Προς το περιεχόμενο

ΟnePlus 8 και OnePlus 8 Pro με οθόνες Fluid AMOLED 90Hz και 120Hz, Snapdragon 865 και 5G


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο ένα τηλέφωνο, τόσο τούμπανο, που βγήκε με Android 10 και δεν θα "σηκώνει"  το Android 13.

Βαρέθηκα αυτή την κοροϊδία.

Τις τιμές τις ανέβασε η Apple και παρέσυρε τους πάντες. Όταν το premium iPhone έχει 1.000 ευρώ και άνω, το αντίστοιχο Samsung κλπ αν μείνει στα 699 ευρώ θα θεωρείται παρακατιανο και υποδεέστερο. Εξού και η άνοδος από όλους. Χάρη τους έκανε και πίνουν όλοι νερό στο όνομα της.

Επεξ/σία από Skatzivas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Skatzivas είπε

Άλλο ένα τηλέφωνο, τόσο τούμπανο, που βγήκε με Android 10 και δεν θα σηκώνει το Android 13.

Βαρέθηκα αυτή την κοροϊδία.

Τις τιμές τις ανέβασε η Apple και παρέσυρε τους πάντες. Όταν το premium iPhone έχει 1.000 ευρώ και άνω, το αντίστοιχο Samsung κλπ αν μείνει στα 699 ευρώ θα θεωρείται παρακατιανο και υποδεέστερο. Εξού και η άνοδος από όλους. Χάρη τους έκανε και πίνουν όλοι νερό στο όνομα της.

Η Oneplus είναι η μόνη εταιρία που δίνει 3 μεγάλες αναβαθμίσεις λειτουργικού σε σχέση με άλλες εταιρίες αλλά επειδή μερικοί έχουν άγνοια γράφουν ότι νάνε. Με το συμπάθειο κιόλας αλλά το σχόλιο σου είναι εκτός τόπου και χρόνου. Κάνε μια έρευνα πριν γράψεις για αναβαθμίσεις να δεις με πια έκδοση ξεκίνησε OnePlus 3,3T και OnePlus 5,5T να δεις σε πια έκδοση είναι και μετά το συζητάμε αυτό που λες

Επεξ/σία από BeSt_
  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BeSt_ είπε

Η Oneplus είναι η μόνη εταιρία που δίνει 3 μεγάλες αναβαθμίσεις λειτουργικού σε σχέση με άλλες εταιρίες αλλά επειδή μερικοί έχουν άγνοια γράφουν ότι νάνε. Με το συμπάθειο κιόλας αλλά το σχόλιο σου είναι εκτός τόπου και χρόνου. Κάνε μια έρευνα πριν γράψεις για αναβαθμίσεις να δεις με πια έκδοση ξεκίνησε OnePlus 3,3T και OnePlus 5,5T να δεις σε πια έκδοση είναι και μετά το συζητάμε αυτό που λες

Δεν κατάλαβες ποιά είναι η ουσία και γιατί σου είπε αυτό για τις αναβαθμίσεις… Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υποστηρίζονται οι ΝΑΥΑΡΧΙΔΕΣ για τουλάχιστον μια πενταετία με Software Updates μιας και το HardWare τους είναι More Than Capable. Σε αυτό η Apple τους έβαλε τα γυαλάκια… Αυτή είναι και η παγίδα με τα Android άνω του 500ρικου… 3 Χρόνια μετά είναι για τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΟΛΑ .. ΚΑΙ ΝΑΙ… Έχω αναστήσει συσκευές με CUSTOM ROMS οι οποίες μετατρέπανε το τηλέφωνο σε πυραυλάκι αλλά αυτό δεν θεωρείται λύση… ΑΠΑΙΤΩ 5 χρόνια Software Support όταν δίνω πάνω απο 500 ευρώ για το σκουπιδο-Android… Το κατάλαβες ?

Επεξ/σία από LionRulesGR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, LionRulesGR είπε

Δεν κατάλαβες ποιά είναι η ουσία και γιατί σου είπε αυτό για τις αναβαθμίσεις… Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υποστηρίζονται οι ΝΑΥΑΡΧΙΔΕΣ για τουλάχιστον μια πενταετία με Software Updates μιας και το HardWare τους είναι More Than Capable. Σε αυτό η Apple τους έβαλε τα γυαλάκια… Αυτή είναι και η παγίδα με τα Android άνω του 500ρικου… 3 Χρόνια μετά είναι για τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΟΛΑ .. ΚΑΙ ΝΑΙ… Έχω αναστήσει συσκευές με CUSTOM ROMS οι οποίες μετατρέπανε το τηλέφωνο σε πυραυλάκι αλλά αυτό δεν θεωρείται λύση… ΑΠΑΙΤΩ 5 χρόνια Software Support όταν δίνω πάνω απο 500 ευρώ για το σκουπιδο-Android… Το κατάλαβες ?

5 Χρόνια ενημερωσεις σε Android ξέχνατο ούτε τα Pixel δίνουν. Δεν θα γίνει ποτέ με το fragmentation που έχει το λειτουργικό δεν είναι Apple η Google. Η OnePlus είναι μια εταιρία που σέβεται τους πελάτες στο θέμα αναβαθμίσεων και αυτό φαίνεται άλλωστε. Ειναι η μόνη εταιρία μετά την Google που δίνει αναβαθμίσεις άμεσα και σε σύντομο χρονικό διάστημα. Τα 1000€ είναι πολλά όσο και αν έχει το τελευταίο hardware σε ναυαρχίδα. Αν θέλεις αναβαθμίσεις 5 χρόνια που ούτε η Apple δίνει στο iOS  ή αν δίνει σέρνεται με την τελευταία έκδοση, πας σε iPhone και δεν κοιτάς για Andoid ναυαρχίδα. Άσε εμάς να δώσουμε το 1000ρικο. Ο καθένας παίρνει ότι θέλει η αγορά είναι ελεύθερη.

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@best έχεις δίκιο αφου το λες, δεν γνώριζα ότι δίνει 3 major updates. Έχω να ασχοληθώ από το op3. Δεν θα το ψάξω δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω. Κατά τα λοιπά με κάλυψε ο φίλος που σου απάντησε.

Το σχόλιο μου ήταν καυστικό κ τροφή για σκέψη, το ίδιο έγραψα και στο S20 ultra όταν κυκλοφόρησε. Νομίζω ότι θίγεσαι παραπάνω από όσο χρειάζεται. Πραγματικά δεν σε ξενίζει να αγοράσεις το 8προ με 12 γιγα ραμ και σε δύο χρόνια να είναι εκτός υποστήριξης; 

Όπως λες η αγορά είναι ελεύθερη και ο καθένας παίρνει ότι θέλει. Αλλά. Το δύο χρόνια εγγύηση που έχει καθιερωθεί εδώ κ χρόνια σε όλες τις ηλεκτρικές συσκευές (offtopic) και το 2 major updates στο Android προσωπικά το θεωρώ κοροϊδία κ κερδοσκοπία. 

Επίσης διαβάζω σε διάφορα φόρουμ για την υποστήριξη στο iPhone και διαφωνώ,νομίζω κανείς λάθος.

Για την ιστορία έχω αλλάξει αρκετά κινητά από iPhone 4, Xperia z1, lg gflex2, op3, Samsung note 4, S7,xiaomi mi A1. Τώρα έχω το s8 και δεν το κουνάω ρούπι. Αν είχα χρήματα ή ήταν πιο οικονομικά θα το σκεφτόμουν να πάω σε iOS. Αυτά.

Και πάντα φιλικά. Μέρες πούνε μην χαλιομαστε για τέτοια πράγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χαλιομαστε συζήτηση κάνουμε. Το κάθε λειτουργικό έχει τα υπέρ και τα κατά τού είχα 4 iPhone και άλλαξα 9 κινητά Samsung τα 4 από αυτά ναυαρχίδες και τώρα έχω το OnePlus 5T που είναι 3 ετιας και είναι σαν να το πήρα τη. πρώτη μέρα πρόσφατα άλλαξα και μπαταρία. Ξεκίνησε με Android 7 και σε λιγότερο από 10ημερο θα πάρει Android 10 είναι στην developer preview 3 τώρα. Δεν παίζει ρόλο πόσα τηλέφωνα είχε ο καθένας αυτό που μετράει είναι τι ανάγκες έχει ο καθένας και τι θέλει να κάνει με το τηλέφωνο. Άλλοι σκάνε 1000 ευρώ και παίζουν φιδάκι και μπαίνουν messenger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LionRulesGR είπε

Δεν κατάλαβες ποιά είναι η ουσία και γιατί σου είπε αυτό για τις αναβαθμίσεις… Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υποστηρίζονται οι ΝΑΥΑΡΧΙΔΕΣ για τουλάχιστον μια πενταετία με Software Updates μιας και το HardWare τους είναι More Than Capable. Σε αυτό η Apple τους έβαλε τα γυαλάκια… Αυτή είναι και η παγίδα με τα Android άνω του 500ρικου… 3 Χρόνια μετά είναι για τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΟΛΑ .. ΚΑΙ ΝΑΙ… Έχω αναστήσει συσκευές με CUSTOM ROMS οι οποίες μετατρέπανε το τηλέφωνο σε πυραυλάκι αλλά αυτό δεν θεωρείται λύση… ΑΠΑΙΤΩ 5 χρόνια Software Support όταν δίνω πάνω απο 500 ευρώ για το σκουπιδο-Android… Το κατάλαβες ?

Ναι μόνο που στατιστικά ελάχιστοι κρατούν κινητό για 5 έτη και δεν είναι η εγκατάλειψη software updates ο λόγος. Ένα κινητό που μένει στα 3 έτη αναβαθμίσεων είναι ακόμη σβέλτο. Αν του προσθέσεις λειτουργικό 4ετίας ή 5ετίας θα το κάνεις πιο αργό καθότι το λογισμικό πάντοτε συμβαδίζει με το εκάστοτε hardware και απαιτεί συνεχώς περισσότερη δύναμη γιατί μπορεί και θέλει να την αξιοποιήσει. Δες πχ τα Windows, κάποτε τα έβαζες σε μηχανήματα των 64mb ram (WinXP) και τώρα θες 2gb (Win10). Ακόμη και τα μηχανήματα της Apple σε κάθε αναβάθμιση λογισμικού που παίρνουν γίνονται όλο και λιγότερο γρήγορα. Οπότε τα 3 έτη που δίνει η 1+ είναι υπεραρκετά και είναι και η μοναδική που το κάνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BeSt_ είπε

5 Χρόνια ενημερωσεις σε Android ξέχνατο ούτε τα Pixel δίνουν. Δεν θα γίνει ποτέ με το fragmentation που έχει το λειτουργικό δεν είναι Apple η Google. Η OnePlus είναι μια εταιρία που σέβεται τους πελάτες στο θέμα αναβαθμίσεων και αυτό φαίνεται άλλωστε. Ειναι η μόνη εταιρία μετά την Google που δίνει αναβαθμίσεις άμεσα και σε σύντομο χρονικό διάστημα. Τα 1000€ είναι πολλά όσο και αν έχει το τελευταίο hardware σε ναυαρχίδα. Αν θέλεις αναβαθμίσεις 5 χρόνια που ούτε η Apple δίνει στο iOS  ή αν δίνει σέρνεται με την τελευταία έκδοση, πας σε iPhone και δεν κοιτάς για Andoid ναυαρχίδα. Άσε εμάς να δώσουμε το 1000ρικο. Ο καθένας παίρνει ότι θέλει η αγορά είναι ελεύθερη.

Μια χαρά τρέχει η τελευταία στο 6s 

Μόλις του άλλαξε μπαταρία η κοπελιά μου.. το έχει σαν δεύτερο και φυσάει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να λέμε και το σωστό, η op έχει την καλύτερη υποστήριξη αφτερ που έχω δεί ποτέ. Και από σαμμυ.

Στο op3 το είχα στείλει δύο φορές Πολωνία και με είχαν εξυπηρετήσει άψογα. Μάλιστα DHL ήρθε το πήρε και στη βδομάδα το έφερε πίσω έτοιμο, χωρίς να βγω από το σπίτι, να τα λέμε κι αυτά. ελπίζω να είναι ακόμα έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Koukoz είπε

Μπορεί κάποιος από την παρέα εδώ να μου απαντήσει τελείως αντικειμενικά αν ξέρει πως εξελίσσονται τα 1+ σε βάθος χρόνου? Επειδή κρατάω τις συσκευές μου μια τριετία και βάλε, ξέρει κανείς αν πέρα από την μπαταρία υπάρχει θέμα με lag κτλ; Πάντα αγόραζα flagship τηλέφωνα αλλά από τον δεύτερο χρόνο και μετά όλα ξεκινούν να λαγκαρουν. Πλζ ας απαντήσει κάποιος χωρίς καφρίλες. 

Κάτοχος op6 από Μάιο του 2018. Από κόλλημα 0. Το κινητό πάει σφαίρα. Μιλάω όμως για επαγγελματική χρήση, email, viber, maps κλπ, όχι παιχνίδια. Μπαταρία βγάζει 1 μέρα άνετα με βαριά χρήση. 2 με λιγότερη. Ό,τι άλλο θέλεις,  ρώτησε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LionRulesGR είπε

Δεν κατάλαβες ποιά είναι η ουσία και γιατί σου είπε αυτό για τις αναβαθμίσεις… Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μην υποστηρίζονται οι ΝΑΥΑΡΧΙΔΕΣ για τουλάχιστον μια πενταετία με Software Updates μιας και το HardWare τους είναι More Than Capable. Σε αυτό η Apple τους έβαλε τα γυαλάκια… Αυτή είναι και η παγίδα με τα Android άνω του 500ρικου… 3 Χρόνια μετά είναι για τα ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΟΛΑ .. ΚΑΙ ΝΑΙ… Έχω αναστήσει συσκευές με CUSTOM ROMS οι οποίες μετατρέπανε το τηλέφωνο σε πυραυλάκι αλλά αυτό δεν θεωρείται λύση… ΑΠΑΙΤΩ 5 χρόνια Software Support όταν δίνω πάνω απο 500 ευρώ για το σκουπιδο-Android… Το κατάλαβες ?

Το καλό στα Android όπως έγραψες είναι οι custom rom. Κινητά του 2013 τρέχουν Android 10 με ενημερώσεις ασφαλείας Απριλίου 2020. Να μην μιλήσω για τα νέα κόλπα πχ gestures always on display και εκατοντάδες άλλα που βάζουν σε κάθε rom. Το Android για μένα έχει 10 χρόνια υποστήριξη εξου και η αντοχή στον χρόνο αλλά ναι βασιζόμαστε στο xda επίσημα δίνουν 2 3 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, music_lover είπε

Ναι μόνο που στατιστικά ελάχιστοι κρατούν κινητό για 5 έτη και δεν είναι η εγκατάλειψη software updates ο λόγος. Ένα κινητό που μένει στα 3 έτη αναβαθμίσεων είναι ακόμη σβέλτο. Αν του προσθέσεις λειτουργικό 4ετίας ή 5ετίας θα το κάνεις πιο αργό καθότι το λογισμικό πάντοτε συμβαδίζει με το εκάστοτε hardware και απαιτεί συνεχώς περισσότερη δύναμη γιατί μπορεί και θέλει να την αξιοποιήσει. Δες πχ τα Windows, κάποτε τα έβαζες σε μηχανήματα των 64mb ram (WinXP) και τώρα θες 2gb (Win10). Ακόμη και τα μηχανήματα της Apple σε κάθε αναβάθμιση λογισμικού που παίρνουν γίνονται όλο και λιγότερο γρήγορα. Οπότε τα 3 έτη που δίνει η 1+ είναι υπεραρκετά και είναι και η μοναδική που το κάνει.

Εν μέρη ισχύει αυτό που λες… Μέχρι και το iPhone 5S ήταν όπως τα λες… Απο το 6 και μετά είδα τρομερές διαφορές στο πώς χειρίζεται το iPhone λειτουργικά 6ετίας… Προφανώς έχει να κάνει με τον ρυθμό εξέλιξης των επεξεργαστών… It is just too fast… :)  Στα Android δεν είναι τόσο αισθητή η μείωση της απόδοσης γιατί δεν προλαβαίνουν να βαρύνουν τόσο τα λειτουργικά σε μια 3ετία…  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, LionRulesGR είπε

Εν μέρη ισχύει αυτό που λες… Μέχρι και το iPhone 5S ήταν όπως τα λες… Απο το 6 και μετά είδα τρομερές διαφορές στο πώς χειρίζεται το iPhone λειτουργικά 6ετίας… Προφανώς έχει να κάνει με τον ρυθμό εξέλιξης των επεξεργαστών… It is just too fast… :)  Στα Android δεν είναι τόσο αισθητή η μείωση της απόδοσης γιατί δεν προλαβαίνουν να βαρύνουν τόσο τα λειτουργικά σε μια 3ετία…  :) 

Περισσότερο βαραίνουν οι εφαρμογές θα έλεγα παρά το λειτουργικό. Εκείνες είναι που γίνονται όλο και πιο hungry.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Κάτοχος op6 από Μάιο του 2018. Από κόλλημα 0. Το κινητό πάει σφαίρα. Μιλάω όμως για επαγγελματική χρήση, email, viber, maps κλπ, όχι παιχνίδια. Μπαταρία βγάζει 1 μέρα άνετα με βαριά χρήση. 2 με λιγότερη. Ό,τι άλλο θέλεις,  ρώτησε με.

Κι εγώ για τις ίδιες χρήσεις το χρειάζομαι, είμαι κάτοχος ενός Huawei mate 10 pro, δε μπορώ να πω πολύ καλή συσκευή, όμως αρχίζω και βλέπω κάποια μικρά κολληματακια. Αν πω ότι βγάζει κουσούρια θα πω ψέμματα, όμως το νιώθω ότι δεν είναι το ίδιο με τις αρχές. Προφανώς και το έχω βαριά φορτωμένο σε εφαρμογές κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...