Προς το περιεχόμενο

49 ή 55' inches με 400-450€


Jason13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ψαχνω τηλεοαση στα μεχρι 450€ (μαζι με 20% της media markt). Τι προτινετε για νετφλιξ και καθημερινη χρηση με ή χωρις καλη γωνια θεασης. Αν αξιζει 49 αντι 55 για καλυτερη ποιοτητα σε αυτη την τιμη καλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

επειδή κι εγώ ψάχνω αυτό τον καιρό για αγορά 55αρας τηλεόρασης με τα χαρακτηριστικά που αναφέρεις και σε προσιτή τιμή θεωρώ ότι η LG UM7450, με κάποιες παραχωρήσεις, είναι για εμένα η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα λεφτά. Η προσφορά που τρέχει στα media markt με την επιστροφή 20% σε πόντους στην Εθνική Τράπεζα είναι πραγματικά δελεαστική κι έμμεσα η τηλεόραση κοστίζει 352€. Παρ'όλο που η προσφορά είναι πολύ καλή εγώ τουλάχιστον θα αποφύγω την παραγγελία από media markt γιατί σε πρόσφατη αγορά που έκανα από το ηλεκτρονικό κατάστημα τα προϊόντα έφτασαν σε άθλια κατάσταση (Πακέτο χαρτί Α4 σκισμένο και ανοιγμένο και έλειπαν και κάμποσα χαρτιά από μέσα και μελάνι για εκτυπωτή επίσης ανοιγμένη η συσκευασία.) Και φυσικά η υποστήριξη για την πορεία της παραγγελίας "άσ'τα να πάνε".... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50αρα στα 349€ https://www.skroutz.gr/s/18498855/Samsung-UE50RU7170.html?from=sku_spec_variations

ή 359€ (με επιστροφη) https://www.mediamarkt.gr/el/product/_samsung-ue50ru7402uxxh-1221540.html

Προτινετε καμια απο αυτες σε σχεση με την LG ; Διαφορες περα απο το μαυρο χρωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 7402 ειναι καλυτερη απο την 7170 σχεδον σε ολα, εικονα, εξοπλισμο κτλ. Εχει και VA πανελ οπου συνολικα η αντιθεση ειναι ανωτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν όλες οι LG σε αυτή τη κατηγορία τιμής είναι τέτοιας ποιότητας, αλλά θα έλεγα μακρια. 

Αγόρασα μια 49"ρα την LG 49SK8100. Το μετάνιωσα σα το σκυλί, ίσως να μη το έψαξα και ιδιαιτέρως. ΟΚ απο χρώματα, ζωντάνια κτλ, ειναι πολυ καλή...ΑΛΛΑ τα μαύρα της ειναι εμετικά. Τι δοκιμες εκανα, τι local dimming εκλεισα, τζίφος. Εχει αυτό το bleeding να το πω; που ασπρίζει στις γωνιες και ξενερωσα με τα λεφτά που έδωσα (και δεν ήταν φθηνή για 49ρα)

Με το καλό οτι αγοράσεις και να το χαρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, CaptainChris είπε

https://www.e-shop.gr/tv-samsung-55ru7102-55-led-ultra-hd-smart-wifi-p-PER.152548

Εχει προσφορα το e-shop την 55 αρα Samsung RU7102 στα 369.90 μονο.

Αν και παραεισαγωγη καθως το eshop δεν αγοραζει απο επισημη αντιπροσωπεια, η 7102 ειναι VA. 

22 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Δε ξέρω αν όλες οι LG σε αυτή τη κατηγορία τιμής είναι τέτοιας ποιότητας, αλλά θα έλεγα μακρια. 

Αγόρασα μια 49"ρα την LG 49SK8100. Το μετάνιωσα σα το σκυλί, ίσως να μη το έψαξα και ιδιαιτέρως. ΟΚ απο χρώματα, ζωντάνια κτλ, ειναι πολυ καλή...ΑΛΛΑ τα μαύρα της ειναι εμετικά. Τι δοκιμες εκανα, τι local dimming εκλεισα, τζίφος. Εχει αυτό το bleeding να το πω; που ασπρίζει στις γωνιες και ξενερωσα με τα λεφτά που έδωσα (και δεν ήταν φθηνή για 49ρα)

Με το καλό οτι αγοράσεις και να το χαρείς.

Δυστηχως τα IPS και PLS πανελ εχουν αυτην την ιδιοτροπια. Χαμηλο μαυρο =  χαμηλη αντιθεση. Και το γνωστο IPS glow που ειδες και μονος σου. Σωζει λιγο την κατασταση το full array αλλα και παλι.... Οσοι εχετε σχετικα μικρες γωνιες θεασης και βλεπετε ταινιες το βραδυ δεν υπαρχει λογος για επολογη IPS panel. Ανευ αξιας - κατηγοριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, graphist83 είπε

Αν και παραεισαγωγη καθως το eshop δεν αγοραζει απο επισημη αντιπροσωπεια, η 7102 ειναι VA. 

Δυστηχως τα IPS και PLS πανελ εχουν αυτην την ιδιοτροπια. Χαμηλο μαυρο =  χαμηλη αντιθεση. Και το γνωστο IPS glow που ειδες και μονος σου. Σωζει λιγο την κατασταση το full array αλλα και παλι.... Οσοι εχετε σχετικα μικρες γωνιες θεασης και βλεπετε ταινιες το βραδυ δεν υπαρχει λογος για επολογη IPS panel. Ανευ αξιας - κατηγοριας.

δυστυχώς έτσι είναι. Κρίμα πραγματικα, γιατι θα μπορούσα με 450-500ε να παρω μια 55ρα της σειράς και να έχω το ιδιο αποτέλεσμα σε μαύρο, με αυτην που ήταν τοτε μεγαλύτερης κατηγορίας τιμής.

Οπως σε όλα, ότι πληρώσεις παίρνεις!  Ασε που εχω θέμα με το hdmi arc και δεν εχω καταλήξει αν φταίει η τιβί ή ο A/V.  Τα ρίχνω στη τιβί ομως, χαχαχα.

Αν και τραβάμε απ'τα μαλλια το τοπικ του φίλου, ποια τιβι θα πρότεινες σε 49-55" με ΑΠΟΔΕΚΤΑ μαύρα; για να καταλαβω σε πιο μπάτζετ κινούνται.

Υ.Γ. αν εχεις τους ναυτίλους σπιτι σου και όχι μονο στο αβαταρ...στείλε καμμια φωτο!!!

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

δυστυχώς έτσι είναι. Κρίμα πραγματικα, γιατι θα μπορούσα με 450-500ε να παρω μια 55ρα της σειράς και να έχω το ιδιο αποτέλεσμα σε μαύρο, με αυτην που ήταν τοτε μεγαλύτερης κατηγορίας τιμής.

Οπως σε όλα, ότι πληρώσεις παίρνεις!  Ασε που εχω θέμα με το hdmi arc και δεν εχω καταλήξει αν φταίει η τιβί ή ο A/V.  Τα ρίχνω στη τιβί ομως, χαχαχα.

Αν και τραβάμε απ'τα μαλλια το τοπικ του φίλου, ποια τιβι θα πρότεινες σε 49-55" με ΑΠΟΔΕΚΤΑ μαύρα; για να καταλαβω σε πιο μπάτζετ κινούνται.

Υ.Γ. αν εχεις τους ναυτίλους σπιτι σου και όχι μονο στο αβαταρ...στείλε καμμια φωτο!!!

Γενικως επώνυμες εταιριες με VA panel εχουν αποδεκτά μαύρα, ειδικα αυτες με full array τεχνολογία. Σαν μοντέλο στις 55'' που να μην ειναι πανάκριβο αλλα να εχει αξιοπρεπή μαυρα θα προτεινα την 55Q80R. Χρωματικά - φωτεινότητα - επεξεργαστης νομιζω ικανοποιεί μεγαλη πλειοψηφία ακομα και σχετικα απαιτητικών χρηστών.  Εχει καταργηθεί ομως και την νεα σειρα δεν την δει απο κοντα.

Τους nautilus τους ειχα για ενα μεγάλο διάστημα στο μαγαζι το 2006, στην εκθεση για αρκετους μηνες.... Ερωτας μεγαλος.

Σπιτι εχω σειρά nautilus τα 802 αλλα ΔΥΣΤΗΧΩΣ οχι το κόσμημα του avatar.

 

 

cinema 2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, graphist83 είπε

Γενικως επώνυμες εταιριες με VA panel εχουν αποδεκτά μαύρα, ειδικα αυτες με full array τεχνολογία. Σαν μοντέλο στις 55'' που να μην ειναι πανάκριβο αλλα να εχει αξιοπρεπή μαυρα θα προτεινα την 55Q80R. Χρωματικά - φωτεινότητα - επεξεργαστης νομιζω ικανοποιεί μεγαλη πλειοψηφία ακομα και σχετικα απαιτητικών χρηστών.  Εχει καταργηθεί ομως και την νεα σειρα δεν την δει απο κοντα.

Τους nautilus τους ειχα για ενα μεγάλο διάστημα στο μαγαζι το 2006, στην εκθεση για αρκετους μηνες.... Ερωτας μεγαλος.

Σπιτι εχω σειρά nautilus τα 802 αλλα ΔΥΣΤΗΧΩΣ οχι το κόσμημα του avatar.

cinema 2.jpg

Πωπωπω, απο παιδι διαβαζα hitech κι εβλεπα τι στηνει ο κόσμος. Ονειρο μου ηταν καποτε να στήσω κατι παρεμφερές...Αν κρατούσε το ΠΑΣΟΚ, καμμια δεκατια θα το χα κάνει! 

Τωρα βολευόμαστε με ενα τυπικο συστηματάκι :)

Υ.Γ. ποιο κατάστημα είχες/έχεις αν επιτρέπεται; (σε πμ αν δε θες να μιλήσεις δημόσια)

Υ.Γ.2. την αποψη σου για τα B&W 683 S2; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα, εγω προλαβα αρκετο Πασοκ, αλλα δυστηχως το πληρωνουμε πολυ ακριβα τωρα.

Το συστημα αυτο στηθηκε μεσα σε μια 8 ετια με πολυ κοπο.

Το καταστημα δεν ιφισταται πλεον με την μορφη της λιανικης παρα μονο σε παροχη υπηρεσιων σε τεχνικο επιπεδο. 

Τα 683 για την εποχη τους ηταν πολυ καλα ηχεια. Γενικως αγαπω τον ηχο της B&W.  Τα 683 ειναι τιμια ηχεια ισως οχι τοσο λαμπρα οσο οι πιο σοβαρες τους σειρες. Αν τα βρεις σε καλη τιμη κατω απο 700 - 600 οκ αλλα στα 1000 νομιζω μπορεις να βρεις ανωτερα τοσο σε ποιοτητα κατασκευης τοσο σε ηχητικο αποτελεσμα. 

Ειναι βεβαια και ο χαρακτηρας που σου ταιριαζει. Κατι που μονο με ακροασεις μπορεις να καταλαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, graphist83 είπε

Χα χα, εγω προλαβα αρκετο Πασοκ, αλλα δυστηχως το πληρωνουμε πολυ ακριβα τωρα.

Το συστημα αυτο στηθηκε μεσα σε μια 8 ετια με πολυ κοπο.

Το καταστημα δεν ιφισταται πλεον με την μορφη της λιανικης παρα μονο σε παροχη υπηρεσιων σε τεχνικο επιπεδο. 

Τα 683 για την εποχη τους ηταν πολυ καλα ηχεια. Γενικως αγαπω τον ηχο της B&W.  Τα 683 ειναι τιμια ηχεια ισως οχι τοσο λαμπρα οσο οι πιο σοβαρες τους σειρες. Αν τα βρεις σε καλη τιμη κατω απο 700 - 600 οκ αλλα στα 1000 νομιζω μπορεις να βρεις ανωτερα τοσο σε ποιοτητα κατασκευης τοσο σε ηχητικο αποτελεσμα. 

Ειναι βεβαια και ο χαρακτηρας που σου ταιριαζει. Κατι που μονο με ακροασεις μπορεις να καταλαβεις.

για να καταλάβεις, δεν έχω τρελές ηχητικες απαιτήσεις κι αυτο γιατι απο τη μια δεν εχω τις γνωσεις/το ηχητικο αυτι, ΚΑΙ το σημαντικότερο, την οικονομικη δυνατότητα.

Το συστημα μου αποτελείται απο εναν yamaha 5.1 RX-A 550, ενα σετ 602 S2 για εμπρος, ενα σετ 685 πισω, κεντρικο CC6 S2 και sub Klipsch R-12SW

Σκεφτόμουν που λες για τα 683 S2 που τα εχει κατάστημα στοκ, προς 700ε (που σε λιγο καιρο θα τα ρίξουν κι άλλο...)

Και εν καιρό θα αλλάξω το κεντρικο, που ναι το πιο σημαντικο ηχείο στις ταινίες (μουσικη δεν ακουω) και τον A/V

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 683 θα δωσουν ογκο στην εμπρος σκηνη και περισσοτερο level στο staging. Κατ εμε ναι και υπερ της αναβαθμησης καθως bookshef ηχεια για  main με καποιον που εχει απαιτησεις ειναι λιγα.

Δυστηχως ομως λιγος ειναι και ο ενισχυτης για αυτα τα ηχεια. Αν θες να ακουσεις αυτο για το οποιο εχουν σχεδιαστει θες κατι καλυτερο. Πχ σε YAMAHA απο σειρα 1ΧΧΧ + η ιδανικα σε τελικο σοβαρης εταιριας με ρευματα. Καθως ειναι λιγο διψασμενα σαν ηχεια....

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2020 στις 8:49 ΜΜ, graphist83 είπε

Αν και παραεισαγωγη καθως το eshop δεν αγοραζει απο επισημη αντιπροσωπεια, η 7102 ειναι VA. 

Δυστηχως τα IPS και PLS πανελ εχουν αυτην την ιδιοτροπια. Χαμηλο μαυρο =  χαμηλη αντιθεση. Και το γνωστο IPS glow που ειδες και μονος σου. Σωζει λιγο την κατασταση το full array αλλα και παλι.... Οσοι εχετε σχετικα μικρες γωνιες θεασης και βλεπετε ταινιες το βραδυ δεν υπαρχει λογος για επολογη IPS panel. Ανευ αξιας - κατηγοριας.

Τι εννοείς παραεισαγωγη η τηλεόραση αυτή δεν καλύπτεται από την ελληνική αντιπροσωπεία η το κατάστημα; Δεν το κατάλαβα αυτόν τον όρο.

 

Επίσης το VA είναι καλό; 

 

Μόλις έδωσα παραγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...