωμη γινεται μεσω play store και revolut. Για να βλεπω σε ολες τις συσκευες (tablet, tv κτλ) χρησιμοποιω ενα DNS service. Ολα τα στοιχεια πρεπει να ειναι US μπορεις να ψαξεις για site που σου βρισκει τα παντα (διευθηνση, τκ, state κτλ) η διαλεξε μια απο maps. Αυτος ο τροπος μου δουλεψε για HBO, SHOWTIME, HULU, Disney+

Επεξ/σία από eleuthakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...