Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία σε τεχνικό εγκαταστάσεων δορυφορικών συστημάτων


ATmega

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως και ο τεχνικος ειναι αναγκασμενος να επιδιορθωσει την ζημια. Αυτος εβαλε χερι και αυτος προφανως πρεπει να το ξαναβαλει για να το διορθωσει.

ΟΜΩΣ

Και νομικα ειναι εν μερει καλυμενος να ξερετε, μιας και οριακα μιλαμε για δικαιολογημενη πλανη, καθ'υποδειξη του πελατη του. Η κατηγορια της φθορας ξενης περιουσιας ευκολα καταρριπτεται, καθοτι ο τεχνικος λειτουργησε κατοπιν εντολης του πελατη. Της θειας εν προκειμενη που δεν ηξερε καν οτι η κεραια δεν ειναι δικια της. Μικρο μεριδιο ευθυνης και νομικα και ηθικα κατα τη γνωμη μου, του τεχνικου.

2ο φαουλ του TS, ο οποιος ασχοληθηκε εκεινος να επιδιορθωθει η ζημια που του προκαλεσαν αλλοι. Επρεπε να πει στην θεια και γειτονισσα, με συγχωρειτε, εγω δεν φταιω σε τιποτα, επιδιορθωστε την ζημια και βρειτε τα με τον τεχνικο σας, με οποιον τροπο θελετε. Εαν θελετε να φερω εγω τεχνικο δικο μου, πολυ ευχαριστως να το κανω και να τον στειλω να πληρωθει σε σας. Αλλιως δεν ξερω τι θα κανετε, η ζημια μου πρεπει να αποκατασταθει. Και κλεινει εκει το θεμα. Τωρα ο TS επειδη ηξερε 5 πραγματα για το αντικειμενο, θελησε να ασχοληθει εκεινος με την ζημια και να ανακατευτει και με την θεια και με τον τεχνικο και με τα υλικα και με ολα. Ε, εκει που εφτασε, ας το εφτιαχνε μονος του. Αλλιως να μην ανακατευοταν καθολου. Μονος του εμπλεξε.

 

Ερωτηση. Φοραω στο μηχανακι κατι ζαντες μαγνησιου και το φυλαω στο γκαραζ μαζι με το μηχανακι ενος φιλου. Αυτος ο φιλος παιρνει το μηχανακι και το παει σε εναν μαστορα, ξηλωνει τις ζαντες, βαζει τις μαμα επανω και το επιστρεφει. Θα τρεχω να βρω τον συνεργεια που εκανε την τραμπα να του λεω εσυ φταις γιατι εσυ τις εβγαλες απο πανω;

Προφανως και οχι, αλλος του πηγε εκει το μηχανακι για δικο του και του υπεδειξε την εργασια που θελει να κανει. Την κινηση της αφαιρεσης ομως, ο μαστορακος την εκανε. Ναι, επρεπε να τσεκαρει την αδεια να δει οτι ειναι δικο του το μοτορι οντως. Φερει μεριδιο ευθυνης. Μικρο παρολαυτα.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά τελικά το να βρεις σωστό τεχνικό είναι λαχείο... Ειδικά στον κλάδο των ηλεκτρονικών, κοιτάνε εκεί να βγάλουν γρήγορα την δουλειά και να την κάνουν, οι περισσότεροι.

Για εμένα είναι σίγουρα 100% σφάλμα του τεχνικού, 0% του TS και 0% της θειάς.

Όπως σωστά ειπώθηκε, έπρεπε ο τεχνικός το ΠΡΩΤΟ πράγμα που θα έκανε, όταν του είπε η θειά ότι δεν πιάνει, να κοιτάξει το γ...νο το ΚΑΛΩΔΙΟ!!! Μόνο και μόνο από αυτό, θα έβλεπε ότι δεν είναι το δικό της και θα της έλεγε κυρία μου, δεν ήταν αυτό το πιάτο σας, αλλά του ΓΕΙΤΟΝΑ.
Επίσης σωστά αναφέρθηκε το παράδειγμα με τον ηλιακό, και μου έχει τύχει κι εμένα να έρθει υδραυλικός να αποκαταστήσει βλάβη ηλιακού, μαντέψτε: ΕΨΑΞΕ ΠΡΩΤΑ να βρει ποιος ηλιακός είναι, μην γίνει λάθος, παρόλο που του είπα με βεβαιότητα την θέση.

Και τέλος πάντων, λάθη κάνουμε όλοι μας, το θέμα είναι η συμπεριφορά και ο τρόπος αντιμετώπισης για την αποκατάσταση του λάθους.

TS κατά την γνώμη μου, ό,τι και να του κάνεις αυτός δεν θα βάλει μυαλό, θα συνεχίσει να είναι γαϊδούρι, εσύ θα χαλιέσαι τζάμπα. Κέρδος σου ίσως το +1 point που κέρδισες στην εκτίμηση της θειας, αν αυτό έχει κάποια αξία για 'σένα. Κάντου εκεί μια αρνητική αξιολόγηση - σεντόνι και άστον να πάει στην ευχή της παναγίας.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που κάποιοι απαντούν στον άνθρωπο με λογική XL, οτι είναι λογικό να πληρώσει από την τσέπη του την μ@λακια του επιστήμονα.

Φίλε πήγαινε από το μαγαζί του με την κυρία ή/και έναν φίλο μιλά του ωραία και πες του ότι ΟΦΕΊΛΕΙ να επαναφέρει την εγκατάσταση στην κατάσταση που ήταν,αλλιώς αν επιμείνει καλεις την αστυνομία επί τόπου για να υποβάλλεις μήνυση για φθορά ξένης περιουσίας .αμάν με την ανοχή σε όλους τους αληταραδες που κάνουν ότι κάνουν και κρύβονται πίσω από την ανοχή και την πραότητα των άλλων 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 πράγματα αντιλαμβάνομαι. Εν συντομία.

1). o atmega πιάνει το δορυφόρο ΗΒ13E & τον Eutelsat 9E, (πιθανόν νοβα, οτε), η κυρία τους άστρα στης 19Ε καθώς και τον Eutelsat 9E (περιέχουν γερμανικά κανάλια και οι δύο). Είναι δύο τα πιάτα στη ταράτσα και πιθανόν περισσότερα από δύο.

Εγώ που έχω κάνει εγκαταστάσεις  (για το χόμπυ και τη πλάκα μου δηλαδή) με το μάτι που θα δω τα πιάτα και τα δύο θα καταλάβω σε ποιο δορυφόρο κοιτάνε.

Υπάρχει ωστόσο ένα εργαλείο που λέγεται παιδιόμετρο, που πρέπει να έχεις αν θες να λέγεσαι εγκαταστάτης ηλ/κος, και το οποίο σε κατευθύνει ανάλογα και μηδενίζει κάθε περίπτωση σφάλματος.

2). Η κυρία αντιλήφθηκε το λάθος της, η οποία το μόνο που ζήτησε ήταν μια κεραία για να βλέπει.  Τι λάθος αντιλήφθηκε όμως ο ηλεκτρονικός?.. μόνο το λάθοςτης κυρίας!
 

Αυτά (σύμφωνα πάντα με τα λεγόμενα του atmega).

Επεξ/σία από hercoulis
σύνταξη κειμένου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, N3M3SiS είπε

Προφανως και ο τεχνικος ειναι αναγκασμενος να επιδιορθωσει την ζημια. Αυτος εβαλε χερι και αυτος προφανως πρεπει να το ξαναβαλει για να το διορθωσει.

ΟΜΩΣ

Και νομικα ειναι εν μερει καλυμενος να ξερετε, μιας και οριακα μιλαμε για δικαιολογημενη πλανη, καθ'υποδειξη του πελατη του. Η κατηγορια της φθορας ξενης περιουσιας ευκολα καταρριπτεται, καθοτι ο τεχνικος λειτουργησε κατοπιν εντολης του πελατη. Της θειας εν προκειμενη που δεν ηξερε καν οτι η κεραια δεν ειναι δικια της. Μικρο μεριδιο ευθυνης και νομικα και ηθικα κατα τη γνωμη μου, του τεχνικου.

2ο φαουλ του TS, ο οποιος ασχοληθηκε εκεινος να επιδιορθωθει η ζημια που του προκαλεσαν αλλοι. Επρεπε να πει στην θεια και γειτονισσα, με συγχωρειτε, εγω δεν φταιω σε τιποτα, επιδιορθωστε την ζημια και βρειτε τα με τον τεχνικο σας, με οποιον τροπο θελετε. Εαν θελετε να φερω εγω τεχνικο δικο μου, πολυ ευχαριστως να το κανω και να τον στειλω να πληρωθει σε σας. Αλλιως δεν ξερω τι θα κανετε, η ζημια μου πρεπει να αποκατασταθει. Και κλεινει εκει το θεμα. Τωρα ο TS επειδη ηξερε 5 πραγματα για το αντικειμενο, θελησε να ασχοληθει εκεινος με την ζημια και να ανακατευτει και με την θεια και με τον τεχνικο και με τα υλικα και με ολα. Ε, εκει που εφτασε, ας το εφτιαχνε μονος του. Αλλιως να μην ανακατευοταν καθολου. Μονος του εμπλεξε.

Ερωτηση. Φοραω στο μηχανακι κατι ζαντες μαγνησιου και το φυλαω στο γκαραζ μαζι με το μηχανακι ενος φιλου. Αυτος ο φιλος παιρνει το μηχανακι και το παει σε εναν μαστορα, ξηλωνει τις ζαντες, βαζει τις μαμα επανω και το επιστρεφει. Θα τρεχω να βρω τον συνεργεια που εκανε την τραμπα να του λεω εσυ φταις γιατι εσυ τις εβγαλες απο πανω;

Προφανως και οχι, αλλος του πηγε εκει το μηχανακι για δικο του και του υπεδειξε την εργασια που θελει να κανει. Την κινηση της αφαιρεσης ομως, ο μαστορακος την εκανε. Ναι, επρεπε να τσεκαρει την αδεια να δει οτι ειναι δικο του το μοτορι οντως. Φερει μεριδιο ευθυνης. Μικρο παρολαυτα.

Από όλα όσα έχουν γραφτεί θεωρώ ότι τα παραπάνω είναι τα πιο σωστά. Όλο το θέμα δημιουργήθηκε ανάλογα με την υπόδειξη που έκανε η γειτόνισσα γιατί πρακτικά και κλειδαρά να φέρεις να σου ανοίξει τη πόρτα δε θα σου ζητήσει την άδεια του σπιτιού ή ενοικιαστήριο... θα κάνει τη δουλειά του και θα φύγει πρακτικά και γρήγορα. Ή όταν δίνουμε ένα Λάπτοπ για φτιάξιμο-έλεγχο δεν ελέγχουν αν είναι δικό μας ή κλεμμένο... κάνουν τη δουλειά που τους υποδεικνύουμε. 

Εμένα στη πολυκατοικία μας ο διαχειριστής κάνει τα απίστευτα μεταξύ των διαμερισμάτων που του ανήκουν και κάθε τόσο γίνονται και λάθει από δικές του υποδείξεις (γιατί σαν παλιός μεγάλος νομίζει ότι τα ξέρει και τα θυμάται όλα), όταν λοιπόν βρίσκουμε το λάθος που μας επηρεάζει είναι δικό του λάθος να τα διορθώσει είτε το έκανε μόνος του είτε αν έφερε μάστορα. Δεν μπλεκόμαστε εμείς ακόμα και αν γνωρίζουμε. Αν για παράδειγμα ήθελε να μετακομίσει από έναν όροφο σε άλλον και ήθελε να γίνει αυτή η αλλαγή στα πιάτα θα "έλεγε" ότι ήταν δικά του και τα δύο πιάτα και ο τεχνικός θα έκανε ότι αλλαγή του υποδείκνυε για να το φτιάξει χωρίς να ελέγξει τίποτα. Δεν ξέρουμε καν αν όντως είναι τόσο αθώα η γειτόνισσα και δεν το έκανε επίτηδες γιατί μπορεί να νόμιζε ότι έχει βλάβη το δικό της. 

Λάθος του TS που λόγο γνώσεων πήγε να μπλεχτεί . Η γειτόνισσα εξ αρχής δεν έπρεπε να ασχοληθεί και να πει τι θέλει και πριν κάνει κάποιο βήμα ο τεχνικός να παίρνει την άδεια της για να προχωρήσει σε αλλαγές. Από τη στιγμή που ο τεχνικός κατάλαβε ότι ο πελάτης δεν γνωρίσει πήγε να κάνει τη καλή (αν κατάλαβα καλά) υπερχρεωόνοντας την(δικαίωμα του να χρεώνει όσο και ότι θέλει στη τελική). Αν πήγαινε η γειτόνισσα μόνη της θα ξανά έκανε το ίδιο για να αποκαταστήσει τη βλάβη. Από τη στιγμή που ασχολήθηκε ο TS και κατάλαβε ότι δεν θα μπορεί να κάνει το ίδιο αλλά ουσιαστικά να υποχρεωθεί να κάνει δουλειά με λιγότερα λεφτά φυσικά και δεν θα θέλει να ασχοληθεί δεν είναι χαζός. Έτσι και ήξερε ότι θα πάρει πάλι 150αρι για δουλειά 50€ φυσικά και θα έβρισκε τα πάντα και με πολύ μεγάλη προθυμία ίσως χρεώνοντας και παραπάνω για να γίνει γρήγορη αποκατάσταση της βλάβης.

Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα και φταίμε και εμείς που δεν πάμε να πληρώσουμε κάτι παραπάνω σε σωστούς μάστορες και επίσημους συνεργάτες. Οι μάστορες της γειτονιάς αν έχουν φιλότιμο πολλές φορές κάνουν πολύ καλή δουλειά και σε χαμηλή τιμή ανάλογα με τα κριτήρια τους πάντα. Μου έχει τύχει να δω μάστορα να αλλάξει τιμή σε δουλειά μόλις έμαθε ότι είναι ιδιοκτησία του πελάτη και όχι με ενοίκιο γιατί λέει τότε θα έκανε πιο καλή και "σωστή δουλειά" και όχι πρόχειρα. 

Άποψη μου πάντα με σεβασμό ή πάρε εσύ λεφτά από τη γειτόνισσα (για υλικά και εργασία αν θες) και κάνε τη δουλειά μόνος σου ή άσε την να το αναλάβει εκείνη. Στο ενδιάμεσο μόνο εσύ βγαίνεις χαμένος που δεν έχεις τηλεόραση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xsterg είπε

και στα δυο παραδειγματα που ανεφερες απλα αν εισαι τεχνικος εισαι τραγικος.

τραγικος  σαν υδραυλικος γιατι πρεπει να διπλοτσεκαρεις οτι ο ηλιακος ανηκει στον πελατη και οτι οι παροχες ειναι οι δικες του.

τραγικος σαν τεχνικος του ΟΤΕ οπως λες εσυ γιατι ο τεχνικος του ΟΤΕ και μονο αυτος εχει προσβαση στο καφαο και στα στοιχεια συνδρομητη. ποτε σεν βασιζεται στον πελατη. το αντιθετο μαλιστα. τα στοιχεια τα αντλει μεσα απο το συστημα. 

σε λιγο θα μας πεις οτι παει εταιρεις για κατεδαφιση σπιτιου και απο λαθος κατεδαφισε το διπλα! εδω περιφραξη στο κτημα πας να κανεις και σου ζηταει συμβολαια οτι ειναι στο ονομα σου το ακινητο. 

Τραγικος ο τεχνικος δεν λεω αλλα ο και πελατης που δειχνει αλλα νταλλων ειναι επικίνδυνος για την δημοσια ταξη και πρεπει να υποστει τις συνέπειες που του αρμοζει.......Κοινως πληρωσε τωρα για να καταλάβεις  τι @@@@ εκανες.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αντίστοιχη περίπτωση καφρος τεχνικος πριν μια δεκαετία είχε βρει το πιάτο μου στην ταράτσα (1.3 μάλιστα) καθως είχε πάει να κάνει εγκατάσταση σε άλλον και πήγε έβγαλε το δικό μου lnb (που ήταν και televes και το τσέπωσε) και έβαλε ένα με σπλιττερ για να μη κάθεται να κάνει εγκατάσταση στο γείτονα. Η πλάκα είναι επίσης ότι είχα γράψει επάνω όνομα και το είχα βάλει παρουσία του διαχειριστή για αποφυγή παρεξηγήσεων. 
Το κατάλαβα όταν ήρθε η ώρα να μετακομίσω και φυσικά το πηρα όπως ήταν και ενημέρωσα σχετικά τον (ΜΑΤατζη) γείτονα του οποίου το καλώδιο έμεινε στον αέρα. Το ακόμα πιο αστείο είναι ότι του είχε χρεώσει επιπλέον 30€ για να μη του βάλει το πιάτο της νόβα αλλά ένα μεγαλύτερο για καλύτερη λήψη (το οποίο πιάτο φυσικά και τσέπωσε επίσης). 
Δε θέλω να ξέρω τι έγινε όταν πήγε στο μαγαζί του 😂😂😂

εκτοτε δε ξανά έβαλα πιάτο στην ταράτσα - μια φορά μόνο στο μπαλκόνι και πλέον τα βαρέθηκα δεν ασχολούμαι με δορυφορικές κλπ 

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SPYRER_007 είπε

Καλο λαμογιο και αυτος αλλα δεν βλεπω καποιο συσχετισμό με το θεμα.

Ο συσχετισμός με το θέμα είναι ότι πρέπει να τον αναλάβει ο/η πελάτης του κανένας άλλος. Κακώς μάλιστα μπλέχτηκε μαζί του ο ts πέρα του ενός τηλεφωνήματος του τύπου μεγάλε μου έκανες ζημιά έλα να την επισκευάσεις. Επίσης κακώς καλύπτει τη γριά. Ευθύνη της ήταν εν μέρει η πατάτα... στη δικη μου περίπτωση πήγε κ τον βρήκε ο ματατζής και έλυσε την πατάτα που έκανε - στην προκειμένη οφείλει να το κάνει η γριά 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδή αν η ηλικιωμένη έδειχνε στον τεχνικό ένα καλώδιο της ΔΕΗ και του έλεγε ότι είναι το ομοαξονικό από τη δική της τηλεόραση
ο τεχνικός θα ήταν δικαιολογημένος να την ακούσει πιστά και να πάει να κουμπώσει (τρόπος του λέγειν) στο «σούκο» ένα lnb...
και αυτό το λέμε «δικαιολογημένη πλάνη»

λοιπόν τα πράγματα είναι απλά:
η ηλικιωμένη έχει ένα μερίδιο ευθύνης
αλλά ο τεχνικός είναι επαγγελματίας και έχει το δικό του μερίδιο 
γιατί είναι μέσα στις υποχρεώσεις του να διαβάσει σωστά και να ελέγξει την εγκατάσταση πρώτα αν το καλώδιο που ξεκινά είναι αυτό που καταλήγει (όπως του λένε) 

κοινώς δεν είναι ανεύθυνος στην περίπτωση εδώ ο τεχνικός και δεν είναι πλάνη, είναι κακοτεχνία στον έλεγχο που όφειλε να είχε κάνει και δεν έκανε και κακοτεχνία έναντι του τρίτου στον οποίο προξένησε ζημιά με την παρέμβασή του

αυτή την κακοτεχνία κανονικά οφείλει να αποκαταστήσει και κακώς είναι δύστροπος (αν είναι δυνατόν να πρέπει όλα να πηγαίνουν στα δικαστήρια...)
btw η πλάνη αφορά το δόλο, δεν απαλλάσσει από την επαγγελματική ευθύνη

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεος ρε φιλε υποτιμας την νοημοσηνη μας με αυτα που γραφεις.Δεν του εδειξε ηλιακο για δορυφορικο πιατο???????????????Και οι δυο φταίνε  για οτι εγινε και οφειλουν να αποκαταστησουν την ζημια που προκαλεσαν απο υπαιτιότητα τους.Τωρα για να μπουμε στη διαδκασια να δικασουμε και να ορισουμε ποιος φταίει περισσότερο απο τους δυο πρεπει να ξερουμε και τι ακριβως εγινε και δεν εχει και σημασια αλλωστε.Σημασια εχει οτι ο ΤΣ  χωρίς να φταιει εμεινε χωρις σημα και με τον τροπο που χειρίστηκε το θεμα δεν μπορει να βρει και το δικιο του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσε τα «έλεος ρε φίλε» πρώτον

δεν ξέρω τί σου υποτιμώ και τί υποτιμάς, και δε θα πάρω και άδεια να συμμετάσχω και να πω για να δικάζεις μόνος σου και να σου αρέσουν οι αποφάσεις σου

είναι απλό ότι ο τεχνικός όφειλε να διαβάσει την εγκατάσταση,
και είναι κομμάτι της δουλειάς του

και σαν να μην ήταν και κάτι δύσκολο, ένα εξωτερικό καλώδιο δε μπορεί να το πέρασε για αλεξικέραυνο ή να μην το είδε πού οδηγεί
(που και εσωτερικό να ήταν, πάλι θα όφειλε να το βρει)

η ηλικιωμένη έχει ένα άλλο μερίδιο ευθύνης που την αφορά έναντι του οιουδήποτε

αν σου φαίνεται δύσκολο, δε μπορώ άλλο να βοηθήσω στην κοινή λογική

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πριν 15-20 χρόνια είχα φωνάξει έναν τεχνικό (ο θεός να τον κάνει) για να στρέψει το πιάτο προς το δορυφόρο, ανέβηκε στην ταράτσα, και μετά από κανα τέταρτο έρχεται και μου λέει "δεν κατάφερα να βρω το δορυφόρο, φεύγω"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, KoreanW είπε

άσε τα «έλεος ρε φίλε» πρώτον

δεν ξέρω τί σου υποτιμώ και τί υποτιμάς, και δε θα πάρω και άδεια να συμμετάσχω και να πω για να δικάζεις μόνος σου και να σου αρέσουν οι αποφάσεις σου

είναι απλό ότι ο τεχνικός όφειλε να διαβάσει την εγκατάσταση,
και είναι κομμάτι της δουλειάς του

και σαν να μην ήταν και κάτι δύσκολο, ένα εξωτερικό καλώδιο δε μπορεί να το πέρασε για αλεξικέραυνο ή να μην το είδε πού οδηγεί
(που και εσωτερικό να ήταν, πάλι θα όφειλε να το βρει)

η ηλικιωμένη έχει ένα άλλο μερίδιο ευθύνης που την αφορά έναντι του οιουδήποτε

αν σου φαίνεται δύσκολο, δε μπορώ άλλο να βοηθήσω στην κοινή λογική

Την νοημοσύνη μου υποτιμας και στο λεω αλλη μια φορα μιας και δειχνεις οτι δεν το καταλαβαίνεις

Οταν φερνεις παραδειγματα πρεπει να εχουν σχεση με το θεμα και οχι να το πηγαίνεις στην υπερβολη (αλεξικεραυνο)για να δικαιολογήσεις τις αποψεις σου.Το τι ακριβώς συνέβη δεν ησουν μπροστα(οπως και εγω για αυτο δεν περνω θεση) για να το ξερεις . Καλο ειναι παντα πρωτα να ρωτας και μετα να κατηγορείς .Επισεις η κοινη λογικη λεει οτι οταν κατηγορείς κάποιον χωρίς στοιχεια μπορείς να βρεθείς μπλεγμένος.

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, ATmega είπε

Με ενοχλεί πολύ που κυκλοφορούν παπατζήδες που δηλώνουν ότι είναι τεχνικοί όχι μόνο σε αυτό το επάγγελμα άλλα γενικά. Κάνουν άρπα-κόλλα δουλειές, κοροϊδεύουν αυτούς που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο και το σημαντικότερο είναι ότι συνεχίζουν να το κάνουν ανενόχλητοι. Έχω πολλά παράδειγμα από φίλους και γνωστούς.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλά τα δεδομένα έχουν ως έχουν. 

Οι ΔΙΚΕΣ σου επιλογές είναι 2: 

α) Είτε συνεχίζεις να χαλιέσαι και να μην έχεις τηλεόραση, γιατί άκρη δεν θα βγάλεις
β) Είτε το φτιάχνεις είτε μόνος σου (με κόστης υλικών της γειτόνισσας αφού προσφέρθηκε) είτε με κάποιο ΑΛΛΟ τεχνικό. 

Στην καταγγελία δεν θα πετύχεις απολύτως τίποτα. Αντάλλαξε και καμιά κουβέντα με τους καημένους που στέλνουν καταγγελίες για τις χρεώσεις απτα 5ψήφια, να σου πουν τί αποτέλεσμα έχουν. Μηδέν, και μία φορά στα 5 χρόνια βρίσκεται μία κακόμοιρη dimoco και τρώει ένα πρόστιμο της πλάκας. Οι άλλες 7 εταιρείς που κάνουν τα ίδια κλαιν μάιν. 

Είναι τραγικά αστείο το ποσό για να τραβιέσαι. Και στην τελική θα τραβάς και την γειτόνισσα σε κάτι που δεν γουστάρει μία. Προσφέρθηκε να σου δώσει λύση πληρώνοντας τη ζημιά. Άστο να πάει στο διάολο και προχώρα παρακάτω... ένα γαμωκαλώδιο είναι και 1 ώρα απτον χρόνο σου για να το φτιάξεις. Την ταλαιπωρία που θα φας μέχρι να λυθεί αυτό με την καταγγελία που ΔΕΝ θα λυθεί, πόσο την κοστολογείς? Τροφή για σκέψη....

ΥΓ: Τραγικός ο τεχνικός, αλλά θα του κάνεις και σεμινάρια για να τον βάλεις στον σωστό δρόμο? Κοίτα να κάνεις τη δουλειά σου να ηρεμίσεις απ'το μπλέξιμο, εγώ αυτής της άποψης είμαι, έχοντας πάθει κάτι παρόμοιο με καλώδιο internet που κάποιος τεχνικός αποσύνδεσε παρασκευιάτικα επί εποχές vivodi...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...