Προς το περιεχόμενο

κολλημενα pixel dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα
ξερει κανεις τι κανω με αυτα; 
Δοκιμασα να βγαλω το φακο να πατισω manual καθαρισμο για 30 sec και να βγαλω long exposure
το εκανα 2 φορες αλλα δεν αλλαξε κατι.

IMG_4006

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μισό, να μου θυμίσει φίλος τί του είχα πει να κάνει στην 750d του και έφτιαξαν.

Mε τον καθαρισμό αισθητήρα δεν αλλάζει κάτι..

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Μισό, να μου θυμίσει φίλος τί του είχα πει να κάνει στην 750d του και έφτιαξαν.

Mε τον καθαρισμό αισθητήρα δεν αλλάζει κάτι..

Οκ ευχαριστω πολυ 
απλα ειχα διαβασει καπου οτι ισως φτιαξει ετσι, μην νομιζεις λιγες μερες εχω την dslr οποτε ειμαι πολυ αρχαριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ, λες να του είχα πει αυτό;; (με το manual καθαρισμό 30 δευτερολέπτων που αναφέρεις..) Δεν τον βρίσκω τώρα τον φίλο και από ότι είδα στο νετ όλοι αυτό λένε με τα 30 sec καθαρισμό.

Αυτά, αν θυμάμαι καλά, είναι hotpixels από long exposure (ζεσταίνεται ο αισθητήρας κλπ). Γενικά τραβας long exposures συνέχεια;;

Πάω να συνεχίσω λίγο το ψάξιμο μπας και βρω τίποτα άλλο.

Εdit: Άλλος εδώ αναφέρει για manual καθαρισμό για 1-2 λεπτά:

Keep it simple

- Lens cap or body cap on
- Manual sensor clean from menu for 1-2 minutes
- Switch off

It's done

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Ρε συ, λες να του είχα πει αυτό;; (με το manual καθαρισμό 30 δευτερολέπτων που αναφέρεις..) Δεν τον βρίσκω τώρα τον φίλο και από ότι είδα στο νετ όλοι αυτό λένε με τα 30 sec καθαρισμό.

Αυτά, αν θυμάμαι καλά, είναι hotpixels από long exposure (ζεσταίνεται ο αισθητήρας κλπ).

Πάω να συνεχίσω λίγο το ψάξιμο μπας και βρω τίποτα άλλο.

Ειχα ψαξει λιγο πριν και ειδα αυτο με τα 30sec αλλα αλλοι λενε οτι δεν ισχυει και αλλοι λενε αλλα οποτε μπερδευτηκα ποιο πολυ.
Δοκιμασα να το αφισω 30 sec, καποια πρεπει να εφυγαν αλλα εχουν μεινει αρκετα, λες να εγινε επειδη τραβαγα συνεχεια long exposure. 
Ελπιζω να μην αχρηστευτει η καμερα οπως λενε μερικοι.
παντως ευχαριστω για τον χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι, μην την ''λίώνεις'' και εσύ με long exposures συνέχεια, γιατί είναι κάτι που μειώνει τη ζωή του αισθητήρα. Βγάζε όταν χρειάζεται. 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Ε ναι, μην την ''λίώνεις'' και εσύ με long exposures συνέχεια, γιατί είναι κάτι που μειώνει τη ζωή του αισθητήρα. Βγάζε όταν χρειάζεται. 

Οντως δεν ειχα σκεφτει οτι την ζοριζει, οποτε λες αυτο να ειναι μονιμο;
Δεν ειναι κατι το τοσο τραγικο γιατι μπορει να φυγει με λιγο edit αλλα και παλι ειναι ενοχλητικο να εχεις αυτα τα μπλε κοκκινα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο βαρετό σε κάθε φωτό σου στο edit να κάθεσαι να τα βγάζεις, αλλά ναι, δεν είναι τίποτα που δε διορθώνεται στο edit.

Εγώ θα την άφηνα στην ησυχία της σήμερα να ''ξεκουραστεί'' αύριο θα έκανα πάλι έναν manual καθαρισμό, έτσι όπως θα είναι κρύα και θα έβλεπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Είναι λίγο βαρετό σε κάθε φωτό σου στο edit να κάθεσαι να τα βγάζεις, αλλά ναι, δεν είναι τίποτα που δε διορθώνεται στο edit.

Εγώ θα την άφηνα στην ησυχία της σήμερα να ''ξεκουραστεί'' αύριο θα έκανα πάλι έναν manual καθαρισμό, έτσι όπως θα είναι κρύα και θα έβλεπα.

Οκ αν ειναι τοτε θα την αφησω να ηρεμισει και θα δοκιμασω αυριο,
Παντος δεν το περιμενα να γινει κατι τετοιο τοσο ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πως θα τύχει και είναι και μηχανές που είναι επιρρεπείς (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) που ακούγεται ότι παρουσιάζουν πιο συχνά το φαινόμενο. Μια samsung nx300 που είχα, έβγαζε όταν τράβαγα πάνω από κάποια δευτερόλεπτα και το είχαν αναφέρει και αλλοι χρήστες της. Στην d7100 ούτε ένα, ποτέ. Κάποτε κοίταζα μια g9x canon compact, πολλοί είχαν hot pixels με εκείνη. Είναι πως θα τύχει. Και φίλος μου (όπως είπα) με 750d πάλι είχε, αλλά το διόρθωσε.

Επίσης σε ζεστό καιρό, με ήλιο κλπ (σαν σήμερα) ή καιρό πολύ ζεστό (καλοκαίρι) το φαινόμενο είναι πιο εύκολο να συμβεί, μιας και ζεσταίνεται από το long exposure αλλά και οι καιρικές συνθήκες αυξάνουν τη ζέστη του περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Είναι πως θα τύχει και είναι και μηχανές που είναι επιρρεπείς (αν μπορούμε να το πούμε έτσι) που ακούγεται ότι παρουσιάζουν πιο συχνά το φαινόμενο. Μια samsung nx300 που είχα, έβγαζε όταν τράβαγα πάνω από κάποια δευτερόλεπτα και το είχαν αναφέρει και αλλοι χρήστες της. Στην d7100 ούτε ένα, ποτέ. Κάποτε κοίταζα μια g9x canon compact, πολλοί είχαν hot pixels με εκείνη. Είναι πως θα τύχει. Και φίλος μου (όπως είπα) με 750d πάλι είχε, αλλά το διόρθωσε.

Επίσης σε ζεστό καιρό, με ήλιο κλπ (σαν σήμερα) ή καιρό πολύ ζεστό (καλοκαίρι) το φαινόμενο είναι πιο εύκολο να συμβεί, μιας και ζεσταίνεται από το long exposure αλλά και οι καιρικές συνθήκες αυξάνουν τη ζέστη του περιβάλλοντος.

Δηλαδη γινεται να φυγουν μονα τους και να ξανα βγουν αλλα;
Πριν κανω το θεμα δοκιμασα να βγαλω μια φωτογραφια 1/60 για να δω αν βγαζει τετοια και αν δεν κανω λαθος δεν εβγαλε ουτε ενα αλλα δοκιμασα μια 15' και εβγαλε αυτα.
Οταν την πειρα πριν λιγες μερες εβγαλα μερικες φωτογραφιες εβγαλε κοκκινα και εκανα τον καθαρισμο και εφτιαξε.
Παντος οπως και να εχει την καμερα την πειρα για να πειραματιστω και εχω σκοπο καποια στιγμη να την αλλαξω οποτε δεν εχω και τοσο μεγαλο θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα και σημερα, εβγαλε μονο στα 15'' πολυ λιγα.
εβγαλα σε 1/15 και δεν εβγαλε κατι ουτε στα 1/60 οποτε δεν νομιζω να εχω θεμα.
Το παρακανα φαινεται με τα long exposure (τραβαγα ενα μετα το αλλο) αλλα καλητερα να μου γινει μαθημα μπας και το καταλαβω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...