Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι 3D είναι οι πιο βαρετοί CPUs για tweaking, μέσα σε μια μέρα τα έκανα όλα setup και τρέχει μια χαρά, του φόρεσα και ενα EK Velocity2 block και θερμοκρασίες πάνω απο 80C δεν έχω δει. -30 Curve all core πέρασε όλα τα stress test, OCCT core cycling, y-cruncher, linpack xtreme. Ακόμα και σε power virus χτυπάει ταβάνι στα 80W max. Αυτό το efficiency είναι που μετράει στους 3D, έχω 7800X3D + 4090 σε μία λουπα με μόνο ένα 360 rad για cooling, τππ άλλο :) 

Power limit την 4090 στα 350W και όλα αθόρυβα.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάζομαι να κάνω direct die water cooling στο amd 970 Northchip. Χε χε πλακα κάνω! Καβάτζαρα την ψύκτρα της σαβουρομητρικης πριν πάει για ανακυκλωση συσκευών. Μου γρατζουνισε το δακτυλο η ψυκτρα καθως ειχε κολλησει ασχημα και τραβουσα χωρις γάντι.

ResizedImage_(1118)x(1490)_2023-06-04_01-35-00_1310.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

image.png.b6c295297a793ac45b7f313f8c63de8a.png

Έριξα vsoc 1.15 και ανέβασα fclk 2167, πάει και 2200 αλλά μάλλον παίζει error correction εκεί, μέχρι 2167 έχω δει scaling σε linpack xtreme.

Εμένα μέχρι 2133. Μετά πέφτει error correction και πέφτει. Ξέρεις ποιο voltage θα μπορούσε να βοηθήσει να ανέβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Εμένα μέχρι 2133. Μετά πέφτει error correction και πέφτει. Ξέρεις ποιο voltage θα μπορούσε να βοηθήσει να ανέβει;

Να σου πώ δεν καταλαβαίνω ακόμα πως δουλεύει σε Zen 4, λογικά αν ανεβάσεις VSOC πάει πιο ψηλά. Αν και διάβασα ότι παραπάνω VSOC βγάζει instability. Μάλλον το βάζεις 1.1 - 1.2 και όσο τραβάει για 24/7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 8:28 ΜΜ, Retromaniac είπε

Ξέρεις ποιο voltage θα μπορούσε να βοηθήσει να ανέβει;

Στη θεωρία τα vddg απ το rail του vmisc αφορούν τo IF.
Στην πράξη σε μένα δεν αλλάζουν κάτι, οπότε τα έχω def στο 0.850V.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xoroxronis είπε

Στη θεωρία τα vddg απ το rail του vmisc αφορούν τo IF.
Στην πράξη σε μένα δεν αλλάζουν κάτι, οπότε τα έχω def στο 0.850V.

Όντως και σε μένα που το είχα δοκιμάσει δεν βελτιώθηκε καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 7:47 ΜΜ, Spartan117 είπε

Έριξα vsoc 1.15 και ανέβασα fclk 2167, πάει και 2200 αλλά μάλλον παίζει error correction εκεί, μέχρι 2167 έχω δει scaling σε linpack xtreme.

Εφόσον έχεις τη μνήμη στα 6200 δε θα έπρεπε, σύμφωνα με το 3:2, να αποδίδει καλύτερα με FCLK = 2067;

Έκανες δοκιμή 2067 vs 2167 και σε games;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kkatzos είπε

Εφόσον έχεις τη μνήμη στα 6200 δε θα έπρεπε, σύμφωνα με το 3:2, να αποδίδει καλύτερα με FCLK = 2067;

Έκανες δοκιμή 2067 vs 2167 και σε games;

Φαίνεται πάνω κάτω το ίδιο σε λίγα bench που έκανα, στο linpack έβγαλε ελάχιστα πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελικα οντως εχουν φτιαξει τον 7600 να παιζει με 80-90 βαθμους με το στοκ κουλερ?

μεχρι να δω ρεβιου νομιζα κατι ηταν λαθος, εβγαζα εβαζα παστες μεχρι και υδροψηξη πηγα να παραγγειλω δηλαδη :D

και αν ανεβασω τη συχνοτητα DDR5 στα 6000, το 90 γινεται το normal :P

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2023 στις 7:47 ΜΜ, Spartan117 είπε

image.png.b6c295297a793ac45b7f313f8c63de8a.png

Έριξα vsoc 1.15 και ανέβασα fclk 2167, πάει και 2200 αλλά μάλλον παίζει error correction εκεί, μέχρι 2167 έχω δει scaling σε linpack xtreme.

Αν έχεις χρόνο η μητρική σου είχε προβλήματα; Το Vsoc με expo ηταν καλό χωρίς να το ρυθμίσεις εσυ; Θα αγοράσω μητρική και στο skroutz δεν υπάρχουν κριτικες για την συγκεκριμένη. Αν και αλλά μοντέλα της ΜSI έχουν καλες κριτικες και λενε για χαμγλες θερμοκρασιες στα vrms αλλα καπως πιο αργη εκκινιση απο την gigabyte.. Για την Asrock λένε έχει απαρχαιωμένο ΒΙΟS που μπορεί να κανει corrupt αρχεία των windows 11μέσω του uefi και αλλαγων στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xartemporas είπε

 

Ωραίο βίντεο επιβεβαιώνει ότι και ο 5800x3D σε μερικές περιπτώσεις δε μπορεί να οδηγήσει σωστά την 4090 σε 4κ πόσο μάλλον σε 1440p (4k dlssq)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...