Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση - Δαπάνες > Εισόδημα


stratos_21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ερώτηση, τι συμφέρει να κάνουμε ένα ζευγάρι... Μαζί δήλωση η χωριστά ; όταν λέω συμφέρει εννοώ από άποψη εφορίας και επιδομάτων, αν μπορούμε να κερδίσουμε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Καλησπέρα ερώτηση, τι συμφέρει να κάνουμε ένα ζευγάρι... Μαζί δήλωση η χωριστά ; όταν λέω συμφέρει εννοώ από άποψη εφορίας και επιδομάτων, αν μπορούμε να κερδίσουμε κάτι. 

δεν γλιτώνεις τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να κάνω εγώ μία ερώτηση βλέπω κλίμακα για τους μισθωτούς έως 10.000 ευρώ είναι 9% φοροαπαλλαγή δεν υπάρχει πλέον καταργήθηκε δηλαδή ένας με 10.000 ευρώ εισόδημα θα πληρώσει 900 ευρώ φόρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Lalakis1975 είπε

Οκ να γλυτώσω άστο, στο να πάρω όμως γίνεται μήπως; 

Αν δικαιούσαι επιστροφή και ο/η σύζυγος πρέπει να πληρώσει με χωριστές δηλώσεις μπορείς να την πάρεις ενώ με κοινή θα συμψηφιστεί.

Επίσης με κοινή μοιράζεστε κάποια τεκμήρια που αν πας σε χωριστές δεν μπορεί να γίνει.

Τέλος νομίζω οτι έπρεπε να έχεις κάνει αίτηση πριν ανοίξουν οι δηλώσεις οπότε για φέτος δεν μπορείς τώρα να αλλάξεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν δικαιούσαι επιστροφή και ο/η σύζυγος πρέπει να πληρώσει με χωριστές δηλώσεις μπορείς να την πάρεις ενώ με κοινή θα συμψηφιστεί.

Επίσης με κοινή μοιράζεστε κάποια τεκμήρια που αν πας σε χωριστές δεν μπορεί να γίνει.

Τέλος νομίζω οτι έπρεπε να έχεις κάνει αίτηση πριν ανοίξουν οι δηλώσεις οπότε για φέτος δεν μπορείς τώρα να αλλάξεις κάτι.

Σε ευχαριστώ. Γενικώς δηλαδή σε ζευγάρι με μηδέν περιουσία τι συμφέρει; κοινή η χωριστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Ρε παιδιά να κάνω εγώ μία ερώτηση βλέπω κλίμακα για τους μισθωτούς έως 10.000 ευρώ είναι 9% φοροαπαλλαγή δεν υπάρχει πλέον καταργήθηκε δηλαδή ένας με 10.000 ευρώ εισόδημα θα πληρώσει 900 ευρώ φόρο ?

Η έκπτωση φόρου υπάρχει ακόμα, δεν καταργήθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, τι ισχυει φετος με τον κωδικο 049 για τις δαπανες;

Οι γονεις μου ειναι ανω των 70 ετων. Και αγορες με καρτα, ηλεκτρονικες, δεν εχουν.

Δηλωνω ενα ποσο, που ας πουμε θα βασιζεται σε χαρτινες αποδειξεις;

Ποιες δαπανες εκπιπτουν ας πουμε για φετος, εννοω φετινη δηλωση-περσινα εισοδηματα/εξοδα, για αποδειξεις;

Λεω να βαλω ενα σχετικα μεγαλο ποσο, γιατι αλλιως εχει μαλλον 'πεναλτυ' φορου και δεν λεει...

Αλλα να ξερω γενικως τι παιζει, σε ηλικιες που δεν απαιτουνται ηλεκτρονικες αγορες, για χτισιμο αφορολογητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2020 στις 10:45 ΜΜ, stratos_21 είπε

Καλησπέρα,

Πάντα είχα απορία, εάν εχω πχ εισόδημα 14000 και δηλώσω δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 20000 τα οποία φαίνονται και στην ΑΑΔΕ υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Για μα προλάβω αυτό συμβαίνει επειδή υπάρχει κοινό ταμείο με την κοπέλα και η πλειοψηφία τον εξόδων πληρώνονται με δίκη μου καρτα πχ, η μπορεί να περιλαμβάνει μεγάλη αγορά με πιστωτική.

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Κοίτα, υποτίθεται ότι φέτος θα ξεκινούσε τέτοιος έλεγχος για όσους έχουν "αρνητικά ισοζύγια" (αυτό που περιγράφεις). Είναι νομοθετημένο από την ααδε. Όμως τελικά δεν μπήκαν στη δήλωση τα πεδία που θα είχαν προσυμπληρωμένους τους κωδικούς όλων των δαπανών αναλυτικά. Άρα, δεν ξέρουμε τι και πώς. Ρίξε όμως μια ματιά εδώ να δεις τι έχει νομοθετηθεί (στις μεθόδους) γιατί το αναφέρει. Καλό είναι στο μέλλον να "μετράτε" τις ηλεκτρονικές δαπάνες κι αν βλέπετε ότι ξεφεύγετε, τα υπόλοιπα cash...

7 ώρες πριν, kinhthra είπε

γεια

μόλις έκανα την φορολογική δήλωση και χωρίς να δώσω πολύ σημασία (γιατί δεν το κατάλαβα καλά) το έστειλα οριστικά. αλλά στο τέλος εμφανίστηκε ότι στην γυναίκα μου της βγήκε 18 χιλιάδες κι θα πρέπει να πληρώσουμε  2 χιλιάδες +

Το είδα αναλυτικά κι πρόσεξα ότι είχε 9.500+ εργόσημα. πέρσι είχε δουλέψει σαν καθαρίστρια που της είχαν βάλει 4 εργόσημα. μίλησα με αυτόν, κι μου είπε ότι έχουν κάνει λάθος στο ΙΚΑ αντί 95.25 έχουν βάλει 9.525.00

τώρα πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό; που πρέπει να πάω;

Σε λογιστή και άμεσα. Νομίζω μπορεί να γίνει τροποποιητική χωρίς πρόστιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται σε κανένα το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ;

Εμένα, ενώ στην σελίδα του ΟΑΕΔ φαίνεται στην βεβαίωση το ποσό που πήρα το 2019 , στην δήλωση το ποσό δεν είναι προσυμπληρωμένο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kinhthra είπε

Καμια βοηθεια για την ερωτηση μου... 

Αν τα 9525€ είναι εργοσημα, δεν γίνεται ΑΛΛΑΓΗ !

Τι αλλαγή, θα μπορούσε να γίνει ?

Στις 15/4/2020 στις 10:45 ΜΜ, stratos_21 είπε

Καλησπέρα,

Πάντα είχα απορία, εάν εχω πχ εισόδημα 14000 και δηλώσω δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα 20000 τα οποία φαίνονται και στην ΑΑΔΕ υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Για μα προλάβω αυτό συμβαίνει επειδή υπάρχει κοινό ταμείο με την κοπέλα και η πλειοψηφία τον εξόδων πληρώνονται με δίκη μου καρτα πχ, η μπορεί να περιλαμβάνει μεγάλη αγορά με πιστωτική.

Ευχαριστω εκ των προτέρων 

Φίλε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν σε καλέσουν, θα πεις την πραγματικότητα και όλα καλά.

Το ερώτημα είναι άλλο: η κοπέλα σου ΔΕΝ χρειάζεται αφορολογητο ?????

12 ώρες πριν, kinhthra είπε

γεια

μόλις έκανα την φορολογική δήλωση και χωρίς να δώσω πολύ σημασία (γιατί δεν το κατάλαβα καλά) το έστειλα οριστικά. αλλά στο τέλος εμφανίστηκε ότι στην γυναίκα μου της βγήκε 18 χιλιάδες κι θα πρέπει να πληρώσουμε  2 χιλιάδες +

Το είδα αναλυτικά κι πρόσεξα ότι είχε 9.500+ εργόσημα. πέρσι είχε δουλέψει σαν καθαρίστρια που της είχαν βάλει 4 εργόσημα. μίλησα με αυτόν, κι μου είπε ότι έχουν κάνει λάθος στο ΙΚΑ αντί 95.25 έχουν βάλει 9.525.00

τώρα πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό; που πρέπει να πάω;

Δεν διωρθωνεται με τίποτα!!!!!

ΥΓ. Αυτά, έχουν πληρώθει στον ασφαλιστικό φορέα και δεν γυρίζουν πίσω! Εξαιρετικά, δύσκολο.

Δηλώθηκε, δηλαδή ότι έκανε 400 μεροκάματα και τώρα θα πείτε 4 !!

12 ώρες πριν, kinhthra είπε

γεια

μόλις έκανα την φορολογική δήλωση και χωρίς να δώσω πολύ σημασία (γιατί δεν το κατάλαβα καλά) το έστειλα οριστικά. αλλά στο τέλος εμφανίστηκε ότι στην γυναίκα μου της βγήκε 18 χιλιάδες κι θα πρέπει να πληρώσουμε  2 χιλιάδες +

Το είδα αναλυτικά κι πρόσεξα ότι είχε 9.500+ εργόσημα. πέρσι είχε δουλέψει σαν καθαρίστρια που της είχαν βάλει 4 εργόσημα. μίλησα με αυτόν, κι μου είπε ότι έχουν κάνει λάθος στο ΙΚΑ αντί 95.25 έχουν βάλει 9.525.00

τώρα πώς μπορώ να το διορθώσω αυτό; που πρέπει να πάω;

ΠΟΙΟΣ έκανε το λάθος ?

Ο εργοδότης η το ΙΚΑ ?

ΥΓ. ΕΣΥ, γιατί να πας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...