Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατάρτιση voucher 600e + δώρο με την αίτηση στα κεκ


angelkalm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, _kos_tas_ είπε

Έχω λιώσει στο γέλιο με το Twitter αν και πρέπει να κλαίμε για τα εκατομμύρια που δόθηκαν στα ΚΕΚ.

EVywRCUWAAEx-bU.jpeg

 

Αυτο είναι τρολιά ή όντως ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, _kos_tas_ είπε

Έχω λιώσει στο γέλιο με το Twitter αν και πρέπει να κλαίμε για τα εκατομμύρια που δόθηκαν στα ΚΕΚ.

 

Στα ΚΕΚ αλλά και στους δικαιούχους - μεταξύ κατεργαρέων ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Στα ΚΕΚ αλλά και στους δικαιούχους - μεταξύ κατεργαρέων ......

Οι δικαιούχοι προτιμούσαν τα 800, που πήραν και οι υπόλοιποι (όπως αρχικά είχε δηλώσει και ο πρωθυπουργός live) και όχι αυτό το σίχαμα.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PSYHAS είπε

Πρεπει να τελειωσεις με την καθε ενοτητα,για να προσμετρηθουν οι ωρες. Τουλαχιστον σε μενα ετσι ειναι. Θεωρητικα αν μεινεις παραπανω ωρες σε μια διαφανεια, δεν θα επρεπε να προστιθεται στον χρονο,οποτε αν ειναι οντως ετσι απλα το αφηνεις στην πρωτη διαφανεια του πρωτου μαθηματος και καθαρισες! Θα το δοκιμασω να δω κι εγω. Αλλιως ενα προγραμμα με autoclick θα βοηθουσε,οπως ανεφεραν καποιοι παραπανω,αλλα δεν εχω καταλαβει πως ακριβως θα βοηθουσε,αφου πρεπει να πατιεται μονο οταν τελειωνει καθε διαφανεια

Με λίγο "reverse engineering" έχω καταλάβει ότι ο τρόπος που μετρά το χρόνο η δική μου πλατφορμα (elearning-seminars) είναι ο εξής όλιγον περίπλοκος.

Ο χρόνο μετριέται για κάθε ενότητα ξεχωριστά.

Για κάθε ενότητα έχει 2 μετρήσεις.

Ο 2ος είναι ο χρόνος που είσαι στην ενότητα, είτε "ενεργός" που να παίζει το βίντεο πχ είτε όχι και άσχετα πόσες φορές πας μπρος-πισω στις διαφάνεις/βίντεο

Ο 1ος είναι (περίπου) ο χρόνος του βίντεο

Ο συνολικός "τελικός" χρόνος σου είναι το άθροισμα του 2ου

.

Γιατί λέω το περίπου

Όταν ξεκινας μια ενότητα οι δύο χρόνοι ανεβαίνουν το ίδιο.  Έτσι έστω ότι ξεκινάς μια ενότητα και πατας μπρος πίσω σε 2 slides επί 10 ώρες , και αφού βαρεθείς (ή το κάνει το προγραμματάκι αυτόματα) πατάς κανονικά και το τελειώνεις έστω σε 13 ώρες σύνολο. και τα 2 κοντέρ θα γράψουν 13 ώρες και αυτές θα προστεθούν στο σύνολό σου.

Η 1η μέτρηση αλλάζει κάποια στιγμή μετά μόνη της στον χρόνο που καταλαβαίνω ότι είναι ο "ενεργός", ο χρόνος που έχουν παίξει βίντεο (πχ πάει από 13 ωρες στη 1 ώρα). Δεν έχει σημασία. ;Όσο δεν έχεις τελειώσεις την ενότητα η 2η (που μετράει) συνεχίζει να αυάνει με τον ίδιο τρόπο.

ΟΜΩΣ

όταν τελειώσεις την ενότητα, έχοντας πχ 1 ώρα στη πρώτη μέτρηση και 13 ώρες στη 2η, αν ξαναμπείς "για επανάληψη" θα αυξανει μόνο η 1η και μόνο για όσο χρόνο παίζει βίντεο, μέχρις ώτου φτάσει την 2η οπότε πια αυξάνονται και οι δύο και μόνο για τον ένεργο χρόνο.

έτσι, όπως το καταλαβαίνω και τουλάχιστον για τη δική μου πλατφορμα, αν τελείωσεις το course με σύνολο σε ολες τις ενότηες 99 ώρες (από τη 2η μέτρηση) , για να πιάσεις αυτή την 1 έξτρα θα πρεπει να κάτσει να δεις βίντεο σε μια ενότητα ώστε  να φέρεις την 1η μέτρηση 1 ώρα πάνω από την 2η (και αυτό δε γίνεται απλά έχοτνας ανοικτή μια διαφάνεια, πρέπει να παίζει βιντεο)

.

καλό είναι λοιπόν, όπως το καταλαβαίνω, σε αυτή τη πλατφόρμα αν έχετε 10 ενότητες πχ να "pace yourself" ώστε όταν τελιώνετε τν κάθε ενότητα να έχετε αρκετές ώρες στη 2η μέτρηση για να μη χρειαστεί να κάνετε το παραπάνω

.

* τέλος, έχω παρατηρήσει ότι σε κάποιες ενότητες κολλάει η μέτρηση του χρόνου της επανάληψης, σε άλλες πάει καλά, οπότε καλύτερα να μη χρειαστει.

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kax54638 είπε

Όσες επιταγές κατάρτισης ενεργοποιήθηκαν μέσω της εφαρμογής 
www.elearning.yeka.gr έως και 12/4/2020 και ώρα 23:59, θα πληρωθούν από 
16 έως την 17/4/2020.
Όσες επιταγές κατάρτισης ενεργοποιηθούν μέσω της εφαρμογής 
www.elearning.yeka.gr από 13/4/2020 έως 16/4/2020, θα πληρωθούν από 24 
έως την 27/4/2020.
Όσες επιταγές κατάρτισης ενεργοποιηθούν μέσω της εφαρμογής 
www.elearning.yeka.gr από 17/4/2020 έως 25/4/2020, θα πληρωθούν από 4 
έως την 7/5/2020.

Όπως το καταλαβαίνω εγώ η ημερομηνία που σε ενδιαφέρει είναι εκείνη που το ΚΕΚ σου στείλε το e-mail με τους κωδικούς. 

Κανονικά ο χρόνος ισχύει. Πρέπει να συμπληρώσεις 100 ώρες. Αυτό δεν βγαίνει ακόμα και αν καθήσεις να δεις ολόκληρο το σεμινάριο που έχεις δηλώσει. Είναι λιγότερο από 100 ώρες. Στην πράξη αν αφήσεις την σελίδα ανοιχτή σε μια διαφάνεια χωρίς να πατάς κάτι φαίνεται να στο μετράει σαν χρόνο διδασκαλίας. Μου δείχνει ότι εδώ 13 ώρες διδασκαλίας ενώ ζήτημα αν έχω κάτσει 2 ώρες μπροστά από τον υπολογιστή.  

Πρέπει όμως στο τέλος να συμπληρωθεί όλη η ενότητα για να προσμετρηθούν οι όποιες ώρες έμεινε ανοιχτή η σελίδα;

Επίσης τι τραγικό και αυτό αν πατήσεις κατά λάθος μια προηγούμενη τελειωμένη ενότητα, να πρέπει να την ξαναπεράσεις για να φανεί συμπληρωμένη;

Άντε κ τελειώνω κ κάνω 100  ώρες. Πέφτει κάποιος έλεγχος στο τέλος σχετικά με το ΠΟΥ καταναλώθηκαν αυτές οι ώρες; Πχ αν εγώ αφήσω μερες ανοιχτή πχ την ενότητα του word και στα υπόλοιπα απλά πατά αμέσως επόμενο, δεν θα το δει κάποιος υπεύθυνος ώστε να σου πει μετά ότι δεν ασχολήθηκες καν;

 

Επεξ/σία από sexotik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, sexotik είπε

Επίσης τι τραγικό και αυτό αν πατήσεις κατά λάθος μια προηγούμενη τελειωμένη ενότητα, να πρέπει να την ξαναπεράσεις για να φανεί συμπληρωμένη;

Σε ποιά πλατφόρμα είναι αυτό;

Στη δική μου δε συμβαίνει.

3 ώρες πριν, _kos_tas_ είπε

Έχω λιώσει στο γέλιο με το Twitter αν και πρέπει να κλαίμε για τα εκατομμύρια που δόθηκαν στα ΚΕΚ.

EVywRCUWAAEx-bU.jpeg

Κοροϊδέυετε αλλά, πλάκα πλάκα, αυτός που έβγαλε τη φωτο ένα screenshot δεν ήξερε να κάνει επιστήμονας άνθρωπος;

53 λεπτά πριν, kirileman είπε

Οι δικαιούχοι προτιμούσαν τα 800, που πήραν και οι υπόλοιποι (όπως αρχικά είχε δηλώσει και ο πρωθυπουργός live) και όχι αυτό το σίχαμα.

Καλά και εγώ θα προτιμούσα να μου έκοβε ένα 800ρι το μήνα το κράτος χαρτζιλίκι αλλά δε νομίζω να γίνεται. 

Άσε που το 800ρι θα το πληρωνες εσύ και εγώ πάλι γιτί είναι εθνικοί ποροι. Αυτό είναι κομπίνα να φάμε ξένα λεφτά.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς το eclassroom σαν πλατφόρμα; Σε αυτό τα πράγματα φαίνονται σχετικά απλά. Έχει αναφορά ανά ενότητα και αναφορά συνολικά και σε κάθε μία από τις δύο αυτές περιπτώσεις δείχνει και πραγματικές ώρες και διδακτικές ώρες (ανά ενότητα στην πρώτη περίπτωση και συνολικα στη δεύτερη περίπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χα χα

καθώς έγραφα τις παραπάνω γραμμές παίζει στο background μια ενότητα

και το  Θειϊκό οξύ το λέει ΘΕ-Ι-Ι-ΚΟ οξύ ... χα χα

και θα θειϊκά άλατα ΘΕ-Ι-Ι-ΚΑ άλατα ...

edit

χα χα 

έχω πέσει σε λαυράκι

μόλις άκουσα τη λέξη

φορμαλδΈυδες ... (με το τόνο στο Ε) 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Δράση χρηματοδοτείται από εθνικούς πόρους (ΣΑΕ Ε034 κωδικός έργου 50548764) και δύναται να συγχρηματοδοτηθεί εφόσον ολοκληρωθούν οι διαχειριστικές ενέργειες, από το Ε.Π. "Ανταγωνιστικότητα Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία", με πόρους της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και ειδικότερα στον Άξονα Προτεραιότητας 2 «Προσαρμογή εργαζομένων, επιχειρήσεων και επιχειρηματικού περιβάλλοντος στις νέες αναπτυξιακές απαιτήσεις» και 2Σ «Προσαρμογή εργαζομένων, επιχειρήσεων και επιχειρηματικού περιβάλλοντος στις νέες αναπτυξιακές απαιτήσεις (Στερεά Ελλάδα, Νότιο Αιγαίο)» στο πλαίσιο της επενδυτικής προτεραιότητας 8v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...