Προς το περιεχόμενο

1700X Overclock Πρόβλημα και συμβουλές


Huntsman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Προσπαθώ να κάνω OC τον CPU μου και τα εχω βρει σκούρα, θέλω να ελπίζω ότι δεν είμαι τόσο άτυχος και έπεσα σε κακό τσιπ. Ο επεξεργαστής μου είναι ο 1700Χ, από θερμοκρασίες είμαι κομπλέ (υδρόψυξη) και μητρική X370 Krait. Για να μην κουράζω και γράφω όλες τις δοκιμές μου θα πω γρήγορα τι έκανα, έβαλα κατευθείαν 1.45v core (ξέρω ότι είναι όριο γενικά) και 3.9 που σχετικά είναι οκ για τον 1700Χ και δεν λέει να παίξει σταθερά με τίποτα, για 4Ghz δεν το συζητώ καν, κόλλησε στο boot την μια φορά. Παίζει μόνο σε 3.8 ακόμη και με 1.36v core και μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να φτάσω παραπάνω, ίσως να κάνω κάτι λάθος. Στις υπόλοιπες ρυθμίσεις CPU Load-Line Calibration εχω βάλει mode 4, c-state - Κλειστό και AMD Cool&Quiet επίσης κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Huntsman είπε

Καλησπέρα παιδιά! Προσπαθώ να κάνω OC τον CPU μου και τα εχω βρει σκούρα, θέλω να ελπίζω ότι δεν είμαι τόσο άτυχος και έπεσα σε κακό τσιπ. Ο επεξεργαστής μου είναι ο 1700Χ, από θερμοκρασίες είμαι κομπλέ (υδρόψυξη) και μητρική X370 Krait. Για να μην κουράζω και γράφω όλες τις δοκιμές μου θα πω γρήγορα τι έκανα, έβαλα κατευθείαν 1.45v core (ξέρω ότι είναι όριο γενικά) και 3.9 που σχετικά είναι οκ για τον 1700Χ και δεν λέει να παίξει σταθερά με τίποτα, για 4Ghz δεν το συζητώ καν, κόλλησε στο boot την μια φορά. Παίζει μόνο σε 3.8 ακόμη και με 1.36v core και μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να φτάσω παραπάνω, ίσως να κάνω κάτι λάθος. Στις υπόλοιπες ρυθμίσεις CPU Load-Line Calibration εχω βάλει mode 4, c-state - Κλειστό και AMD Cool&Quiet επίσης κλειστό.

προσωπικη εμπειρια συνηθως αν εισε τυχερος μπορεις να παιξεις ΟC μεχρι το turbo τους ισως και λιγο παραπανω στα περισοτερα τσιπακια (βεβαια παιζει ρολο και η μητρικη αν ειναι καποια hi end φανταζομαι ισως να πας πιο ψηλα με μεσαιας κατηγοριας οπως και η δικη σου που ειχα και εγω μια απο τα ιδια

αν τυχεις gold ισως λιγο παραπανω βεβαια προσωπικη εμπειρια και εχω δοκιμασει 2700Χ μεχρι 4.25-1600Χ-3.9   1600 3.8   2600 3.9   1800Χ  4.1 αλλα  με 1.465

νομιζω εισε στα νορμαλ τσιπακια και οχι σε σκαρτο απλα ισως δεν εχεις πετυχεις καποιο πολυ καλο που ισως παει 3.9 και λιγο πανω ισως και με καλυτερη μητρικη να κερδιζες λιγο αλλα ...γενικα εκει ειναι οι ryzen 1hs γενειας και της 2ης 

3ης δεν εχω εμπειρια

 

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Huntsman είπε

Καλησπέρα παιδιά! Προσπαθώ να κάνω OC τον CPU μου και τα εχω βρει σκούρα, θέλω να ελπίζω ότι δεν είμαι τόσο άτυχος και έπεσα σε κακό τσιπ. Ο επεξεργαστής μου είναι ο 1700Χ, από θερμοκρασίες είμαι κομπλέ (υδρόψυξη) και μητρική X370 Krait. Για να μην κουράζω και γράφω όλες τις δοκιμές μου θα πω γρήγορα τι έκανα, έβαλα κατευθείαν 1.45v core (ξέρω ότι είναι όριο γενικά) και 3.9 που σχετικά είναι οκ για τον 1700Χ και δεν λέει να παίξει σταθερά με τίποτα, για 4Ghz δεν το συζητώ καν, κόλλησε στο boot την μια φορά. Παίζει μόνο σε 3.8 ακόμη και με 1.36v core και μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να φτάσω παραπάνω, ίσως να κάνω κάτι λάθος. Στις υπόλοιπες ρυθμίσεις CPU Load-Line Calibration εχω βάλει mode 4, c-state - Κλειστό και AMD Cool&Quiet επίσης κλειστό.

με 1,425+ θα σου καρβουνιασει καποια στιγμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Huntsman είπε

Καλησπέρα παιδιά! Προσπαθώ να κάνω OC τον CPU μου και τα εχω βρει σκούρα, θέλω να ελπίζω ότι δεν είμαι τόσο άτυχος και έπεσα σε κακό τσιπ. Ο επεξεργαστής μου είναι ο 1700Χ, από θερμοκρασίες είμαι κομπλέ (υδρόψυξη) και μητρική X370 Krait. Για να μην κουράζω και γράφω όλες τις δοκιμές μου θα πω γρήγορα τι έκανα, έβαλα κατευθείαν 1.45v core (ξέρω ότι είναι όριο γενικά) και 3.9 που σχετικά είναι οκ για τον 1700Χ και δεν λέει να παίξει σταθερά με τίποτα, για 4Ghz δεν το συζητώ καν, κόλλησε στο boot την μια φορά. Παίζει μόνο σε 3.8 ακόμη και με 1.36v core και μου κάνει εντύπωση που δεν μπορώ να φτάσω παραπάνω, ίσως να κάνω κάτι λάθος. Στις υπόλοιπες ρυθμίσεις CPU Load-Line Calibration εχω βάλει mode 4, c-state - Κλειστό και AMD Cool&Quiet επίσης κλειστό.

Γυρνά στοκ. Άσε τα καρφωτα σε τάσεις. Βάλε offset και το μικρότερο βήμα σε +, πχ +0.0625V Θα είσαι κάπου 1.3625. Με τέτοια τάση δες που μπορεί να κάτσει, με το μεσαίο LLC, πχ νούμερο 3 από 5. Θα είναι 3.8, θα είναι 3.9... Όσο είναι. Μην πας πιο πάνω.

Εγω για 4 θέλω 1.325 (αν πέσει πιο κάτω τρωω κρας) και 1.425 για 4.1. Προφανώς για καθημερινά το έχω στα 3.8 με 1.24κατι.

Ασε το στοκ ρε φίλε, μην το πειράζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hondakkias31 ευχαριστώ για τις οδηγίες. @daynight προφανώς και δεν το αφήνω εκεί για μόνιμα, για τις δοκιμές ξεκίνησα με μαξ αλλά δεν έκατσε. Με λίγα λόγια φτάνει ταβάνι 3.8 ότι τάση και αν παίξει πάνω 1.36v @Sheogorath για αυτό πήρα τον συγκεκριμένο, δεν έκατσε ποτέ 1.45, τσιλ, μόνο για την δοκιμή ήταν. Αναγκαστικά σε 1.36 στα 3.8, οτιδήποτε άλλο, δυστυχώς τρώω κρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...