Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση NOVA VDSL


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά εδώ και καιρό σκέφτομαι να αναβαθμίσω τη γραμμή σε 50άρα ή 100άρα Νova vdsl. Έχω την 24άρα πάρα πολλά χρόνια με τα παρακάτω στατιστικά (!!!!).

Δεν λογαριάζω τα 10 ευρώ όμως δεν θα ήθελα να μπλέξω με αποσυνδέσεις ή με μια πραγματική ταχύτητα πολύ μικρότερη της δηλωμένης όπως καλή ώρα στην υφιστάμενη 24άρα.

Επίσης δεν μου αρέσει κ τόσο σαν ιδέα το ευρυζωνικό, voip κλπ. Είναι μονόδρομος για την αναβάθμιση (50/ 100);; 

Σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει τι παίζει στη περιοχή, μένω στο Μαρούσι, σύνορα με Βριλήσσια και Μελίσσια, πίσω απ το Σισμανόγλειο στη μέση περίπου της Κυπρίων Αγωνιστών.

19268923_adslstats.png.119e0513ffd4d51204200cc9468528bc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την περιοχή σου αν και βρίσκομαι σχετικά κοντά Γέρακα.

Και εγώ σε forthnet πριν είχα την 24άρα και έφτανα ταχύτητες  12 με 13. Ρισκάρισα και το έκανα μιας και την 50άρα μου την έδωσαν στην ίδια τιμή με πριν.Μετά από δύο χρόνια είμαι ευχαριστημένος μόνο τις τελευταίες μέρες είχα κάποια θεματάκια με βυθίσεις και πετάγματα ενδεχομένως λόγω της υπερφόρτισης των δικτύων.

Ταχύτητες;;;;;;;;;;;;;;;;; Σε τόρεντ κατέβασμα πιάνω 55 και πάνω πολλές φορές mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KMyl είπε

Παιδιά εδώ και καιρό σκέφτομαι να αναβαθμίσω τη γραμμή σε 50άρα ή 100άρα Νova vdsl. Έχω την 24άρα πάρα πολλά χρόνια με τα παρακάτω στατιστικά (!!!!).

Δεν λογαριάζω τα 10 ευρώ όμως δεν θα ήθελα να μπλέξω με αποσυνδέσεις ή με μια πραγματική ταχύτητα πολύ μικρότερη της δηλωμένης όπως καλή ώρα στην υφιστάμενη 24άρα.

Επίσης δεν μου αρέσει κ τόσο σαν ιδέα το ευρυζωνικό, voip κλπ. Είναι μονόδρομος για την αναβάθμιση (50/ 100);; 

Σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει τι παίζει στη περιοχή, μένω στο Μαρούσι, σύνορα με Βριλήσσια και Μελίσσια, πίσω απ το Σισμανόγλειο στη μέση περίπου της Κυπρίων Αγωνιστών.

19268923_adslstats.png.119e0513ffd4d51204200cc9468528bc.png

Γείτονας είσαι. Τα ίδια χάλια έχω και εγώ σε Vodafone adsl... μόνη λύση το vdsl περιμένω μια καλή προσφορα για να φύγω από τη vodafone. Στον αντίποδα ο ΟΤΕ επειδή έχει δει αυτή την κατάσταση με τις χαμηλές ταχύτητες adsl στην περιοχή μας δίνει Ίντερνετ από καμπίνες vdsl με αποτέλεσμα μα έχω γείτονες που κλειδώνουν 24mbps και πάει σφαίρα (χωριά οτι γλιτώνουν και τη διαφορά που θα πλήρωναν για vdsl)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Γείτονας είσαι. Τα ίδια χάλια έχω και εγώ σε Vodafone adsl... μόνη λύση το vdsl περιμένω μια καλή προσφορα για να φύγω από τη vodafone. Στον αντίποδα ο ΟΤΕ επειδή έχει δει αυτή την κατάσταση με τις χαμηλές ταχύτητες adsl στην περιοχή μας δίνει Ίντερνετ από καμπίνες vdsl με αποτέλεσμα μα έχω γείτονες που κλειδώνουν 24mbps και πάει σφαίρα (χωριά οτι γλιτώνουν και τη διαφορά που θα πλήρωναν για vdsl)

Το ζήτημα είναι γείτονα τι κάνουν οι υπόλοιποι πάροχοι στην περιοχή μας!! Αν αξίζει το κόπο να μπούμε στη διαδικασία αναβάθμισης ή θα μπλέξουμε σ ένα κυκεώνα παραπόνων κ αναμονών. Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον στη περιοχή μας που έχει vdsl nova κ θα ήθελα πολύ να μάθω τι παίζει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, KMyl είπε

 

Επίσης δεν μου αρέσει κ τόσο σαν ιδέα το ευρυζωνικό, voip κλπ. Είναι μονόδρομος για την αναβάθμιση (50/ 100);; 

Σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει τι παίζει στη περιοχή, μένω στο Μαρούσι, σύνορα με Βριλήσσια και Μελίσσια, πίσω απ το Σισμανόγλειο στη μέση περίπου της Κυπρίων Αγωνιστών.

19268923_adslstats.png.119e0513ffd4d51204200cc9468528bc.png

Θα μιλήσεις με 13731 που είναι δωρεάν και θα ρωτήσεις τον Agent, αν υπάρχει διαθεσιμότητα VPU 50/100.

Αν σου πει ναι, θα παρεις το εμπορικό στο 13831 και θα τους πεις πως θες να αναβαθμισεις σε VPU και όχι VLU (VOIP) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, HateMe είπε

Θα μιλήσεις με 13731 που είναι δωρεάν και θα ρωτήσεις τον Agent, αν υπάρχει διαθεσιμότητα VPU 50/100.

Αν σου πει ναι, θα παρεις το εμπορικό στο 13831 και θα τους πεις πως θες να αναβαθμισεις σε VPU και όχι VLU (VOIP) 

Σ ευχαριστώ φίλε, από κει κ πέρα πως θα τσεκάρω από ποια καμπίνα θα πάρω οπτική;; Θα ήθελα να έχω μια ένδειξη απόστασης/ πιθανής ταχύτητας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, KMyl είπε

Σ ευχαριστώ φίλε, από κει κ πέρα πως θα τσεκάρω από ποια καμπίνα θα πάρω οπτική;; Θα ήθελα να έχω μια ένδειξη απόστασης/ πιθανής ταχύτητας

Λογικά θα μπορέσουν να σου πουν από εκεί, δεν το γνωρίζω 😕 

Λογικά θα πάρεις απ την πιο κοντινή σε σένα, εκτός αν είναι πλήρης από άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KMyl είπε

Το ζήτημα είναι γείτονα τι κάνουν οι υπόλοιποι πάροχοι στην περιοχή μας!! Αν αξίζει το κόπο να μπούμε στη διαδικασία αναβάθμισης ή θα μπλέξουμε σ ένα κυκεώνα παραπόνων κ αναμονών. Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον στη περιοχή μας που έχει vdsl nova κ θα ήθελα πολύ να μάθω τι παίζει

Ο ΟΤΕ στην οικοδομή μου πιάνει 49999. Καμπίνα στα 150 μέτρα. Όλο το τετράγωνο κτισμένο μετά το 2000 όποτε φρέσκος Σχετικά χαλκός. Δες μήπως και είσαι τυχερός και φτάνει σε εσένα η inalan (Ή κανε και αίτηση είναι μη δεσμευτική απλά να δουν ενδιαφέρον για να προχωρήσουν πιο γρήγορα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paylidis είπε

Ο ΟΤΕ στην οικοδομή μου πιάνει 49999. Καμπίνα στα 150 μέτρα. Όλο το τετράγωνο κτισμένο μετά το 2000 όποτε φρέσκος Σχετικά χαλκός. Δες μήπως και είσαι τυχερός και φτάνει σε εσένα η inalan (Ή κανε και αίτηση είναι μη δεσμευτική απλά να δουν ενδιαφέρον για να προχωρήσουν πιο γρήγορα) 

Όχι δεν είμαι ακόμα σε εμβέλεια inalan. Λοιπόν στη NOVA επιλέγεις αν θες VoIP ή όχι, οπότε το πρόβλημα που μένει είναι σε ποια καμπίνα θα με συνδέσουν. Μου είπαν ότι αυτή την εργασία θα τη κάνουν τεχνικοί του ΟΤΕ, θα είναι στη πιο κοντινή διαθέσιμη, ενώ η περιοχή εδώ διαθέτει καμπίνα ανά 2 τετράγωνα. Εδώ τώρα παίζεται το παιχνίδι μάλλον. Κ από κει και πέρα να κάνω ένα φρεσκάρισμα στη καλωδίωση στο σπίτι.

Επεξ/σία από KMyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα απέφευγα το voip. 
κανε μια εκδήλωση ενδιαφέροντος παντως στην inalan είναι μη δεσμευτική απλά βλέπουν το ενδιαφέρον του κόσμου για πιθανή επέκταση δικτύου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρόσφατα έκανα την αλλαγή σε vdsl100 και είχα αρχικά πολλά προβλήματα.

Έβριζα τη nova αλλά τελικά έφταιγε η γραμμή μου. Από τότε που την έφτιαξα είναι καθαρό 100αρι (Και δεν έχω Voip. Από καμπίνα cosmote πηρα).

Στο 13731 θα σου πουν αν θα έχεις voip η όχι. Νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις να μην έχεις voip.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2020 στις 2:22 ΠΜ, BEBELAC είπε

Εγώ πρόσφατα έκανα την αλλαγή σε vdsl100 και είχα αρχικά πολλά προβλήματα.

Έβριζα τη nova αλλά τελικά έφταιγε η γραμμή μου. Από τότε που την έφτιαξα είναι καθαρό 100αρι (Και δεν έχω Voip. Από καμπίνα cosmote πηρα).

Στο 13731 θα σου πουν αν θα έχεις voip η όχι. Νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις να μην έχεις voip.

Τι πρόβλημα είχε η γραμμή σου;;; Καθάρισες καλωδίωση στο κεντρικό;;;

Η nova σου δίνει δικαίωμα επιλογής για VoIP. Έτσι μου παν όταν τους πήρα. (Ο ΟΤΕ εχει κόλλημα να σπρώχνει το κόσμο σ αυτό για να γλυτώνει απο κάρτες voice και να χει μόνο data)

Το μόνο που μένει είναι σε ποια καμπίνα θα με συνδέσουν, είπαν να μη φοβάμαι γιατί η περιοχή έχει μία ανά 2 τεράγωνα και δεν θα χω μεγάλες απώλειες.

Το τελευταίο που έχω απορία είναι αν μπορώ να αποφύγω να δώσω 20ρικο για το ρούτερ τους, να κρατήσω για να πάρω ένα καλύτερο ρούτερ εξ αρχής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διπλή καλωδίωση έφευγε από τη ρεγκλετα διανομής της πολυκατοικίας (σα να μου έκλεβε κάποιος το τηλέφωνο ένα πράμα), και το γεγονός ότι έκανα μια πρίζα κεντρική και τράβηξα όλα τα καλώδια μετά από αυτή.

Σε VDSL 50 μάλλον το  δεύτερο θα ήταν περιττό αλλά αν θες 100 θα πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση η καλωδίωσή σου.

Δεν ήθελα με τίποτα voip γιατί είχα πρόσφατα αγοράσει το vr600 που δε κάνει για voip και θέλω να έχω τηλέφωνο αν δε έχω ρεύμα (κόλλημα).

Μπορείς να αποφύγεις το 20αρικο (το στέλνουν με αντικαταβολή - μην το παραλάβεις - πες ότι δεν έχεις λεφτά και ότι θα πας το να το πάρεις αργότερα)

Εμένα πάντως μου έστειλαν ένα αρκετά καλό modem το  tp-link w9970 v2 (38 ευρώ από σκρουτζ). Το πήρα γιατί στην αρχή πίστευα ότι έχει θέμα το vr600.

Δε συγχρονίζει καλύτερα το vr600 σε σχέση με το w9970. Αλλά έχει πολύ καλύτερο wifi και 5g.

Θα το κρατήσω για backup μάλλον.

Πάντως στη δικιά μου περίπτωση μια χαρά είναι όλα. Κανένα παράπονο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά θα τους πω ότι έχω ήδη άλλο και να μην στείλουν γιατί δεν θα το παραλάβω. Φαντάζομαι δεν υπάρχει θέμα να βάλω άλλο ρούτερ εφόσον δεν υπάρχει voip. Το κουμπώνω πάνω και παίζει κανονικά. Προσανατολίζομαι προς tp-link vr400 ή 600

Kαι γω έχω κόλλημα με το τηλέφωνο και δεν βρίσκω λόγο να εξαρτάται απ το ρεύμα και το ρούτερ. Ήταν βασική προϋπόθεση για να προχωρήσει η συζήτηση για αναβάθμιση.

Όσον αφορά καλωδίωση, είναι μονοκατοικία οπότε θα βγάλω σχετικά γρήγορα άκρη, πιο απλά τα πράγματα από πολυκατοικίες κλπ.

 

Επεξ/σία από KMyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...