Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας αρχίσουμε σιγά σιγά,
 

Από αυτά που ξέρουμε τώρα , ο ΖΕΝ 4 θα βγει το 2021 με όλα τα προϊόντα (Server, Desktop, Mobile, Embedded) να έχουν βγει μέχρι το τέλος του 2022.  

spacer.png

 

Το ότι o ZEN 4 θα είναι στα 5nm το ξέραμε, αυτό που δεν ξέραμε είναι ότι η AMD ζήτησε από την TSMC να φτιάξει μια καινούργια Version στα 5nm (Enhanced) , κάτι ανάλογο που έκανε για την NVIDIA στα 12nm.

https://translate.google.com/translate?sl=zh-CN&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.chainnews.com%2Farticles%2F929018127977.htm

Quote

Yesterday, news from the Taiwanese media revealed that TSMC was cut by Huawei HiSilicon in the 5nm process. However, TSMC did not worry about buyers, and the related capacity gap was quickly eaten by Apple. It is said that Apple also asked TSMC to add nearly 10,000 pieces of production capacity in the fourth quarter, competing with AMD and others for 5nm enhanced version process capacity. It is reported that TSMC has developed a 5nm enhanced version process process specifically for AMD. AMD's capacity requirement is not less than 20,000 12-inch wafers per month.
In addition, Huawei HiSilicon also reduced TSMC's 7nm orders. However, it is said that large customers such as Nvidia and AMD have simultaneously increased the number of 7nm wafers. In this way, TSMC not only fully opened its 5nm capacity (starting in the second quarter), but also continued its 7nm capacity. Fully loaded to the end of the year.
For the above reports, TSMC did not comment.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, sos2000 said:

Ρε παιδιά σκέφτομαι για καινούργιο pc στο κοντινό μέλλον ....θέλω am5 / ddr5 / ryzen 4000 και καινούργιο pciex,θα τα έχουμε λέτε μέχρι άνοιξη 2021; 🙃

Οι Ryzen 4000 είναι Zen 3 οι οποίοι λογικά θα βγουν φέτος. Θα είναι με AM4 και DDR4...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ΤΙ θα δούμε στους ZEN 4 στα 5nm ....

Θα δούμε επεξεργαστές 128 πυρήνων ? Και αν ναι στο Desktop?

Θα δούμε επεξεργαστές με τεράστιες FPUs και Caches?

Εγώ νομίζω πως τα 5nm θα φέρουν στην κορυφή τα APUs  με την βοήθεια της DDR5 .  Όλο το κέδρος θα πάει στην ενσωμάτωση GPU εντός του Core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Ας αρχίσουμε σιγά σιγά,
 

Από αυτά που ξέρουμε τώρα , ο ΖΕΝ 4 θα βγει το 2021 με όλα τα προϊόντα (Server, Desktop, Mobile, Embedded) να έχουν βγει μέχρι το τέλος του 2022.  

spacer.png

Το ότι o ZEN 4 θα είναι στα 5nm το ξέραμε, αυτό που δεν ξέραμε είναι ότι η AMD ζήτησε από την TSMC να φτιάξει μια καινούργια Version στα 5nm (Enhanced) , κάτι ανάλογο που έκανε για την NVIDIA στα 12nm.

https://translate.google.com/translate?sl=zh-CN&tl=en&u=https%3A%2F%2Fwww.chainnews.com%2Farticles%2F929018127977.htm

Το περιεργο ειναι οτι zen 4 ειναι για q4/21 ενω τα παραπανω ειναι για προϊοντα του q1/21 ενω δεν περιμενουμε κατι αυτην την περιοδο. Επισης παντα  οταν πας σε καινουρια μεθοδο βολευει να πας  με gpu καθως εχει πολλα επαναλαμβανομενα μέρη που μπορεις να απενεργοποιησεις για yields. Και επειδη ειναι κατι που θα θες να μπορεις να πουλησεις ακριβα (επειδη τα yields δεν θα ναι καλα) πιστευω οτι μάλλον θα ειναι κάποια cdna gpu (στυλ vega vii) pipecleaner για τα 5nm.

Aπο την άλλη περιμενοντας big navi (21) q4/20 στα 7nm και navi 22 (αντικαταστατης navi 10 {5600/5700}) λιγους μήνες αργοτερα (ιδιο πανω κατω μεγεθος απλως με rdna 2 και dxr)  ισως  να ειναι το μικρο navi 23 σαν pipecleaner που θα αντικαταστουσε το navi 14 (5500) και που φαινεται να ακυρωθηκε, αλλα με τοσο ακριβα που εχουν γινει τα nm μου φαινεται δυσκολο να χουμε ξανα radeon 4770 pipecleaner οπως στο παρελθον

Το ειδικο process της tsmc δεν νομιζω να ναι κατι ιδιαιτερα διαφορετικο απο αυτο που κάνει τωρα. Δλδ διαφορετικα libraries για μικροτερη πυκνοτητα αλλα μεγαλυτερες ταχύτητες. Η nvidia τοτε ειχε αγοράσει ΟΛΑ τα 12nm για πάρτη της

50 λεπτά πριν, sos2000 είπε

Ρε παιδιά σκέφτομαι για καινούργιο pc στο κοντινό μέλλον ....θέλω am5 / ddr5 / ryzen 4000 και καινούργιο pciex,θα τα έχουμε λέτε μέχρι άνοιξη 2021; 🙃

ΟΧΙ. Το νωρίτερο q4/21

30 λεπτά πριν, sos2000 είπε

Να βάλεις τον 4000 και μετά από έναν χρόνο να αλλάξουν όλα ...αμαρτία 😔

Κάθε φορα αλλαζουν πραγματα. Ddr5 και ειδικα pcie 5 ειναι πανακριβα και μπορει να μην τα δουμε στην 1η γενια για consumers. Επισης τι σε κανει να πιστευεις οτι ddr5 4000mhz με loose timings θα ναι καλυτερα απο ddr4 3600 με πολύ πιο σφικτα timings. Δες τι εγινε στο παρελθον με τις πρωτες γεννεες ddr2/3/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όσο πρόοδο έχει κάνει στο hardware αδικεί κατάφωρα τον εαυτό της με το μέτριο software που το συνοδεύει, σε όλη την γκάμα προϊόντων της. Προσωπικά ευελπιστώ να δω μεγάλες βελτιώσεις στο τομέα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, TR-909 είπε

Πάντως όσο πρόοδο έχει κάνει στο hardware αδικεί κατάφωρα τον εαυτό της με το μέτριο software που το συνοδεύει, σε όλη την γκάμα προϊόντων της. Προσωπικά ευελπιστώ να δω μεγάλες βελτιώσεις στο τομέα αυτό.

Γιατί τι πρόβλημα έχει το software ? 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αντίπερά όχθη πάντως μέχρι και το ηρωικό 21.

wait 4 14nm ^n^n.😁

16-core γαλάζια μονολιθικά και δώρο ο πυρηνικός αντιδραστήρας μαζί με τις ράβδους μολύβδου και τα δοχεία με το υγρό άζωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, adtakhs είπε

Γιατί τι πρόβλημα έχει το software ? 🤔

Λογικα εννοεί chipset drivers ,agesa code και drivers για τις καρτες  και δεν εχει αδικο. Εγω ευχομαι να ειναι καλυτερα θερμικα τα cpu της απο δω και περα γτ στους 3xxx δεν τα πηγε καλα με τις θερμοκρασιες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

Λογικα εννοεί chipset drivers ,agesa code και drivers για τις καρτες  και δεν εχει αδικο. Εγω ευχομαι να ειναι καλυτερα θερμικα τα cpu της απο δω και περα γτ στους 3xxx δεν τα πηγε καλα με τις θερμοκρασιες

Προσωπικά δεν έχω θέμα με agesa codes και chipset drivers.

Ίσως για κάποιον που κάθε μέρα ψάχνεται για το πώς θα πάρει 1% επιδοσεις να είναι μπελάς.

Για εμένα ένα βάλε βγάλε ήταν μέχρι τώρα από τότε που αγόρασα το pc.

Οπότε δεν θεωρώ πως υπάρχει κάποιο θέμα γιατί ουσιαστικό πρόβλημα δεν είχα ποτέ.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, akoinonitos said:

Λογικα εννοεί chipset drivers ,agesa code και drivers για τις καρτες  και δεν εχει αδικο. Εγω ευχομαι να ειναι καλυτερα θερμικα τα cpu της απο δω και περα γτ στους 3xxx δεν τα πηγε καλα με τις θερμοκρασιες

Μάλλον εννοεί τους drivers των GPUs. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Λογικα εννοεί chipset drivers ,agesa code και drivers για τις καρτες  και δεν εχει αδικο. Εγω ευχομαι να ειναι καλυτερα θερμικα τα cpu της απο δω και περα γτ στους 3xxx δεν τα πηγε καλα με τις θερμοκρασιες

^ well said. Και ένα ακόμη με τα Ryzen boost clocks το οποίο ξέχασα. Θέλει δουλειά και το PBO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...