Προς το περιεχόμενο

Κατάθεση χρημάτων σε atm και μεταφορά ποσού σε άλλον λογαριασμό στην ίδια τράπεζα.Γίνεται?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ενώ εσύ που πετάς μαργαριτάρια του τύπου "μεταφορές και πληρωμές δε γίνονται από ΑΤΜ", είναι επειδή ξυπνάς με κέφια? :D

Aν λέω κάτι εσφαλμένο, δεκτό να με διορθώσετε. Δεν έχω το αλάθητο. Εγώ αυτό γνώριζα, αυτό είπα.

Αλλά τις ειρωνείες δε τις γουστάρω. Διόρθωσε με χωρίς εξυπνάδες και φανφάρες. Δύσκολο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, afragorn είπε

Aν λέω κάτι εσφαλμένο, δεκτό να με διορθώσετε. Δεν έχω το αλάθητο. Εγώ αυτό γνώριζα, αυτό είπα.

Αλλά τις ειρωνείες δε τις γουστάρω. Διόρθωσε με χωρίς εξυπνάδες και φανφάρες. Δύσκολο είναι;

Εφόσον αντιλαμβάνεσαι το "Προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει ΑΤΜ την τελευταία 10ετία." ως ειρωνεία, μάλλον εσύ είσαι αυτός που έχει ξυπνήσει με ακεφιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, afragorn said:

Όχι, μεταφορές και πληρωμές δε γίνονται από ΑΤΜ.

Τουλάχιστον η Alpha όταν κάνεις κατάθεση σου δίνει επιλογή να καταθέσεις σε άλλο λογαριασμό της ίδιας τράπεζας. Για τις άλλες κρατάω επιφύλαξη. 

Πληρωμές κάνεις κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εφόσον αντιλαμβάνεσαι το "Προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει ΑΤΜ την τελευταία 10ετία." ως ειρωνεία, μάλλον εσύ είσαι αυτός που έχει ξυπνήσει με ακεφιές.

Αν το βρίσκεις φυσιολογικό να ξεκινάει κάποιος έτσι μία απάντηση προς έναν άγνωστο, και αφύσικο το να με ξενίζει, πάω πάσο.

Τέλος το off topic από μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, afragorn είπε

Αν το βρίσκεις φυσιολογικό να ξεκινάει κάποιος έτσι μία απάντηση προς έναν άγνωστο, και αφύσικο το να με ξενίζει, πάω πάσο.

Τέλος το off topic από μένα. 

Αν σκεφτείς πόσο μεγάλη ήταν η κοτσάνα που πέταξες, και το κυριότερο ότι προσπάθησες να χρησιμοποιήσεις την άγνοια σου σαν επιχείρημα, μάλλον light ήταν η απάντηση που σου έδωσε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afragorn είπε

Προφανώς η γυναίκα σου είχε πονοκέφαλο και ξύπνησες με ακεφιές. Cheers! 

Σε αυτό το επίπεδο δεν θα κυλήσω. Αλλά όταν πετάς θέσφατα ότι δεν βρίσκεις, ενώ προφανώς είτε δεν χρησιμοποιείς ΑΤΜ, είτε δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς ΑΤΜ, τι ήθελες να συμπεράνω. Ότι χρησιμοποιείς αλλά δεν έχεις δει ούτε το κουμπί κατάθεση ούτε το κουμπί μεταφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, panostza είπε

Σε αυτό το επίπεδο δεν θα κυλήσω. Αλλά όταν πετάς θέσφατα ότι δεν βρίσκεις, ενώ προφανώς είτε δεν χρησιμοποιείς ΑΤΜ, είτε δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς ΑΤΜ, τι ήθελες να συμπεράνω. Ότι χρησιμοποιείς αλλά δεν έχεις δει ούτε το κουμπί κατάθεση ούτε το κουμπί μεταφορές;

Συγγνώμη πάντως για το αρχικό μου ποστ. Ήταν λανθασμένη αντίδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται και το κανω χρονια και πριν λιγους μηνες μαλιστα τουλαχιστον η alpha εφτιαξε το software και βγαζει και το ονομα του δικαιουχου του λογαριασμου που στελνεις τα λεφτα με αστερισκους,ποιο πριν πατουσες το νουμερο του λογαριασμου και το τριπλοτσεκαρες μην εχεις κανει λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Επιλογή για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου δεν ξέρω αν έχει, έχει όμως επιλογή για μεταφορά σε λογαριασμού τρίτου.

Πάντως δεν χάνεις και τίποτα, η δυνατότητες των ΑΤΜ για μεταφορά χρημάτων και πληρωμών λογαριασμών είναι εντελώς άχρηστες σε όσους διαθέτουν web ή και mobile banking.

Αυτό να λέγεται. Γενικά είναι ανίκουστο το 2020 κάποιος να μην έχει ebanking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν ακόμη ΑΤΜ που δέχονται κατάθεση με φάκελο ή που δεν δέχονται καθόλου κατάθεση χρημάτων, αλλά αυτά μπορεί να είναι σπάνια και να βρίσκονται σε τίποτα χωριά ή σε σημεία στου διαόλου τη μάνα. Εγώ συγκεκριμένα έχω 2 τέτοια ΑΤΜ σε απόσταση μικρότερη των 200 μέτρων από το σπίτι μου στο χωριό, τα οποία είναι και τα μοναδικά στο χωριό, αν κάποιος θέλει να κάνει άμεση κατάθεση και δεν είναι εργάσιμη μέρα και ώρα, θα πρέπει να πάει σε γειτονική πόλη που έχει ΑΤΜ στα οποία γίνεται κατάθεση με άμεση πίστωση στον λογαριασμό. Επίσης, για το e-banking που λέτε αρκετοί, πρέπει να έχετε υπόψη ότι ο φίλος που άνοιξε το θέμα μπορεί να μην έχει e-banking οπότε να μην μπορεί να στείλει τα χρήματα από τον υπολογιστή του ή το κινητό του.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αυτό να λέγεται. Γενικά είναι ανίκουστο το 2020 κάποιος να μην έχει ebanking.

Μην το λες, είναι πάρα πολλοί αυτοί που δεν έχουν ebanking ενώ έχουν λογαριασμό και χρεωστική, και ακόμα περισσότεροι αυτοί που έχουν ebanking αλλά δεν το έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ ή έστω δεν γνωρίζουν τις δυνατότητες που έχει.

3 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Υπάρχουν ακόμη ΑΤΜ που δέχονται κατάθεση με φάκελο ή που δεν δέχονται καθόλου κατάθεση χρημάτων, αλλά αυτά μπορεί να είναι σπάνια και να βρίσκονται σε τίποτα χωριά ή σε σημεία στου διαόλου τη μάνα. Εγώ συγκεκριμένα έχω 2 τέτοια ΑΤΜ σε απόσταση μικρότερη των 200 μέτρων από το σπίτι μου στο χωριό, τα οποία είναι και τα μοναδικά στο χωριό, αν κάποιος θέλει να κάνει άμεση κατάθεση και δεν είναι εργάσιμη μέρα και ώρα, θα πρέπει να πάει σε γειτονική πόλη που έχει ΑΤΜ στα οποία γίνεται κατάθεση με άμεση πίστωση στον λογαριασμό. 

ΑΤΜ Εθνικής που δέχονται κατάθεση με φάκελο, ΔΕΝ υπάρχουν πλέον. Αυτά στο χωριό σου αν δεν είναι σε κατάστημα τραπέζης (off site) δεν έχουν καν καταθετήριο,  δλδ δεν έχουν δυνατότητα κατάθεσης ούτε με φάκελο.

11 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Επίσης, για το e-banking που λέτε αρκετοί, πρέπει να έχετε υπόψη ότι ο φίλος που άνοιξε το θέμα μπορεί να μην έχει e-banking οπότε να μην μπορεί να στείλει τα χρήματα από τον υπολογιστή του ή το κινητό του.

Για αυτόν ακριβώς το λόγο δώσαμε διευκρίνηση στο φίλο ότι μπορεί να το κάνει και μέσω του menu των ΑΤΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

ΑΤΜ Εθνικής που δέχονται κατάθεση με φάκελο, ΔΕΝ υπάρχουν πλέον. Αυτά στο χωριό σου αν δεν είναι σε κατάστημα τραπέζης (off site) δεν έχουν καν καταθετήριο,  δλδ δεν έχουν δυνατότητα κατάθεσης ούτε με φάκελο.

Ναι, το διευκρίνισα εξάλλου ότι μπορεί να δέχονται κατάθεση με φάκελο ή να μην δέχονται ΚΑΘΟΛΟΥ κατάθεση.

31 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αυτό να λέγεται. Γενικά είναι ανίκουστο το 2020 κάποιος να μην έχει ebanking.

Δηλαδή θες να πεις ότι οι παππούδες και οι γιαγιάδες που δεν ξέρουν ούτε καν από που ανοίγει η τηλεόραση, και το "κομπιούτερ" νομίζουν ότι είναι το τηλεχειριστήριο, θα έχουν και ebanking;

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gokuthelegend είπε

Ναι, το διευκρίνισα εξάλλου ότι μπορεί να δέχονται κατάθεση με φάκελο ή να μην δέχονται ΚΑΘΟΛΟΥ κατάθεση.

Αυτό στα bold δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι στα ATM της Εθνικής που είναι το θέμα μας εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν ισχύει, τουλάχιστον όχι στα ATM της Εθνικής που είναι το θέμα μας εδώ.

Έχω μια μικρή επιφύλαξη, αλλά το απόγευμα που θα βγω έξω μπορώ να περάσω από το ΑΤΜ της Εθνικής εδώ στο χωριό και να το διαπιστώσω στα σίγουρα, και θα το αναφέρω εδώ. Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν γινόταν να κάνω κατάθεση, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τώρα τελευταία, αν και δεν νομίζω να μπήκαν στο κόπο να αναβαθμίσουν μηχάνημα σε χωριό. Το ΑΤΜ της Πειραιώς πάντως είμαι σίγουρος ότι δεχόταν κατάθεση με φάκελο.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gokuthelegend είπε

Έχω μια μικρή επιφύλαξη, αλλά το απόγευμα που θα βγω έξω μπορώ να περάσω από το ΑΤΜ της Εθνικής εδώ στο χωριό και να το διαπιστώσω στα σίγουρα, και θα το αναφέρω εδώ.

Εγώ πάλι δεν έχω καμία επιφύλαξη, είμαι 100% σίγουρος.

Επίσης 2020 έχουμε, δεν χρειάζεται να πας από το ΑΤΜ για να διαπιστώσεις ποιες ακριβώς υπηρεσίες προσφέρει, μπορείς να το δεις μέσα από το site της Εθνικής. Για παράδειγμα:

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΑΣΣΙΟΠΗΣ, 490 81

ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΣΑΛΒΑΝΟΥ

Εργασίες ΑΤΜ καταστήματος

Ανάληψη Μετρητών

Τελευταίες κινήσεις λογαριασμού

Πληρωμές (π.χ. ΔΕΗ, ΟΤΕ)

https://www.nbg.gr/el/Branches-ATMs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...