Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σύστηματος


FuglyMafaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε :300-400

Χρήση υπολογιστή :moba/fps games(Cod:Warzone κυρίως)

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:Οχι κατι βαρυ και απαιτητικο.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.Υπάρχει Samsung S24D330.Μελλοντικά μια οθονη για Fps games.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?Οχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Θεσσαλονικη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Όπως βολέψει

Καλησπερα στο team!Οπως διαβαζεται και στο τιτλο χρειαζομαι αναβαθμιση του PC.Σας ποσταρω και τις φωτο με το συστημα.Καρτα γραφικων δεν νομιζω να χρειαζομαι,νομιζω χανω αρκετα απο CPU και RAM οπως βλεπω και απο run to test it προγραμματακια.Με ενδιαφερει κυριως να παιζει χωρις ενοχλητικα κολληματα,spikes ή οτι ειναι αυτα και απευθυνομαι κυριως για το COD:Warzone αλλα και γενικα παιχνιδια απο δω και στο εξης που βγαινουν ή θα βγουν.Οτι αλλο θελετε απο πληροφοριες σχετικα με το συστημα μπορειτε να με ρωτησετε!

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που θα αφιερωσετε προκαταβολικα! 

 

Cpu.jpg

Gpu.jpg

Mainboard.jpg

Ram.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταχειρισμένος 6700,6700k,7700,7700k.Παίζουν λίγο ακριβά όμως καμιά φορά.Γενικά πάνω από 150 όμως δεν αξίζει νομίζω να δώσεις.με 350 έχεις καινούριο σετ.και πιο καλό,και αναβαθμίσιμο.Πιθανότατα θα χρειαστείς και κάποιο cooler με κανα 30άρι αν πας σε i7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορουσε να γι χωρις να χρειαστει να αλλαξω την μητρικη?

37 λεπτά πριν, countass είπε

Μεταχειρισμένος 6700,6700k,7700,7700k.Παίζουν λίγο ακριβά όμως καμιά φορά.Γενικά πάνω από 150 όμως δεν αξίζει νομίζω να δώσεις.με 350 έχεις καινούριο σετ.και πιο καλό,και αναβαθμίσιμο.Πιθανότατα θα χρειαστείς και κάποιο cooler με κανα 30άρι αν πας σε i7.

Αρα η προταση του tanasen01 ειναι μονοδρομος απ οτι καταλαβαινω.Καλως ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

Απλα σχετικα με την επιλογη ryzen kai intel δεν θα ηταν καλυτερα να παω σε intel επεξεργαστη εξαιτιας της GPU?Εχω ακουσει οτι καλυτερα να συνδυαζεται ο ryzen με AMD GPU!Ισχυει αυτο ή δεν εχει καμια απολυτως σημασια?

Επεξ/σία από FuglyMafaka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα μετα απο διαφορες δοκιμες το προβλημα βρεθηκε και το συστημα χρειαζεται επιπλεον RAM.Οποτε αν σας ηταν ευκολο καποιες προτασεις για RAM σιγουρα 2x8gb ή εστω και με 1x8gb να κολλαει με την ηδη υπαρχουσα ωστε να δουλευουν σε dual channel.Αν χρειαζεται επιπλεον πληροφοριες με το συστημα μπορω να βοηθησω εννοειται!

Επεξ/σία από FuglyMafaka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να βρω σαν τη δική σου,ας σου πει και κανας άλλος που ξέρει καλύτερα.Πιθανότατα πάντως δε θα έχεις θέμα ότι και να βάλεις(ότι καμιά εντελώς κινέζικη),έχω βάλει εγώ κατά καιρούς και 2133 με 3000,μια χαρά παίζανε σε dual.Ακόμα και 8+4 πάλι dual το έβλεπε.

Επεξ/σία από countass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, countass είπε

Δεν μπορώ να βρω σαν τη δική σου,ας σου πει και κανας άλλος που ξέρει καλύτερα.Πιθανότατα πάντως δε θα έχεις θέμα ότι και να βάλεις(ότι καμιά εντελώς κινέζικη),έχω βάλει εγώ κατά καιρούς και 2133 με 3000,μια χαρά παίζανε σε dual.Ακόμα και 8+4 πάλι dual το έβλεπε.

Σαν την δικη μου και να βρεθει δεν θα την παρω γιατι ειναι υπερβολικα ακριβη πλεον.Καλως ευχαριστω για το χρονο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το να αφήσεις τον i3-6100 με την 1070 Ti είναι ότι χειρότερο, η κάρτα γραφικών σου τρώει σίγουρα πολύ μεγάλο bottleneck και αναβαθμίζοντας μόνο την RAM δεν πρόκειται να λύσεις το πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μερικες καρτες.γραφικων ειναι 150 +βατ κλπ,κλπ

Συστηνω ξεχωριστο πισι για παιχνιδια κ ξεχωριστο για γραφείο κ σερφαρισμα κλπ

 

Εχω 1 παλιο κουτι με 8 μνημη κ ι3.

καρτα βαζω μισό μεχρι 1 μνημη.ισως κ 2γβ.

Αν ήθελα για παιχνιδια θα εστηνα αλλο με 16 μνημη κλπ. Χρόνια πολλά με υγεία. 

Να σαι καλα ο,τι κ να φτιαξεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 10:28 ΜΜ, FuglyMafaka είπε

Τελικα μετα απο διαφορες δοκιμες το προβλημα βρεθηκε και το συστημα χρειαζεται επιπλεον RAM.

Έπνιγαν τον i3 6100 θες να μας πεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι και κανένας ειδικός στο αντικείμενο να το έχω ψάξει τόσο βαθιά αλλά κάποιες γνώσεις τις έχω!!Τωρα σας λέω αυτό που έκανα και τι αποτέλεσμα είχα με την κίνηση αυτή!!Πριν την προσθήκη της ram είχα το θέμα που είχα αναφέρει και αφού πρόσθεσα αλλά 8gb το πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον!!Αυτο που βλέπω σαν αποτέλεσμα με ικανοποιεί αρκετά όποτε δεν έχω κανένα θέμα!!Τωρα σίγουρα μελλοντικά θα γίνει αναβάθμιση απλά δεν θα είναι τώρα!!!Αυτη τη στιγμή ψάχνω να βάλω πάνω ram γτ είμαι με δανεική του αδερφού μου!!Αν σας ήταν εύκολο καμια πρόταση για 2x8gb ή 1x8gb να ταιριάζει με την ήδη υπάρχουσα θα ήμουν υπόχρεος!!!

Επεξ/σία από FuglyMafaka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως ολες οι μνημες ταιριάζουν μεταξυ τους, αν οχι,σπανια, τοτε αγοραζεται κ  δεύτερη. Κ γλιτωνεις αναβαθμισεις προς το παρον.

Δεν θα αγοραζα μνημη σουπερ επιδοσεων γιατι οι διαφορές σε φπς νομίζω δεν ειναι συνηθως τρομερες. Εσυ αποφασιζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, FuglyMafaka είπε

Αν σας ήταν εύκολο καμια πρόταση για 2x8gb ή 1x8gb να ταιριάζει με την ήδη υπάρχουσα θα ήμουν υπόχρεος!!!

Στην περίπτωσή σου καλύτερα αγόρασε ένα νέο Kit 16GB (2x8) 3200MHz για να είσαι καλυμμένος μελλοντικά (απλά τώρα θα τρέχουν στα 2133 που είναι και το μέγιστο που μπορεί να τις τρέξει ο i3-6100).

Όταν κάποια στιγμή πας π.χ σε Ryzen 5 3600, θα έχεις τις μνήμες έτοιμες να τρέξουν στα 3200 με το XMP.

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=51086&cat=4&sub=395&pmanuf=undefined&sort=3&step=4

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...