Προς το περιεχόμενο

Φορολογική δήλωση - Δαπάνες > Εισόδημα


stratos_21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mathewgx είπε

Φαίνεται σε κανένα το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ;

Εμένα, ενώ στην σελίδα του ΟΑΕΔ φαίνεται στην βεβαίωση το ποσό που πήρα το 2019 , στην δήλωση το ποσό δεν είναι προσυμπληρωμένο).

Δεν εχει ενημερωθει ακομα το συστημα.

Θα περιμενεις κανα 10ημερο μεχρι να φανουν, μπορει και παραπανω, και μετα θα κανεις την δηλωση. Ετσι γινεται καθε χρονο.

Στις 15/4/2020 στις 11:48 ΜΜ, logistoulis είπε

https://www.aade.gr/sites/default/files/2020-04/ΦΕΦΠ_2020_15_04_20.pdf

δες οδηγίες στη σελίδα 74 

λέει να γράψεις το ελάχιστο απαιτούμενο

τώρα το τι μπορεί να ελέγξει κανείς τι να σου πω.. θα σου πω δεν ξέρω βασικά 

αν η κοπέλα σου βάζει λεφτά στο λογαριασμό σου, αυτό πχ μπορεί να είναι θέμα και όχι ότι μετά τα χάλασες. μπορεί άλλωστε εσύ να δικαιολογείς έτσι κι αλλιώς να ξοδέψεις παραπάνω από όσα έβγαλες από προηγούμενα εισοδήματά σου και να μη έχεις από κει κανένα θέμα 

στην τελική παντρέψου την, να είναι το ταμείο επίσημα κοινό :P

Επειδη εχω μπερδευτει. Στο πεδιο με τις αποδειξεις να μην βαζουμε το ποσο που μας λεει, αλλα το ελαχιστον απαιτουμενο?

Γιατι εγω, με εξαιρεση περυσι που ειχε γινει μπερδεμα, βαζω παντα οτι μου λεει η δηλωση, το πραγματικο δηλαδη.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Θα περιμενεις κανα 10ημερο μεχρι να φανουν, μπορει και παραπανω, και μετα θα κανεις την δηλωση. Ετσι γινεται καθε χρονο.

Επειδη εχω μπερδευτει. Στο πεδιο με τις αποδειξεις να μην βαζουμε το ποσο που μας λεει, αλλα το ελαχιστον απαιτουμενο?

Γιατι εγω, με εξαιρεση περυσι που ειχε γινει μπερδεμα, βαζω παντα οτι μου λεει η δηλωση, το πραγματικο δηλαδη.

Ε καλά κι εγώ copy paste το κάνω

Το νόημα αυτού του κωδικού όπως έχει έως τώρα είναι να έχεις τουλάχιστον τις ελάχιστες που απαιτούνται για να μην φας πρόστιμο

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Θα περιμενεις κανα 10ημερο μεχρι να φανουν, μπορει και παραπανω, και μετα θα κανεις την δηλωση. Ετσι γινεται καθε χρονο.

Επειδη εχω μπερδευτει. Στο πεδιο με τις αποδειξεις να μην βαζουμε το ποσο που μας λεει, αλλα το ελαχιστον απαιτουμενο?

Γιατι εγω, με εξαιρεση περυσι που ειχε γινει μπερδεμα, βαζω παντα οτι μου λεει η δηλωση, το πραγματικο δηλαδη.

Το πραγματικό βάζε και είσαι ΟΚ.

Γράφει στην σελίδα 75: οι φορολογούμενοι φέρουν οι ΙΔΙΟΙ το βάρος της απόδειξης, αυτού που δηλώνουν.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostas808 είπε

Ρε παιδιά γιατί ο κωδικός 301 δεν είναι συμπληρωμένος; Υπάρχει κάποιο λάθος;

Ναι, είναι.

Αν δεν είναι, περιμένε μερικές μέρες και ψαξτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Φίλε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν σε καλέσουν, θα πεις την πραγματικότητα και όλα καλά.

Το ερώτημα είναι άλλο: η κοπέλα σου ΔΕΝ χρειάζεται αφορολογητο ?????

Το πιάνει κανονικά, εισόδημα 13Κ και δαπάνες 4Κ, δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε cash για πάνω από 500€ και οι 2 τον χρόνο...

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξέρετε πως όταν ασχολείστε από τώρα με τις δηλώσεις, περιέχει μεγάλο ρίσκο λάθους. Σχεδόν κανένας φορέας δεν έχει "ρίξει" είτε σωστά, είτε έγκαιρα όλα τα δεδομένα. Φτάνουμε Ιούνιο και ακούμε πως οι "τάδε" συντάξεις έπεσαν λάθος και πρέπει να ξαναγίνουν δηλώσεις...

Επεξ/σία από afragorn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Το ξέρετε πως όταν ασχολείστε από τώρα με τις δηλώσεις, περιέχει μεγάλο ρίσκο λάθους. Σχεδόν κανένας φορέας δεν έχει "ρίξει" είτε σωστά, είτε έγκαιρα όλα τα δεδομένα. Φτάνουμε Ιούνιο και ακούμε για πως οι "τάδε" συντάξεις έπεσαν λάθος και πρέπει να ξαναγίνουν δηλώσεις...

Σωστο ειναι αυτο. Δεν υπαρχει κανενας λογος να κανεις απο τωρα την δηλωση. Ας την κανεις σε 1 μηνα απο τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αν τα 9525€ είναι εργοσημα, δεν γίνεται ΑΛΛΑΓΗ !

Τι αλλαγή, θα μπορούσε να γίνει ?

Φίλε, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν σε καλέσουν, θα πεις την πραγματικότητα και όλα καλά.

Το ερώτημα είναι άλλο: η κοπέλα σου ΔΕΝ χρειάζεται αφορολογητο ?????

Δεν διωρθωνεται με τίποτα!!!!!

ΥΓ. Αυτά, έχουν πληρώθει στον ασφαλιστικό φορέα και δεν γυρίζουν πίσω! Εξαιρετικά, δύσκολο.

Δηλώθηκε, δηλαδή ότι έκανε 400 μεροκάματα και τώρα θα πείτε 4 !!

ΠΟΙΟΣ έκανε το λάθος ?

Ο εργοδότης η το ΙΚΑ ?

ΥΓ. ΕΣΥ, γιατί να πας ?

Λάθος έχει γίνει από το ΙΚΑ το σύστημα στην apps.ika.gr βγάζει ότι έχει 4 εργόσημο και τόσα είναι. Και ο εργοδότης τόσα έχει πλήρωση. Το λάθος έχει γίνει στο ΙΚΑ αντί 95.25€ το έχουν κάνει 9.525 έχουν μπερδέψει το κόμμα. 

Τώρα θέλω να κλέισω ραντεβού μα δεν ξέρω που και πώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kinhthra είπε

Λάθος έχει γίνει από το ΙΚΑ το σύστημα στην apps.ika.gr βγάζει ότι έχει 4 εργόσημο και τόσα είναι. Και ο εργοδότης τόσα έχει πλήρωση. Το λάθος έχει γίνει στο ΙΚΑ αντί 95.25€ το έχουν κάνει 9.525 έχουν μπερδέψει το κόμμα. 

Τώρα θέλω να κλέισω ραντεβού μα δεν ξέρω που και πώς. 

Δεν θέλω να σε αγχωσω, αλλα πολύ ΔΥΣΚΟΛΗ, την βλέπω την περίπτωση σου.

Το ΙΚΑ θα δει το λάθος και θα το διορθώσει αλλά θα πρέπει να στείλει ΞΑΝΑ στο taxis τα ΔΙΩΡΘΩΜΕΝΑ ένσημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν θέλω να σε αγχωσω, αλλα πολύ ΔΥΣΚΟΛΗ, την βλέπω την περίπτωση σου.

Το ΙΚΑ θα δει το λάθος και θα το διορθώσει αλλά θα πρέπει να στείλει ΞΑΝΑ στο taxis τα ΔΙΩΡΘΩΜΕΝΑ ένσημα.

Τώρα η ταλαιπωρία δεν με πειράζει παρά να διορθωθεί το πρόβλημα. Το θέμα είνα που θα πάω και πώς να κλείσω ραντεβού; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, 1comment είπε

Κοίτα, υποτίθεται ότι φέτος θα ξεκινούσε τέτοιος έλεγχος για όσους έχουν "αρνητικά ισοζύγια" (αυτό που περιγράφεις). Είναι νομοθετημένο από την ααδε. Όμως τελικά δεν μπήκαν στη δήλωση τα πεδία που θα είχαν προσυμπληρωμένους τους κωδικούς όλων των δαπανών αναλυτικά. Άρα, δεν ξέρουμε τι και πώς. Ρίξε όμως μια ματιά εδώ να δεις τι έχει νομοθετηθεί (στις μεθόδους) γιατί το αναφέρει. Καλό είναι στο μέλλον να "μετράτε" τις ηλεκτρονικές δαπάνες κι αν βλέπετε ότι ξεφεύγετε, τα υπόλοιπα cash...

Σε λογιστή και άμεσα. Νομίζω μπορεί να γίνει τροποποιητική χωρίς πρόστιμο.

Βασικά το να δηλώνεις παραπάνω δαπάνες από όσα χρειάζονται με βάση το εισόδημα σου δεν δίνει όφελος.

Επίσης δεν μπρούν να κλειδώσουν τα ποσά γιατί δεν μπορούν να είναι 100% σίγουροι οτί αφορούν πραγματικές δαπάνες του φορολογούμενου (ασχέτως του οτι γίνονται από το λογαριασμό του).

Τέλος αν κλειδώσουν τα ποσά και τα κάνουν ουσιαστικά τεκμήρια τότε θα μειώσει ο πολίτης τις συναλλαγές με κάρτες, πράγμα που δεν θέλει ούτε το ΥΠΟΙΚ ούτε οι τράπεζες που υποστηρίζονται από το σύστημα.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...