Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι άλλο τροφοδοτικό;


DipswGiaGnwsh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

έχω παραγγείλει σχεδόν καινούριο υπολογιστή με εξαίρεση το τροφοδοτικό και την κάρτα γραφικών τα οποία κρατάω απο το προηγούμενο μου σύστημα. Η ερώτηση μου είναι εάν το τροφοδοτικό επαρκεί. Διάβασα μικτές κριτικές και δεν έχω ιδεα για την ποιότητα του. Ο καινούριος υπολογιστής θα αποτελείται απο:

Case: Lc Power Lc-988W On

Mobo: Asus X570 tuf (wi-fi) 

Cpu: Ryzen 5 3600

Ssd: Crucial mx500 1TB (για αποθηκευτικό χώρο) 

M2: Corsair Mp510 240gb (για Windows και προγράμματα) 

Γραφικα: Sapphire Rx580 8gb Pulse

Ram: Ballistix 2x8gb ddr4 3200 CL16

 

Το τροφοδοτικό NitroX sl750 v2.4 είναι ασφαλής επιλογή ή ρισκάρω; Όταν το είχα αγοράσει, ο καταστήματαράχης με είχε ενημερώσει πως είναι πολύ ποιοτικός. Τώρα βέβαια βλέπω πως δεν είναι καν 80+

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από DipswGiaGnwsh
Edited: λεπτομέρειες στις ονομασίες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο καιρό έχεις το τροφοδοτικό?

Γενικά κάτι λίγο που κοίταξα στο ίντερνετ φαίνεται κάτω του μετρίου από την στιγμή που δεν είναι ούτε 80plus, τότε καλύτερα να το αλλάξεις άμεσα ;)

Με ένα πενήντα ευρώ βρίσκεις πολύ καλύτερο psu

Επεξ/σία από nikos5800
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DipswGiaGnwsh είπε

Καλησπέρα

έχω παραγγείλει σχεδόν καινούριο υπολογιστή με εξαίρεση το τροφοδοτικό και την κάρτα γραφικών τα οποία κρατάω απο το προηγούμενο μου σύστημα. Η ερώτηση μου είναι εάν το τροφοδοτικό επαρκεί. Διάβασα μικτές κριτικές και δεν έχω ιδεα για την ποιότητα του. Ο καινούριος υπολογιστής θα αποτελείται απο:

Case: Lc Power Lc-988W On

Mobo: Asus X570 tuf (wi-fi) 

Cpu: Ryzen 5 3600

Ssd: Crucial mx500 1TB (για αποθηκευτικό χώρο) 

M2: Corsair Mp510 240gb (για Windows και προγράμματα) 

Γραφικα: Sapphire Rx580 8gb Pulse

Ram: Ballistix 2x8gb ddr4 3200 CL16

Το τροφοδοτικό NitroX sl750 v2.4 είναι ασφαλής επιλογή ή ρισκάρω; Όταν το είχα αγοράσει, ο καταστήματαράχης με είχε ενημερώσει πως είναι πολύ ποιοτικός. Τώρα βέβαια βλέπω πως δεν είναι καν 80+

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

το 80+ ειναι πιστοποιηση αποδοτικοτητας, δεν εχει σχεση με τη ποιοτητα. αν και πλεον τη συγκεκριμενη πιστοποιηση την εχει και η "κουτση μαρια" οποτε δεν το λες και καλο σημαδι..

το αν ειναι ποιοτικο ή οχι δε ξερω να σου πω, αυτο που ξερω ειναι οτι με το τροφοδοτικο δε κανεις τσιγκουνιες. ενα καλο τροφοδοτικο θα χει 5 7 10 χρονια εγγυηση (και καποια λιγα ακομα παραπανω), οποτε αν αντι να παρεις τροφοδοτικο του 30ικου παρεις του 60ικου η διαφορα σε βαθος χρονου ειναι αμελητεα, συν οτι θα χεις εγγυηση.

θα σου προτεινα να παρεις ενα cx550m ή cx650m με 5 χρονια εγγυηση αν το αντεχει η τσεπη σου. αν οχι μπορεις να πας σε bequiet system power 9 500 ή 600w που γλυτωνεις καποια λεφτα αλλα εχεις μονο 3 χρονια εγγυηση. ειναι ομως το ιδιο αξιοπιστο με το cx (απλα οι γερμανοι ειναι τσιπηδες με τις εγγυησεις..)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Πόσο καιρό έχεις το τροφοδοτικό?

Γενικά κάτι λίγο που κοίταξα στο ίντερνετ φαίνεται κάτω του μετρίου από την στιγμή που δεν είναι ούτε 80plus, τότε καλύτερα να το αλλάξεις άμεσα ;)

Με ένα πενήντα ευρώ βρίσκεις πολύ καλύτερο psu

το εχω λιγοτερο απο 2 χρονια

τους 9 μηνες απο αυτους εν τω μεταξυ ημουν στον στρατο

1 χρονο το λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

με κάνατε να αποφασίσω να βγω εκτός μπάτζετ και να αγορασω κατι ποιοτικό που να με καλύπτει σε ενδεχόμενη μελλοντική αναβάθμιση της κάρτας γραφικών.

Τι Πιστεύετε ότι αξίζει;

 

Be Quiet System Power 9 700W 66 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/14158577/Be-Quiet-System-Power-9-700W.html#specs

 

Giagbyte G750H- στα 75 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/11891112/Gigabyte-G750H.html#specs

 

Corsair TX650M στα 80 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html?fbclid=IwAR33gLgT7GvaAC5uboCBdrsA-thfuWZdjBb_A3RWqn1TKGV-Z5l0AcUhcyA#specs

 

Υπάρχει περίπτωση να μου χρειαστούν ποτέ 700Watt;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλετε διπλές κάρτες γραφικών και κάνετε O.C. τον επεξεργαστή, τότε ναι. Εγώ προτείνω κάποιο από τα παρακάτω:

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=20086651%2C16368678%2C14158548%2C17213059%2C13096879%2C13240251

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DipswGiaGnwsh είπε

Καλησπέρα

έχω παραγγείλει σχεδόν καινούριο υπολογιστή με εξαίρεση το τροφοδοτικό και την κάρτα γραφικών τα οποία κρατάω απο το προηγούμενο μου σύστημα. Η ερώτηση μου είναι εάν το τροφοδοτικό επαρκεί. Διάβασα μικτές κριτικές και δεν έχω ιδεα για την ποιότητα του. Ο καινούριος υπολογιστής θα αποτελείται απο:

Case: Lc Power Lc-988W On

Mobo: Asus X570 tuf (wi-fi) 

Cpu: Ryzen 5 3600

Ssd: Crucial mx500 1TB (για αποθηκευτικό χώρο) 

M2: Corsair Mp510 240gb (για Windows και προγράμματα) 

Γραφικα: Sapphire Rx580 8gb Pulse

Ram: Ballistix 2x8gb ddr4 3200 CL16

Το τροφοδοτικό NitroX sl750 v2.4 είναι ασφαλής επιλογή ή ρισκάρω; Όταν το είχα αγοράσει, ο καταστήματαράχης με είχε ενημερώσει πως είναι πολύ ποιοτικός. Τώρα βέβαια βλέπω πως δεν είναι καν 80+

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Tx550m της corsair υπέροχο και πάνω από όλα 80 plus gold 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DipswGiaGnwsh είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

με κάνατε να αποφασίσω να βγω εκτός μπάτζετ και να αγορασω κατι ποιοτικό που να με καλύπτει σε ενδεχόμενη μελλοντική αναβάθμιση της κάρτας γραφικών.

Τι Πιστεύετε ότι αξίζει;

Be Quiet System Power 9 700W 66 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/14158577/Be-Quiet-System-Power-9-700W.html#specs

Giagbyte G750H- στα 75 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/11891112/Gigabyte-G750H.html#specs

Corsair TX650M στα 80 ευρώ

https://www.skroutz.gr/s/11452924/Corsair-TX-M-Series-TX650M.html?fbclid=IwAR33gLgT7GvaAC5uboCBdrsA-thfuWZdjBb_A3RWqn1TKGV-Z5l0AcUhcyA#specs

Υπάρχει περίπτωση να μου χρειαστούν ποτέ 700Watt;

πάρε κάποιο gold. Κάποιο pure power 11 ή το tx που έβαλες. Δεν χρειαζεσαι 700 watt. 500-600 ειναι υπεραρκετα και για το μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, DipswGiaGnwsh είπε

Καλησπέρα

έχω παραγγείλει σχεδόν καινούριο υπολογιστή με εξαίρεση το τροφοδοτικό και την κάρτα γραφικών τα οποία κρατάω απο το προηγούμενο μου σύστημα. Η ερώτηση μου είναι εάν το τροφοδοτικό επαρκεί. Διάβασα μικτές κριτικές και δεν έχω ιδεα για την ποιότητα του. Ο καινούριος υπολογιστής θα αποτελείται απο:

Case: Lc Power Lc-988W On

Mobo: Asus X570 tuf (wi-fi) 

Cpu: Ryzen 5 3600

Ssd: Crucial mx500 1TB (για αποθηκευτικό χώρο) 

M2: Corsair Mp510 240gb (για Windows και προγράμματα) 

Γραφικα: Sapphire Rx580 8gb Pulse

Ram: Ballistix 2x8gb ddr4 3200 CL16

Το τροφοδοτικό NitroX sl750 v2.4 είναι ασφαλής επιλογή ή ρισκάρω; Όταν το είχα αγοράσει, ο καταστήματαράχης με είχε ενημερώσει πως είναι πολύ ποιοτικός. Τώρα βέβαια βλέπω πως δεν είναι καν 80+

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Μόνο εγώ θεωρώ έγκλημα να μπει η X570 TUF και ο MP510 ενώ θα μπορούσε να πουλήσει την 580 και να αναβαθμίσει και την κάρτα γραφικών του με τα χρήματα της πωλησης + αυτά που θα έκοβε από SSD, MOBO και ακόμη και CPU αν χωρούσε 5700ΧΤ/5600ΧΤ/2060 κλπ ο TS? 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, DipswGiaGnwsh είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

με κάνατε να αποφασίσω να βγω εκτός μπάτζετ και να αγορασω κατι ποιοτικό που να με καλύπτει σε ενδεχόμενη μελλοντική αναβάθμιση της κάρτας γραφικών.

 

8 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Μόνο εγώ θεωρώ έγκλημα να μπει η X570 TUF και ο MP510 ενώ θα μπορούσε να πουλήσει την 580 και να αναβαθμίσει και την κάρτα γραφικών του με τα χρήματα της πωλησης + αυτά που θα έκοβε από SSD, MOBO και ακόμη και CPU αν χωρούσε 5700ΧΤ/5600ΧΤ/2060 κλπ ο TS? 

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του για αναβάθμιση της gpu,θα υποθέσω ότι έχει ήδη την 580,αλλιώς ναι καλύτερα να πάει σε ανώτερη gpu.
p.s. τώρα το είδα.ssd 1tb για αποθηκευτικό χώρο; HDD θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, countass είπε

Σύμφωνα με τα λεγόμενά του για αναβάθμιση της gpu,θα υποθέσω ότι έχει ήδη την 580,αλλιώς ναι καλύτερα να πάει σε ανώτερη gpu.
p.s. τώρα το είδα.ssd 1tb για αποθηκευτικό χώρο; HDD θες

Ναι την εχω ηδη την 580.

Εκτος απο το αυξημενο κοστος, σε τι πειραζει να εχω ssd αντι για hdd ως αποθηκευτικο χωρο;

16 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Μόνο εγώ θεωρώ έγκλημα να μπει η X570 TUF και ο MP510 ενώ θα μπορούσε να πουλήσει την 580 και να αναβαθμίσει και την κάρτα γραφικών του με τα χρήματα της πωλησης + αυτά που θα έκοβε από SSD, MOBO και ακόμη και CPU αν χωρούσε 5700ΧΤ/5600ΧΤ/2060 κλπ ο TS? 

το σημερινο μου build ειναι παρωχημενο:

μητρικη intel dq67sw

επεξεργαστης i5 2500

8gb ram 1333

ssd Α400 120gb (110 στην πραγματικοτητα)

 

η καρτα γραφικων ομως με καλυπτει και μαλιστα δεχεται bottleneck απο τον επεξεργαστη

πιστευω στο καινουριο μου συστημα θα πεταει. δεν παιζω πολυ απαιτητικα παιχνιδια

με τα χρηματα μιας 5700xt, μπορω να αναβαθμισω το μισο μου build

οποτε κραταω την καρτα και αναβαθμιζω την πεπαλαιωμενη μητρικη, επεξεργαστη κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, DipswGiaGnwsh είπε

Ναι την εχω ηδη την 580.

Εκτος απο το αυξημενο κοστος, σε τι πειραζει να εχω ssd αντι για hdd ως αποθηκευτικο χωρο;

το σημερινο μου build ειναι παρωχημενο:

μητρικη intel dq67sw

επεξεργαστης i5 2500

8gb ram 1333

ssd Α400 120gb (110 στην πραγματικοτητα)

η καρτα γραφικων ομως με καλυπτει και μαλιστα δεχεται bottleneck απο τον επεξεργαστη

πιστευω στο καινουριο μου συστημα θα πεταει. δεν παιζω πολυ απαιτητικα παιχνιδια

με τα χρηματα μιας 5700xt, μπορω να αναβαθμισω το μισο μου build

οποτε κραταω την καρτα και αναβαθμιζω την πεπαλαιωμενη μητρικη, επεξεργαστη κτλ

Κανενα, ισα ισα με τον σκληρο εχεις θεματα αξιοπιστιας και θορυβου. Αν αντεχει η τσεπη σου τον ssd δεν ακουμπας σκληρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...