Προς το περιεχόμενο

Operation system not found


algox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά έχω ένα παλιό λαπτοπ το Sony Vaio VPCEB1S1E και είπα να του βάλω έναν ssd να το αναστησω λιγάκι.εβαλα σε στικάκι τα windows και είδα δε τα διάβαζε να κάνει boot. Λέω θα βάλω τον καινούργιο σκληρό σε ένα άλλο λαπτοπ που έχω θα τα περάσω από εκεί(όλα καλά είδα κ επιφάνεια εργασίας) κ μετά θα ξανά τοποθετήσω τον ssd στον Sony.Κουμπώνω τον ssd μου λέει operation system not found.μπαινω στα bios ο σκληρός φαίνεται.βαζω σα προτεραιότητα HDD κάνω αποθήκευση κ έξοδο πάλι τα ίδια.να σημειώσω πως δεν έχω κάποιο κουμπωμένο usb,τίποτα.τι μπορεί να φταίει;ευχαριστώ 

ssd πήρα τον Burst Patriot 120 GB

Επεξ/σία από algox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στικάκι πως το ετοίμασες; Αν το έκανες με το εργαλείο της ms ή με τις defaut ρυθμίσεις στο rufus τότε μάλλον στο έκανε gpt και αν το sony δεν υποστηρίζει gpt partition scheme (που μάλλον δεν το κάνει) τότε δε θα βλέπει δίσκο.

Ξανακάνε το usb με το rufus αλλά άλλαξε το GPT σε MBR πριν πατήσεις δημιουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, micos000 είπε

Το στικάκι πως το ετοίμασες; Αν το έκανες με το εργαλείο της ms ή με τις defaut ρυθμίσεις στο rufus τότε μάλλον στο έκανε gpt και αν το sony δεν υποστηρίζει gpt partition scheme (που μάλλον δεν το κάνει) τότε δε θα βλέπει δίσκο.

Ξανακάνε το usb με το rufus αλλά άλλαξε το GPT σε MBR πριν πατήσεις δημιουργία.

Αδερφέ το άλλαξα σε MBR και το διάβασε το usb και όλα καλά με τα Windows.Λύθηκε το πρόβλημα, να σαι καλά!! Ευχαριστώ πολύ 

Επεξ/σία από algox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...