Προς το περιεχόμενο

Mirrorless Olympus OM-D E-M10 Mark II ή Mark III ?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σκέφτομαι να προβώ σε αγορά μιας mirrorless και έπεσα τυχαία πάνω στην Olympus OM-D E-M10 Mark II  και στην Mark III με τιμές 399€ και 489€ kit με φακό 14-42 IIR και οι δύο αξίζει να πάρω κάποια από της δύο ή υπάρχει κάτι "καλύτερο" μέχρι 500-600€ ;;  

Spoiler

 

 

V207051SE000-150x150_0.jpg

V207071BE000-150x150_0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, RespectGeorge είπε

Καλησπέρα σκέφτομαι να προβώ σε αγορά μιας mirrorless και έπεσα τυχαία πάνω στην Olympus OM-D E-M10 Mark II  και στην Mark III με τιμές 399€ και 489€ kit με φακό 14-42 IIR και οι δύο αξίζει να πάρω κάποια από της δύο ή υπάρχει κάτι "καλύτερο" μέχρι 500-600€ ;;  

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

V207051SE000-150x150_0.jpg

V207071BE000-150x150_0.jpg

    Καλησπέρα σας , σίγουρα όχι στον 14 - 42 μόνο και μόνο γιατί έχει πολύ συγκεκριμένο όριο ζωής και θα καταρευσει σύντομα . Είναι γνωστό το ζήτημα . Όσο για το mark ii η iii , έχω την αίσθηση πως η iii είναι περισσότερο προσανατολισμένη για χρήση βίντεο . 

  Σίγουρα σε διάρκεια μπαταρίας τα πράγματα είναι εξαιρετικά , απ' όσο είχα την δική μου mark ii . Προσοχή , δεν ασχολούμαι καθόλου με βίντεο . 

  Όσο για το όχι στον 14 - 42 , θα έβλεπα τον Lumix 12 - 32 , αποδείχθηκε εξαιρετικός , θα έβλεπα οπωσδήποτε τον 9mm cap lens , φοβερός και πολύ εύχρηστος συνδυασμός . Για οτιδήποτε περισσότερο , χρειάζονται χρήματα αφού οι Zuiko είναι απλά πανάκριβοι .

  Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babisskg είπε

    Καλησπέρα σας , σίγουρα όχι στον 14 - 42 μόνο και μόνο γιατί έχει πολύ συγκεκριμένο όριο ζωής και θα καταρευσει σύντομα . Είναι γνωστό το ζήτημα . Όσο για το mark ii η iii , έχω την αίσθηση πως η iii είναι περισσότερο προσανατολισμένη για χρήση βίντεο . 

  Σίγουρα σε διάρκεια μπαταρίας τα πράγματα είναι εξαιρετικά , απ' όσο είχα την δική μου mark ii . Προσοχή , δεν ασχολούμαι καθόλου με βίντεο . 

  Όσο για το όχι στον 14 - 42 , θα έβλεπα τον Lumix 12 - 32 , αποδείχθηκε εξαιρετικός , θα έβλεπα οπωσδήποτε τον 9mm cap lens , φοβερός και πολύ εύχρηστος συνδυασμός . Για οτιδήποτε περισσότερο , χρειάζονται χρήματα αφού οι Zuiko είναι απλά πανάκριβοι .

  Καλή επιτυχία .

Ο 14-42 είναι σε kit μαζί με την κάμερα με ενδιαφέρει περισσότερο η φωτογραφία (και η επεξεργασία της) αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ και με βίντεο για αυτό μου τράβηξε το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη και η τιμή της μου φαίνεται αρκετά καλή. Κατά την γνώμη σου είναι vfm ή υπάρχει κάτι ανάλογο άλλης εταιρείας που συμφέρει περισσότερο ;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες στο να με βοηθήσεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, RespectGeorge είπε

Ο 14-42 είναι σε kit μαζί με την κάμερα με ενδιαφέρει περισσότερο η φωτογραφία (και η επεξεργασία της) αλλά θα ήθελα να ασχοληθώ και με βίντεο για αυτό μου τράβηξε το ενδιαφέρον η συγκεκριμένη και η τιμή της μου φαίνεται αρκετά καλή. Κατά την γνώμη σου είναι vfm ή υπάρχει κάτι ανάλογο άλλης εταιρείας που συμφέρει περισσότερο ;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες στο να με βοηθήσεις  

     Είναι πολύ καλή επιλογή , το ηλεκτρονικό εικονοσκοπιο δεν το έχω δοκιμάσει σε συνθήκες βιντεοσκόπησης , όπου δλδ θα πρέπει να γυρίζεις γρήγορα κι' αν αυτό θα έχει καθυστέρηση στην απόκριση , σίγουρα θα αλληθωριζα προς την M50 της Canon , όπου υπάρχουν περισσότερες επιλογές σε αξεσουάρ αλλά και φακούς σε πιο προσιτές τιμές . Όμως δούλευα με EOS M10 , πολύ καλή , αρκεί να βρεθεί κάποιος να σου πει για την M50 .

  Το focus peaking της Canon μου ήρθε πολύ καλύτερο σε αίσθηση και λειτουργία .

  Αν πρόκειται για Olympus όχι με τον 14 - 42 , ίσως σκέτο σώμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα και την fujifilm xt100 με τον 15-45. Από το λίγο που την είδα σε κατάστημα μου άφησε ωραία αίσθηση και δείγματα φωτογραφιών που έχω δει είναι εξίσου καλά! Ας πει βέβαια περισσότερα κάποιος που την έχει δουλέψει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την canon 250D γνωρίζετε κάτι ; Ξέρω ότι φεύγω σε άλλη κατηγορία, αλλα μου κίνησε το ενδιαφέρον, όσο για την Olympus Mark III μόνο το σώμα κοστίζει 449€ και μαζί με τον 14-42 πάει στα 489€ και στα 679€ με 14‑42mm II R + EZ-M 40‑150mm R. Οπότε από το να πάρω μόνο το σώμα νομίζω καλύτερα ας δώσω +40€ για τον 14-42 γιατί δεν είμαι σε κατάσταση αυτή την στιγμή να δώσω άλλα 200-400€ για φακό 

Επίσης την βρήκα με φακό M.ZUIKO 14-42mm EZ γνωρίζετε αν είναι ο ίδιος με τον 14-42mm IIR ; 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, RespectGeorge είπε

Για την canon 250D γνωρίζετε κάτι ; Ξέρω ότι φεύγω σε άλλη κατηγορία, αλλα μου κίνησε το ενδιαφέρον, όσο για την Olympus Mark III μόνο το σώμα κοστίζει 449€ και μαζί με τον 14-42 πάει στα 489€ και στα 679€ με 14‑42mm II R + EZ-M 40‑150mm R. Οπότε από το να πάρω μόνο το σώμα νομίζω καλύτερα ας δώσω +40€ για τον 14-42 γιατί δεν είμαι σε κατάσταση αυτή την στιγμή να δώσω άλλα 200-400€ για φακό 

Επίσης την βρήκα με φακό M.ZUIKO 14-42mm EZ γνωρίζετε αν είναι ο ίδιος με τον 14-42mm IIR ; 

    Φιλτατε , υπάρχει σενάριο όπου , έχετε φωτογραφικό σύνολο ώστε να λειτουργείτε σχετικά με το χόμπι σας και παράλληλα έχετε μπει στην διαδικασία να ψάξετε , ίσως και για μεγάλο διάστημα κάτι συμπληρωματικό πχ έχετε μια DSLR και θέλετε να έχετε ΚΑΙ κάτι πιο κόμπακτ για λόγους φορητότητας ας πούμε . 

  Είστε σε αυτό το στάδιο ? Μάλλον όχι , οπότε τέτοιου είδους ψάξιμο , περισσότερο θα σας αποσυντονισει . Αν πάλι τίθεται οικονομικό θέμα , κάτι απολύτως κατανοητό και λογικό , πάτε άμεσα για κάτι μεταχειρισμένο χωρίς δισταγμούς . 

  Αν λοιπόν από μιρορλες βλέπετε DSLR κλπ ... πρέπει να γυρίσετε και να επανεξετάσετε το ζήτημα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, RespectGeorge είπε

Επίσης την βρήκα με φακό M.ZUIKO 14-42mm EZ γνωρίζετε αν είναι ο ίδιος με τον 14-42mm IIR

Όχι, είναι διαφορετικοί φακοί. Ο EZ είναι μικρότερος φακός ενώ έχει ηλεκτρονικό zoom αντί για χειροκίνητο. Προσωπικά, έχοντας εμπειρία από το ηλεκτρονικό zoom της SONY (15-50) το θεωρώ άβολο και αργό σε σχέση με το χειροκίνητο.

 

Στις 13/4/2020 στις 10:33 ΜΜ, babisskg είπε

θα έβλεπα τον Lumix 12 - 32 , αποδείχθηκε εξαιρετικός

Τον έχω. Πολύ οξύς και μικρός φακός αλλά μου λείπει το tele, ενώ στο wide άκρο του έχει αρκετό barrel distortion. Επίσης δεν έχει δακτυλίδι εστίασης, κάτι που σε μια mirrorless που έχει focus peaking είναι σημαντικό μείον.

 

Στις 13/4/2020 στις 10:33 ΜΜ, babisskg είπε

Καλησπέρα σας , σίγουρα όχι στον 14 - 42 μόνο και μόνο γιατί έχει πολύ συγκεκριμένο όριο ζωής και θα καταρευσει σύντομα

Τόσο ευπαθής είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

στο wide άκρο του έχει αρκετό barrel distortion.

Όλοι οι ζουμ φακοί έχουν. Δεν διορθώνεται με lens distortion filter +X ,όπου Χ=2,3,4,5,6 ....       ;   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όλοι οι ζουμ φακοί έχουν. Δεν διορθώνεται με lens distortion filter +X ,όπου Χ=2,3,4,5,6 ....       ;   

Ναι, οκ. Αυτός παραέχει όμως. Διορθώνεται η κατάσταση με προγράμματα επεξεργασίας RAW αλλά μετά έχεις άλλα θέματα. Τα χρώματα της JPEG engine της Panasonic είναι πραγματικά μοναδικά και δε μπορείς να τα αναπαράγεις εύκολα και δεύτερον, η διόρθωση του barrel στη φωτογραφία τοπίου ιδίως παράγει συχνά δευτερογενείς παραμορφώσεις (π.χ. vertical distortion) κλπ. Μέχρι ενός ορίου συμμαζεύεται το πράγμα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Όχι, είναι διαφορετικοί φακοί. Ο EZ είναι μικρότερος φακός ενώ έχει ηλεκτρονικό zoom αντί για χειροκίνητο. Προσωπικά, έχοντας εμπειρία από το ηλεκτρονικό zoom της SONY (15-50) το θεωρώ άβολο και αργό σε σχέση με το χειροκίνητο.

Τον έχω. Πολύ οξύς και μικρός φακός αλλά μου λείπει το tele, ενώ στο wide άκρο του έχει αρκετό barrel distortion. Επίσης δεν έχει δακτυλίδι εστίασης, κάτι που σε μια mirrorless που έχει focus peaking είναι σημαντικό μείον.

Τόσο ευπαθής είναι;

    Και χειρότερα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε για πρώτη μηχανή τι να επιλέξω ; Μπορώ να πω ότι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά την Canon eos M50. Αν δεν σου είναι απαραίτητο το οφθαλμοσκόπιο και η Μ100 είναι πολύ καλή στο 40-45% της τιμής της Μ50.

Ο κιτ φακός γράφει καλά, αν και δίνει την αίσθηση της πλαστικούρας. Υπάρχει ως μεταχειρισμένος και ο 18-55 που είναι πιο καλοφτιαγμένος. Με έναν αντάπτορα όμως (130 ευρώ γνήσιος, τα μισά ο κινέζικος ) μπορεί να πάρει και οποιονδήποτε φακό  canon AF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RespectGeorge είπε

Οπότε για πρώτη μηχανή τι να επιλέξω ; Μπορώ να πω ότι έχω μπερδευτεί πάρα πολύ 

    Κατά την ταπεινή μου άποψη , μία μεταχειρισμένη DSLR με τον κιτ φακό θα είναι για σας το λιγότερο απογοητευτικό βήμα . Δεν βγήκαν άσκοπα τα entry level κιτ , έχουν την σημασία τους , αφού είναι έτσι φτιαγμένα ώστε να μπορέσετε ακόμη και να ζήσετε εσαεί μαζί τους , γιατί όχι .

   Ένα μεταχειρισμένο συνολακι , όχι περισσότερα από 250 ευρώ , είναι απολύτως ενδεδειγμένο σαν πρώτο βήμα .

  Προσοχή όμως , αν ασχοληθείτε πραγματικά με το ζήτημα , όχι το πήραμε και το βγάζουμε βόλτα Κυριακή πρωί κι' αν .

  Μην σκαλωσετε σε μάρκες και άλλα παρεμφερή τεχνικά , θα χαθείτε εύκολα .

  Καλή επιτυχία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πρώτη μηχανή πήγαινε σε α 6000 ,με όλα τα κουσούρια της παραμένει μηχανάρα.

Αν πας στην olympus να πάρεις το επιπλέον grip που δίνει με 60-70 ε (αλητεία) ,έχει πολύ καλύτερο κράτημα στο χέρι.Χωρίς το grip δεν έχει καλή εφαρμογή ( στο δικό μου χέρι).

Για την ευπάθεια στο φακό (14-42) ,δεν έχω δει κάποιο θέμα . Ο τηλεφακός που δίνει στο σετ (40-150) κάνει τη δουλειά του αλλά είναι φτηνιάρικη κατασκευή με την ανάλογη αίσθηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...