Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Πρόσβαση σε αρχεία Linux συστημάτων μέσα από τον File Explorer των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Και μάλλον έχεις να χρησιμοποιήσεις linux απο τα 90's το αντίθετο στις μέρες μας το linux υποστηρίζει περισσότερο hardware out of the box απο κάθε άλλο λειτουργικό αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι θέματα σε νέο και μην υπάρχον αντίστοιχο hardware κατα το παρελθόν που είναι λογικό να μην υπάρχει driver από το day 1  γιατί πολύ απλά κάποιος θα πρέπει να γράψει τον driver εφόσον δεν υπήρχε αντίστοιχη συσκευή μέχρι τότε. 

Όλα τα προγράμματα της adobe μπορούν να τρέξουν σε linux απλά η adobe (τώρα μάλιστα που που έγινε subscription based = χρειάζεται να δίνεις χαλαρά 30άρια κάθε μήνα για να μπορείς να χρησιμοποιείς κάνα 2 εφαρμογές ) δεν γράφει τα προγράμματα της για linux φυσικά όμως υπάρχουν αντίστοιχα δυνατές εναλλακτικές αν όχι καλύτερες και μάλιστα δωρεάν. 

Microsoft Office και αυτό μπορεί να τρέξει σε linux αλλά μακράν καλύτερη είναι η επιλογή του open/libre office https://wiki.documentfoundation.org/Feature_Comparison:_LibreOffice_-_Microsoft_Office

Cubase <--- LMMS που κατα πολλούς ειναι και καλύτερο. 

Και γενικά εκτός του office συγκρίνεις τώρα προγράμματα που ο μέσος χρήστης δεν θα είχε ή και να είχε δεν θα τα είχε νόμιμα και δεν θα ήξερε να τα εκμεταλλευτεί πλήρως δηλαδή ποιος μέσος έλληνας σκάει 12 ευρώ για το photoshop Κάθε μήνα; και τι κάνει; blur στην κυτταρίτιδα;  το οτιδήποτε κάνει ο μέσος έλληνας ή γενικά ο μέσος χρήστης με photoshop μπορεί να το κάνει και με το GIMP (χωρίς να σημαίνει ότι το GIMP είναι μόνο για τα βασικά) και δωρεάν. 

Αυτά που λες περισσότερο ακούγονται σαν copy paste κασέτα αντιLinux. 

 

Αυτά που λεω προκύπτουν ξεκάθαρα από την εμπειρία μου ως single boot linux χρήστης επί μια επταετία (όσο είχα κόψει τα παιχνίδια)

Έχω άνεση στη χρήση όλων των λειτουργικών, σε βάθος. Επίσης προσπαθώ από το 2000 και μετά να μην έχω ΤΙΠΟΤΑ πειρατικό στον υπολογιστή μου, οπότε και windows όταν είχα έπαιζα μέ όλα τα open. Δεν είμαι εδώ και πολλά χρόνια κάτοχος προσωπικής άδειας Microsoft Office (έχω μόνο στο γραφείο) και έχω ψάξει πολύ για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου σε οποιοδήποτε περιβάλλον, χρησιμοποιώντας μόνο open source και free λογισμικό. Επίσης λατρεύω τα unix tools και το command line. Και τα text based configuration files. Και ένα σωρό πράγματα που τελικώς αντέγραψε η Microsoft και έκανε καλύτερο το δικό της προϊόν. Και η Apple όταν αποφάσισε να μεταβεί σε BSD.

Συμφωνώ με πολλά από όσα λες, αλλά η ρητορική σου δείχνει ότι είσαι "ταγμένος". Αυτά που έγραψα αφορούν του λόγους που το linux δεν έπιασε όταν έπρεπε και όταν μπορούσε. Οπότε, ναι, αναφέρομαι κυρίως για το παρελθόν. Σίγουρα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, πολύ! Σε παρακαλώ πριν βιαστείς να απαντήσεις αφοριστικά με ένα νέο σεντόνι, διαβασε προσεκτικά το ποστ στο οποίο απαντάς. Όπως σε πολλά πράγματα , η σημασία βρίσκεται στις λεπτομέρειες.

Το LMMS δεν είναι πολύ καλή εφαρμογή. Αν έχεις χρησιμοποιήσει Fruity Loops, Cubase, και διάφορες άλλες εναλλακτικές το καταλαβαίνεις αμέσως. Αντιστοίχως, το Μusescore ΔΕΝ είναι εφαρμογή εφάμιλη των Finale, Sibelious... Προσπαθεί, αλλά σε πολλές περιπτώσεις απλώς σπάει τα νεύρα του χρήστη. Παρόλα αυτά, είναι δωρεάν και προσπαθών να την "κατακτήσω". Το GIMP για αυτά που θελω να κάνω μου είναι υπεραρκετό. Το Libreoffice στο 95%, χάνοντας πόντους μόνο στο compatibility, το οποίο προσπαθούν πάρα πολύ και έχει βελτιωθεί αφάνταστα σε σχέση με παλιότερα.

Αλλά... εγώ ασχολούμαι από παλιά με την πληροφορική και έχω άνεση. ΔΕΝ είμαι ο μέσος χρήστης. Μην τα μπερδεύεις.

Φιλικά, Γιάννης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Αυτά που λεω προκύπτουν ξεκάθαρα από την εμπειρία μου ως single boot linux χρήστης επί μια επταετία (όσο είχα κόψει τα παιχνίδια)

Έχω άνεση στη χρήση όλων των λειτουργικών, σε βάθος. Επίσης προσπαθώ από το 2000 και μετά να μην έχω ΤΙΠΟΤΑ πειρατικό στον υπολογιστή μου, οπότε και windows όταν είχα έπαιζα μέ όλα τα open. Δεν είμαι εδώ και πολλά χρόνια κάτοχος προσωπικής άδειας Microsoft Office (έχω μόνο στο γραφείο) και έχω ψάξει πολύ για να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου σε οποιοδήποτε περιβάλλον, χρησιμοποιώντας μόνο open source και free λογισμικό. Επίσης λατρεύω τα unix tools και το command line. Και τα text based configuration files. Και ένα σωρό πράγματα που τελικώς αντέγραψε η Microsoft και έκανε καλύτερο το δικό της προϊόν. Και η Apple όταν αποφάσισε να μεταβεί σε BSD.

Συμφωνώ με πολλά από όσα λες, αλλά η ρητορική σου δείχνει ότι είσαι "ταγμένος". Αυτά που έγραψα αφορούν του λόγους που το linux δεν έπιασε όταν έπρεπε και όταν μπορούσε. Οπότε, ναι, αναφέρομαι κυρίως για το παρελθόν. Σίγουρα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα, πολύ! Σε παρακαλώ πριν βιαστείς να απαντήσεις αφοριστικά με ένα νέο σεντόνι, διαβασε προσεκτικά το ποστ στο οποίο απαντάς. Όπως σε πολλά πράγματα , η σημασία βρίσκεται στις λεπτομέρειες.

Το LMMS δεν είναι πολύ καλή εφαρμογή. Αν έχεις χρησιμοποιήσει Fruity Loops, Cubase, και διάφορες άλλες εναλλακτικές το καταλαβαίνεις αμέσως. Αντιστοίχως, το Μusescore ΔΕΝ είναι εφαρμογή εφάμιλη των Finale, Sibelious... Προσπαθεί, αλλά σε πολλές περιπτώσεις απλώς σπάει τα νεύρα του χρήστη. Παρόλα αυτά, είναι δωρεάν και προσπαθών να την "κατακτήσω". Το GIMP για αυτά που θελω να κάνω μου είναι υπεραρκετό. Το Libreoffice στο 95%, χάνοντας πόντους μόνο στο compatibility, το οποίο προσπαθούν πάρα πολύ και έχει βελτιωθεί αφάνταστα σε σχέση με παλιότερα.

Αλλά... εγώ ασχολούμαι από παλιά με την πληροφορική και έχω άνεση. ΔΕΝ είμαι ο μέσος χρήστης. Μην τα μπερδεύεις.

Φιλικά, Γιάννης

Δεν είμαι ταγμένος αλλά συμβαίνει να ακούω συχνά κάποια συγκεκριμένα πράματα και εχω αποκτήσει αλλεργική αντίδραση :P

 

Εσύ μπορεί να μην έχεις κάποια αρνητική προδιάθεση αλλά πίστεψε με κάθε φορά σε παρόμοια συζήτηση ακούω απο άτομα τα περισσότερα εκ των οποίων η μόνη προσπάθεια δοκιμής linux είναι κάποιο liveCD για 10 λεπτά πριν 10 χρόνια η κάτι τέτοιο να λένε

Το linux δεν κάνει/ είναι αποτυχημένο κτλ 

 

και όταν μιλάμε για τον μέσο χρήστη μου αρχίζουν και μου συγκρίνουν εφαρμογές με τεράστιο κόστος και που στις πλειοψηφία τους δεν τις χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης πέραν τούτου για της περισσότερες απο αυτές πάντα υπάρχει λύση ή να τις τρέξεις με το XYZ τρόπο ή να χρησιμοποιήσεις κάποια alternative.

 

Ξεχνώντας φυσικά τις πάμπολλες δημοφιλείς native εφαρμογές που χρησιμοποιούν και στα windows (blender, audacity,kodi, plex, handbrake,thunderbird,filezilla,Lightworks,TeXmaker,Kazam,transmission,qbittorrent,VLC και δεν συμμαζεύεται)  και θυμούνται να πούνε κάποιες που τις χρησιμοποιεί το 0,1 με 10% των χριστών και κοστίζουν πολλές φορές αρκετά χιλιάρικα.. 

 

Αν ήμουν λίγο κάθετος ήταν για αυτόν τον λόγο. 

 

Στην τελική δεν με νοιάζει τι κάνει ο κόσμος αν θέλει κάποιος να κάτσει στα windows ας κάτσει... εκεί που ενοχλούμαι είναι όμως όταν με το ζόρι πάει να βγάλει τις linux διανομές μούφα και ψάχνει να βρεί γωνία στο δεκάρικο για να αισθανθεί καλύτερα που θέλει να μείνει σε windows αγνοώντας την ουσία. 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά, ένα απλό ερώτημα στους linuxάδες... Θέλει ένας χρήστης να εγκαταστήσει (για πρώτη του φορά) linux σε έναν υπολογιστή. Ψάχνει λίγο, διαβάζει και καταλήγει να εγκαταστήσει πχ. το Mint. H εγκατάσταση τελειώνει όμορφα κι ωραία και βρίσκεται μπροστά σε ένα όμορφο desktop. Είναι ώρα τώρα να εγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές που χρειάζεται (αυτές μπορεί να είναι οτιδήποτε). Στα windows απλά έψαχνε στο internet, τα κατέβαζε και  με διπλό κλικ σ'αυτό που κατέβαζε, το έτρεχε για να τις εγκαταστήσει. Αμέσως μετά είναι έτοιμες για χρήση (serial nums κλπ γίνονται μέσα απο την εφαρμογή). Στο linux ποιά είναι η διαδικασία εύρεσης κι εγκατάστασης μιας εφαρμογής ?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Ρε παιδιά, ένα απλό ερώτημα στους linuxάδες... Θέλει ένας χρήστης να εγκαταστήσει (για πρώτη του φορά) linux σε έναν υπολογιστή. Ψάχνει λίγο, διαβάζει και καταλήγει να εγκαταστήσει πχ. το Mint. H εγκατάσταση τελειώνει όμορφα κι ωραία και βρίσκεται μπροστά σε ένα όμορφο desktop. Είναι ώρα τώρα να εγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές που χρειάζεται (αυτές μπορεί να είναι οτιδήποτε). Στα windows απλά έψαχνε στο internet, τα κατέβαζε και  με διπλό κλικ σ'αυτό που κατέβαζε, το έτρεχε για να τις εγκαταστήσει. Αμέσως μετά είναι έτοιμες για χρήση (serial nums κλπ γίνονται μέσα απο την εφαρμογή). Στο linux ποιά είναι η διαδικασία εύρεσης κι εγκατάστασης μιας εφαρμογής ?

έχει appstore (φάση playstore στα android κινητά) ειναι ωραία και όμορφα χωρισμένα σε κατηγορίες μπορείς να κάνει search συγκεκριμένο όνομα ή να δεις τα δημοφιλέστερα downloads η διαδικασία εγκατάστασης ειναι απλή πας εκεί που θες πχ να κατεβάσεις skype για να μιλας με την οικογένεια κάνεις click πάνω στο εικονίδιο και μετά install.

 

Πιο εξεζητημένες εφαρμογές ή αν θες συγκεκριμένη έκδοση που δεν πέρασε ακόμη απο το repository για το mint (οι διανομές περνάνε απο έλεγχο κάθε τι στο appstore μερικές πρόσφατες εκδόσεις απο κάποια προγράμματα μπορεί να μην περάσανε ακόμη απο τον έλεγχο και γιαυτό δεν έχει πχ έχει το skype 5.1 λέω εγώ τώρα δεν θυμάμαι τι έκδοση ειναι και εσύ ξέρεις ότι έχει βγεί το 5.3 που έχει ένα feature που θες αλλά δεν υπάρχει στο 5.1 κάποια στιγμή θα μπεί και στο appstore αλλά αν βιάζεσαι πατάς download skype for linux στο duckduckgo καλά οκ εκει θα πήγαινα εγώ μην δυσανασχετείς και ο γοογλης κάνει :P  και θα σου βγάλει να κατεβάσεις κάτι που αν πατήσεις διπλό click θα εγκατασταθεί στο σύστημα σου... άλλες σελίδες μπορεί απλά να σου έχουν copy paste την εντολή να κατεβούν κάνεις copy paste 3 εντολές και εγκαθίσταται το πρόγραμμα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

έχει appstore (φάση playstore στα android κινητά) ειναι ωραία και όμορφα χωρισμένα σε κατηγορίες μπορείς να κάνει search συγκεκριμένο όνομα ή να δεις τα δημοφιλέστερα downloads η διαδικασία εγκατάστασης ειναι απλή πας εκεί που θες πχ να κατεβάσεις skype για να μιλας με την οικογένεια κάνεις click πάνω στο εικονίδιο και μετά install.

Πιο εξεζητημένες εφαρμογές ή αν θες συγκεκριμένη έκδοση που δεν πέρασε ακόμη απο το repository για το mint (οι διανομές περνάνε απο έλεγχο κάθε τι στο appstore μερικές πρόσφατες εκδόσεις απο κάποια προγράμματα μπορεί να μην περάσανε ακόμη απο τον έλεγχο και γιαυτό δεν έχει πχ έχει το skype 5.1 λέω εγώ τώρα δεν θυμάμαι τι έκδοση ειναι και εσύ ξέρεις ότι έχει βγεί το 5.3 που έχει ένα feature που θες αλλά δεν υπάρχει στο 5.1 κάποια στιγμή θα μπεί και στο appstore αλλά αν βιάζεσαι πατάς download skype for linux στο duckduckgo καλά οκ εκει θα πήγαινα εγώ μην δυσανασχετείς και ο γοογλης κάνει :P  και θα σου βγάλει να κατεβάσεις κάτι που αν πατήσεις διπλό click θα εγκατασταθεί στο σύστημα σου... άλλες σελίδες μπορεί απλά να σου έχουν copy paste την εντολή να κατεβούν κάνεις copy paste 3 εντολές και εγκαθίσταται το πρόγραμμα ) 

Και με το οπερα πως το περνάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, markos9 είπε

Και με το οπερα πως το περνάς; 

Σε ubuntu που ξέρω υπάρχει στο store σαν snap.

Αυτό είναι και το νόημα των snaps, να φέρει proprietary προγράμματα, απευθείας στο store.

Το snap είναι από την ίδια την Opera Software AS.

https://snapcraft.io/opera

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω "δεν κάνει το Linux, είναι δύσκολο, δεν έχει εφαρμογές" κλπ και νιώθω λες και είμαι στο 2000.

1. Οι περισσότερες διανομές Linux σήμερα είναι πανεύκολες και λειτουργούν με GUI το ίδιο εύκολα (μην πω ότι βρίσκεις πιο εύκολα τις ρυθμίσεις) με τα Windows. Το ότι ο μέσος χρήστης δεν ξέρει που πάνε τα 4 δεν έχει να κάνει με το ότι είναι δύσκολη η διανομή, αλλά με το ότι το λειτουργικό είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ. Λέγεται δύναμη της συνήθειας. Παράδειγμα, οι ειδήσεις. Τι είναι πιο εύκολο; Να googlαρεις μια είδηση ή να κάτσεις να ψάχνεις στο teletext σελίδα σελιδα; Για εξήγησε στον παππού σου πώς βρίσκουμε ειδήσεις στο Internet και θα του φανεί πυρηνική φυσική μπροστά στο teletext. ΓΙΑΤΊ ΑΥΤΌ ΈΧΕΙ ΜΆΘΕΙ. 

2. Άσχετα με το ποσοστό χρηστών, τα λειτουργικά με Linux kernel έχουν μακράν μεγαλύτερη ασφάλεια από ένα λειτουργικό Windows. Ο λόγος είναι ο τρόπος που διαχειρίζονται τα δικαιώματα και ότι έχεις ένα μεγάλο pool χρηστών που παρακολουθούν τον κώδικα, σε αντίθεση με ένα περιορισμένο αριθμό υπαλλήλων της Microsoft. 

3. Δεν υπάρχουν εφαρμογές. Indeed. Αυτό δεν είναι θέμα του λειτουργικού όμως. Ίσα ίσα, ένα λειτουργικό με Linux kernel, τις περισσότερες φορές τρέχει μια native εφαρμογή γρηγορότερα από ένα Windows. Μιλάμε για native, με τα κατάλληλα APIs κλπ. Για να μην αναφέρουμε το πάρτυ που κάνει σε σχέση με τη χρήση πόρων. Που έχω ένα laptop του 2008 και σερνόταν με Windows 7 και 10, ενώ με Lubuntu πετάει λες και έχει SSD πάνω και η RAM με Chrome και tabs ανοιχτά δε γεμίζει κάνω από 2.5GB.

Εν κατακλείδι. Το πρόβλημα του Linux που το μπλοκάρει από το να κερδίσει market share, δεν είναι η ποιότητα του σα λειτουργικό (kernel, αλλά μεταξύ μας μιλάμε, ας μην το διευκρινίσω). Αυτή είναι μακράν καλύτερη των Windows. Το πρόβλημα είναι ότι από τη μια έχεις μια εταιρία κολοσσό που ρίχνει χρήμα σε marketing και προώθηση του προϊόντος της και από την άλλη έχεις ένα community based προϊόν που δεν έχει καν σκοπό να αποφέρει κέρδος. Επομένως δεν υπάρχει συμφέρον να πέσει χρήμα σε αυτό. Κάθε εταιρία παίρνει ένα κομμάτι του, το παραμετροποιει όπως θέλει και το χρησιμοποιεί (σε βλέπω Google). Αλλά το ίδιο το Linux kernel στηρίζεται, ως επί το πλείστον, στους χομπιστες developers και μερικές μικρές εταιρίες (σε σχέση με το γίγαντα Microsoft). 

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aypnia είπε

Σε ubuntu που ξέρω υπάρχει στο store σαν snap.

Αυτό είναι και το νόημα των snaps, να φέρει τα προγράμματα "τρίτων" απευθείας στο store.

https://snapcraft.io/opera

ισχύει και για raspbian αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, markos9 είπε

Και με το οπερα πως το περνάς; 

Δεν έχω δουλέψει πρόσφατα Mint λογικά θα το έχει στο appstore αν δεν το έχει εκει σίγουρα θα το έχει στο snapstore (κάτι σαν εναλλακτική του κάθε appstore της κάθε διανομής) 

 

Για να το κάνεις εγκατάσταση ο πιο γρήγορος τροπος είναι να κάνεις paste αυτό σε ένα shell( το μαύρο παράθυρο ή αλλιώς γραμμή εντολών στα windows)

 

πατάς 

 

sudo apt update <--- δεν χρειάζεται αλλά καλό ειναι να το κάνεις. sudo είσαι εσύ SuperUser DO o superuser διατάσσει το apt (Advanced Package Tool )να κάνει update

 

μετά 

 

sudo apt install snapd  <--- Ο superuser διατάσσει το apt να κάνει install το πρόγραμμα snapd

 

Τώρα έχεις το snapstore και μπορείς να το ανοίξεις και να βρεις τον opera μέσα να κάνεις κλικ στο opera και να πατήσεις εγκατάσταση 

 

ή ακόμη πιο γρήγορα μιας και ήδη είσαι στο shell για να μην βγαίνεις και ανοίγεις και ψάχνεις κάνεις paste και την τρίτη εντολή

 

sudo snap install opera <-- Ο SuperUser (δηλαδή εσύ ο αρχηγός/admin που λέμε ) διατάσσει το πρόγραμμα snap (το snapstore) να κάνει install το πρόγραμμα opera 

 

και τελείωσες έχεις το opera σε λίγα sec.

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Ρε παιδιά, ένα απλό ερώτημα στους linuxάδες... Θέλει ένας χρήστης να εγκαταστήσει (για πρώτη του φορά) linux σε έναν υπολογιστή. Ψάχνει λίγο, διαβάζει και καταλήγει να εγκαταστήσει πχ. το Mint. H εγκατάσταση τελειώνει όμορφα κι ωραία και βρίσκεται μπροστά σε ένα όμορφο desktop. Είναι ώρα τώρα να εγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές που χρειάζεται (αυτές μπορεί να είναι οτιδήποτε). Στα windows απλά έψαχνε στο internet, τα κατέβαζε και  με διπλό κλικ σ'αυτό που κατέβαζε, το έτρεχε για να τις εγκαταστήσει. Αμέσως μετά είναι έτοιμες για χρήση (serial nums κλπ γίνονται μέσα απο την εφαρμογή). Στο linux ποιά είναι η διαδικασία εύρεσης κι εγκατάστασης μιας εφαρμογής ?

Αν και έχω πολλά χρόνια να χρησιμοποιήσω Linux. Στο τελευταίο Ubuntu που είχα υπήρχε εφαρμογή μέσα εκεί που αναζητάς ότι θέλεις και αυτό το κατεβάζει αυτόματα. Βέβαια αν είσαι προτάρης τότε ψάχνεις πρώτα στο Google τι χρειάζεσαι και μετά αν βρεις τα ονόματα των λογισμικών τα αναζητείς στην εφαρμογή. Η εφαρμογή τα κάνει αυτόματη εγκατάσταση δίχως να απαιτείται terminal με sudo - dpkg και τα λοιπά. Και μάλλον επειδή έχουν περάσει χρόνια θα έχουν γίνει πιο εύκολα τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οποιον/α εχει ορεξη και χρονο να ασχοληθει με το αθλημα ξεκιναει απο δω και καλο διαβασμα.

Συγκεκριμενες ερωτησεις και απαντησεις στην ενοτητα Forums > Λειτουργικα Συστηματα > Linux

 

Επίσημος Οδηγός Χρήστη Linux Mint

https://www.linuxmint.com/documentation/user-guide/Cinnamon/greek_18.1.pdf

 

Linux για αρχάριους

https://el.wikibooks.org/wiki/Linux_για_αρχάριους

 

Linux Mint 19 For Windows Users

https://youtu.be/eI7QQqnV1P8

 

Beginner's Guide to Installing Linux Mint 19

https://youtu.be/G0AFuhVSvEk

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eloy είπε

Ρε παιδιά, ένα απλό ερώτημα στους linuxάδες... Θέλει ένας χρήστης να εγκαταστήσει (για πρώτη του φορά) linux σε έναν υπολογιστή. Ψάχνει λίγο, διαβάζει και καταλήγει να εγκαταστήσει πχ. το Mint. H εγκατάσταση τελειώνει όμορφα κι ωραία και βρίσκεται μπροστά σε ένα όμορφο desktop. Είναι ώρα τώρα να εγκαταστήσει κάποιες εφαρμογές που χρειάζεται (αυτές μπορεί να είναι οτιδήποτε). Στα windows απλά έψαχνε στο internet, τα κατέβαζε και  με διπλό κλικ σ'αυτό που κατέβαζε, το έτρεχε για να τις εγκαταστήσει. Αμέσως μετά είναι έτοιμες για χρήση (serial nums κλπ γίνονται μέσα απο την εφαρμογή). Στο linux ποιά είναι η διαδικασία εύρεσης κι εγκατάστασης μιας εφαρμογής ?

Όλες οι δημοφιλείς διανομές Linux έχουν store, κάτι αντίστοιχο όπως έχεις στο κινητό σου Playstore ή App Store. Και μάλιστα πολλά χρόνια πριν υπάρξουν τα 2 προαναφερθέντα. Επομένως μπορείς να τις βρεις εκεί. Από εκεί και πέρα, αν δεν υπάρχουν στο store, μπορείς να κάνεις ακριβώς ό,τι κάνεις και στα Windows. Να ψάξεις στο internet να βρεις το εκτελέσιμο αρχείο (ή το repo) για να το εγκαταστήσεις. Μόνο που εδώ έχεις και το + ότι (τουλάχιστον από την προσωπική μου εμπειρία) όταν ψάχνεις να βρεις κάτι να εγκαταστήσεις στο Linux από το browser, θα βρεις πλήρες documentation για την εγκατάσταση και forum με απαντήσεις για τυχόν προβλήματα και λύσεις. Σε αντίθεση με τα Windows που συνήθως βρίσκεις το .exe σκέτο και μέσα σου έχει δωράκι 5-6 toolbars και κανα-δυο malware (αν δεν είναι από legit οργανισμό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι πιο εύκολο, ένα sudo apt install chromium (μιας και δεν σας κάνει ο firefox) ή να μπαίνεις στο internet, να ψάχνεις να βρεις το σωστό exe, να το κατεβάζεις, να το τρέχεις, να περιμένεις να εγκατασταθεί; 

Το  1ο.  Τι κάνει ο περισσότερος κόσμος; Το 2ο.  Γιατί; Γιατί έτσι έμαθε.  Τι συμπέρασμα βγάζει ο κόσμος αυτός για το 1ο; Πως είναι δύσκολο γιατί είναι διαφορετικό.

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...