Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση Microsoft Azure, πως;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά με αυτά και αυτά επειδή δεν έχουμε ιδέα πως και αν θα έχουμε δουλειά μετά από όλο αυτό σκέφτηκα ότι ίσως θα ήταν καλή ιδέα έστω να ρίξω χρόνο για να προσπαθήσω να μάθω κάτι το οποίο δεν θα επηρεάζεται από τέτοιου είδους σκηνικά. Η ίδια η MS προσφέρει το εργαλείο εκμάθησης του Azure μέσα από το επίσημο site της όμως εγώ θέλω να ρωτήσω αν αυτός είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος. Υπάρχει καλύτερη λύση ή απλά μπαίνω απευθείας στην διαδικασία μέσω MS; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μάθεις azure, με ποιο σκοπο; Μαθε kubernetes, docker και helm που ειναι κοινα σε ολα τα infrastructures, και μετα για practice θα χρησιμοποιησεις ενα απο τα big three ( azure, aws, google cloud),  οποτε θα αποκτησεις και εκει γνωσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Να μάθεις azure, με ποιο σκοπο; Μαθε kubernetes, docker και helm που ειναι κοινα σε ολα τα infrastructures, και μετα για practice θα χρησιμοποιησεις ενα απο τα big three ( azure, aws, google cloud),  οποτε θα αποκτησεις και εκει γνωσεις.  

Αυτά αφορούν μόνο το κομμάτι του containerization. Οι vendors που αναφέρεις προσφέρουν πολλά περισσότερα managed services όπως streams, databases, IoT,  ml κλπ. Όχι πως δεν θα ήταν καλό να μάθει όσα λες απλά μπορεί να τον ενδιαφέρουν και άλλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2020 στις 6:30 ΜΜ, ikaruga24 είπε

Λοιπόν παιδιά με αυτά και αυτά επειδή δεν έχουμε ιδέα πως και αν θα έχουμε δουλειά μετά από όλο αυτό σκέφτηκα ότι ίσως θα ήταν καλή ιδέα έστω να ρίξω χρόνο για να προσπαθήσω να μάθω κάτι το οποίο δεν θα επηρεάζεται από τέτοιου είδους σκηνικά. Η ίδια η MS προσφέρει το εργαλείο εκμάθησης του Azure μέσα από το επίσημο site της όμως εγώ θέλω να ρωτήσω αν αυτός είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος. Υπάρχει καλύτερη λύση ή απλά μπαίνω απευθείας στην διαδικασία μέσω MS; 

Το μόνο ολοκληρωμένο certification course που προσφέρει νομίζω είναι το Azure Fundamentals κι αυτό γιατί στο ίδιο το course σου λέει "Once you complete this learning path, you will have the necessary knowledge to take the AZ900 Microsoft Azure Fundamentals Exam." ενώ στα άλλα δεν το αναφέρει. Στο reddit πάντως αναφέρουν αρκετοί πως το fundamentals της Microsoft είναι αρκετό, εγώ θα σου έλεγα να το συνδυάσεις με ένα πακέτο ερωτήσεων από το Whizlabs.

Αν πάλι θες instructor-led μάθημα, νομίζω η καλύτερη πηγή είναι το acloud.guru.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νόμιζα ότι μου είχαν σβήσει το θέμα γιατί δεν το έβρισκα πουθενά. Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες, έχω ήδη πάρει και επιπλέον πληροφορίες και από άλλο άτομο σχετικό με το θέμα και πάνω κάτω συνάδει με αυτά που γράφετε και εσείς εδώ. Ευχαριστώ όλους σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...