Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Πρόσβαση σε αρχεία Linux συστημάτων μέσα από τον File Explorer των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους λινουξάδες θα έχει και panic-button... Θα δουλεύουν στα windows κι όταν έρχεται κανένας φίλος θα γυρνάνε αμέσως σε linux οθόνη - ή ακόμα καλύτερα σε bash-screen... :)... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, stafaf είπε

Κάτι προσπαθεί να κάνει εδώ η ms αλλά δεν έχω καταλάβει τί. 
 

Πάντως μ’αρέσει.  
Αυτό το integration έχει ενδιαφέρον. 

 

αυτό που έκανε πάντα κάνει.

κοιτάει στα άλλα λειτουργικά για να στρώσει το δικό της ιδιαιτέρως σε επίπεδο home user

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπιστοσύνη στην Microsoft.

 

Linux user από το μακρινό 2003-2004...

 

Πλέον με Linux mint αποκλειστικά τα τελευταία 4 χρονια , έχω δοκιμάσει προφανώς ποοοοολλες διανομές, αγαπημένη αυτή που έχω, debian και opensuse (και ας μην το γουστάρουν πολλοί )

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πιστεύω στην αθώα και αγνή πρόθεση της ms να ασχοληθεί και να υιοθετήσει λειτουργίες του Linux. Στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους κάτι σκέφτονται που δεν ξέρουμε τι είναι αλλά μπορούμε να το υποθέσουμε στο περίπου, σκέφτονται το συμφέρον του δικού τους OS και κατ' επέκταση της τσέπης τους. Χωρίς τα δύο παραπάνω δεν υπάρχει κανένας λόγος μια εταιρεία να υιοθετήσει μέσα στο προϊόν της στοιχεία ενός άλλου προϊόντος και να το εμφανίζει ξεκάθαρα. Μάλλον δεν θέλει αλλα άτομα να φιλοροησουν και να δοκιμάσουν το Linux με κίνδυνο να απαγκιστρωθουν από τα Windows οπότε μελλοντικά θα προσπαθήσουν να αποκτάς εμπειριες μέσα από αυτό από το δικό τους OS. Μια υπόθεση κάνω βέβαια. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγο καιρό θα ανοίγουμε τα Windows και θα μας χαιρετά μέσα από τα παράθυρα (κάτι σαν gif) ο πιγκουίνος των Linux! 

IMG_20200410_033721.jpg

Τι φτιάχνει ο άνθρωπος άμα έχει κέφια :D

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Μπραβο ρε microsoft.

Δειχνεις να καταλαβαινεις τα λαθη σου και να ακους τον κοσμο εκει εξω.

 

12 ώρες πριν, stafaf είπε

Κάτι προσπαθεί να κάνει εδώ η ms αλλά δεν έχω καταλάβει τί. 
 

Πάντως μ’αρέσει.  
Αυτό το integration έχει ενδιαφέρον. 

Οι διανομές linux εχουν εξελιχθεί σε τέτοιο βαθμό ακόμη και σε σημεία που ιστερούσαν (πχ φιλικότητα ως προς τον ανίδεο χρήστη) που ο μόνος λόγος για να παραμείνει κάποιος στα windows σήμερα είναι το dirextX το πατενταρισμένο API της MS που με αυτό λειτουργούν τα περισσότερα παιχνίδια και επειδή ειναι πατενταρισμένο δεν μπορούν να γίνουν και πολλά (νόμιμα) πράματα ... με το vulkan όμως και το wine καθώς και διάφορες άλλες λύσεις το gaming (το τελευταίο προπυργιο της MS) πάει να πέσει γιατί γίνεται ολοένα πιο προσιτό..

 

Βλέποντας τα αυτά η microsoft προσπαθεί να κρατήσει την πελατεία της φέρνοντας linux στο λειτουργικό της έτσι ώστε αυτοί που θα ακούσουν για linux θα το δοκιμάσουν μέσα απο το γνωστό περιβάλλον των windows και έτσι θα αυξήσουν τις πιθανότητες να κρατήσουν πελατεία. 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που υπάρχουν κ οι Windows-Insomniacs που ξέρουν, μπας κ ανοίξει τα στραβά της η Microsoft που πάει να ασχοληθεί με ένα λειτουργικό που έχει τόσο χαμηλά ποσοστά. Βάλτε κ το link από το Statcounter για να μαθαίνουν!!

Βάζω κ εγώ με τη σειρά μου μία φωτογραφία από το Pc μου που τρέχει Linux. Μόνο εγώ κ κάποιοι Ταλιμπάν που μιλάνε σπαστά Αγγλικά ξεμείναμε να το χρησιμοποιούμε!!

unnamed.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Οι διανομές linux εχουν εξελιχθεί σε τέτοιο βαθμό ακόμη και σε σημεία που ιστερούσαν...

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά «ήμουνα νιος και γέρασα». 
 

Αυτή τη φράση την ακούω εδώ και μια 20ετία αλλά δυστυχώς (για το Linux) εξελίσσονται και οι άλλοι. 
 

Το Linux απέτυχε να κερδίσει τον μέσο χρήστη και όχι μόνο επειδή αυτός θέλει να παίζει παιχνίδια. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, stafaf είπε

Κάτι προσπαθεί να κάνει εδώ η ms αλλά δεν έχω καταλάβει τί. 
 

Πάντως μ’αρέσει.  
Αυτό το integration έχει ενδιαφέρον. 

Κανει τα αυτονόητα. Με το open Source δεν κρέμεται από τα παπάκια κανενός, με απειλές κλεισίματος, σταματάω το project κτλ κτλ. 

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν πιστεύω στην αθώα και αγνή πρόθεση της ms να ασχοληθεί και να υιοθετήσει λειτουργίες του Linux. Στο πίσω μέρος του κεφαλιού τους κάτι σκέφτονται που δεν ξέρουμε τι είναι αλλά μπορούμε να το υποθέσουμε στο περίπου, σκέφτονται το συμφέρον του δικού τους OS και κατ' επέκταση της τσέπης τους. Χωρίς τα δύο παραπάνω δεν υπάρχει κανένας λόγος μια εταιρεία να υιοθετήσει μέσα στο προϊόν της στοιχεία ενός άλλου προϊόντος και να το εμφανίζει ξεκάθαρα. Μάλλον δεν θέλει αλλα άτομα να φιλοροησουν και να δοκιμάσουν το Linux με κίνδυνο να απαγκιστρωθουν από τα Windows οπότε μελλοντικά θα προσπαθήσουν να αποκτάς εμπειριες μέσα από αυτό από το δικό τους OS. Μια υπόθεση κάνω βέβαια. 

Δεν διαφέρει σε κάτι από τον τρόπο που χρησιμοποεί το Linux η google. Υπόψιν εδώ αναφερόμαστε ακόμα σε συνεργασία της Ms με το Linux και όχι το gnu (το desktop λαϊκά κ χονδρικά). 
Ακομα κ αν η Ms πήγαινε σε έναν Linux kernel με proprietary λειτουργικό προφανώς, δεν θα κάνει το Linux κ το open Source να σταματήσει να κινείται. Στα θετικά θα ήταν ο πόλεμος μεταξύ hardware vendors όπου πλέουν, με open source μέσα, θα αποκτούσε άλλο νόημα. Όπως κ να έχει ο end user θα βγει κερδισμένος 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι είναι κίνηση τουΓκατεςπουέχειτοτσιπάκικαι5Gενσωματωμένο…..

Άλλοι λαίνε πως τοκανει για να μηνΚαταστραφείγιατί η λοινουξδιανωμεςείναι ετοιμες να κατακτήσουν τον κόσμο....

 

Στα σοβαρά , υπάρχει εδώ και καιρό το WSL2 και χρειάζεται περισσότερα πράγματα , κυρίως για τους devs , όχι γιατί δουλεύουν Linux ,εξάλλου το 2% στο desktop το δείχνει απο μόνο του, αλλά γιατί τα ίδια tools πουλάει και στο Azure. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Βγάζει κάτι η Ms , κάποιοι την κράζουν.Δεν βγάζει κάτι η Ms , πάλι την κράζουν. Έεεεεεεεεεε σε πιάνει μια αηδία.

Είναι και αυτοί που περιμένουν να βγάλει κάτι, αυτή αργεί και πάλι την κράζουν γιατί αργεί να το  βγάλει. 
 

Γενικώς, όλοι την κράζουν και τελικώς όλοι δουλεύουν το sw της (βρίζοντάς την εννοείται). 

Επεξ/σία από stafaf
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafaf είπε

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά «ήμουνα νιος και γέρασα». 
 

Αυτή τη φράση την ακούω εδώ και μια 20ετία αλλά δυστυχώς (για το Linux) εξελίσσονται και οι άλλοι. 
 

Το Linux απέτυχε να κερδίσει τον μέσο χρήστη και όχι μόνο επειδή αυτός θέλει να παίζει παιχνίδια. 

Δεν βλέπω καμία εξέληξη στους άλλους

 

και το linux μόνο που δεν απέτυχε έχει όλο και περισσότερους χρήστες και πραγματικά το μόνο επιχείρημα σήμερα για έναν χρήστη άσχετο με τους υπολογιστές (Γιατί κάποιος σχετικός πραγματικά δεν έχει δικαιολογία τόσο για δεοντολογικούς λόγους όσο για πρακτικούς ) είναι το ότι δεν μπορεί να παίξει κάποια από τα αγαπημένα του παιχνίδια 

 

Αν είχε αποτύχει δεν θα έτρεχε η microsoft να κάνει τις πιτσικουλιές που κάνει απλά θα αδιαφορούσε. 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...