Προς το περιεχόμενο

Αγορά 3d εκτυπωτή και ενδοιασμοί..


likoyrgos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας.

Τώρα με τον υποχρεωτικό εγκλεισμό στα σπίτια σκεφτήκαμε εγώ και τα 2 αδέλφια να κάνουμε κάτι που να μας απασχολεί δημιουργικά.

Σκεφτήκαμε λοιπόν την αγορά ενός 3d printer. Οι γνώσεις σε θέματα πληροφορικής είναι καλές (έχω ασχοληθεί με αρκετά πράγματα που αφορούν τους Η/Υ) δεν θα έλεγα όμως ότι είμαι expert σε κανένα από αυτά.

Σκεφτήκαμε λοιπόν την αγορά ενός μοντέλου μεγάλου (όσον αφορά τις εκτυπώσεις) μιας και η αγορά θα είναι μοιρασμένη στα 3.

Σκεφτήκαμε λοιπόν την αγορά του Creality CR-10S5 που εκτυπώνει σε διαστάσεις 50χ50χ50.

Οι κριτικές είναι αρκετά καλές από το amazon.de (αν και λίγες). Η αγορά θα γίνει βέβαια από Ελλάδα για λόγους υποστήριξης.

Οι ενδοιασμοί μου τώρα:

  1. Θα μπορέσουμε εύκολα να τον στήσουμε?
  2. Όσον αφορά τις ρυθμίσεις που προφανώς θα θέλει,  γίνονται από άσχετους στο 3d printing ?
  3. Επειδή το μέγεθος εκτύπωσης είναι μεγάλο θα υπάρχει πρόβλημα σταθερότητας στο αντικείμενο ( Την ώρα που εκτυπώνεται?).

 

Ευχαριστώ!

Και για να προλάβω κάποιες απορίες..

ΥΣ1. Η περίπτωση να μαλώσω με τ’ αδέλφια μου και να μην υπάρχει πρόσβαση στον εκτυπωτή είναι μηδαμινή!

ΥΣ2. Μένουμε σε πλαϊνά διαμερίσματα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα η γνώμη μου είναι να αγοράσετε ένα μικρο μηχάνημα ώστε να το μάθετε καλά και εφόσον ξέρετε πως δουλεύει και λειτουργεί να πάτε σε κάτι μεγαλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι. υπολόγισε ότι χρειάζεσαι και αναλώσιμα τα οποία φαντάζομαι είναι πιο ακριβά από ένα πακέτο Α4. Οπότε κράτα τα έξτρα χρήματα για αναλώσιμα ώστε να μπορέσεις να κανεις πειράματα και να εξοικειωθείς πιο πολύ με το 3D printing :)

 

 

Επεξ/σία από balt123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ! Και εγώ μέσα μου (πολύ βαθιά ) αυτό πίστευα! Απλά θέλω κάτι που να μην είναι δύσκολο στο στήσιμο και κυρίως στις ρυθμίσεις.

Υπάρχει κάτι υπ’όψιν σας?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Anycubic mega s

Creality 3d cr10s pro v2

Μέχρι 700 ευρώ οι παραπάνω συσκευές

Θα δουλέψουν άψογα από την πρώτη μέρα .

Επεξ/σία από soter79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...