Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία σε τεχνικό εγκαταστάσεων δορυφορικών συστημάτων


ATmega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη επρεπε ο τεχνικος αφου του εδειξαν οπως φαινεται λαθος πιατο να καθοταν να επαληθευει αν ειναι το σωστο πιατο,κ να μπει σε μια διαδικασια που μπορει να βγει κ φταιχτης στο τελος.Εδω τα σωστα πας να φτιαξεις κ σου λενε οτι κοροιδευεις κ πας να βγαλεις παραπανω.

Αφου ο ts ξερει τα ντισεκ μισεκ κ πεδιομετρησεις τι μπλεκει με μαστορους κ τεχνικους.Πηγαινε διορθωσε την κεραια σου βαλε οτι λειπει κ πηγαινε τις αποδειξεις στη κυρια κ τελος χωρις τυμπανοκρουσιες.Την κριση θα την κανει ο κοσμος που τον καλει για επισκευες,κ αν θεωρεις οτι τοχεις ασχολησου επαγγελματικα με αυτο κ παρτου τη δουλεια.

 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Δηλαδη επρεπε ο τεχνικος αφου του εδειξαν οπως φαινεται λαθος πιατο να καθοταν να επαληθευει αν ειναι το σωστο πιατο,κ να μπει σε μια διαδικασια που μπορει να βγει κ φταιχτης στο τελος.Εδω τα σωστα πας να φτιαξεις κ σου λενε οτι κοροιδευεις κ πας να βγαλεις παραπανω.

Αφου ο ts ξερει τα ντισεκ μισεκ κ πεδιομετρησεις τι μπλεκει με μαστορους κ τεχνικους.Πηγαινε διορθωσε την κεραια σου βαλε οτι λειπει κ πηγαινε τις αποδειξεις στη κυρια κ τελος χωρις τυμπανοκρουσιες.Την κριση θα την κανει ο κοσμος που τον καλει για επισκευες,κ αν θεωρεις οτι τοχεις ασχολησου επαγγελματικα με αυτο κ παρτου τη δουλεια.

Πολυ ελευθερο χρονο εχουμε μου φαινεται.

εγώ θα πω στον οποιοδήποτε να βάλει τον εαυτό του στην θέση του φίλου μας (είτε έχει τις γνώσεις/χρόνο/χρήμα) να ασχοληθεί και να ξανά φτιάξει την εγκατάσταση του

και να απαντήσει ειλικρινά τι θα έκανε...

αν κάποιος γείτονας ή γειτόνισσα σου καλούσε έναν τεχνικό να τις φτιάξει την κεραία (οποιαδήποτε κεραία) και αυτός χαλούσε την δική σου κεραία (φτηνή ή ακριβή) αφαιρώντας/κόβοντας καλώδια/lnb κτλ...εξαρτήματα της

προσωπικά είπα τι θα έκανα αν κάποιος μου πείραζε την δική μου κεραία εννοείται ότι δεν υπάρχει η περίπτωση να με αφήσει ΠΣΚ χωρίς τηλεόραση...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ θα πω στον οποιοδήποτε να βάλει τον εαυτό του στην θέση του φίλου μας (είτε έχει τις γνώσεις/χρόνο/χρήμα) να ασχοληθεί και να ξανά φτιάξει την εγκατάσταση του

και να απαντήσει ειλικρινά τι θα έκανε...

αν κάποιος γείτονας ή γειτόνισσα σου καλούσε έναν τεχνικό να τις φτιάξει την κεραία (οποιαδήποτε κεραία) και αυτός χαλούσε την δική σου κεραία (φτηνή ή ακριβή) αφαιρώντας/κόβοντας καλώδια/lnb κτλ...εξαρτήματα της

προσωπικά είπα τι θα έκανα αν κάποιος μου πείραζε την δική μου κεραία εννοείται ότι δεν υπάρχει η περίπτωση να με αφήσει ΠΣΚ χωρίς τηλεόραση...

Επειδη ΠΣΚ χωρις τηλεοραση δε γινεται οπως φαινεται (λεμε τωρα) αρα ο σκοπος ειναι να λυθει ταχιστα το ζητημα..κ επιεδη οπως φαινεται οι γνωσεις υπαρχουν..πας ψωνιζεις κ σε μια ωριτσα τοχεις φτιαξει χωρις μιρλα.Προτεραιοτητες ειναι ολα.

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

πας ψωνιζεις κ σε μια ωριτσα τοχεις φτιαξει χωρις μιρλα.

Το πας και ψωνίζεις και σε μια ωρίτσα το έχεις!!!??? πριν τον κορονοϊο ναι!! τώρα που όλα είναι κλειστά, αυτό δεν παίζει. Ευτυχώς ένας φίλος μου είχε ένα παλιό lnb και σήμερα χρησιμοποιώντας το παλιό καλώδιο της γειτόνισσας ρύθμισα τον πιάτο στον Εurobird 9E για να βλέπω Cosmote τουλάχιστον.

Το πρόβλημά μ δεν είναι το φτιάξω αλλά έλλειψη υλικών και η απαράδεκτη συμπεριφορά από την πλευρά του τεχνικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

TS καλα τα λες. Ο τυπος δεν θα επρεπε καν να λεγεται τεχνιτης. Ευχομαι να μην ακουμπαει και καλωδια υπο ταση με την ιδια λογικη επειδη του ειπε ο πελατης οτι δεν εχουν ρευμα. Υπαρχει μηχανημα για να ελεγξει το καλωδιο. Θα μπορουσε καλλιστα η εγκατασταση να μην ειχε εξωτερικα καλωδια. Μη το χρησιμοποιεις καν σαν επιχειρημα οτι φαινοταν που παει το καλωδιο. Φαινοταν δε φαινοταν επρεπε να ελεγξει τη συνεχεια του καλωδιου. Ο τυπος τσιμπησε τα ανταλλακτια γιατι δε πιστευω οτι πεταξε τιποτα, και θα βγαλει διπλο μεροκαματο.Αν ηταν σωστος επαγγελματιας θα το διορθωνε αμεσα και με την ουρά στα σκελια μη μαθευτει η πατατα του. Δε ξερω αν μπαρεις να του κανεις κατι νομικα, αλλα κραξιμο στα social media μη τα αμελησεις. Τσουζουν αρκετα. Γιατι λαθη μπορει να κανεις, οκ αντε να πουμε η κακια στιγμη, αλλα αν μετα το παιζεις αλεκος καλυτερα κλεισε το μαγαζι.

2 ώρες πριν, N3M3SiS είπε

Ο,τι πιο ορθο και λογικο εχει ειπωθει σε αυτο το post. Περαν απο ευθυνες, λαθη και ζημιες οι οποιες προφανως και καταμεριζονται κατα την γνωμη μου σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο στην γειτονισσα, απο οτι στον τεχνικο.

Δεν ειναι ετσι ακριβως φιλε. Ο εργοδοτης λοιπον φερνει τεχνιτη που πρεπει να κανει σωστα τη δουλεια. Αν εκεινη την ωρα φωναζε ο ts αστυνομια θα εμπλεκε ασχημα ο τεχνικος(τι θα ελεγε ,,, η γιαγια μου ειπε να το κανω?λολ). Η γιαγια δεν εχει καμια δουλεια επι των τεχνικων, ειπε τη γνωμη της για το ποια ειναι η κεραια αλλα ειναι απλη συμβουλη. Την ευθυνη της εργασιας την εχει εξολοκληρου ο τεχνικος. Δηλαδη αν επεφτε η κεραια του ts σε ενα κεφαλι (τραβιηγμενο παραδειγμα) επειδη δεν ειχε σωστη βαση, τι θα ελεγε ο τεχνιτης? Ομοιως και τωρα δε εγινε ατυχημα εγινε ζημια σε ξενη περιουσια. Οτεχνιτης διορθωνει και αν εχει το θρασος ας ζητησει τα ρεστα απο τη γιαγια.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

TS καλα τα λες. Ο τυπος δεν θα επρεπε καν να λεγεται τεχνιτης. Ευχομαι να μην ακουμπαει και καλωδια υπο ταση με την ιδια λογικη επειδη του ειπε ο πελατης οτι δεν εχουν ρευμα. Υπαρχει μηχανημα για να ελεγξει το καλωδιο. Θα μπορουσε καλλιστα η εγκατασταση να μην ειχε εξωτερικα καλωδια. Μη το χρησιμοποιεις καν σαν επιχειρημα οτι φαινοταν που παει το καλωδιο. Φαινοταν δε φαινοταν επρεπε να ελεγξει τη συνεχεια του καλωδιου. Ο τυπος τσιμπησε τα ανταλλακτια γιατι δε πιστευω οτι πεταξε τιποτα, και θα βγαλει διπλο μεροκαματο.Αν ηταν σωστος επαγγελματιας θα το διορθωνε αμεσα και με την ουρά στα σκελια μη μαθευτει η πατατα του. Δε ξερω αν μπαρεις να του κανεις κατι νομικα, αλλα κραξιμο στα social media μη τα αμελησεις. Τσουζουν αρκετα. Γιατι λαθη μπορει να κανεις, οκ αντε να πουμε η κακια στιγμη, αλλα αν μετα το παιζεις αλεκος καλυτερα κλεισε το μαγαζι.

Δεν ειναι ετσι ακριβως φιλε. Ο εργοδοτης λοιπον φαιρνει τεχνιτη που πρεπει να κανει σωστα τη δουλεια. Αν εκεινη την ωρα φωναζε ο ts αστυνομια θα εμπλεκε ασχημα ο τεχνικος(τι θα ελεγε ,,, η γιαγια μου ειπε να το κανω?λολ). Η γιαγια δεν εχει καμια δουλεια επι των τεχνικων, ειπε τη γνωμη της για το ποια ειναι η κεραια αλλα ειναι απλη συμβουλη. Την ευθυνη της εργασιας την εχει εξολοκληρου ο τεχνικος. Δηλαδη αν επεφτε η κεραια του ts σε ενα κεφαλι (τραβιηγμενο παραδειγμα) επειδη δεν ειχε σωστη βαση, τι θα ελεγε ο τεχνιτης? Ομοιως και τωρα δε εγινε ατυχημα εγινε ζημια σε ξενη περιουσια. Οτεχνιτης διορθωνει και αν εχει το θρασος ας ζητησει τα ρεστα απο τη γιαγια.

Ρε συ πλάκα κάνουμε τώρα; Έχω δορυφορική σε μια πολυκατοικία και δεν ξέρω ποια είναι η δική μου κεραία; Και μου χαλάει, φέρνω τεχνικό, του υποδεικνύω κεραία αλλού αντί για την δική μου και μετά μου φταίει 100% ο τεχνικός και όχι εγώ ο μπετοβλακας που του έδειξα την κεραία του γείτονα, για δική μου; 

Εγώ πάντως, όταν είχε έρθει τεχνικος σπίτι να τσεκάρει την οριζόντια εγκατάσταση στο τηλέφωνο, για ένα καλώδιο που ήταν έτοιμο να κοπεί, του το υπέδειξα. Του είπα να φίλε, αυτό είναι το καλώδιο μου, από εκεί μπαίνει μέσα, εκεί είναι έτοιμο να κοπεί και χρειάζομαι νέα οριζόντια. Δεν περίμενα αυτόν να κάθεται να ψάχνει να βρει που στο καλό είναι το δικό μου καλώδιο και αν αυτά που του λέω είναι αληθή. Αν έκοβε της αδερφής μου αντί για το δικό μου, το μπετο είμαι εγώ που του υπέδειξα αλλά αντί άλλων. Φταίει εν μέρει και αυτός που δεν επιβεβαίωσε τα λεγόμενα μου ή της γιαγιάς στην προκειμένη, αλλά το λάθος είναι κατά ένα τεράστιο ποσοστό στην μαντάμ που χωρίς να είσαι βέβαιη, πάει και λέει στον άνθρωπο "ΝΑ ΑΥΤΉ ΕΊΝΑΙ Η ΚΕΡΑΊΑ ΜΟΥ και δεν δουλεύει". 

Τι να λέμε τώρα. 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Ρε συ πλάκα κάνουμε τώρα; Έχω δορυφορική σε μια πολυκατοικία και δεν ξέρω ποια είναι η δική μου κεραία; Και μου χαλάει, φέρνω τεχνικό, του υποδεικνύω κεραία αλλού αντί για την δική μου και μετά μου φταίει 100% ο τεχνικός και όχι εγώ ο μπετοβλακας που του έδειξα την κεραία του γείτονα, για δική μου; 

Εγώ πάντως, όταν είχε έρθει τεχνικος σπίτι να τσεκάρει την οριζόντια εγκατάσταση στο τηλέφωνο, για ένα καλώδιο που ήταν έτοιμο να κοπεί, του το υπέδειξα. Του είπα να φίλε, αυτό είναι το καλώδιο μου, από εκεί μπαίνει μέσα, εκεί είναι έτοιμο να κοπεί και χρειάζομαι νέα οριζόντια. Δεν περίμενα αυτόν να κάθεται να ψάχνει να βρει που στο καλό είναι το δικό μου καλώδιο και αν αυτά που του λέω είναι αληθή. Αν έκοβε της αδερφής μου αντί για το δικό μου, το μπετο είμαι εγώ που του υπέδειξα αλλά αντί άλλων. Φταίει εν μέρει και αυτός που δεν επιβεβαίωσε τα λεγόμενα μου ή της γιαγιάς στην προκειμένη, αλλά το λάθος είναι κατά ένα τεράστιο ποσοστό στην μαντάμ που χωρίς να είσαι βέβαιη, πάει και λέει στον άνθρωπο "ΝΑ ΑΥΤΉ ΕΊΝΑΙ Η ΚΕΡΑΊΑ ΜΟΥ και δεν δουλεύει". 

Τι να λέμε τώρα. 

Ετσι ακριβως ειναι. 100% ο τεχνικος φταιει.  Οτι ακουσει ο τεχνικος ειναι στο επιπεδο της συμβουλης για να μη χανει χρονο. Του δειχνεις πχ το καλωδιο και εχει να ελεγξει ενα καλωδιο για να δει αν ισχυει αυτο που λες και οχι ολα αν δε του πεις τιποτα. Δεν ειναι τοσο δυσκολο να το καταλαβει καποιος τι λεω. Ας μας διαβασει ενας τεχνικος θα γραψει αυτο που σας λεω, εχει και νομικες επιπτωσεις αν χαλασει ξενη περιουσια.

Σου φαινεται δυσκολο γιατι η συζητηση ειναι σε ασθενη ρευματα και οχι πχ σε υδραυλικα ή παροχη ρευματος σπιτιου αλλα ο νομος δε κανει τετοιους διαχωρισμους. Ο τεχνιτης ειναι τεχνιτης.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magicnumbers είπε

Επειδη ΠΣΚ χωρις τηλεοραση δε γινεται οπως φαινεται (λεμε τωρα) αρα ο σκοπος ειναι να λυθει ταχιστα το ζητημα..κ επιεδη οπως φαινεται οι γνωσεις υπαρχουν..πας ψωνιζεις κ σε μια ωριτσα τοχεις φτιαξει χωρις μιρλα.Προτεραιοτητες ειναι ολα.

ε αφού τα βλέπεις τόσο large...κάντου και μια κατάθεση τα λεφτά για τον εξοπλισμό που θα αγοραστεί....

να μου κάνεις και μένα μια καταθεσούλα αν γίνεται.....ένα τραπεζάκι και 2 καρέκλες για το μπαλκόνι θέλω να αράζω τώρα με τη καραντίνα.

μπράτσα και χρόνο έχω να τα πάρω από το μαγαζί και να τα μεταφέρω μόνος μου.

 

ΡΕ ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεχνικος εβαλε χερι στην κεραια σου και τη χαλασε. Αυτο ειναι το γεγονος.

Οποτε αυτος θα αποκαταστησει τη ζημια και μετα ας τα βρει αν θελει με την πελατισσα του που τον εστειλε σε λαθος κεραια.

Εσυ δεν εχεις κανενα λογο να ψαχνεις τη γειτονισσα,παρα μονο για να του πει να σου φτιαξει τη ζημια.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, N3M3SiS είπε

Ρε συ πλάκα κάνουμε τώρα; Έχω δορυφορική σε μια πολυκατοικία και δεν ξέρω ποια είναι η δική μου κεραία; Και μου χαλάει, φέρνω τεχνικό, του υποδεικνύω κεραία αλλού αντί για την δική μου και μετά μου φταίει 100% ο τεχνικός και όχι εγώ ο μπετοβλακας που του έδειξα την κεραία του γείτονα, για δική μου; 

Εγώ πάντως, όταν είχε έρθει τεχνικος σπίτι να τσεκάρει την οριζόντια εγκατάσταση στο τηλέφωνο, για ένα καλώδιο που ήταν έτοιμο να κοπεί, του το υπέδειξα. Του είπα να φίλε, αυτό είναι το καλώδιο μου, από εκεί μπαίνει μέσα, εκεί είναι έτοιμο να κοπεί και χρειάζομαι νέα οριζόντια. Δεν περίμενα αυτόν να κάθεται να ψάχνει να βρει που στο καλό είναι το δικό μου καλώδιο και αν αυτά που του λέω είναι αληθή. Αν έκοβε της αδερφής μου αντί για το δικό μου, το μπετο είμαι εγώ που του υπέδειξα αλλά αντί άλλων. Φταίει εν μέρει και αυτός που δεν επιβεβαίωσε τα λεγόμενα μου ή της γιαγιάς στην προκειμένη, αλλά το λάθος είναι κατά ένα τεράστιο ποσοστό στην μαντάμ που χωρίς να είσαι βέβαιη, πάει και λέει στον άνθρωπο "ΝΑ ΑΥΤΉ ΕΊΝΑΙ Η ΚΕΡΑΊΑ ΜΟΥ και δεν δουλεύει". 

Τι να λέμε τώρα. 

εσυ μπορεις να του δειξεις και το σπιτι του γειτονα, ομως χερι σε ΞΕΝΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ εβαλε ο "τεχνιτης". ολα τα υπολοιπα περισσευουν

αν μετα o μαστορας θελει να κυνηγησει τη γειτονισα ειναι θεμα του και δε ξερω να σου πω αν θα μπορουσε να καταφερει τιποτα, τη ζημια ομως ΠΡΕΠΕΙ να την αποκαταστησει

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, georgekz750 είπε

Ο τεχνικος εβαλε χερι στην κεραια σου και τη χαλασε. Αυτο ειναι το γεγονος.

Οποτε αυτος θα αποκαταστησει τη ζημια και μετα ας τα βρει αν θελει με την πελατισσα του που τον εστειλε σε λαθος κεραια.

Εσυ δεν εχεις κανενα λογο να ψαχνεις τη γειτονισσα,παρα μονο για να του πει να σου φτιαξει τη ζημια.

Καλα τα λες. Προφανως ο ts εχει μπλεξει το συναισθημα μεσα. Αλλα καιι παλι ο τεχνικος δε μπορει να απαιτησει τιποτα απο τη γιαγια. Αν δεν ηταν ατζαμης δε θα το παθενε. Τυχερος ειναι που εχει τοσο φτηνο εξοπλισμο στο αντικειμενο που ασχολειται, αλλα πχ αν ηταν ο θερμοσυφωνα που λεει παραπανω ενας φιλος δε νομιζω οτι θα εκανε τα ιδια. Αυτος εκεινη την ωρα καβατζωνε ανταλλακτικα και ειχε χαρει τοσο που εκανε τη μια βλακεια μετα την αλλη.

υγ σε συμβουλες πιο ευκολα εμπιστευεσαι ηλικιωμενο παρα ξερολα νεανια.

Επεξ/σία από Curtis76
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κανεις είναι να αγοράσεις τα υλικά η να καλέσεις άλλον τεχνικό να αποκαταστήσει με απόδειξη και μετά να αποστείλεις εξώδικο στον τεχνικό ζητώντας του να σου πληρώσει το κόστος εντός διαστήματος αλλιώς θα προχωρήσεις σε αγωγή. Ειδικά αν δεχτεί και καταθέσει η γειτόνισσα ότι του υπέδειξε λάθος κεραία μπορείς να κανεις και μήνυση για φθορά ξένης περιουσίας. Ως τεχνικός ήταν υποχρεωμένος να ελέγξει. Μιλάμε για φθορά ξένης περιουσίας, με την ίδια λογική αν ένας πελάτης φέρει μάστορα για κάτι και του υποδείξει λάθος καλώδιο η σωλήνα και ο μάστορας δεν ελέγξει τότε φταίει ο πελάτης που μπορεί να μπερδεύτηκε ακούσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Εγραψα 2-3 φορες οτι δεν ξεπλενω τον τεχνικο, εχει και αυτος λαθος. Οχι ομως τοσο οσο τα παρουσιαζεις (πχ στο αρχικο σου ποστ ειπες οτι φταιει 100% ο τεχνικος, ε σορρυ δεν φταιει 100% που του κανανε λαθος υποδειξη, αντιθετως φερει το μεριδιο ευθυνης που του αναλογει επειδη δε μπηκε σε διαδικασια αμφισβητησης αυτου που του ειπε η πελατισσα του).

Η γειτονισσα σου και ο τεχνικος. Εσυ πληρωσες γιατι εσπευσες να κατηγορησεις μονο τον τεχνικο και να καθησυχασεις τη γειτονισα που παραδεχτηκε το λαθος της απο μονη της. Καταλαβαινω οτι το αντιμετωπισες με κατανοηση το θεμα προς την γειτονισα, αλλα αυτο δε σημαινει οτι ολα τα κερατιατικα θα τα φαει ο επομενος επιλαχοντας... Στο τελος της ημερας βλεπεις και μονος σου πως πληρωνεις τις συνεπειες της μεγαλοψυχιας προς τη γειτονισσα, αφου ο τεχνικος εκανε το αυτονοητο, δε δεχθηκε να καλυψει μονος του ολη τη ζημια . Σε καθε περιπτωση οσο αδικο θα ηταν να πληρωνε μονο η γειτονισα το κοστος, αλλο τοσο αδικο ειναι που τα φορτωνεις ολα στον τεχνικο. Φταινε και οι δυο τους. Ακομα πιο αδικο ειναι που στο τελος της ημερας την πληρωσες εσυ. Αλλα τωρα αυτα με τις καταγγελιες κλπ ειναι τουλαχιστον υπερβολες...

Αλλη μια. Δεν ειπα οτι ο τεχνικος δεν εκανε λαθος, ουτε ειπα οτι ειναι σωστος τεχνικος κλπ. Ομως καταλαβαινω ποσο ευκολα μπορει να την πατησει καποιος οταν ο ιδιος ο ιδιοκτητης του υποδειξει λαθος πιατο να δουλεψει...

Η καλυτερη και ποιο ολοκληρωμένη απαντηση που οι περισσότεροι ουτε καν την διαβάσανε πριν αρχισουνε τις δίκες και τησ καταδικες οπως παντα.Απλα για να μην ξαναγραφω τα ιδια την εκανα παραθεση.Την μεγαλύτερη ευθύνη πάντως την φερνει ο TS και ο τρόπος που επελεξε να χειριστεί το θεμα οποτε αφου αποφασισε μόνος του ποιος φταίει ας βρει τωρα μόνος του και την ακρη.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SPYRER_007 είπε

Η καλυτερη και ποιο ολοκληρωμένη απαντηση που οι περισσότεροι ουτε καν την διαβάσανε πριν αρχισουνε τις δίκες και τησ καταδικες οπως παντα.Απλα για να μην ξαναγραφω τα ιδια την εκανα παραθεση.Την μεγαλύτερη ευθύνη πάντως την φερνει ο TS και ο τρόπος που επελεξε να χειριστεί το θεμα οποτε αφου αποφασισε μόνος του ποιος φταίει ας βρει τωρα μόνος του και την ακρη.

 

Η χειροτερη απαντηση εννοεις..

Τη ζημια του την εκανε ο τεχνικος, αυτος πρεπει να κοψει το λαιμο του να την επιδιορθωσει. Ο ΤΣ κανενα δικαιωμα δεν εχει να κυνηγαει τη γειτόνισσα, ενω εχει καθε λογο να διεκδικήσει την επισκευη με ολοκληρο το κοστος να βαραινει τον τεχνικο.

Αν μετα η γειτόνισσα θελει να τα δωσει στο τεχνικο δικαιωμα της, αν δε θελει ομως ο τεχνικος ειναι ακομα υποχρεωμενος να επισκευασει τη λαλακια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ATmega είπε

Να σου πω 2 παραδείγματα για να καταλάβεις οτι είχες άδικο.

πχ έχω πρόβλημα με τον ηλιακό μου και φωνάζω έναν τεχνικό και του δείχνω τον ηλιακό και όντως έχει τα χάλια του και σου λέει μάστορας ότι χρειάζεται αλλαγή και συμφωνώ εγώ. Βάζει καινούργιο ηλιακό αλλά συνεχίζω να έχω πρόβλημα και τελικά καταλαβαινουμε ότι έχει αλλάξει τον ηλιακό του γειτονα. Ποιος φταίει?

2ο παράδειγμα. Είμαι τεχνικός ΟΤΕ και φτάνω στην καμπίνα/καφαο/κουτί πολυκατοικίας και ο πελάτης μου λέει αυτό είναι το καλώδιο μου. Ελέγχω ότι είναι όντως αυτό ή άπλα το κόβω?

και στα δυο παραδειγματα που ανεφερες απλα αν εισαι τεχνικος εισαι τραγικος.

τραγικος  σαν υδραυλικος γιατι πρεπει να διπλοτσεκαρεις οτι ο ηλιακος ανηκει στον πελατη και οτι οι παροχες ειναι οι δικες του.

τραγικος σαν τεχνικος του ΟΤΕ οπως λες εσυ γιατι ο τεχνικος του ΟΤΕ και μονο αυτος εχει προσβαση στο καφαο και στα στοιχεια συνδρομητη. ποτε σεν βασιζεται στον πελατη. το αντιθετο μαλιστα. τα στοιχεια τα αντλει μεσα απο το συστημα. 

σε λιγο θα μας πεις οτι παει εταιρεις για κατεδαφιση σπιτιου και απο λαθος κατεδαφισε το διπλα! εδω περιφραξη στο κτημα πας να κανεις και σου ζηταει συμβολαια οτι ειναι στο ονομα σου το ακινητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...